Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony Seagate 60GB, Low Lewel format nie pomaga.

Starykot 06 Sep 2007 14:04 5137 27
    Starykot
    Level 16  
    Witam. Mam seagatke 60GB i pewnego dnia się zepsuła- system i bios ją widzą, ale nie mogę podzielić na partycje. W narzędziach administracyjnych>zarządzanie dyskami w xp go nie widać, ale w menadżerze urządzeń tak.
    Po uruchomieniu partition magica wywala mi błąd- Init failed: Error 100. Partition table is bad.
    Kiedy odepnę ten dysk partition magic uruchamia się prawidłowo. W Easy Recover po dokonaniu Drive Testu mam taki Log:

Quote:
    EasyRecovery™ Professional - DriveTests
    Copyright© 2002-2003 Ontrack Data Recovery Inc.
    Raport utworzono 9/3/2007 @ 12:29 AM
    Wybrano test: Pe?ny test rozpoznania

Uruchomiono Pe?ny test rozpoznania...
    Testowanie nap?du ST360015A...
    B??d I/O w sektorze 0.
    B??d I/O w sektorze 1.
    B??d I/O w sektorze 2.
    B??d I/O w sektorze 3.
    B??d I/O w sektorze 4.
    B??d I/O w sektorze 5.
    B??d I/O w sektorze 6.
    B??d I/O w sektorze 7.
    B??d I/O w sektorze 8.
    B??d I/O w sektorze 9.
    B??d przekroczenia poziomu!

Wyniki testu:
    Model: ST360015A
    Przepustowo??: 55.90 GB
    Pe?ny test rozpoznania: B??dnie!

Zalecane:
    B??dny test pe?nego rozpoznania dla nap?du ST360015A,znalaz? fizyczne problemy z nap?dem - wskazuje, ?e Twój HDD jest niestabilny. Je?li istnieje przekonanie o sytuacji gubienia danych, kontaktuj si? z Technical Support lub Serwisem Data Recovery 1-800-872-2599. Kontynuowanie operacji Twojego systemu mo?e uszkodzi? Twój HDD, poza napraw? lub jest przyczyn? nieodwracalnej utraty danych. Je?li nie masz pewno?ci wyst?pienia sytuacji utraty danych, zalecany jest kontakt z producentem nap?du, aby wymieni? nap?d.

HDD Regenerator widzi same Bad Blocki, których nie może naprawić począwszy od początku dysku. Skanowanie 120 bloków zajęło mu jakieś 10-15 minut. Więc z anulowałem, i na próbę dałem żeby zaczęło skanować od 40GB do końca dysku. Efekt ten sam- Bady których nie da się naprawić:|. Więc ostateczne wyjście- Low Level format. Ani narzędziem ze ztrony seagate, ani Wdclaner nie dało się go przeprowadzić. Program seagate robi to w 3 sekundy, a więc tego nie robi bo to za mało na wyzerowanie 60GB:?:. Wdclaner z kolei po próbie zapisu zerami wywala błąd przy 101 bloku- W żadnym nie może nic zapisać.

Wygląda to na uszkodzenie mechaniki. Tak jak by płyta była od pięta od dysku i podłączona bez niego. Da się coś z tym jeszcze przynajmniej spróbować zrobić? Bo wydaje mi się że to już po dysku. Jakieś programy do diagnostyki? Albo do formatowania niskopoziomowego oprócz tych którymi już próbowałem?

Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    krystkar1
    Level 11  
    Cześć .
    Poszukaj takiego programu mhdd i przeskanuj dysk ( 2 x F4 ),dysk musi być jako master. Możesz mieć założone hasło na dysku,bedziesz miał wtedy napisane ATA Password czy coś takiego.Ja miałem dokładnie tak samo tylko na WD.To prawdopodobnie od jakiegoś wirusa bo ja sobie nie zakładałem :) Jeśli bedzie hasło to reszte znajdziesz na elce,dużo jest postów na ten temat .Powodzenia .
    Starykot
    Level 16  
    Nie bardzo rozumie o co z tym logiem ze startu. A jak nie LLF to formatowanie niskiego poziomu:D. Odkręciłem elektronikę, przeczyściłem styki od głowicy, bo nie słyszę żeby się ruszała, a kiedy jeszcze dysk był sprawny to było lekko słychać jak się przesuwa. Za kilka minut napiszę jakie efekty, jak spróbuję przeskanować jakimiś programami. Tego MHDD też za chwile spróbuję. Dzięki.

