Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna prosta niezawodna przejściówka USB-RS232 (AVR)

mirekk36 03 Paź 2007 09:00 229222 452
 • #151 03 Paź 2007 09:00
  thorin00
  Poziom 14  

  zastanawiałem się po co ten rezystor (470R) tam jest ale go nie wywaliłem. jak wrócę z roboty będe sie dalej bawił.
  mam jeszcze jedno pytanko mianowicie czy te diody (1n4148) pełnią jakąś inna rolę czy tylko obniżają napięcie (jeżeli bym się ich pozbył to myśle że to by rozwiązało mój problem)
  natomiast co do konwentera rs232-rs458 to jak juz wspomniałem zamiast max232 dałem przejściówkę USB na attiny45 i działa bez problemu :)

  pozdrawiam

  ps. @mirekk36 miałeś udostępnić wsad do mega8 którego używasz ;)

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • CControls
 • #152 03 Paź 2007 09:06
  prokopcio
  Poziom 29  

  do transmisji po usb potrzeba 3,6V i poto się obniża napięcie. przy 5V nie działa bo sprawdzałem ;-)

 • CControls
 • #153 03 Paź 2007 09:18
  mirekk36
  Poziom 42  

  no tak sorry - jeszcze raz ten mój wsad którego używam dla ATmega8

  - a te 2 diody jak pisał prokopcio - obniżają napięcie i jak dasz jednak bez nich czyli zasilisz układ bezpośrednio z +5V to albo nie będzie ci w ogóle działać , albo może ruszy i zaraz padnie (może być bardzo niestabilnie - mi tak się działo - częściej nie działało z +5V niż działało) tak więc koniecznie daj lepiej te diody.

  a co do rezystora 470R na linii Tx to spokojnie go usuń - ja od samego początku go nie używałem ;)

  poza tym hyhyhy na fajny pomysł wpadłeś aby wykorzystać tą swoją peirwszą przejściówkę na ATtiny45 ;) ... tylko czy ona nie będzie ograniczać prędkości tylko do 4800 - ale jasne najpierw najważniejsze aby twoja przejściówka cokoliwke wytransmitowała na zewnątrz

  powodzenia

 • #154 03 Paź 2007 09:36
  thorin00
  Poziom 14  

  hmm... w takim razie trzeba będzie zrobić jakiś dzielnik napięcia miedzy tx m8535 a rx m8, a w drugą stronę jak wywale rezystor 470R to myśle że będzie działać (3,6V powinno być wykrywane jako stan wysoki przez m8535 zasilanym 5V).

  po pracy będę się tym bawił dalej

  @prokopcio, @mirekk36 dzięki za pomoc .... jak tylko to uruchomie dam znać

  pozdrawiam

  ps. @mirekk36 dzieki za wsad do m8

 • #155 03 Paź 2007 11:13
  mirekk36
  Poziom 42  

  thorin00 -> ok tak na później spróbuj sobie zrobić takie dopasowanie sygnałów Rx Tx pomiędzye przejściówką zasilaną 3,6V a swoj m8535 zasilaną z 5V. Schemat poniżej ale dla ciebie istotne tylko te elementy na czerwono (czyli dwie diody zenera c3v3 oraz dwa rezystory po 100R)

  Własna prosta niezawodna przejściówka USB-RS232 (AVR)

  czyli po lewej będzie twoja przejściówka na ATmega8 a po prawej zamiast tych układów ttl na czarno na schemacie narysowanych podepnij wejścia Tx i Rx bezpośrednio do swojej m8535 (nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem jak coś to dopytaj ;)

  Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

  ... o ciekawostka, właśnie Osamu Tamura wypuścił nowy produkt ;) czyli taką samą przejściówkę ale na procku ATTiny2313. Jak pisze ograniczeniem w tym przypadku jest prędkość max 9600bps ... ale jak wiadomo i to może się okazać dobre czasem

  schemat ze źródeł od autora (cały czas jest tam ten rezystor R5 - 470R, którego ja zwasze usuwam bo tylko mi przeszkadza ale ciekawe do czego przewidział go autor?)

