Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcia zespolone w węzłach sieci - obliczyć

06 Wrz 2007 10:05 2461 5
  • Poziom 14  
    Witam. Załączam rysunek sieci.
    Muszę obliczyć m.in. napięcia zespolone dla kazdego węzła sieci ( wszystkie punkty, do których są przyłączone odbiory itp) Dodatkowo początkowy i udarowy prąd zwarciowy na odbiorze b. mam obliczone wszystkie prądy w postaci zespolonej, spadki napiec w liniach, straty mocy itp.

Dane odbiorów mam podane przykładowo odbiór c : 9kW, 0,95 ind.

Z wyrazami szacunku dla użytkowników elektrody
    Cypherius
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 43  
    Witam,
    przy takim "komplecie danych" (czyt.; kompletnym ich braku) do tego (i dość złożonego) schematu sieci energetycznej, to chyba zdecydowanie pomyliłeś adresy Forum.
    Oto raczej powinieneś zapytać u Wróżki, albo u Jasnowidza (ale ten z Bytowa chyba jednak odpada, bo na "prondach" zdecydowanie nie zna się), tylko czy znajdziesz taką co i na tym będzie się wyznawać? ... :D

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    Witam, przepraszam i się poprawiam .

Dane do zadania :

- S z w = 6500 MVA
    - Napięcie dolne UdT1 = 15,75 KV

- Odbiory w rozdzielni B:
    1sn ; 500 kW; 250kVar
    4sn ; 1000 kVA ; 0,9 ind
    5sn ; 800 kW; 0,9 ind

- Linia SN ; długość odcinków (km)
    B-asn ; 5 km
    asn-bsn ; 1 km
    bsn-csn ; 6 km

Odbiory:
    asn ; 40A; 0,9 ind
    csn ; 300 kVA ; 0,95ind

- Transformator T2 : TAOa 630

-Odbiory w rozdzielni D:

1 ; 35A; 0,9 ind
    2 ; 45kVa; 0,9 ind

- Linia nn; Długość odcinków w (m)

D-a 70 m
    a-b 150 m
    b-c 200 m

Odbiory:
    a 10A; 0,85 ind
    b 8kVA; 0,85 ind
    c 9kW; 0,95 ind

- Linia WN: Długość odcinka w (km)
    cwn-A 60km

Odbiór:
    cwn 10,0; 0,9 ind

transformator T1 :
    napiecie górne 115 kV

transformator T2 :
    nap. gorne 15,75 kV
    nap. dolne 0,4 kV

to jest komplet danych, które dostałem do zadania. Jesli potrzeba cos wiecej, postaram sie zalaczyc.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    To już znacznie lepiej, ale nie widzę jeszcze parametrów jednostkowych linii (są tylko ich długości), a wynikająch z nich parametrów całych długości linii (rezystancja i indukcyjność wzdłużna, konduktancja i pojemność poprzeczna) chyba pominąć w obliczeniach nie można.
    Moja pierwsza podpowiedź: pokazany schemat funkcjonalny musisz zamienić na odpowiadający temu schemat ideowy, a wtedy zastosowanie Metod Analizy Obwodów Elektrycznych będzie już możliwe.
    Tylko niech nie przestrasz się w tym obwodzie ilości węzłów...

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    witam ponownie.
    postaram się więcej danych po powrocie z pracy załączyć.
    mam obliczony m.in. :
    - rozpływ prądów
    - parametry poprzeczne trafo
    - parametry linii WN
    - spadek napiecia fazowy i miedzyprzewodowy dla sieci SN i nn, bezwzgledny i wzgledny, dla odbiorów csn i c ,
    - straty mocy czynnej w T1 i T2
    - początkowy i udarowy prad zwarciowy w T1 i T2
    - straty mocy czynnej w sieci WN, SN, nn,
    - straty mocy biernej w T1 i T2, sieci SN i WN

W obliczeniach początkowego i udarowego prądu zwarciowego dla odbioru b mam błąd.

Quarz - własnie mnie to trochę przeraża...

pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Witam,
    podstawowa sprawa: ponieważ w tej sieci występują transformatory, to należy dokonać przeliczeń parametrów linii, transformatorów i obciążeń na stronę górnego - najwyższego napięcia.
    Dopiero wtedy można rozrysować zastępczy schemat ideowy, gdzie węzły sieci będą w miejscach szyn rozdzielni.
    Na podstawie powyższego schematu można napisać równania wynikającego z Metody Potencjałów Węzłowych (Coltri'ego) i na tym "ręczna robota" kończy się.
    Do samych obliczeń należy wykorzystać programy wspomagające obliczenia (rozwiązywanie układu równań liniowych o parametrach zespolonych) takie jak MathCAD, czy MatLAB.

Pozdrawiam