Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Proliant 5500 wejście do Biosa.

Wieniu 04 Wrz 2007 21:08 2006 12
  • #1 04 Wrz 2007 21:08
    Wieniu
    Poziom 18  

Witam

Zakupiłem serwer Compaq Proliant 5500 w celach dydaktycznycha, ale nie wiem jak wejść do Biosa, jaki klawisz lub jaka kombinacja klawiszy służy do wejścia do Biosa.

Czy istnieje sposób, aby oszukać czujnik włączenia wentylatorów??

Proszę o Pomoc

0 12
  • #3 04 Wrz 2007 22:04
    Wieniu
    Poziom 18  

Niestety żaden z nich

0
  • #4 05 Wrz 2007 01:21
    Przemcio
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gdyby dość pobieżnie zajrzeć do literatury na stronach byłego Compaq`a rezydującego teraz na serwerach HP to można dojść do wniosku, że ten serwer nie ma jako takiego standardowego BIOS`u a korzysta z narzędzi z CD - System Configuration Utility.
    Można chyba częściowo posiłkować się panelem z LCD ale chyba też ze wsparciem w/w CD.

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DocumentIndex.jsp?&lang=en&cc=us&contentType=SupportManual&docIndexId=179166&prodTypeId=15351&prodSeriesId=254914&lang=en&cc=us#5

Zapewne można będzie stworzyć małą, specjalną partycję na dysku żeby nie korzystać za każdym razem z CD i dopiero po takiej operacji zacznie działać klawisz F10.
    Uaktywni się odpowiednia opcja startowa.

Troszkę jest roboty z przygotowaniem tej maszyny do działania.
    Kolega zakupił ją z wyzerowanymi dyskami ?

P.

0
  • #5 06 Wrz 2007 09:04
    Wieniu
    Poziom 18  

Posiadam oryginalną płytę Compaq Smart Start i tam ustawiłem pewne funkcję. Z tego co słyszałem to jest jeszcze drugi Bios, gdzie można np. stworzyć macierz do instalacji.

0
  • #6 06 Wrz 2007 10:06
    Przemcio

Albo trzeba przeszukać płytę CD albo zobaczyć dziale Download Drivers and Software z poprzednio podanej strony co mamy do Storage Controller ze Smart Array włącznie.
    No są jeszcze dodatki do ROM`u rozszerzające o Smart Array no i lektura choćby: SMART-2DH Array Controller Reference Guide

Żeby tego nie zabić od razu to najpierw trzeba będzie troszkę poczytać bo wielu problemów jednym zdaniem w tym sprzęcie wytłumaczyć się nie da.

Teraz nawet nie wiadomo w jakiej konfiguracji sprzętowej jest Twój serwer bo na razie tego nie podałeś.

P.

0
  • #7 06 Wrz 2007 11:43
    Wieniu
    Poziom 18  

Compaq Proliant 5500 PII 4x400MHz Xeon Procesory 4x400MHz Ram 512MB Dyski 7x9,1gb scsi ultra 3 80pin Kontroller SCSI Smart Arrary 2DH z potrzymaniem bateryjnym 2 zasilacze redundantny Karta sieciowa 10/100 2-zasilacze

0
  • #8 06 Wrz 2007 12:49
    Przemcio

Wszystkie te dodatki powinny być na CD oczywiście w starszych wersjach.
    Na stronie są również uaktualnienia.
    Jeżeli nie dasz rady albo chcesz zaczekać to coś więcej postaram się napisać późnym wieczorem.
    Przy okazji - jaki system operacyjny będzie pracował na tym ?
    Może zauważyłeś, że Compaq przygotował różne sterowniki dla różnych systemów operacyjnych.

P.

0
  • #9 06 Wrz 2007 14:30
    Wieniu
    Poziom 18  

Dla celów dydaktycznych (nauka zagadnień administracji systemem) chciałem postawić Win2003Server wersja Trial.