 • #156 03 Paź 2007 21:40
  Dar.El
  Poziom 40  

  Witam
  Ja zostaję przy mega8, jest mniejszy w SMD.
  Mam pewne spostrzeżenia dotyczące zasilania uP w przejściówce. W momencie gdy nie jest zasilany, dotyczy to chwili gdy nie jest wetknięta wtyczka USB, a drugi uP jest zasilany, to napięcie z RXD i TXD tego drugiego zasila uP przejściówki przez jego porty. Może to powodować nieprawidłowy start uP lub inne niestabilności.
  Pytanie brzmi:
  Czy można zasilić uP w przejściówce przez dodatkowe dwie diody z 5V drugiego uP?

 • #157 03 Paź 2007 21:49
  mirekk36
  Poziom 42  

  Dar.El -> tak dla mnie też jak narazie wygrywa to na Atmega8 i nawet już kupiłem kilka szt w SMD ;)

  odnośnie twojego pytania - hmm ja akurat się z tym nie spotkałem ponieważ w moim układzie napięcie z USB zasila także ten drugi procek za przejściówką. ( i jak narazie tylko takie mi pomysły powpadały do głowy odnośnie moich urządzonek, że właśnie będę się z nimi kontaktował przez port COM po USB a jednocześnie będę miał z jednego kabla zasilanko - oczywiście zdając sobie sprawę że nie do wszystkiego to może się przydać bo przecież pobór prądu z USB jest ograniczony dość mocno)

  Ale rozumiem co masz na myśli tylko ja akurat się zastanawiam czy to że w momencie startu na liniach Tx i Rx w ATmega8 (przejściówka) są jakieś stany logiczne np 1 to to może powodować, że ten procek źle wystaruje? Czy u ciebie ten procek w przejściówce w ogóle ożywa po odłączeniu USB?

  zresztą sam wiesz, że na tego typu kwestiach to ty lepiej się znasz niż ja ;) więc mi trudno coś podpowiedzieć konkretnie - co najwyżej może ktoś się znajdzie jeszcze i wypowie się na ten temat.

  Mi się wydaje , że spokojnie można tak zasilić jak mówisz i procek w przejściówce cały czas będzie działał - kwestia chyba tylko przepływu jakichś może niedużych prądów pomiędzy USB a układem? sam nie wiem

 • #158 03 Paź 2007 22:05
  Dar.El
  Poziom 40  

  Absolutnie nie wolno podawać żadnych napięć do wejść scalaków gdy nie są zasilane. Można to uznać za przekroczenie napięć wejściowych powyżej zasilania (w tym przypadku zasilanie =0V). Być może kłopoty z działaniem przejściówki są spowodowane tym zjawiskiem.

  p.s.
  Można na 4066 zrobić układ blokujący napięcia RS gdy jedna ze stron nie jest zasilana.

 • #159 03 Paź 2007 22:53
  mirekk36
  Poziom 42  

  no tak może ci ludzie, którzy tu wcześniej tak narzekali na tą przejściówkę takie efekty mieli hmm ale ciężko było coś z nimi ustalić. Jednak cenne twoje spostrzeżenie z tym kluczem 4066. Zastanawia mnie tylko co z kolei powiedziałbyś na te moje porady odnośnie dopasowania przejściówki zasilanej z 3,3V i drugiego procka zasilanego z 5V (czyli na każdej linii dioda zenera 3,3V od strony przejściówki i szeregowo w linii rezystorek 100R ??? to chyba powinno działać bo takie coś widziałem ludzie robili do telefonów i hulało... a może też dzięki temu rozwiązałoby to ew sprawę żeby obyło się bez 4066 ? co ty na to?

