Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat działającego odbiornika superreakcujneego 433HMz.

03 Wrz 2007 10:15 2472 4
  • Poziom 43  
    Potrzebuję schamat przetestowanego odbiornika superreakcyjnego 433MHz.
    Mam już nadajnik z rezonatorem SAW, który działa, ale odbiornik już nie działa. Na razie mam tylko rezonator na 480MHz. (Działa - przetestowałem sondą w.cz).
    Przetestowałem kilka odbiorników z tranzystorem BF199 ale one nie działąją. Może dlatego że są za wolne? I dla 433MHz już by działały?
    Wiem że odbiorniki superreakcyjne są nie najlepszej jakości ale mi trzeba zasięg do 10m albo nawet mniej a o błędy transmisji i zakłucenia sie nie martwię bo mam już przetestowane programy do kodowania i rozkodowaywania przesyłanych danych które potrafia usunąć błędy nawet jak co 3...4 bit jest przekłamany.
    Widziałem kiedyś opis prostej aparatury 433MHz w Elektorze czy czymś takim ale teraz nie mogę znaleść.
    Budował ktoś taki odbiornik i ma schamat?
  • Poziom 36  
    1. Odbiornik superreakcyjny promieniuje zakłócenia w czasie pracy
    Stosowanie takiego rozwiązania w roku 1927 mogło być OK, ale jest rok 2007
    2. W swoim własnym interesie (!) , jak i licencjonowanych użytkowników
    tego pasma nie stosuj, proszę, 433MHz do sterowań, alarmów, modemów itp.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=662431&
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=676750&
    3. Jak na odległość 10m i na tranzystorach z szuflady to 27MHz, 40.68MHz.
    Prawie dowolne tranzystory, nie krytyczny montaż, tani sprzęt pomiarowy;
    Nawet kwarce są.
    4. Jak chcesz UHF to 868MHz - są układy scalone, gotowe moduły...
    Oczywiście zaawansowani mogą zrobić cały tor na tranzystorach od podstaw.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    No dobra. Więc powiem tak: Czytałem te posty i dlatego dałem swój bo z tamtych nic sie nie dowiedziałem.
    W takim razie pozostanę przy 480MHz. O tym nic tam nie pisze. To jest gdzieś pomiędzy dwoma kanałami TV. Jak napisałem zasięg ma być mały i może wynosić nawet z 5m. Moc nadajnika nie przekroczy 1mW.
    Jak chciałbym to zrobić na jakimś scalaku co rusza z buta to bym wsadził MAX7032. Mam już z 10 takich scalaków i jak zechcę je wykorzystać to to zrobię.
    Mi naprawdę zależy na prostocie i dlatego pytam.
  • Poziom 43  
    W dodatku Wasz sposób nie uchroni przed zaśmiecaniem eteru. To tylko ucieczka przed problemem. Jak zacznie się pracowac na innym paśmie to i ono zaraz będzie zawalone. A mój sposób przynajmniej nie prowadzi do tego, że urzadzenie będzie nieprawidłowo działało. Nie bez powodu wprowadzam kontrolę i naprawę błędów. Dzięki temu przynajmiej moje urzadzenia będa działały prawidłowo. I moich naśladowców również. A urządzenia Waszych uciekających naśladowców nie. W dodatku nie zgadzam się że pasmo 433MHz jest licencjonowane. PMR jest, ale LPD już nie. Oba leżą bardzo blisko siebie.
    Ja też nie jestem zwolennikiem odbiorników superreakcyjnych, tyle że ze względu na trudności uruchomieniu. Ale w tym jedym przypadku chyba mogę go zastosować.
    I jak wstawię duże wartości rezystorów to będzie pobierał mało prądu, a co za tym idzie nie będzie mógł siać zakłuceniami o dużej mocy. Myślę że 0.1mW to max jak się wstawi naprawdę duże rezystory.