Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem AVT 750 - układ z diodą RGB

05 Wrz 2007 02:15 5346 12
  • Poziom 19  
    Zakładam że podłączyłeś zasilanie do układu? Wyprowadzenia R, G, B, COM służą do podłączenia diody świecącej jeśli nie masz jej wlutowanej w płytkę. Próbowałeś kręcić potencjometrami? Jeśli próbowałeś i nic się nie działo, prawdopodobnie masz uszkodzone tranzystory lub diodę świecącą... Radzę sprawdzić też czy nie ma jakiś błędów na płytce i czy właściwie wlutowałeś wszystkie elementy...
  • Poziom 35  
    Powinieneś dokładnie przeczytać załączony plik pdf.
    Tam wyraźnie jest napisane co należy podłączyć pod RGB i COM: Trójkolorowa dioda LED ma cztery końcówki (RGB), a najdłuższa z nich to elektroda wspólna, oznaczona COM. Należ tam przylutować końcówki tej diody.
  • Poziom 10  
    robson24-78 napisał:
    Zakładam że podłączyłeś zasilanie do układu? Wyprowadzenia R, G, B, COM służą do podłączenia diody świecącej jeśli nie masz jej wlutowanej w płytkę. Próbowałeś kręcić potencjometrami? Jeśli próbowałeś i nic się nie działo, prawdopodobnie masz uszkodzone tranzystory lub diodę świecącą... Radzę sprawdzić też czy nie ma jakiś błędów na płytce i czy właściwie wlutowałeś wszystkie elementy...

Zasilanie do układu oczywiście podłączone. Diodę wlutowałem w płytkę tak jak na zdjęciu złożonego kitu w jpg. Potencjometrami też kręciłem a tranzystory i dioda było świeżo kupione ale może podczas montażu coś uszkodziłem. Później wylutuje i sprawdzę. Elementów nie było dużo i z tego co mi się wydaję są dobrze wlutowane ale jeszcze też posprawdzam. Jak dalej nic nie będzie się działo to zrobię od nowa płytkę bo ona nie jest idealna :lol: chociaż chyba godzinę poprawiałem wszystkie ścieżki.

Gienek napisał:
    Powinieneś dokładnie przeczytać załączony plik pdf.
    Tam wyraźnie jest napisane co należy podłączyć pod RGB i COM: Trójkolorowa dioda LED ma cztery końcówki (RGB), a najdłuższa z nich to elektroda wspólna, oznaczona COM. Należ tam przylutować końcówki tej diody.

Mi bardziej chodziło o R, G, B, i COM pokazane na pdfie a diodę wlutowałem tak jak pokazuje kit i zostały mi 4 wolne dziurki i nie wiem co z nimi zrobić.

Dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość-to mój pierwszy układ :wink: Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Te "cztery dziurki":D są dodatkowo zaprojektowane gdybyś chciał podłączyć przewody i w innym miejscu umieścić diodę (poza płytką).
  • Poziom 10  
    Gienek napisał:
    Te "cztery dziurki":D są dodatkowo zaprojektowane gdybyś chciał podłączyć przewody i w innym miejscu umieścić diodę (poza płytką).

Ok. Dzięki za szybką odpowiedź. Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 10  
    Zrobiłem od nowa płytkę kupiłem nowe tranzystory i dalej nie działa:/ Jak sprawdzić czy dioda RGB jest na wspólnej anodzie albo katodzie? Nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji. W sklepie sprzedawca powiedział, że na 100% na anodzie ale ja bym wolał się upewnić. Z góry dziękuje za pomoc :)
  • Poziom 18  
    1. Diodę można sprawdzić szybko miernikiem ustawionym na zakres diody. Przewodem miernika COM przykładasz, do wspólnej elektrody diody, a drugim przewodem miernika przykładasz do wybranej elektrody. W delikatnej ciemności dioda słabo zaświeci->wtedy wiesz, że elektroda diody, do której przykładałeś COM miernika, to KATODA, czyli Wpólna Katoda, jak zaświeci podczas odwrotnego przyłożenia przewodów miernika, to masz Wspólną Anodę. Miernik przy złym dołączeniu przewodów pokaże 1.

2. Bateria, lub zasilacz, ustawiony na 2,5V. Jak dioda zaświeci i elektroda wspólna okaże się minusem, to Wspólna Katoda. I na odwrót
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie. Takie proste a nigdzie nie mogłem tego znaleźć. :wink:
  • Poziom 2  
    witam!

właśnie szukam schematu do tego projektu...
    czy mógłby mi go ktoś udostępnić?:D
  • Poziom 18  
    Witam! Raczej pomogę:) (Obraz płytki z linku na górze tematu).
    Spis elementów ze schematu:
    D2 ; 1N4148
    D3; 1N4148
    D4 ; 1N4148
    R1 ; 10k(brąz-czar.-pom.-złoty)
    R2 ; 10(brąz-czar.-czar.-złoty)
    R3 ; 22(czerw.- czerw.- czar.-złoty)
    R4 ; 22(czerw.- czerw.- czar.-złoty)
    D5; 1N5817 (Schottky 1A)
    PR1 ; 10k(oznaczony 103 albo 14)
    PR2 ; 10k(oznaczony 103 albo 14)
    PR3 ; 10k(oznaczony 103 albo 14)
    T1 ; BC517 (Darlington NPN)
    D1 ; trójkolorowa dioda LED RGB, na schemacie zaznaczyłem punkty R,G, B, natomiast COM jest pod plusem(wspólna
    anoda).
    Do punktów (+), (-) dołącz złączkę baterii.

Pytania??? GG:11633702
    Ps. Sorki, że słaba jakość, ale rysowałem przed chwilą w Paincie:)
    Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    Witam!

Musze przeprowadzić symulacje jakiegoś prostego układu analogowego w LTspice (swcad).
    Wybrałem sobie kit AVT750. Wykonałem schemat ideowy (poniżej załączam RGBled_uniseb.zip zawierającą plik .asc schematu oraz potrzebne biblioteki potencjometru), dobrałem elementy, pomierzyłem prąd płynący przez diody LED, oraz przez układ Darlingtona oraz napięcie na jego elektrodach i nie wiem co dalej. Nie mam pomysłu jakich pomiarów dokonać, co umieścić w sprawozdaniu? Proszę pomóżcie i podpowiedzcie jakie symulacje mogę dokonać, co pomierzyć, może coś ze współczynnikiem wypełnienia "w" potencjometrów i co powinienem umieścić w sprawozdaniu? Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Myślałem żeby może wykonać taką symulacje ze współczynnikiem wypełnienia "w", że najpierw powoli rozjaśniam diode R do pełnej jasności, sekunda przerwy, potem powoli rozjaśniam leda G, przerwa i na koniec rozjaśniam B, przez co uzyskuje różne przebiegi w zależności od ilości zapalonych diod i współczynnika "w". Niestety nie wiem jak to zrealizować w LTspice, gdyż dopiero zaczynam zabawę ze wszelkimi spice'ami.

Problem z uruchomieniem AVT 750 - układ z diodą RGB
  • Poziom 15  
    Naprawdę nikt nie ma żadnego pomysłu?