Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór agregatu prądotwórczego

01 Wrz 2007 16:45 14067 16
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

W ostatnim czasie wyłączenia prądu w mojej okolicy zdarzają się coraz częściej i są coraz dłuższe a co za tym idzie-coraz bardziej uciążliwe. W związku z tym zdecydowałem się na zakup używanego agregatu. Prześledziłem dokładnie wcześniejsze wątki. Oprócz oświetlenia, chce, żeby agregat zasilał:
    *pompę hydroforową (silnik trójfazowy 1,5kW, cos fi=0,75, silnik BESEL STLg90-4L-nigdzie nie mogę znaleźć danych dotyczących prądu rozruchowego)
    *piec olejowy Viessmann Vitrond 200-niestety nie ma on tabliczki znamionowej, na zewnątrz znajdują się dwie pompy o łącznej mocy 150W

Rozważam zakup agregatu o mocy 6kW np.:
    http://www.allegro.pl/item230931264_agregat_pradotworczy_7_5_kva_3_fazowy.html
    I w związku z tym pojawiły się wątpliwości a mianowicie:
    1)Prąd rozruchowy silnika trójfazowego jest bardzo wysoki (ale nie wiem dalej jaki), co stanie się, gdy w czasie pracy pieca załączy się hydrofor? Czy grozi to uszkodzeniem agregatu/silnika hydroforu? Czy zastosować przekaźnik, wyłączający piec CO na czas pracy agregatu?
    2)Czy omawiany tutaj agregat jest kłopotliwy w obsłudze/naprawie?
    3)Czy możliwe jest zasilanie komputera (ewentualnie przez UPS) z tego agregatu (nie jest to konieczne).

Przełączanie sieć ZE-agregat chce rozwiązać poprzez przełącznik 1-0-2 (nie jest mi potrzebne załączanie automatyczne) który w PCE kosztuje ok. 160zł.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Z rozruchem silnika hydroforu nie powinieneś mieć absolutnie żadnych problemów i o ile w piecu nie ma elektroniki to samym pompkom też hydrofor przeszkadzać nie powinien - każdy z agregatów ma coś takiego jak przeciążalność, która dla celów rozruchu (czas rzędu max 1s) jest zawsze właściwa.

Prąd rozruchowy silnika klatkowego może być 5÷10 x In.

Robiłem próby z agregatem 4kVA i spawarką o zbliżonej mocy - agregat spisywał się dzielnie :D

Owszem przy rozruchu (np. silnika, zajarzaniu łuku) gwałtownie spada napięcie nawet o 1/3-2/3, ale natychmiast regulator obrotów podciąga obrotami silnika i kompensuje uderzenie prądu. W przypadku już uruchomionych pomp w instalacji CO chwilowy spadek napięcia podczas gdy pracują nie powinien spowodować nic złego - ot pompki zwolnią i już - ale tylko na czas rozruchu dużego napędu - za chwilę przyspieszą i będzie OK.

Co do zasilania komputera czyli generalnie czułej elektroniki - zalecam ostrożność - ostatnio pojawiły się agregaty z tzw. AVR (regulatorami napięcia - klasycznie są regulatory obrotów) - opisywane są jako najlepsze pod względem stabilności napięcia wyjściowego i bezpieczeństwa dla elektroniki - ale testów nie robiłem i nie komentuję...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Sprawdź ile zużywa on paliwa może się okazać iż utrzymanie go jest bardzo kosztowne. Co do rozruchu pompy to nie powinno być żadnego problemu
  • Poziom 10  
    Witam,

Dziękuje za dotychczasowe uwagi i proszę o następne.

Zużycie paliwa nie jest bardzo istotne, ponieważ będzie to zasilanie awaryjne, w lecie włączane tylko w celu uruchomienia hydroforu, naładowania akumulatorów alarmu i podtrzymania temperatury w lodówce-będzie to więc kilka godzin na dobę.

Kluczowe jest, by agregat mógł zasilać piec C.O. i hydrofor, niekoniecznie jednocześnie.
  • Poziom 24  
    Kilka godzin na dobę - a ile razy w miesiącu - bo może się okazać, że po pół roku eksploatacji mógłbyś kupić za paliwo jakiś oszczędniejszy i przy okazji duuużo cichszy...

