Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie kuchni

eredeti 04 Sep 2007 01:16 11983 15
  • Oświetlenie kuchni
    Witam
    Komplety sterownik oświetlenia kuchni.
    Projekt i wykonanie Sylvain Bissonnette. Opis, mozaiki płytek oraz kod do procka w C na stronie LINK .
    Quote:
    Features
    1024 3W RGB LEDs can be controlled
    Over 16 million colors can be generated
    Very powerful, can be used as your primary lighting
    Many patterns are pre-programmed
    Can be connected to any audio RCA jack and the system will became a Music color organ!!! (It's crazy)
    Firmware upgradeable via RS232

Quote:
    I also made group of LEDs. If you want you can specify different patterns to each group. The communication protocol I used is the standard for the lighting control industry, DMX512. It's a very old and simple protocol. Each slave module is given an 8-bit address (the protocol actually supports up to 512 devices), and each 8-bit byte in the 512-byte data packet is the lighting data for the corresponding module. The start bit is done by a framing error.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    eredeti
    Level 11  
    Has specialization in: nic
    eredeti wrote 20 posts with rating 0, helped 2 times. Live in city Stuttgrat. Been with us since 2006 year.
  • OptexOptex
    _Arecki_
    Level 15  
    A mi się to nie podoba (ale to tylko moje skromne zdanie).
    Nie wiem, czy by mi się przyjemnie przebywało w pomieszczeniu z takim niebieskim, czy czerwonym (bardzo drażniącym) kolorze.

Takie oświetlenie jest dobre jeżeli chcemy coś oświetlić, jakiś element wyszczególnić, ale nie całe pomieszczenie. Po za tym, w kuchni raczej powinno być jasne światło (żeby sobie palca nie obciąć :) ), no chyba, że ktoś zamierza spędzać romantyczne wieczory w kuchni i chce mieć nastrojowe światło.

PS.
    A co do ilości źródeł światła na suficie to ja naliczyłem 8.

Pozdrawiam
  • OptexOptex
    dowodca_armii
    Level 30  
    Nie rozumiem po co komus oswietlenie kuchni w takim kolorze i to jeszce sterowane mikroprocesorem :(

Chociaz duzy plus za pomysl i wykonanie - niestety projekt do kuchni wg mnie zbedny. Nada to sie do odwietlenie w nocy jakiegos sklepu (gdyjest on zamkniety i przez szybe widac towar i zmieniajace sie swiatlo) - widzialem takie cos w jednym sklepie we Wloszech :D

Pozdrawiam.
    Snikers
    Level 24  
    przeciez nie musicie tego montowac w kuchni. mam takie cos w pokoju. swiatlo "wychodzi" z kolumn kina domowego i pada na sciane. sterowane to jest przez telefon (internet)... jak cala reszta automatyki pokoju. zapewniam was ze nie korzystam z jak to ktos napisal "bardzo drzaniacych kolorow" ustawiam sobie jakis mily relaksujacy do gatunku danego gatunku filmu. bardzo dobrze sprawdza sie to w roli oswietlenia nocnego a nawet romantycznego.

a wyglada to tak
    Oświetlenie kuchni
    jest jasniej niz na zdjeciu, a kolor jest zolty. daremny aparat mam
    Magister_123
    Level 36  
    Over 16 million colors can be generated Tłumacząc na cepa. Można wygenerować 16 milionów kolorów :!: Jak dla Mnie to efekt co najmniej super.
    Miłosz16
    Level 15  
    Dobrze ale po co takie oświetlenie w kuchni, w ogóle w domu do tego sterowane procesorkiem nie prosciej taniej kupic ladny żyrandor i do tego 100 watowa zarowka, nawet można zaopatrzyć sie w energooszczędna + do tego kilka żarówek po okapem i szafkami gites, no ale poza tym projekt sam w sobie pomysłowy.
    elektronik999
    Level 26  
    Do kuchni pomysł do bani ale do pokoju gościnnego łazienki swojego pokoju. Ja w swoim zrobię ale na zarówkach
    _Arecki_
    Level 15  
    Snikers wrote:
    przeciez nie musicie tego montowac w kuchni. mam takie cos w pokoju. swiatlo "wychodzi" z kolumn kina domowego i pada na sciane. sterowane to jest przez telefon (internet)... jak cala reszta automatyki pokoju. zapewniam was ze nie korzystam z jak to ktos napisal "bardzo drzaniacych kolorow" ustawiam sobie jakis mily relaksujacy do gatunku danego gatunku filmu. bardzo dobrze sprawdza sie to w roli oswietlenia nocnego a nawet romantycznego.

Na zdjęciu rzeczywiście nic nie widać.
    Możesz pochwalić sie co za automatykę masz w pokoju, bo samo światełko sterowane przez internet to byłby przerost formy nad treścią. No bo po co sterować kolorowym światłem jak nie ma Cię w domu - rozumiem sterowanie zwykłym światłem tzw. udawanie domowników (ale do tego wystarczy jakiś program, nie trzeba internetu).
    Co do światła w kolumnach, czy innych podobnych elementach, dających nastrój w pokoju dziennym, czy sypialni, ale nie w kuchni.
    Jako oświetlenie wystawy w sklepie, to jest dobry pomysł, będę musiał nad tym pomyśleć (dzięki dowodca_armii).

Co do 16mln kolorów to również wydaje mi się przesadą (pewnie diody RGB: 3 x 8 bit), ale po co? Przecież nie będzie wyświetlał filmu, czy jakiejś grafiki, w zupełności 8 wystarczy, no może być nawet 256 kolorów, więcej człowiek nie jest w stanie odróżnić nawet.

