Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz w.cz. na lampie...

02 Wrz 2007 10:47 2258 7
  • Poziom 12  
    Witam.

Czy na lampie PCF82 da się zbudować wzmacniacz na częstotliwość UKF, czyli około 105MHz??

Mam dwie takie lampy i nie wiem do czego je można wykorzystać...

Ostatnio męczyłem się z radiem z kitu AVT, link do tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=820723&highlight=

Teraz wygrzebałem te lampy i chciałbym zbudować wzmacniacz pasmowy na pasmo UKF, czyli od 87MHz do 108MHz, żeby podbić trochę sygnał słabych stacji...

Jeśli nie na tej lampie, to na jakiej można coś takiego zbudować??

Prosiłbym o jakiś schemat, bo lampami się jeszcze nie zajmowałem...

Dziękuję i pozdrawiam.

Łukasz Kiełbowicz
  • Poziom 38  
    Witam!
    Lampa PCF82 była stosowana w głowicach telewizyjnych na zakres do ok. 240MHz, pentoda jako mieszacz z częstotliwością ok. 40Mhz na wyjściu, a trioda jako oscylator lokalny, ale pracujący o 40MHz PONIŻEJ odbieranego pasma. Jako wzmacniacz wstępny lepiej nadaje się np. PCC88 (też były w tej głowicy), ale w telewizorach ta lampa pracowała jako wzmacniacz na 1 kanał telewizyjny (przełączany), o szerokości 8MHz, budowa wzmacniacza szerokopasmowego (20MHz) będzie kłopotliwa, a uzyskane wzmocnienie niewielkie. Dodatkowym problemem mogą się okazać oscylacje pasożytnicze, do których takie konstrukcje mają szczególną skłonność.
    Popatrz na schematy głowic telewizorów lampowych i spróbuj zbudować wzmacniacz w układzie kaskody.
  • Poziom 43  
    Witam,
    materiały opisujące kaskodę (na ECC88) i projektowanie wzmacniacza na niej znajdziesz TAM
    Szczególnie dokładnie proponuję poczytać o górnej częstotliwości granicznej (wymiana szerokości pasma na wartość wzmocnienia napięciowego wzmacniacza oporowego), oraz poszukać informacji o kompensacji szeregowej (szeregowy dławik z rezystorem anodowym) pojemności andowej triody (lampy).

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam.

Ja szczerze mówiąc chcę zbudować wzmacniacz na 104,9MHz, czyli na radio Eska Wrocław...

Chcę dobrze odbierać tylko jedną stację, czyli interesuje mnie częstotliwość 104,9MHz plus minus szerokość zajmowana przez jedną stację UKF...

Czy przy takim ustawieniu sprawy będę mógł wykorzystać lampę PCF82??

Jeśli tak, to w jakiej topologii??

Proszę o pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam.

Łukasz Kiełbowicz
  • Poziom 38  
    W dalszym ciągu bardziej "widzę" w tej roli lampę PCC88, niż PCF82, która pojawiła się na rynku na poczatku lat 50-tych ubiegłego wieku.
    Część pentodowa dla tej częstptliwości jest już "za wolna", podejrzewam, że bedzie miała większy udział w szumach, niż we wzmocnieniu. Z kolei część triodowa "solo" też w wersji wzmacniacza 1-stopniowego nie jest rewelacją, a ponieważ ma sporą pojemność anoda - siatka, więc dla optymalnego wykorzystania jej własności trzeba by robić neutralizację, to może być kłopotliwe.
    Cóż pozostaje? Tylko wzmacniacz rezonansowy, którego strojenie może być trudne, jeżeli nie masz odpowiednich przyrządów (generator, miliwoltomierz w.cz).

W dzisiejszych czasach nie wyobrażam sobie wykonywania obróbki kamieni bez użycia narzędzi widiowych lub diamentowych, a na Wyspie Wielkanocnej widii nie znali. Twój zamiar budowy ambitnego wzmacniacza troche mi to przypomina ...
  • Poziom 12  
    Witam.

W takim razie do czego mogę wykorzystać lampę PCF82??

Jeśli nie we wzmacniaczu w.cz., to w jakiej konstrukcji można ją wykorzystać??

Może jakiś wzmacniacz audio, lub bufor audio??

Jak nic z niej nie zrobię, to chyba ją wyrzucę do śmieci...

Kupiłem ją kiedyś za grosze, więc nie będzie mi jej żal ;)

Pozdrawiam

Łukasz Kiełbowicz