Zastanawiam się czy warto gonić agregat (było nie było kilka kW - na luzie zawsze coś bierze - a ten nie wygląda na najoszczędniejszy) tylko na oświetlenie i ładowanie alarmu oraz sporadycznie załączenie hydroforu...

Rozważałeś jakąś przetwornicę i akumulatory a do hydroforu po prostu silnik spalinowy od kosiarki?

A może starczy tylko 2kVA ?
  • Poziom 38  
    Właśnie on nie wygląda na taki który oszczędza paliwo. Ja wykorzystuje agregat Honda 2,2kW z racji prowadzonej działalności nie mogę sobie pozwolić na braki prądu. Zużycie paliwa to 0,6L/h a tutaj jest zdecydowanie więcej. Fakt mój kosztował 2800pln pomimo że ma moc tylko 2,2kW ale za to nie jest paliwożerny a w wypadku tego wydaje się być zupełnie innaczej. Jeżeli u ciebie tak często brakuje prądu jest to temat do zastanowienia. U mnie chodzi 3-4 razy w roku i najdłużej chodził 1,5 dnia. Następna rzecz to dostęp do serwisu. Nie chodzi mi tutaj o prądnice ale bardziej o mechanike tj. silnik.
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o dobór agregatu to:
    1. Sumaryczna moc wszystkich odbiorników nie może przekroczyć 80% (zalecane 60-70%) mocy znamionowej agregatu.
    2. Przy zasilaniu trójfazowych silników, jeżeli nie znamy prądu rozruchowego, przyjmuje się:
    a) 2-3 razy mocy znamionowej zasilanego urządzenia przy tzw. rozruchu lekkim (przełączanie gwiazda-trójkąt)
    b) przy rozruchu ciężkim nawet 6-krotną moc znamionową.
    Tak więc moc 6kW jest nawet trochę za mała.
    Niestety zużycie paliwa będzie dużo większe niż w opisanym przez pana janka1817 agregacie.
    Silnik jest znacznie większy i do tego dwusuwowy. Bardziej ekonomiczny ale i droższy byłby diesel. Natomiast dużym plusem w tym agregacie jest rozruch elektryczny. Można pokusić się o wykonanie we własnym zakresie układu SZR.
  • Poziom 10  
    Witam,

Dziękuje za wszystkie uwagi.
    Zużycie paliwa to 6,5l/h, rzeczywiście wydaje się być wysokie.
    Jeśli chodzi o prąd rozruchowy hydroforu, to postaram się go ustalić, niestety takich danych nie podaje ani producent hydroforu (Hydro-Vacum Grudziądz-są tylko podstawowe dane silnika) ani producent samego silnika (Besel-nie ma w katalogu silnika o takim oznaczeniu, widocznie jest to produkt dedykowany dla tejże pompy).
  • Poziom 38  
    Napisz lub zadzwoń do Hydrovacum i powinni ci pomóc lub zgłoś się do regionalnego przedstawiciela w Krakowie wydaje się że jest.
  • Poziom 13  
    Niestety agregat agregatowi nie równy...
    janek1815 napisał:
    Ja wykorzystuje agregat Honda 2,2kW ... Fakt mój kosztował 2800pln pomimo że ma moc tylko 2,2kW

I pewnie cena wynika również z wyposażenia.
    Dla stabilności napięcia wyjściowego powinien posiadać:
    - regulator prędkości obrotowej silnika - najlepiej elektroniczny,
    - prądnica powinna posiadać AVR.
    Wówczas możemy założyć, że na wyjściu mamy sinusoidę o wahaniach napięcia w zakresie np. 490-410V i częstotliwości 49-51Hz.
    W przeciwnym wypadku (opisywany na allegro chyba ich nie posiada),
    pod obciążeniem dostaniemy przebieg piłokształtny (mocno postrzępiony), a napięcie 350-450V i częstotliwość 45-55Hz może być standardem. Czy takie napięcie będzie odpowiednie dla zasilanych odbiorników. Np. monitor będzie siał lub "padnie", a co z silnikami?
    Radzę sprawdzić czy to wszystko będzie razem pracowało...

