Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tTranzystor kluczujący-jaka zasada działania, definicja?

karina 13 Nov 2003 14:20 9540 4
 • #1
  karina
  Level 25  
  czy może mi ktoś wyjaśnić co to jest tr. kluczujący jaka jest jego zasada działania i gdzie należy go szukać w przetwornicy. Czy jego uszkodzenie mierzy się tak samo jak uszkodzenie zwykłego tranzystora tzn. czy jest pełne zwarcie C-E? Będę wdzięczna za wszelkie informacje?!
 • #2
  Tdv
  Level 34  
  Tr. kluczujący to dowolny tranzystor (nie koniecznie bipolarny, może być też unipolarny) - ta nazwa odnosi się do funkcji jaką pełni: przełącza sygnał (kluczuje) czyli pracuje w dwoch stanach: zatkanym i nasyconym. W przetwornicy włącza i wyłącza przepływ prądu przez uzwojenie pierwotne trafo lub przez cewkę (jeżeli przetwornica beztranform.).
 • #3
  chudek
  Level 14  
  tranzystor ten działa w klasie D albo nasycony albo otwarty przeważnie jest na radiatorze
 • #4
  dan74
  Level 11  
  Jak zmierzyc? to zalezy od tranzystora:
  1. Jezeli to jest bipolarny to jest łatwo - standardowy pomiar miernikiem.
  2. Mosfet sprawa sie troche komplikuje gdyż zwykłym omomierzem nie da rady, ponieważ jakikolwiek ładunek zgromadzony na bramce powoduje pzewodzenie kanalu.
  W przypadku gdy przetwornica nie startuje
  Najlepsza rada w naprawie(czesci pierwotnej) takich zasilaczy jest sprawdzenie miernikiem wszystkich rezystorow, tranzystorow, wymienic "profilaktycznie" wszystkie kondensatory nie patrzac czy jest dobry czy nie a na koncu tranzystory kluczujace- moga być "pozornie"sprawne. W wiekszosci przypadkow udalo mi sie tym sposobem naprawic.
  Pozdrawiam
 • #5
  karina
  Level 25  
  jeżeli w odbiorniku pali się bezpiecznik a pozystor i mostek prostowniczy są ok to kolejnym elementem który należy sprawdzić będzie tranzystor kluczujący. Zaznaczę że został wyłączony z pilota do trybu stand by i juz nie wystartował( panasonic TX28LD1P) No i tr. kluczujący w tym odbiorniku to S2000NLBMA jak go sprawdzić?