 • #160 03 Paź 2007 23:46
  prokopcio
  Poziom 29  

  rezystor 470Ω po prostu zabezpiecza przed przeciążeniem, zwarciami i uwaleniem procka (czy to do masy czy do +Uc)....

  fizycznie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zasilić układ z innego źrudła niż usb... nie przyglądałem się programowi ale może być np. problem jeśli osamu nie przewidział takiej sytuacji i urządzenie tylko i wyłącznie zgłasza się po włączeniu zasilania lub rezecie - wówczas taki konwerterek nie zostanie wykryty i należało by dorobić prościutki układzik resetujący procka po podpięciu do usb... możliwe że tego nie trzeba robić... wszystko zależy od programu.

  mirekk36 --> układ dopasowujący, który proponujesz działa dobrze ale tylko w jedną stronę (obniży napięcie wchodzące do atmegi8 na RX do odpowiedniego poziomu) ale niestety nie podwyższy do 5V wychodzącego z TX - wręcz przeciwnie (ZWIERA go dioda zenera obniżając do 3,3V !!! - nie można diody zenera 3v3 podłączać równolegle z wyjściem TX !!! ).... wg mnie powinien działać poprawie układ bez żadnych dopasowań na TX atmegi8 bo 3V jest przeważnie traktowane już jako stan wysoki.

  to żeby była jasna moja propozycja:

  wejście RX atmegi8 dopasować wg mirka (dioda zenera + rezystor)
  wyjście TX z atmegi podłączyć bezpośredio lub przez opornik 470Ω zabezpieczający przed przeciążeniem portu wyjściowego.

  Dodano po 18 [minuty]:

  Wpadłem na lepszy pomysł:
  Można też zasilić atmegę 5V a dopasować linie transmisyjne z USB i też powinno działać a nawet lepiej bo atmega będzie pracowała w zakresie napięć podanych przez producenta.

 • #161 04 Paź 2007 09:13
  Jdsoul
  Poziom 23  

  No nareszcie ktoś to zauważył :)

  Cytat:

  Wpadłem na lepszy pomysł:
  Można też zasilić atmegę 5V a dopasować linie transmisyjne z USB i też powinno działać a nawet lepiej bo atmega będzie pracowała w zakresie napięć podanych przez producenta.


  Tak się składa że USB jest transmisją różnicową :) zaś Osamura zaznaczył w listingu, że wykorzystuje tylko wykrywanie stanu wysokiego na D+ pomijając stan D-.
  Może to jest moment żeby dodać taki magiczny transceiver :) od ST za dużo elementów tam niema i dużo miejsca na płytce nie zajmie :)

  http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/7041/usbuf.pdf

  Można też na bazie schematu wewnętrzenego odtworzyć układ na rezystorach, diodach i kondesatorach :) no ale to zajmie zdecydowanie więcej miejsca :)

  Przy okazji w pdf jest pełna specyfikacja elektryczna USB i sporo "dodatkowych" informacji na temat złącza :) Generalnie USB nie ma standardu na 5 tylko na 3,3V :) - stąd problemy gdy użyje się 3,6V.

  Jak będziecie mieli chwilkę to zerknijcie, a i sprawa dopasowania , filtrowania i zabezpieczenia przepięciowego załatwiona :)

  Powodzenia

  Dodano po 7 [minuty]:

  Zwróćcie uwagę, że w pdf zaproponowano jako dopasowanie w torze pomiarowym 74H04 z napieciami +5v a układ realizuje kwestie dopasowania do magistrali na 3,3V i nawet konwersje napięć.

  Ciekawosta impedancja falowa układu 50 OHM :)

  A i w układzie jest od razu stabilizator 3,3V :) na przyszłość :) gdy coś jeszcze miało pracować na 3,3V.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jeśliby traktować poważnie to co jest w układzie USBUF to mam wrażenie że w "własnej prostej niezawodnej przejściówce" zabrakło raptem dwóch kondensatorków 47p i dwóch didodek 3,3V. Rezystor 1.5 k poprostu pullupuje D+ i to wszystko, a i zamiast 68 w produkcie ST jest 33 OHM . tyle różnicy:).