A na zastosowanie SZR należy mieć zgodę zakładu energetycznego:cry:

Mam problem tego samego typu, a mianowicie. Jaki najmniejszy agregat prądotwórczy mam dobrać do awaryjnego zasilania gazowego pieca CO marki VIESSMANN typ VITOGAS100 o mocy 11 kW i pracujących w instalacji grzewczej 4 pomp cyrkulacyjnych o łącznej max. mocy tych pomp 250 W? Urządzenia pracują w napięciu 230 V i częstotliwości 50 HZ. Proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Nawet moc 1 kW będzie wystarczająca, o ile nie będziesz załączał wszystkich pomp "naraz". Typowy agregat za kilkaset złotych rozwiązuje problem. Wada rozwiazania: musi być stała obsługa.

W tym konkretnym przypadku zrobiłbym coś innego:
    - UPS o mocy około 1 kW (np UPC typu komputerowego) z baterią akumulatorów 12V (typowe UPC maja najczęściej 24V), całość podłączona do zewnętrznych akumulatorów kwasowych typu samochodowego o pojemności powyżej 160 Ah (od ciężarówki).
    W standardowym układzie akumulatory są podładowywane prądem utrzymania z UPS-a.
    Do akumulatorów dołączamy prądnice a raczej alternator typu samochodowego - ja w instalacjach 12V stosowałem alternator od Mercedesa Pickupa ale może być od Poloneza czy Fiata, (w instalacjach 24 V stosowałem alternator od Autosana) i te alternatory przy pomocy przekładni na paskach klinowych poganiałem z silników od kosiarek i (w dwóch przypadkach) z elektrowni wiatrowej (typu bębnowego).
    Zaleta rozwiązania: ciągłość zasilania, system działa automatycznie i obecność obsługi może być dopiero po kilkunastu godzinach od wystąpienia przerwy - w przypadku braku zasilania przez dłuższy okres odpalało sie agregat na kilka godzin.
  • Poziom 10  
    Podłączę się pod temat, bo też muszę zapewnić zasilanie awaryjne dla pompy głębinowej.

Mam pompę głębinową Omnigena EVJ jednofazową o mocy 750 W. Pytałem producenta o prąd rozruchowy, ale powiedział mi tylko, że podczas normalnej pracy pompa pobiera 5,2A, a podczas rozruchu 25A. Nie wiem jak to się ma do tego, że zabezpieczona jest bezpiecznikiem 6A. Pompa ma też kondensator rozruchu 30 µF.

No ale do rzeczy. Jaką moc musi mieć agregat, żeby ta pompa ruszyła. Mam na oku agregaty Endress o mocy max odpowiednio 2200VA, 4500VA i 5500VA i mocy ciągłej odpowiednio 2000W, 4000W i 5000W. Czy to się przelicza tak prosto, że jeśli pompa potrzebuje na rozruch 25A, to moc wymagana wynosi aż 230V * 25A = 5750VA?
  • Poziom 2  
    Spokojnie wystarczy Ci najsłabszy agregat o mocy 2200VA.
  • Poziom 10  
    Tomek, dzięki za odpowiedź, ale czułbym się pewniej z jakimś uzasadnieniem.

Zakładam, że owe 25A to najbardziej ekstremalne dla pompy warunki. Czyli najgłębsze dopuszczalne zanurzenie itp... Ale mimo wszystko nie mam pewności, czy ów agregat 2200VA i jego 8,7A które może z siebie wykrzesać wystarczy...
  • Poziom 10  
    Ja również jestem zdania że najsłabszy agregat powinien ci spokojnie wystarczyć, całą budowę domu jednorodzinnego od fundamentów po tynki i wylewki zrobiłem na agregacie hondy 2kw który napędzał miedzy innymi betoniarkę 250L z silnikiem jednofazowym 1,5kw, różne elektronarzędzia np. szlifierkę kątową 2kw i czajnik o podobnej mocy i spokojnie dawał sobie radę.
  • Poziom 10  
    Mieliście rację. Zaryzykowałem i kupiłem ten najsłabszy mając w zanadrzu zastosowanie soft startu jeśli by pompa nie chciała ruszać. Jednak pompa włącza się bez problemu, więc temat mam z głowy. Dziękuję za pomoc.