Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

urządzenie wykonujące funkcję krok po kroku

kamil_chy 03 Wrz 2007 23:05 3032 12
  • #1 03 Wrz 2007 23:05
    kamil_chy
    Poziom 12  

Witam.
    szukam prostego podzespołu który po przyciśnięciu styku NO (normalnie otwarty) będzie realizował mi funkcję "krok po kroku", tzn, buduję skrzynkę sterowniczą do drzwi automatycznych, i chcę by po zwarciu styku NO drzwi raz otworzyły a po kolejnym przyciśnięciu zamknęły się. opcja ta jest dostępna w centralach sterujących firmy NICE ale niestety koszt zakupu jest znaczny więc potrzebuję jakiegoś prostego podzespołu który mógł by coś takiego robić. czy możliwe jest zbudowanie takiego układu na stycznikach poprzez styki NO i NC by móc sterować je jednym przyciskiem "krok po kroku" ?

0 12
  • #2 04 Wrz 2007 09:00
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Najprościej to będzie zastosować mikrokontroler i odpowiednio go oprogramować-układami wykonawczymi mogą być przekaźniki tak jak kolega napisał.

0
  • #3 04 Wrz 2007 09:48
    Mariopi
    Poziom 34  

Taki układ można również zbudować w oparciu o gotowy przerzutnik - jeżeli zastosowanie mikrokontrolera byłoby też zbyt skomplikowane.

0
  • #4 04 Wrz 2007 10:38
    tos18
    Poziom 37  

Taką funkcję realizuje przekaźnik bistabilny stosowany do załączania/wyłaczania oświetlena z wielu punktów.

Dodano po 24 [minuty]:

Taką funkcję realizuje przekaźnik bistabilny stosowany do załączania/wyłaczania oświetlena z wielu punktów.

0
  • #5 04 Wrz 2007 11:59
    adams987
    Poziom 35  

Witam.
    Przycisk NO uruchomi fazę I otwieranie drzwi, czyli załączy jakiś napęd . Drzwi otworzą się i coś musi ten napęd wyłączyć. Co to jest?-krańcówka?. Jaki jest rodzaj napędu?

0
  • #6 05 Wrz 2007 18:24
    tos18
    Poziom 37  

Jeżeli jest to "Jakiś" napęd to proponuję użyć sterownika programowalnego np moeler seria easy
    lub zbudować układ sterujący na przekaźnikach / stycznikach
    jeśli jest to jakiś konkretny napęd to pytanie jak jest zasilany , jak zadaje sie mu kierunek obrotów - podejrzewam że otwierania to jeden kierunek a zamykanie drugi .
    Mile widziane informacje o napędzie.

0
  • #7 06 Wrz 2007 19:23
    kamil_chy
    Poziom 12  

witam
    więc tak do przesuwu drzwi zastosowany jest motoreduktor jako jednostka napędzająca. zasilanie standardowe 3~ ; wyłączanie będzie za pomocą wyłączników krańcowych lub poprzez styk NC (STOP) awaryjny. problem jest tego rodzaju że układ jest banalnie prosty zbudowany na dwóch stycznikach które załączane są z dwóch styków NO w kasecie sterującej które poszczególnie dają napięcie na cewkę stycznika i odbywa się ruch w żądany6m kierunku.
    chodzi mi o to by można to było sterować za pomocą jednego styku NO by po każdym przyciśnięciu była taka kolejność np; zamykanie/stop/otwieranie/stop.
    tylko nie bardzo wiem co zastosować by to uzyskać.

0
  • #8 06 Wrz 2007 19:45
    adams987
    Poziom 35  

Zastosować możesz układ logiczny, tylko wiąze się to z tym, że bedzie potrzebny zasilacz np 12V do układu logicznego i przekaźników sterowanych tym układem.

0
  • #9 06 Wrz 2007 19:49
    kamil_chy
    Poziom 12  

z tym to jest nie problem bo styczniki są zasilane napięciem 24V, więc coś się wymyśli tylko teraz mam pytanie jaki układ logiczny(model, producent) potrzebuję z dostępnych na rynku ?

0
  • #10 06 Wrz 2007 21:28
    adams987
    Poziom 35  

No niestety nie wiem czy są gotowe takie układy, natomiast można zrobić na przerzutniku tupu D (tzn na dwóch). Obrazowo przedstawia to rysunek.
    Po włączeniu napięcia na Qa stan niski(STOP) i Qb stan niski(otwieranie) . Mimo że na Qb jest otwieranie to Qa nie pozwala bo jest STOP. Pierwsze naciśnięcie przycisku powoduje na Qa jest stan wysoki(załączenie) na Qb niski(otwieranie). Teraz Qa pozwala na otwieranie.Drugie naciśnięcie na Qa stan niski(STOP) na Qb stan wysoki(zamykanie), tu również Qa nie pozwala na zamykanie jest STOP. Trzecie naciśnięcie na Qa stan wysoki(załączenie) na Qb stan wysoki(zamykanie), teraz Qa pozwala na zamykanie. Czwarte naciśnięcie stany jak na początku jest STOP i tak w kółko.
    Do układu zawierającego dwa przerzutniki typu D potrzeba zasilanie stabilizowane max 18V zalecane mniejsze, które można zrobić z 24V przy pomocy stabilizator np. LM317, przekaźniki narysowane na rysunki powinny być zasilone przez tranzystory ( dowolne małej mocy) sterowane z wyjść Qa i Qb. Także sam układ logiczny to 1/3 całości którą potrzeba zastosować.

0
  • #11 06 Wrz 2007 22:59
    kamil_chy
    Poziom 12  

czyli jaki układ scalony można zastosować ?

0
  • Pomocny post
    #12 06 Wrz 2007 23:20
    adams987
    Poziom 35  

Możesz zastosować układ 4013.
    Na załączonym schemacie zamiast przekaźników jest drugo układ realizujący to samo tj układ 4001 i z jego wyjść (OPEN, CLOSE, STOP) zasilisz poprzez tranzystory przekażniki do sterowania te na 24V co masz.
    Do zasilania obu tj 4001 i 4013 najlepiej użyć stabilizatora 15V.

0
  • #13 10 Wrz 2007 19:22
    kamil_chy
    Poziom 12  

witam
    jednak odszedłem od pomysłu budowania samemu układu do sterowania tych drzwi. odżałowałem i kupiłem centrale sterująca NICE MINDY A01, świetna sprawa i działa zupełnie wedle moich oczekiwań,
    krótka budowa to krańcówki odpowiadające za zamykanie i otwieranie. zamek z wyłącznikiem który wyłącza zasilanie centrali przez co uniemożliwia ruch po zamknięciu, wszystko działa poprawnie.
    Dziękuje za pomoc.

0