  Dodano po 2 [minuty]:

  A połączeniu z Atmegą w wersji SMD układzik będzie kropelką :)

  Włąściwie jest to główny "składnik" "śkośnookich kabelków USB"

 • #162 04 Paź 2007 09:39
  prokopcio
  Poziom 29  

  Witam ponownie. na stronie atmela jest również projekt konwertera USB na COM (i nie tylko) i projektanici (bo tam przeważnie pracuje i testuje wszystko sztab ludzi) jako wejście układu zastosowali wejście komparatora (czyli wykorzystują różnicowość sygnału).... nietety równiż jest zasilany z 3v3 co komplikuje potem komunikację ze światem... jeśli by teraz wykorzystać zasilanie 5V i stosować wejście różnicowe (każda atmega to ma) oraz dopasować wyjście (ograniczyć do 3v3) co nie jest takie trudne a może przynieść efekty.

  Atmel postarał się równiż rozpatrzyć problem o którym wspomniałem - niedopasowanie prędkości taktowania i wyliczyli, że błąd (przy większych częstotliwościach) wynosi ledwie 0,16% czym niema sensu sobie głowy zawracać.

 • #163 04 Paź 2007 12:32
  Jdsoul
  Poziom 23  

  0,16% przy 9600, 19200 etc. :)

  Ale patrz już przy 115,2 kB już 8,5% :) itp.

  Własna prosta niezawodna przejściówka USB-RS232 (AVR)

  Dodano po 36 [sekundy]:

  I niestety z wejścia różnicowego Atmegi nie uzyskasz przerwania :(

  Dodano po 50 [sekundy]:

  Stąd w projekcie na Atiny 2313 gość z rosji wykorzystał wejście komparatora :)

 • #164 04 Paź 2007 14:23
  prokopcio
  Poziom 29  

  ja pisałem oczywiście o wejściu komparatora (on ma wejście różnicowe) ale jego przerwanie działą z opóźnieniem i dlatego osobno atmelowcy podprowadzili jedno wejście do int0. Ja mama inne dane co do tych błędów :-|

  Załączniki:
 • #165 04 Paź 2007 14:34
  prokopcio
  Poziom 29  

  patrz na str.20 bo Ty zamieściłeś dane dla 4MHz a nie dla 12MHz...


  ciekawe jakie częstotliwości wyciąga ta przejściówka ??

 • #166 04 Paź 2007 15:32
  mirekk36
  Poziom 42  

  prokopcio -> a zauważyłeś kto jest autorem tej przejściówki , którą pokazałeś w tym PDF'ie ???? kim są ci Atmelowcy??? ;)

  skąd inąd znany nam już Igor Cesko (Slovakia) ładnie ładnie , muszę zassać te pliki DLL o których na końcu w tej nocie jest mowa i zobaczyć czy uda mi się z tą przejściówką dogadać z poziomu windy poprzez tego DLL'a bo jak widać tutaj jest odmienne podejście co do komunikacji niż zrobił Osamu Tamura (bez żadnego dll'a - czysty wirtualny port). Ale że piszą w tej nocie, że są chyba źródła do tego w Delphi to z przyjamnością jak tylko będę miał czas spróbuję i tą przejściówkę przetestować

  Odnośnie pytania twojego ile ona wyciąga to wydaje mi się że na 2 stronce piszą iż można wykorzystać pełną prędkość LowSpeed USB czyli 1.5Mbit/s (chyba że się mylę)

 • #167 04 Paź 2007 16:15
  Jdsoul
  Poziom 23  

  Wbrew pozorom błąd podąża za wielokrotnością 4 MHz :) spróbuj to policzyć na piechotę, jakbyś nie dzielił przez możliwe ustawienia dzielnika baud, każda wielokrotność pełnych 1 MHz da znaczny błąd czy to będzie 2, 4, czy 12 HMz :) , gdyż ciąg mnożników prze 2 liczby 1000 i 1200 jest coraz bardziej rozbieżny wraz z kolejnymi wielokrotnościami tych liczb.