Przepraszam, że tak narzekam, ale to tylko moja opinia, a o to przecież tu chodzi.
    Co do wykonania to na pewno super, wystarczy tylko zmienić miejsce zamontowania i będzie git.

Pozdrawiam
    netp
    Level 10  
    Witam. Efekt jest imponujący i robi wrażenie. Na żywo pewnie jeszcze lepiej wygląda . Ja też przymierzam się do takiego efektu, ale w sypialni. Jedyna uwaga źródła światła mogły być mnie widoczne.
    Snikers
    Level 24  
    na prosbe opisuje moj zestaw. sterowanie swiatlem, roleta, selektorem audio, swiatlem w kolumnach i innych elementach automatyki:). do tego na serwerze winamp z programem umozliwiajacym jego zdalne zarzadzanie z tego samego telefonu co cala reszta systemu... jednym slowiem tylko do kibla musze wstac... jeszcze:)

Oświetlenie kuchni nie wygenerowal mi miniaturki, nie wiem czemu

Oświetlenie kuchni

a i jeszcze w swietle lampy... kolor zielony nie swieci to jak 3W autora ale nie mialem zamiaru robic dnia w nocy tylko nastroj:)
    Oświetlenie kuchni
    miszal
    Level 19  
    extra pomysł ale miejsce zamontowania tego... hmmm lekko dziwny :P
    w kuchni??
    już lepiej w swoim pokoju albo pokoju dla jakiegoś dziecka?? ;)
    pozdro
    _Arecki_
    Level 15  
    Snikers wrote:
    na prosbe opisuje moj zestaw. sterowanie swiatlem, roleta, selektorem audio, swiatlem w kolumnach i innych elementach automatyki:). do tego na serwerze winamp z programem umozliwiajacym jego zdalne zarzadzanie z tego samego telefonu co cala reszta systemu... jednym slowiem tylko do kibla musze wstac... jeszcze:)

Myślałem że zrobiłeś jakiś monitoring, czy sterowanie CO - to przez internet (komórkę) byłoby przydatne. A w tym momencie sterujesz to telefonem leżąc na łóżku (zamiast pilota na IR) - też dobrze, ale co za dużo to nie zdrowo (za mało ruchu i przyrośniesz do łóżka - kibelka zdalnie sterowanego lepiej nie rób) :)

Co do samej automatyki to na tyle co napisałeś to wygląda bardzo interesująco. Jak zrobiłeś komunikację poszczególnych modułów (światło, rolety) z centralką (komputerem)? Kabelkiem, czy może jakoś zdalnie (RF)?

Mógłbyś wrzucić swoją pracę na elektrodę? Pochwal się trochę, bo chyba zrobiłeś kawałek ciekawej roboty. No chyba że kiedyś już to opublikowałeś, a ja to przeoczyłem.

A żeby nie było off topic, to właśnie zauważyłem magiczną liczbę diod: 1024, możliwych do sterowania. Ciekawe czym on to zasila (rozumiem, że to jest tylko opis możliwości, a nie aktualna liczba diod). Bo takie 3kW (plus moc tracona na rezystorach ograniczających prąd diod) to trochę jest. I dziękuję jakby mi takie coś miało świecić przez kilka godzin dziennie, rachunek za prąd by trochę wzrósł.

Nie zmienia to faktu, że gość odwalił kawał ... roboty. (w kropki proszę sobie wstawić ocenę roboty według uznania, np. nikomu nie potrzebnej)
    Na pewno efekt na żywo jest zniewalający (zdjęcia tego tak nie oddają).
    No gdyby tylko nie ta kuchnia ;)
    Snikers
    Level 24  
    wszystko jest w fazie testowej, jak widac na zdjeciu nie pomalowalem jeszcze sciany po "ciagnieciu druta". musze obudowac sterownik rolet, zabudowac wzmacniacze, poskracac kable... a tu robota wakacyjna a potem uczelnia - czasu brak. calosc jest sterowana kablowo przez serwer a ten polaczony z internetem oraz w lokalnej sieci bezprzewodowej. co do monitoringu to był przez krótki czas w systemie, jenak kamery USB za bardzo obciazaly system i po miesiacu pracy non stop pomagal tylko reset. obecnie mysle nad kamera IP ... ale nadal za drogo jak na ta jakosc

Dodano po 1 [minuty]:

aa propo lenistwa sterowac moge tez z kompa na ktorym aktualnie przebywam, zeby przypadkiem sie nie dzwignac i zobaczyc czy telefon jest w zasiegu reki :)
    Ibuprom
    Level 26  
    Moc pobierana mocą, ale sam koszt diod to chyba koszt wyposażenia dobrej kuchni.... Efekt ładny, w sam raz dla kogoś śpiącego na pieniądzach... U nas to będzie raczej ciekawostka...

Kolego Snickers, możesz coś więcej napisać o swoim projekcie?? Przymierzm się do czegoś podobnego opartego na linuxie sterującego C.O. i zasilaniem awaryjnym. O ile "backend" już mam działający tak frontend kuleje.... średnio znam się na stronach dynamicznych, może podpowiesz jakieś gotowe rozwiązania....
    M.G
    Level 12  
    mi się to podoba fajnie byłoby zrobić tak aby np. w święta :) diody zmieniały kolor i zapalały się jak lampki choinkowe :P można było by zmienić intensywność światła ;p
    Qiubiac
    Level 18  
    Przydałyby się jakieś schemaciki tego sterownika ;] zaintrygowało mnie to... szukam sterownika który pozwoli przenieść takie "cacko" do merca vito - demo car pewnej firmy ;]