Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Własna mała bazowa antena CB

03 Sep 2007 22:05 18525 24
  • Level 20  
    Witam! Chcę sobie zrobić Antenę góra 2m długości. Ma ona być zamocowana na ścianie budynku. Mieszkam na dużej górce i nie chcę dawać 5m anteny na komin. Zasięg jakiego oczekuje to ok 10km w linii prostej. Z czego można wykonać taką antenę?? (dodam że mam rurki aluminiowe o grubości 20 i 30mm lub pręt hartowany stalowy 3mm). Jaki materiał będzie lepszy??? Czy będzie potrzebna jakaś cewka dopasowująca??? Proszę o porady. Z góry dzięki
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 36  
    To nie jest dobry plan (chyba że chcesz się niepotrzebnie narobić i wydać kasę).
    Antena musi być odsunięta od dachu i ścian. Odległość 0.5dł. fali to minimum.
    Na ścianie można zamontować na wysięgniku małą antenę kierunkową
    na częstotliwość >140MHz, ustawioną w kierunku przeciwnym do ściany
    i mocowaną z tyłu za reflektorem, przykładowo Yagi 4elem. /154MHz,
    Yagi 7elem. lub DL7KM /446MHz, lub na jeszcze wyższe częstotliwości.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic827112.html

Jeśli chcesz łączność na 10km w kierunku przeciwnym do tej ściany,
    to poprawnie zainstalowana (odległość od ściany i podłoża) antena
    kierunkowa będzie OK. Tylko policz sobie wymiary dla 27MHz...
    Na UHF będzie to dużo łatwiejsze do zrealizowania.
    Zasięg zależy gł. od wysokości anten z obu stron łącza i od ich zysku.
    W "Poradniku Ultrakrótkofalowca" (e-book) jest przybliżony wzór.
    Tak więc obniżanie anteny może nie umożliwić nawiązania łączności.
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 11  
    Podobno antene mozna wykonac z plaskiego przewodu antenowego.Nie wiem czy to prawda ale ktos mi tak podpowiedzial.Czy to prawda ? Chcialbym podobnie jak kolega cos zrobic i takie rozwiazanie wydaje sie bardzo proste i oczywiscie tanie :D
  • Helpful post
    Level 13  
    Prawda i to nawet jako tako działa, kiedyś robiłem taką i rozwiesiłem od krawędzi dachu w dół.. warunków do pracy ta antena nie miała ale się zestroiła i pracowała.. a zrobiłem ją na podstawie prostego programiku do wyliczenia wymiarów zależnie od częstotliwości.. ale czy go znajdę??? poszukam..
  • Helpful post
    Level 35  
    Witam !! Może i to śmiesznie zabrzmi ale - " zrobiłem ' kiedyś dla kumpla prowizoryczną antenę . Polegało to na odcięciu 2.75 mb przewodu ( linka w izolacji ) , następnie zwiesiłem " antenę " z okna ( uprzednio obciążywszy ją butelką ) . całkiem dobrze działała - antena była na wysokości pierwszego piętra , zasięg był w mieście około 4 km . Jest to oczywiście partyzantka - ale działała . Miałem również antenę przy ścianie budynku ( około 0.7 m od ściany ) i działała jako tako . Zdecydowanie lepiej coś dać na dachu - nawet jakąś samochodówkę . pozdrawiam !!
  • Helpful post
    Level 27  
    lub zrobić dipol drutowy2x2.65m (o którym już wiele razy było pisane) i rozwiesić go gdzieś przy oknie,zależnie od tego ,kto ma jakie warunki
    taki dipol będzie miał pełnowymiarowe elementy,promiennik i przeciwwagę.
    jesli ktoś decyduje się na "ćwiczenie" anteny mobilowej czy jakiejś własnoróbki przy oknie czy na dachu to na ogół zapomina o tym,że powinien dać takiej antenie przeciwwagę lub stawia mobilówkę na parapecie ,a to zbyt mała przeciwwaga do częstotliwości 27MHz i antena pracuje byle jak.
    życie jednak pokazuje,że dwa druty i jakieś szczelne pudełeczko np. mydelniczka czasem całkiem nieźle pracuje.
  • Level 20  
    Wszystko ok. Ale ja mam już naszykowane coś w stylu anteny samochodowej. tzn mam pret stalowy hartowany, zamocowanie i korpus na cewkę (dziś toczyłem) Wymiary odwzorowałem na antenie LEM 71. Będzie to działać na te 10 km??? na aucie mam lema 71 nadaję sobie w granicach 15-20km.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Jeżeli chodzi o ten dipol 2,65m to czy mogę go powiesić na ścianie pionowo??? i czy zwykły miedziany przewód 2kwadrat się nada??? jaki bedzie zasięg takiej anteny??? Pozdrawiam
  • Level 19  

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA --> REGULAMIN. [hefid]
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    liszkar wrote:
    ...Wymiary odwzorowałem na antenie LEM 71. Będzie to działać na te 10 km??? ...

Bardzo trudno jest powiedzieć na jaką odległość będziesz miał łącze radiowe przy podaniu na jakiej antenie. Zasięg to nie tylko antena , ale również czułość odbiornika, moc nadajnika, ukształtowanie terenu i oczywiście wysokość zawieszenia anteny. A i częstotliwość pracy też jest istotna (rozpatrujemy CB).
    Jeżeli ktoś będzie próbował Tobie napisać , że antena "x" ma zasięg "y", to znaczy , że ten "ktoś" raczej niezna się na tym.

Quote:
    na aucie mam lema 71 nadaję sobie w granicach 15-20km.

Przyjmujemy , że antena lem71 na aucie i łączności robisz na około 15-20km z innymi użytkownikami radii. Wynika z tego , że Ty też masz możliwość nawiązania łączności na ten dystans.

Quote:
    ...Jeżeli chodzi o ten dipol 2,65m to czy mogę go powiesić na ścianie pionowo??? i czy zwykły miedziany przewód 2kwadrat się nada???...

Dipol możesz powiesić na ścianie pionowo. Jednak musisz pamiętać o tym , że ściana zrobiona jest z materiału "półprzewodzącego" dla w.cz. (wielka częstotliwość czyli "fali radiowej") i wprowadza (ta ściana) tłumienie. Tłumienie to może nawet dochodzić do 60% pochłaniania energi wypromieniowanej z Twojej anteny. A więc jest to przypadek słaby do montażu anteny.

Możesz wykonać antenę z drutu miedzianego 2mm2 . Jest to bardzo dobry materiał na antenę.
    Zastanów sie tylko nad montażem anteny.
    Mam propozycję (jak nadmieniali koledzy) abyś jedną część dipola (ramienia-promiennika) pionowego , zainstalował tak aby wystawał on nad dach. W ten sposób zamocowana antena będzie najlepiej promieniowała. Ramię o długości 2,65m możesz włożyć do jakieś rurki PCV lub wędki z włókna szklanego (ważne aby rurka dieelektryczna).
    Pamiętaj tylko , żeby ramie to które będzie ponad dachem było tą częścią anteny , której jest promiennik.
    Antena dipol to innaczej dwa kawałki drutu o długości około 2,65m (CB) zainstalowane w linii prostej i podłączone do kabla koncentrycznego. Jeden drut do żyły środkowej (nazwę go promiennikiem dla ułatwienia) a drugi drut do ekranu (oplotu).

Jakoś mnie naszło z tym opisem. Użyte słowo "promiennik" jest tylko dla ułatwienia "rozumowania".

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 36  
    Uwaga: wszystkie zmyślne obliczenia są o kant d... potłuc, gdy antena jest
    zainstalowana nieprawidłowo np. zbyt blisko ściany, metalu, podłoża...
    Być może uda się dobrać wymiary anteny dla SWR<2 aby nie uszkodzić
    nadajnika, ale sprawność nadal będzie znikoma.