  I nie jest to wina Atmegi tylko wyboru częstotliwości :) dla standardu RS-232.
  Podstawowy kwarc dla standardowych baudów to fosc = 1.8432 MHz, a potem to już tylko całkowite wielokrotności, fosc = 3.6864 MHz, fosc = 7.3728 MHz, fosc = 11.0592 MHz {typowy dla 8051}, fosc = 14.7456 {częsty w I/O} MHz, fosc = 18.4320 MHz.

  Oczywiście problem ma swój drugi koniec przy kwarcach niepełnych trudno jest uzyskać oś czasową w pełnych mikrosekundach i pełnych milisekundach :) co znowu jest wymagane przez "nowy" standard :) USB, i inne dokładne pomiary, bardzo zresztą wrażliwe na zależności czasowe przebiegu. :) takie tam.

  Stąd moje twierdzenie, że będzie ci ciężko przekompilować układ na kwarc z niepełnymi MHz. Chyba że wprowadzisz "dodatkowe" poprawki w osi czasu :), zmienne w czasie :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  lub pozostaniesz przy małych porcjach danych i stosunkow niskich baudach <38400 <0,2%

  Dodano po 1 [minuty]:

  W "starych" płytach głównych PC był zawsze oddzielny kwarc dla RS-232 i oddzielny dla systemu w całych MHz np. 40 MHz włąśnie z powodu tego dziwnego standardu baud :) :) :) :)

 • #168 04 Paź 2007 17:43
  mirekk36
  Poziom 42  

  prokopcio -> zobacz co za człowiek, zobaczył tu nową przejściówkę i odrazu wstrzykuje jad (sorry ale brak mi już słów) już odrazu teoria że będzie błąd przy 115200 na poziomie 5,8%. Pomimo to, że ani razu nie dotknął tematu praktycznie ani czytać mu się nie chce, za to w zawalaniu całego tego tematu nieistotnymi różnymi teoriami chce być mistrzem. Proponuję nie odpowiadaj na jego zaczepki to może sam zrozumie i powoli odechce mu się uprawiać tej przykrej zabawy.

  .... ja natomiast z wielką ciekawością przeczytałem sobie jeszcze w tej nocie n/t przejściówki kolegi prokopcio (tzn ATMEL IgorCesko) ciekawostkę o tym jak to ten DLL komunikujący się z prockiem koryguje sobie prędkości na RS232 na tej stronie 20 i dlaczego pomimo kwarca 12MHz piszą o tak małych błędach w tym konkretnym rozwiązaniu. Ale jak widać nie wszystkim chce się czytać a tym bardziej wziąć coś w łapki i potestować - najprzyjemniej jest się powymądrzać.

 • #169 04 Paź 2007 21:58
  prokopcio
  Poziom 29  

  Nie masz racji Jdsoul.... wraz ze wzrostem częstotliwości (niech będą to krotności jak piszesz 1MHz) jest mniejszy błąd.... nie będę tutaj się rozpisywał dlaczego - pomyśl sam. Czytaj uważniej bo już pisałem, że niema sensu przekompilować na niepełne MHz ponieważ i tak jest znikomy błąd ( 0,16% ) - patrz tabela powyżej !!!

  Co do błedów parzystości to już to rozgryzłem :-) po prostu jego niema..... jak ustawisz w windowsie bit parzystości / nieparzystości to zostają odrzucone wszystkie bajty o pejarzystej lub nieparzyst ilości bitów.... ograniczenie jeste to dość proste... po usb dane lecą tylko bajtami ośmiobitowymi i żeby przesłać/odebrać bit parzystości (bit dziewiąty) trzeba by było wykorzystać i tak całe dwa bajty co oczywiście zmniejszyło by prędkość o połowę.... Więc najsłuszniej jest sobie jakąś własną konrtolę zrobić (jeśli potrzeba)....

  pozdrawiam.