0
  • #10 08 Wrz 2007 00:41
    Przemcio

Cytat:
    Dla celów dydaktycznych

No to będzie na czym poeksperymentować.
    Na początek złe wiadomości:
    żeby eksperyment się udał wypada przy Compaq`u zapoznać się przynajmniej z dwoma dokumentami tzn. Compaq ProLiant 5500 and 5500R Servers Setup and Installation Guide: For Pentium II Xeon and Pentium III Xeon Processor-based Servers oraz SMART-2DH Array Controller Reference Guide , mieć w pogotowiu CD oraz kilka dyskietek i jakiś pomysł co do samej macierzy tl. który ma to być RAID 0,1,5.

Bardzo pomaga o ile wręcz nie jest to niezbędnie wymagane utworzenie tzw. partycji systemowej Compaq`a.
    Robisz to z CD. Jest to specjalny wycinek dysku, w porywach ok.50MB na wszystkie pliki i ustawienia konfiguracyjne.
    Inaczej - sporo softu z CD jest "zwalone" na HDD co powoduje uaktywnienie opcji startowej z klawisza F10 przy migającym kwadraciku w górnym,prawym rogu ekranu przy starcie. Działa troszkę szybciej i nie wymaga CD.
    To jest właśnie taki mega-BIOS w wydaniu Compaq`a - 50MB z graficznym menu, plikami konfiguracyjnymi itp..
    Partycja ta nie jest widziana z poziomu Windows co najwyżej przez fdisk.

Następna sprawa. Łatwiejsza konfiguracja polega na wyłączeniu jednego dysku na partycję systemową Compaq`a i system operacyjny.
    Reszta dysków może być wykorzystana w macierzy przy użyciu narzędzia o nazwie Compaq Array Configuration Utility też z CD.

Tak się właśnie zastanawiam czy nie ma czasem gdzieś wewnątrz oddzielnego dysku przewidzianego do tego celu a nie podłączonego do SMART-2HD. Powinien się pokazać o ile jest po przeszukaniu menu.

Spróbuj przejrzeć opis od SMART-2HD i na początek zastosować jeden z przykładów. Zobaczysz co się uda zrobić a jak się nie uda to opisz co robiłeś a co chciałeś zrobić.

Chyba można zrobić RAID 5 + HS i na tym zainstalować system operacyjny ale nie wiem jak to zniesie partycja systemowa bo sam system wymaga załadowani aodpowiedniego sterownika od macierzy przed nim samym.
    Takiej opcji ja nie testowałem.

P.

0
  • #11 13 Lut 2008 20:50
    marik_te
    Poziom 22  

Przemcio znasz się coś więcej na temacie tego prolianta? Chodzi mi np o monitorowanie temperatury, albo regulacji obrotów wentylatorów. Osobiście polecam na start zasilać je z 5V bo można na głowę dostać siedząc przy tym sprzęcie:)

0
  • #12 13 Lut 2008 22:05
    Przemcio

No tak , do cichych to one nie należą.
    Co do samych wentylatorów to wersji z 5V nie próbowałem.
    Pytanie tylko czy nie zadziała alarm od chłodzenia w momencie wykrycia lub braku wentylatorów.
    W ostateczności można pokusić się o ich wymianę na cichsze, nowszej generacji ale tutaj w związku z mniejszym poborem prądu nowego sprzętu może wystąpić problem właśnie z czujnikami.

A jak reszta ? Jak to cudeńko skonfigurowałeś ?
    Ni i najważniejsze - jakie wrażenia ?

P.

0
  • #13 25 Kwi 2008 10:54
    marik_te
    Poziom 22  

Wentylatory są akurat bardzo dobre, a głośne, bo mocno wieją. U mnie chodzi na dwóch wiatraczkach jeden na procach i jeden na kartach. Bios trochę się burzy, ale sam idzie dalej. Nic się nie grzeje.

0