Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS spalił zasilacz komputera

panYeti 05 Sep 2007 18:15 4053 11
 • #1
  panYeti
  Level 10  
  Przepraszam za „literaturę” ale muszę się wygadać i wyżalić w temacie mojego krótkiego doświadczenia z zasilaczem awaryjnym.
  W miejscu gdzie zamieszkuję bardzo często powstają krótkotrwałe – 1-2 sekundowe zaniki napięcia. Podejrzewam, że w wyniku podłączania jakichś urządzeń. Wystarcza to jednak do resetowania całej elektroniki nie mającej podtrzymania. Mocno zirytowany, kolejnym zerowym napięciem, które „wysypało” z dysku FAT postanowiłem kupić UPS-a.
  Kupiłem na Allegro w miarę tanie urządzenie PCM Powercom 400 z czasem podtrzymania do 12 minut. W drugim dniu użytkowania pokusiłem się na przetestowanie faktycznego czasu podtrzymania napięcia bez monitora LCD.
  Wszystko było dobrze do trzeciej minuty, kiedy to usłyszałem trzaski wyładowań a wiatrak zasilacza komputera wyrzucił snop iskier i kłęby szarego dymu. Natychmiast wyjąłem kabel zasilający, zdjąłem obudowę i awaryjnym zasilaczem sprawdziłem, czy nie spaliła się płyta. Na szczęście – nie!
  Zaniosłem spalony – jak sądziłem - zasilacz do sklepu gdzie okazało się, że działa! Wiatrak się kręci a na kostce są wszystkie napięcia. Jednak nie miałem odwagi ponownie go zamontować. Mam obawy czy podobnie nie stanie się z kolejnym, nowym zasilaczem. Na razie używam pożyczony ale już bez UPS.
  Spalony zasilacz miał moc 400 W, zasilał płytę zintegrowaną z procesorem Semprom i 2 HDD.
  Czy znany jest podobny przypadek i jaka może być tego przyczyna?
 • #2
  Stingerek
  Level 28  
  Jesli zasilacz nie byl markowy to wcale nie jest to wina UPS tylko tandetnego zasilacza.
  Takie zasilacze moga sie spalic same z siebie.
 • #3
  michal_549
  Level 17  
  Jakiej marki był zasilacz?
 • #4
  panYeti
  Level 10  
  Zasilacz był raczej dobry - ATX Tracer 400 4Life PFC.
 • #5
  tronic1
  IT specialist
  UPS był przystosowany do współpracy z zasilaczem z PFC ? Na wyjściu było napięcie sinusoidalne ?
 • #9
  panYeti
  Level 10  
  Wiem co potrafią. Kilka razy już wąchałem smrodek palonego ebonitu. Wydaje mi się, że w większości awarii przyczyną może być nagromadzony wewnątrz kurz i inne farfocle (może nawet muchy). Tamten Tracer nie był taki zły, skoro zadziałały zabezpieczenia i nie sfajczyło reszty kompa.
  Skoro nie Tracer to co? Mam w tej chwili podłączonego też Tracera z bardzo wieeeelkim wentylatorem ale mam pietra żeby podłączyć tego UPS-a. Może zasilacz nie lubił pseudo sinusoidy? Co w takim razie z tysiącami innych kompów wpiętych w podobne urządzenia?
 • #10
  panterka
  Level 20  
  To, że na sucho zasilacz daje napięcia to wcale nie znaczy, że pod obciążeniem będzie prawidłowo działał.
 • #11
  MichałKob
  Level 20  
  Porównaj kiedyś zasilacze: tańszy i droższy.

  1. W tańszym trafko jest o połowę mniejsze - jakim cudem udało im się tak je zminiaturyzować? Kiedyś takie rdzenie dawali do 200W, jakim cudem puszczą przez nie 400W?
  2. W tańszym nie są zamontowane dławiki wyjściowe, brakuje kondensatorów przeciwzakłóceniowych, a pozostałe kondensatory są miernej jakości.
  3. W tańszym zasilaczu bardzo często instaluje się półmostek, nie mający szans wydolić z obciążeniem podanym na tabliczce. Ukady sterujące - no name. Uproszczone obwody zabezpieczeń. Pojedyncze sprzężenie zwrotne.
  4. W tańszym stabilizacja napięcia "lata" nawet o +/- 1V na linii 12V. Kabelki wyjsciowe są tak cienkie, że na nich samych odkłada się spory ułamek wolta.
  5. W tańszym zasilaczu, mamy na wyjściu prawdziwą sieczkę, tętniące napięcie, z którym musi radzić sobie przetwornica Vcore na płycie głównej, może to doprowadzić do szybszego zużycia kondensatorów na płycie.

  Podsumowanie: Tracer - shit.

  Proponuję CHOCIAŻ Modecom Feel, bo jak na groszowe ceny to jest najlepszy. Można kupić za 55-75 zł. To tylko dwadzieścia parę zł więcej.
 • #12
  tzok
  Moderator of Cars
  Feel w środku niewiele się różni od Tracera, zwłascza modelu 4Life - było nie było "topowego" modelu Tracera. Jeśli już ModeCom to MC-350 lub MC-400.