 • #170 05 Paź 2007 09:44
  Jdsoul
  Poziom 23  

  No przyznam że intryguje mnie ta "nowa" tabela, a w jakim trybie ma wtedy pracować UART w Atmedze i czym ma być taktowany to już nie napisali :) może przez preskaler ??, a może jakaś procedura poprawiająca ???.

  Ja podałem baudy dla standardowego ustawienia asynchronicznego :) ,

  Czyli pracy z ustawieniem UBRR i U2X. - jest jeszcze jakaś inna metoda ??

  Było by miło jak byś uchylił rąbka tajemnicy :) :) :) odzyskania tak niewielkiego błędu przy kwarcu 12MHz . Może się bardzo przydać przy innych aplikacjach :)

  Dodano po 14 [minuty]:

  No i policzyłem :) przy UBRR=12 i U2X = 1 może być około 0,2% = :) . Niestety przy U2X = 0 już troszkę gorzej Bo UBRR= wychodzi 5.51., czyli jak ustawię UBRR = 5 to mam rzeczone 8,5% błędu , a jak UBRR = 6 to mam -6,9% błędu :(

  Tak więc "nowa" tabela działa dla jednego szczególnego przypadku pod warunkiem U2x =1 i UBRR = 12. A wszystko dzięki przybliżeniu 12.12 do 12. :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Oczywiście dla kwarcu 12 MHz,

  Teraz wypadałoby sprawdzić jak wygląda procedura ustawienia baud, i czy przy wszystkich częstotliwościach będzie błąd optymalny, bo jak widać jest to ruletka :)

  Dodano po 42 [sekundy]:

  i obliczenia konkretnie dla 115200, na razie nie chce mi się liczyć pozostałych baudów :(

  Dodano po 2 [minuty]:

  A propos co generalnie w Atmedze pociąga za sobą ustawienie U2X poza baudem, coś jeszcze ??

 • #171 05 Paź 2007 12:25
  prokopcio
  Poziom 29  

  Jdsoul - > szczerze to nie liczyłem tych błędów ale nawet jak jest 0,2% i le wyliczyłeś to również jest bardzo dobrze w moim odczuciu... mi głównie chodziło o to, że błędów nie można przenosić (porównywać) zegarami taktowanymi 4,8,12,16MHz.... Autor zaczerpnął tabelkę chyba od Atmela (a oni chyba wiedzą najlepiej jakie są błędy). Oczywiście jest to błąd taktowania bo już błąd całej ramki jak wspomina (przy 12 bitach) wynosi ok.4%

 • #172 05 Paź 2007 14:51
  Jdsoul
  Poziom 23  

  Sorry, przeczytałem kartę katalogową Atmegi 8 :) :) :) :)

  Może ja naprawdę za dużo czytam ,a może nie wszystko co w karcie Atmel podaje należy traktować poważnie :) w końcu stwierdzenie, że producent...

  Cytat:
  Autor zaczerpnął tabelkę chyba od Atmela (a oni chyba wiedzą najlepiej jakie są błędy).


  chyba wie jakie ma błędy jest jak najbardziej trafne.

  Niestety świat liczb całkowitych, sprawia nam w procesorach drobne psikusy, ale zawsze można je kompensować jakimś DLL w Windowsie.

  Pozostaje pytanie czy "standardowy" sys Windowsa też kompensuje te błędy, bo jak tak to nie ma czym się martwić :)

 • #173 15 Paź 2007 21:13
  Potwórciastkowy
  Poziom 14  

  Witajcie

  Cały temat przeczytałem i zastanawiam się czy bedzie można podłączyć Myszkę do tej przejściówki (w projekcie CESKO raczej tak ale on jest zbyt pokręcony więc narazie zostaje na drugim planie).
  Myszka ma 4-pin wyjścia/wejścia (RxD,TxD,GND oraz RTS) a konwerter "tematowy" nie ma RTS , więc jeśli zasiliłbym taką myszkę z USB 5v to powinno zadziałać na wirtualnym COM ? (zasilanie myszki na COM-hardware jest 5,7 V jak mierzyłem).
  Czy trzeba użyć MAX3232 (mirek mi zasugerował po konsultacji na PV) ale nie wiemy na 100% czy ta mycha pójdzie , więc jak myślicie ?

