Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Siemens Nixdorf PCD-3Nsx/20 - dziwne objawy

MCbx 04 Wrz 2007 22:04 2487 8
  • #1 04 Wrz 2007 22:04
    MCbx
    Poziom 28  

Dostałem jako "sprawny przed 10 laty, potem leżał w piwnicy". Zasilacz niezbyt standardowy - coś jak 5.5V i 7.6V na raz. Ale można go zasilić wkłądając do komory akumulatora 4 zwykłe grube baterie "paluszki". Zrobiłem to więc podłączajac tam 6V z zasilacza (próbowałem też na bateriach i to samo).
    Po użyciu włącznika matryca czarna, ale się zapala lampka. Z głośnika wydobywają się dziwne dźwięki, czyli (losowo):
    - krótkie urwane piski w chaotycznych seriach
    - pojedyncze trzaski
    - serie chaotycznych trzasków cos jak prucie materiału
    - brzęczenie w postaci narastajacej->malejącej, jakby coś się rozkręcało i przestawało (dysku tam nie ma).
    I na tym koniec. Raz udało mi się go uruchomić. Matryca słabo wyświetliła startowe komunikaty o złej baterii BIOSu i wszedłem do Setupu. Po chwili na częsci ekranu pojawiły się pionowe linie, potem na następnej, itd. do zapaćkania całego ekranu. Po chwili komputer zresetował się, wyświetlił BIOS, testował swoje 2MB RAMu, wyświetlił komunikat o złej baterii, F1, pogmerał stacją FDD, zresetował się, zaczął swoje wariactwa głośnikiem.
    Czy to jakieś poważne uszkodzenie, czy jakaś łatwa do wymiany część?

• #2 04 Wrz 2007 22:19
    tronic1
    Spec od komputerów

Jak tak długo leżał nie używany to należało by rozebrać na czynniki pierwsze,przeczyścić wszystkie miejsca styków i poskładać.

• #3 04 Wrz 2007 22:53
    kitor
    Poziom 34  

Przyjżyj się bateryjce od biosu - ja miałem taki przypadek (obiawy podobne do twoich) i jak się okazało jakiś idiota wpakował + baterii w jedno miejsce za dużo

• #4 05 Wrz 2007 00:59
    MCbx
    Poziom 28  

+ baterii BIOSu można wpakować w inne miejsce np. w ThinkPadzie 850 - daje to ciekawy efekt z korkami w mieszkaniu, a laptop nie uszkadza sie wogóle :) - udało mi się przez przypadek do takiej sytuacji doprowadzić. Ale nie Siemens - Tam jest wtyczka, której nie można włożyć w innym kierunku.

Styki zostały przeczyszczone w pierwszej kolejności: taśma z matrycy do płyty gł. i mobo-klawiatura, ROMBIOS (od wilgoci lubi dostawać świra ze względu właśnie na styki). Poza tym kontakty zasilania i baterii z BIOsu.

EDIT
    Pomyślałem, że go przeczyszczę jeszcze raz. Tym razem rozmontowałem go całkowicie, powyciągałem nawet chipy z gniazdek fotografując ich położenie, także teraz wszystko się styka. Objawy się ustabilizwały: Tym razem po włączeniu komputer trzaska głośnikiem, zapala matrycę i wszystkie światełka na klawiaturze. Na tym kończy się działanie.

• #5 05 Wrz 2007 11:25
    tronic1
    Spec od komputerów

Wymieniłeś bateryjkę ?

• #6 05 Wrz 2007 14:32
    MCbx
    Poziom 28  

Nie, bo to jakiś dziwny akumulator.

Podłączyłem laptopa do zasilacza komputerowego - do 5V - niby to samo, bo akumulator jest na 4.8V, cztery baterie 1.5V dadzą 6V... Po włączeniu rozkręcił dodany dysk, ale nadal to samo - wisi. Tylko matryca jaśniej się zaświeciła.
    Jak podłączyć do tego laptopa oryginalny zasilacz? Gniazdo jest okrągłe, z trzema dziurkami, dwie szersze jedna węższa. Trzeba gdzieś podłączyć 7.5V i 5.6V

• #7 05 Wrz 2007 16:42
    tronic1
    Spec od komputerów

Masz oryginalny zasilacz ? Potrzebujesz 7.5V-1.4A i 5.6V-2.4A .Po napięciach pracy elektrolitów nie dojdziesz gdzie które podłączyć ?

• #8 05 Wrz 2007 20:51
    MCbx
    Poziom 28  

Elektrolitów? Nie wiem, gdzie one. Ścieżki giną zaraz pod laminatem. Co gorsza żaden z 3 otworów nie jest połączony z masą komputera. Możliwe, że masa to metalowa część wtyczki, ale wtedy... do czego trzecie podłączenie?

Nie mam oryginalnego zasilacza. Zamierzam zrobić.
    Ale ten laptop miał możliwość pracy z baterii, czytałem to na jakimś polskim forum z Googli, ktoś przerabiał matrycę na sterownik do czegoś, czy coś podobnego :) Włożył 4 paluszki i laptop odpalił.

• #9 07 Wrz 2007 01:57
    misiupan
    Poziom 35  

Witam , przy takim zabytku , zalecałbym wymienić kondensatorki w przetwornicy zasilania tego laptopka , warto rozebrać i powymieniać , napewno są powysychane ,a w starszych modelach kilkanaście sztuk można było nawet spotkać. Wydaje mi się ,że lapek będzie startował poprawnie , można też na próbę podlutować równolegle do istniejących i sprawdzić czy pomoże .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME