Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co kupić, aby diody nie pulsowały?

izariz 05 Wrz 2007 23:19 1575 11
  • #1 05 Wrz 2007 23:19
    izariz
    Poziom 14  

Witam. Posiadam w meblach kuchennych lampki dekoracyjne (górne) na takie małe, szklane żarówki. Problem w tym, że każda z nich ma po 20W i w sumie wciąga to 160W. Postanowiłem wstawić diody na 12V, chociaż wiedziałem, że będą migać). Tansformator zamienia mi napięcie 230V na 12V prądu zmiennego. I tu mam pytanie: co mogę wstawić za transformatorem (jeżeli jest taka możliwość), aby "wyprostować" sinusoidę diód?

0 11
  • #3 06 Wrz 2007 01:08
    adams987
    Poziom 35  

Jesteś pewien, że masz diody na 12V i te diody miałeś podłączone pod trafo 12V. Jeśli tak to miałeś je podłączone źle, bo bez prostownika (czyli w/w mostka) można je uszkodzić.

0
  • #4 06 Wrz 2007 07:28
    mczapski
    Poziom 38  

Najprościej wstawić mostek prostowniczy i kondensator. Lepiej byłoby zastosować zasilacz stabilizowany lub tzw transformator elektroniczny czyli zasilacz impulsowy. Oczywiście pierwsze rozwiązanie mało kosztowne. Można próbować zastosowanie przesunięcia fazowego przez kondensator i drugi mostek.

0
  • #5 06 Wrz 2007 08:47
    izariz
    Poziom 14  

W grę wchodzi chyba wspomniany mostek prostowniczy, gdyż oprócz tych 6 żarówek dekoracyjnych (szklanych baniek), transformator napędza 2 halogenowe.

0
  • #6 06 Wrz 2007 10:51
    adams987
    Poziom 35  

izariz napisał:
    W grę wchodzi chyba wspomniany mostek prostowniczy, gdyż oprócz tych 6 żarówek dekoracyjnych (szklanych baniek), transformator napędza 2 halogenowe.

No to gdzie te diody???

izariz napisał:
    Postanowiłem wstawić diody na 12V, chociaż wiedziałem, że będą migać). Transformator zamienia mi napięcie 230V na 12V prądu zmiennego. I tu mam pytanie: co mogę wstawić za transformatorem (jeżeli jest taka możliwość), aby "wyprostować" sinusoidę diód? .

Więc co ten transformator zasila : diody? czy żarówki? czy diody i żarówki? Co mruga, żarówki i diody , czy tylko diody a żarówki świecą normalnie?
    Jakiej mocy jest trafo, a jakiej odbiorniki. Może miałeś podłączoną większą moc żarówek niż moc trafo.

0
  • #7 22 Paź 2007 23:37
    izariz
    Poziom 14  

Więc tak. Moc transformatora to 105W (wykluczyć można więc miganie diód spowodowane zbyt małą mocą - taki przypadek miałem w łazience z żarówkami diodowymi, gdy podłączyłem za słaby transf. - po wymianie na 105W problem zniknął). Wracając do kuchni - pod szafkami są dwie lampki halogenowe, w których siedzą 20W żarówki halofenowe 12V. Na górze szafki znajduje się 6 małych lampek ozdobnych, do których włożyłem diody 12V. Diody delikatnie migają, żarówki świecą ok. Jest jeszcze jeden szczegół. Górne lampki są dwustronne (dioda jest włożona z lewej i z prawej strony). I np. dioda prawa świeci barwą zimną białą, a dioda lewa (identyczna) świeci już barwą wpadającą w fiolet (barwy zasadniczo różnią się od siebie). Mam jeszcze pytanie do tego mostka. Jeżeli z transformatora wychodzą po dwa przewody do każdej lampki, to jaki mostek mam wlutować (zakładam, że jakiś dwupinowy lub cztero, z jakimś lutowaniem na krzyż???) :cry: Dzięki za info.

0
  • #8 23 Paź 2007 00:48
    adams987
    Poziom 35  

Na górze gdzie są diody na 12V (nie wiem co to za diody , bo biała dioda ma napięcie robocze około 4V max, chyba że są z rezystorem ograniczającym prąd) musisz dostarczyć napięcie wyprostowane mostkiem , bo inaczej to diody będą pulsować z częstotliwością 50Hz, a nawet mogą zostać uszkodzone. Nie wiem czy już tak sie nie stało. Czy jesteś pewny , że te diody są na 12V??? Czy mają rezystor ???
    Mostek gretza to cztery diody prostownicze. Ma cztery "piny" dwa z nich do podłączenia napięcia przemiennego z trafo i dwa to wyjście napięcia wyprostowanego czyli plus i minus. Dioda świeci tylko wtedy gdy odpowiednio podłączony jest plus i minus. Zdobądź informację o tych diodach.

0
  • #9 23 Paź 2007 15:21
    izariz
    Poziom 14  

O i to już jest informacja o mostku :D . Tak, diody są od razu fabrycznie z rezystorami na 12V. Nie rozumiem tylko jednej kwestii. Pytałem się w sklepie (Inter - chip Olsztyn), czy nie będzie problemu z pulsowaniem diód, to sprzedawca odpowiedział, że może taki problem być. A na pytanie, jak się go pozbyć to nie odpowiedział. Wychodzi na to kolejny raz, że w sklepach mamy wspaniałych "fahofcuf". Dzięki za informacje. Teraz już sam zadziałam i jak to zrobię, to napiszę.

0
  • #10 23 Paź 2007 15:55
    adams987
    Poziom 35  

Na początku tematu masz informację o mostkach w poście "viperPL",
    Diody pobierają zazwyczaj nie więcej niż 25mA. Zakładając nawet 30mA * ilość diod wychodzi ci prąd na jaki musi być mostek czyli 30*12= 360mA. Najmniejsze mostki są chyba na 1A no, może są na 0,5A więc praktycznie każdy pasuje. No oczywiście nie kupuj jakiegoś drogiego na 10A czy więcej.

0
  • #11 25 Paź 2007 08:18
    izariz
    Poziom 14  

Adams987 dzięki za wyprzedzenie mojego pytania. A jeżeli chodzi o napięcie takiego mostka to myślę, że wystarczy do 300V. Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy udzielili mi odpowiedzi do moich pytań. Pozdrawiam Arek

0
  • #12 25 Paź 2007 12:07
    adams987
    Poziom 35  

Chyba nie ma mostków na mniej niż 50V a to w zupełności wystarcza, więc jak pisałem poprzednio każdy będzie dobry, ale z ciekawości zapytaj w sklepie na jakie jest napięcie i prąd. Wystarcza 0,5A i 20V, ale takiego nie znajdziesz a w niczym nie przeszkadza jak będzie na 50V i 1A.

0