 • #174 15 Paź 2007 21:20
  mirekk36
  Poziom 42  

  Potwórciastkowy -> zasugerowałem ci na PW MAX3232 ale co najwyżej do sygnałów Tx oraz Rx bo juz zasilanie musisz sobie "załatwić" inną drogą gdyż nie ma tutaj RTS. Skoro piszesz, że 5,7V dla niej wystarcza to może da radę i na 5V. Kwesta tylko czy na wirtualnym porcie taka myszka ruszy - ja nie wiem ale może inni się rzeczywiście wypowiedzą na ten temat

 • #175 16 Paź 2007 11:40
  Jdsoul
  Poziom 23  

  Myszka generalnie to wredny twór pasożytujący na porcie COM :)

  W normalnym komie pobierała prąd z wyjścia RTS i CTS do celów komspumcyjneych. I tu niespodzianka brała napięcie z +15V i za pomocą stabilizatorka obniżała do rzeczonych 5,7V.
  Pracowała na baudzie 2400 czy coś takiego w trybie synchronicznym po jednej linii :) .

  Wielkim sukcesem była ucieczka myszek z portu Com na PS/2.

  Na pytanie czy na wirtualnym porcie pójdzie myszka odpowiedź jest jak zwykle dwojaka, generalnie Windows wykrywa urządzenie wskaźnikowe odpytując poszczególne porty komunikacyjne PS/2 , com1, com2, com3 etc. Jeśli inicjacja portu jest dokonana później niż poszukiwanie myszy to sam możesz sobie odpowiedzieć .

  Co zaś do sensowności stosowania MAX przy myszy komowej i przejściówce :) to zależy od ciebie jak bardzo chcesz ingerować w płytkę myszki. Generalnie elektronika myszy działa na TTL :) , a reszta to proteza mająca na celu dostosowanie elektroniki TTL do -/+ stanów coma.

 • #176 17 Paź 2007 14:01
  Potwórciastkowy
  Poziom 14  

  Cześć

  Rozumiem co piszesz , czyli jest nadzieja bo pisałeś że myszka pobiera prąd (rozumiem że TYLKO prąd) z RTS (łopatologiocznie sprawdzone że nic nie konweruje wewnątrz siebie z 12V na 5,7V, nie ważne):-)

  Przejściówka działa, mam wirtual COM4 i jak podłączam myszkę do tego portu (w przjściówce) to on(COM4) ZNIKA w menadżerze urzadzeń! (((

  Incicjację można przecież obejść i po każdym przeładowaniu WINxp wgrywać od nowa sterowniki dla tej myszy , ale VIRTUAL COM4 znika po podłączeniu myszy.

  Zastanawia mnie to że wgrałem wsad CDC.2007.07 a nie CDC-IO.2007.07 może jak wgram ten ...IO... wsad będzie inaczej (t.z.n. COM4 nie bedzie znikał po podłaczeniu 100% działającej przejściówki) ??

  Link do stronki Tamury :
  http://www.recursion.jp/avrcdc/

  Jak piszesz że ten RTS to tylko zasilanie to powinno działać:cry: chyba ze to jest zasilanie + "jakiś sygnał" wtedy mogę stwierdzić że ta przejściówka nie jest UNIWERSALNA niestety (((

 • #177 17 Paź 2007 14:32
  mirekk36
  Poziom 42  

  Potwórciastkowy napisał:
  ... wtedy mogę stwierdzić że ta przejściówka nie jest UNIWERSALNA niestety (((


  a co to znaczy uniwersalna? oto jest pytanie ;) ... czy to ma oznaczać, że jeśli jest uniwersalna to powina działać ze wszystkim ... to pojęcie zbyt ogólne ... Została ona jasno opisana od samego początku tego postu oraz przez autora Osmau Tamurę ... wiadomo od początku że na wyjściu ma tylko Tx i Rx bez żadnych linii sterujących ... ale ty nadal miałeś tylko jeden cel - MYSZKA szeregowa.