W antenach samochodowych prętowych zamocowanych nie na dachu
    a na błotniku trzeba skracać promiennik tym bardziej im bliżej jest on
    pionowych elementów karoserii... (w instrukcjach Radmor są nawet podane
    orientacyjne wartości korekcji dla różnych anten i samochodów).
    Wpływ pionowej ściany będzie znacznie większy i dodatkowo bardzo zmienny
    w czasie - w zależności od wilgotności ściany...
  • Helpful post
    Level 35  
    Witam !! Zgadzam się z Kol. Kondensator ! . Jak miałem antenę za oknem obok ściany to bywały takie piękne dni kiedy przemawiałem do żony z wyłączonego telewizora ! . To było wspaniałe jak rozmawiałem z jakimiś koleżankami na CB a małżonka sobie słuchała . Jak mówi stare przysłowie - lepiej mieć gwóźdź na dachu niż sprytną antenę i system " maczerów " :D . ale każdy robi jak chce . pozdrawiam !!
  • Level 20  
    Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem. Coś będę kombinować w przyszłym tygodniu. Osiągami się podzielę. A jeśli chodzi o radio to mam maxona 27-LP. Mój rekord na oryginalnej gumowej antenie (czysty odbiór i nadawanie) to 9km. A antenę muszę zamontować na ścianie bo innej opcji nie mam. No chyba że 50 cm po za dach. Tylko mam pytanie??? Czy taka antena nie będzie ściągać piorunów??? Nie mam instalacji odgromowej.Ile mogę wystawić ją po za dach żeby być spokojnym??? Pozdrawiam
  • Level 11  
    Korzystając z okazji chciałbym się zapytać o dokładniejszy montaż samochodówki na dachu.Nie mam możliwości montażu anteny stacjonarnej(jak to za granica :cry: wynajem mieszkania itd.) wiec zakupiłem antene Santiago 1200.Chciałem cos zrobić jak kolega ale zdecydowałem sie na zakup.Następnie mam do wykorzystania dwa kominy okute blacha i tutaj chcialbym sie zapytac czy to wystarczy jako przeciwwaga czy musze dodać dipol? Jeszcze takie pytanie co do kabla.Potrzebuje do tego montażu ok 10 metrów i chciałbym wiedzieć czy to nie będzie za dużo ?
  • Level 20  
    Dziś stałem się posiadaczem jakieś anteny (wygląda na 1/2). Niestety nie wiem na jakie pasmo jest przypisana. Jej długość to 170cm, w środku promiennika jest cewka 14zwoi. Na samym dole jest też cewka 2zwoje łącząca gorący przewód z masą oraz cewka z gorącego przewodu do promiennika 6zwoi. Mam pytanie. Chcę wydłużyć wszystko tak żeby chodziła w paśmie CB. Jeśli chodzi tylko o cewkę do masy ile powinna mieć zwoi?? Oraz czy w antenie 1/2 można zastosować przeciw wagi??? Proszę o porady ponieważ zwykłą antenę już mam. A na garaż by mi się przydała też. :D

Dodano po 15 [minuty]:

dodam tylko tyle że antena była zamontowana w starym systemie alarmowym
  • User removed account  
  • Moderator
    Cześć.

Jeżeli nie będzie podana średnica drutu, oraz średnica na jakiej nawinięto cewkę, to liczba zwojów nic nie da.
    Istotne jest też to, czy cewka została nawinięta na dielektryku czy nie.
    Bez tych danych nie da się określić parametrów cewki.
  • Level 20  
    A mam małe pytanie. Ile powinna mieć zwoi cewka łącząca masę z "gorącą" żyłą?? Do reszty dojdę doświadczalnie :D mam jeszcze pytanie czy przeciw wagi powinny być zaraz połączone z oplotu???
  • Level 12  
    propnuje antene która sam wykonałem,dipol 1,85m i cztery przeciwwagi o dł.1,4m pod kątem 45 stopni w dół.daje przyzwoity swr.drobnych zmian można dokonać poprzez wydłużenie lub skrócenie dipola,daje to wtedy lepsze dopasowanie a 10 km zasięgu napewno uzyskasz.
  • Level 12  
    Kolego, nie dipol a unipol. Dipol ma dwa ramiona a Ty mowisz o pojedynczym promienniku i przeciwwagach. To tak dla formalnosci....
    Ja osobiscie mam samochodowke na dachu z przeciwwagami o dlugosciach takich aby "udawaly" dach samochodu. Jakos to działa ale, zebym był oczarowany to nie powiem.

Pozdrawiam
    Tomy
  • Level 20  
    Ja będę miał promiennik ok 230cm i 10 przeciwwag. Tylko jaka ta cewka do masy?? Ile powinna mieć zwoi??? Może ktoś podsunie pomysł??
  • Level 28  
    dziwne, że najpierw planujesz wygląd anteny a potem chcesz jakąś cewkę nawijać... Ludziska - antena to nie jest kawałek drutu stworzonego z fantazyją... Róbcie tylko sprawdzone i dokładnie opisane pomysły bo inaczej baaaaardzo się rozczarujecie.
  • Level 20  
    Witam ponownie. Dziś stałem się posiadaczem takiej anteny jak :"MASEN"
    ALMAS-GRUN 5/8-A . Ma ona 3 przeciwwagi 1m i ok 6,80m promiennik. Niestety brak było cewki. Wytoczyłem już plastykowy korpus 10cm. Może ktoś podpowie ile tam ma być zwoi?? Może jakieś zdjęcie cewki. Pozdrawiam
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    liszkar wrote:
    Witam ponownie. Dziś stałem się posiadaczem takiej anteny jak :"MASEN"
    ALMAS-GRUN 5/8-A . Ma ona 3 przeciwwagi 1m i ok 6,80m promiennik. Niestety brak było cewki. Wytoczyłem już plastykowy korpus 10cm. Może ktoś podpowie ile tam ma być zwoi?? Może jakieś zdjęcie cewki. Pozdrawiam

Możesz tą cewkę wyliczyć ze wzorów podanych w książce Poradnik Ultrakrótkofalowca , który jest w necie.

Pozdrawiam.