Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EM84 Sterowane potencjometrem

Jimi Hendrix 14 Lis 2003 13:38 3858 14
  • #1 14 Lis 2003 13:38
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

Jak sterować listki potencjometrem w lampie EM84???????? Mam źródło napięcia anodowego o wartości 150V i żażenia oraz chassis i źródło -20v. Lamka ma być sterowana potencjometrem. Proszę o schemacik, byle by był prosty. Z góry dziękuje.

0 14
  • #3 15 Lis 2003 08:32
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mackiewicz napisał:
    Jak sterować listki potencjometrem w lampie EM84???????? Mam źródło napięcia anodowego o wartości 150V i żażenia oraz chassis i źródło -20v. Lamka ma być sterowana potencjometrem. Proszę o schemacik, byle by był prosty. Z góry dziękuje.

Katoda (pin 3) do (-) zasilania 150V i (+) zasilania 20V.
    Ekran wskaźnika (6) do (+) zasilania (150V to trochę mało, przydałoby się ze 200..250V)
    Anoda triody (9) połączona z elektrodą sterującą (7) prez oporek 470k do (+)
    siatka triody (1) otrzyma napięcie sterujące 0..20V ze ślizgacza potencjometru
    Żarzenie 6,3 V na końcówki (4) i (5).

JarekD.

0
  • #5 18 Lis 2003 13:44
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

A czy EM84 będzie działać przy napięciu anodowym 150V Aha i jeszcze jedno, Szukam obrazka z wyprowadzeniami

0
  • #6 18 Lis 2003 18:54
    jdubowski

mackiewicz napisał:
    A czy EM84 będzie działać przy napięciu anodowym 150V

Działać to pewnie będzie, tyle że świecenie listków będzie ciemniejsze, i charakterystyka długośc cienia=f(Us) bedzie inna niż podawana w katalogach dla wyższego napięcia.

mackiewicz napisał:
    Aha i jeszcze jedno, Szukam obrazka z wyprowadzeniami

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/010/e/EM84.pdf

JarekD.

0
  • #8 20 Lis 2003 09:00
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

Więc tak. Chciałem coś sprawdzić. Zamiast 150 volt podłączyłem EM84 30 volt do anody. I nie ma problemu. wskaźnik świieci wyraźnie. tylko sterowanie, aby zwiększyć długośc cienia należy do siatki przywalić plusa. nie wiem jak to się stało że lampka pracuje przy takim napięciu anodowym. W razie wątpliwości sprawdźcie sami.

0
  • #9 26 Lis 2003 16:46
    Vault Dweller
    Poziom 29  

O kurczę!

Nie wiedziałem, że może pracować przy niższym napięciu anodowym. ale jeżeli tak, to założę sobie w mikserze (gdzie mam 45V anodowego) i chyba nawet nie będzie potrzebne dodatkowe wzmocnienie napięcia.

0
  • #10 27 Lis 2003 13:12
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe

Mozliwości pracy EM84 przy obniżonym napięciu anodowym uważam raczej za bardzo iluzoryczne. Więcej informacji w załączniku.
    Owszem , DM70 udało mi się zmusić do pracy przy 35V. Ale ono katalogowo ma 45V.

0
  • #11 02 Sty 2004 20:59
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

Vault Dweller:

Cytat:
    O kurczę!

Nie wiedziałem, że może pracować przy niższym napięciu anodowym. ale jeżeli tak, to założę sobie w mikserze (gdzie mam 45V anodowego) i chyba nawet nie będzie potrzebne dodatkowe wzmocnienie napięcia.O kurczę!
    Nie wiedziałem, że może pracować przy niższym napięciu anodowym. ale jeżeli tak, to założę sobie w mikserze (gdzie mam 45V anodowego) i chyba nawet nie będzie potrzebne dodatkowe wzmocnienie napięcia.

zależy jakiej firmy jest ta lampa. moja była POLAM-u i bez problemu. teraz pracuje przy Ua=250V i świeci jaśniej. ale przyznam że przy niższym anodowym oczko bardziej "przyciąga oko" (:-)).

0
  • #12 27 Sty 2004 10:18
    bobeer
    Poziom 28  

skoro juz jestesmy w tym miejscu mam pytanko do specow od lamp
    czy nie dalo by sie przerobic troche tego ukladu aby nie wymagal napiec ujemnych ?
    np te elektrode ktora jest podpieta bezposrednio do masy umiescic na nieco wyzszym (o te 20V) potencjale (moze by wystarczylo dac rezystor szeregowy ?) i w tedy masa na siatce =-20V wzgledem kg' (hyba tak sie zwie to wyprowadzenie)

0
  • #13 27 Sty 2004 11:15
    jdubowski

bobeer napisał:
    te elektrode ktora jest podpieta bezposrednio do masy umiescic na nieco wyzszym (o te 20V) potencjale (moze by wystarczylo dac rezystor szeregowy ?) i w tedy masa na siatce =-20V wzgledem kg' (hyba tak się zwie to wyprowadzenie)

Można - katodę podeprzeć zenerką lub dołączyć do dostępnego napięcia dodatniego np +20V, wtedy sterowanie napieciem np 0..+20V.

0
  • #14 27 Sty 2004 11:19
    bobeer
    Poziom 28  

dzieki za szybka odpowiedz
    mam jeszcze pytanko troche nie na temat
    dlaczego trzeba najpierw zapodawac zarzenie a podem anodowe
    albo moze ktos jakiegos linka da gdzie beda opisane szczegolowo zjawiska tego typu i inne zwiazane z exploatacja lamp

0
  • #15 27 Sty 2004 11:40
    jdubowski

bobeer napisał:
    dlaczego trzeba najpierw zapodawac zarzenie a podem anodowe
    albo moze ktos jakiegos linka da gdzie beda opisane szczegolowo zjawiska tego typu i inne zwiazane z exploatacja lamp

To co piszesz wyżej dotyczy zwłaszcza lamp mocy, i to pracujących z napięciami > 300V, związane jest to z "wyrywaniem" elektronów z niedożarzonej katody.

0