  naprawdę nie wiem co powoduje, że nie chcesz najpierw sprawdzić czy działa ci terminal windowsowy po zwarciu Tx i Rx na jej wyjściu. To dopiero pokazałoby ci że tak w ogóle działa przejściówka sama w sobie poprawnie i że leci sobie transmisja po Tx oraz Rx

  a to że nie będzie ona działać z jakąś myszką czy innym urządzeniem, które naprawdę potrzbuje pozostałych sygnałów sterujących RS232 jak DTR, RTS, CTS, RING i innych to już całkiem inna bajka - tylko prawda jest taka, że ty dopiero się uczysz czegokolwiek na temat samego RS232 i nie masz jeszcze doświadczenia w programowaniu jak widać. Tak więc nie oczekuj przejściówek uniwersalnych typu "czary-mary" od Davida Coperfilda, które będą działały ze wszystkim

  sorry za te może gorzkie słowa ale naprawdę tyle czasu staram się pomóc tobie na PW czy mailu w uruchomieniu tego i po raz milionowy brak z twojej strony odpowiedzi czy przetestowałeś to pod terminalem. Przecież mogę zrozumieć że nie wiesz jak to zrobić ale wystarczy słowo czy pytanie i łatwo można tego testu dokonać.

  a ty tutaj znowu nadajesz że może to przez zły wsad? może przez to że nie ma RTS - a tak ogólnie to lipa bo przejściówka nie jest uniwersalna - pewnie że nie jest w takim pojęciu o jakim ty myślisz.

  na następne maile odpowiem jak przeprowadzisz test terminala i ona będzie działać bo tak to masło maślane - narzekasz że coś ci tam znika w menadżerze urządzeń podczas gdy może to być podstawowy problem że nie możesz sobie poradzić z uruchomieniem tej przejściówki i starasz się to jakoś zatuszować

  ok narazie - pozdrawiam i powodzenia (ja naprawdę starałem się pomóc)

 • #178 17 Paź 2007 15:19
  Potwórciastkowy
  Poziom 14  

  Tak ucze się :-) i mam zawsze swój sposób na to ,tzn. najpierw ustrojstwo metodą "po trupach do celu uruchomić" a pózniej analiza zawartości programowych :-) aby nie tracić czasu.

  Nie mam do ciebie żadnego żalu , wręcz przciwnie ty i kiku innych przyczynili się do tego ,aby jak sam TAMUR-a napisał :...nie odpowiada za działanie swego projektu... zobrazować jego(Tamury) wypociny :D , więc taki temat jak ten do tego służy abyśmy jego projekt testowali.

  Z "góry" na czuja wiedziałem że jest zbyt prosty abyu był w 100% funkcjonalny , może sie okazać że jest ale do tego trzaba dojść (zobaczyć czy działa z na przykłąd myszką czy drukarką itp.) :-)

  Zaraz sprawdzę czy rzeczywiście w terminalu przejściuwa pełza :-)

 • #179 17 Paź 2007 16:22
  mirekk36
  Poziom 42  

  i o to chodzi jak w terminalu zadziała to później sam z chęcią się przyłączę do dyskusji n/t prób odpalenia tej myszki - tak z ciekawości czy ją winda zobaczy na tym porcie ;)

 • #180 17 Paź 2007 16:30
  Potwórciastkowy
  Poziom 14  

  Więc u mnie w terminalu działa :D. Próba inicjacji myszy(raczej samego jej podłączenia) po inicjacji wirtualnego COM (dla przypomnienia) ,skończyła się zniknieciem tego virtual COM portu ((

  Czyli RTS (5,7V) i USB D+(5,1V) różnią się nie tylko wartościami napięcia ale czym jeszcze (prąd pobierania przez przejściówkę to chyba ~80mAh ,a max. prąd USB zapodaje 500mAh, także o to byłem spokojny) ?