Chciałem zrobić skan, i na czerwono miałem błąd: This drive is locked for ATA Password. Czyli teraz muszę poszukać jak się tego hasełka pozbyć:) Dzięki. Może da sięgo jeszcze odratować.[/u]
    mat_ed
    Level 43  
    Quote:
    A jak nie LLF to formatowanie niskiego poziomu:D

Mylisz pojecia! Nie LLF a zerowanie dysku.

Quote:
    This drive is locked for ATA Password. Czyli teraz muszę poszukać jak się tego hasełka pozbyć:)

FAQ kolegi Nirvanowiec powinno wszystko wyjasnic ->
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html
    tzok
    Moderator of Cars
    Dysk ma uszkodzony translator, sam tego nie naprawisz.

Poprawka, przeoczyłem komunikat o haśle - jest szansa je zdjąć, ale raczej nikt Ci na tym forum w tym nie pomoże.
    Starykot
    Level 16  
    Quote:
    FAQ kolegi Nirvanowiec powinno wszystko wyjasnic ->
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Problem w tym że to hasło wzięło się znikąd. Pewnie jakiś upierdliwy wirus. Więc ta porada na niewiele mi się zda. I pewnie tak, jak napisał Tzok tutaj instrukcji na ten temat nie znajdę :cry: .

No chyba że zrobię fotkę numerów seryjnych dysku i skan dokumentu zakupu :| .
    User removed account
    User removed account  
    Starykot
    Level 16  
    Czytałem o tym haśle seagate, próbowałem ale nie chce działać nie wiem czemu. Seagate z małej i dużej i 25x spacja próbowałem i nic- niby złe to hasło. Dwoma programami i lipa.
    tzok
    Moderator of Cars
    Z tym hasłem możesz zrobić tylko Security Erase i nie każdy program Ci przyjmnie, problem jest z tymi 25 spacjami... większość programów przesyła tylko 24, poza tym jeśli to był wirus, możliwe że zmienił master password (co nie znaczy, że nie da się go odczytać, podobnie zresztą jak user password).

:arrow: jankolo:
    Pamiętamy, pamiętamy - podane tu informacje są ogólnodostępne, pozatym tylko mówimy, że jest możliwość, nikt nie pisze jak, pozatym ten zapis wprowadził LEM, LEMa już nie ma to może i zapis mógłby zniknąć ;)
    Starykot
    Level 16  
    Próbowałem mhdd przez master password odblokować dysk, ale ono z tego co widzę tez jest chyba zmienione. Mówisz że problemem są spacje. Skoro program przesyła 24 o powinienem próbować wpisać 26 albo więcej lub mniej? Jeśli z tym nie wyjdzie to chyba będę musiał zbudować terminal dyskowy i wtedy może się uda ;). Jutro się wybieram do elektronicznego po części. Jak myślicie, ten z pierwszego postu zadziała?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic425160.html
    I czy dla człowieka na ogół zajmującego się komputerami będzie prostym zadaniem, czy raczej trudnym jak neostrada pod linuxem :D?
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    tzok wrote:
    ten zapis wprowadził LEM, LEMa już nie ma to może i zapis mógłby zniknąć ;)

Nie ma to najmniejszego znaczenia. Czy Twoim zdaniem po odejściu tego, kto wymyslił na przykład modyfikacje kodeksu karnego, przestają one obowiązywać? Zapis o którym mówisz umieścił na Forum LEM, natomiast w jego opracowaniu również brałem udział. Tak więc jest to również mój zapis, a ja z Forum nie zniknąłem. Zapis ten akceptował wlaściciel Forum - Gulson. I dopóki tego zapisu nie zmieni albo go nie wycofa - pozostaje on obowiązującym dla Forum.
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Kolega autor musi poczytać o rozwiązaniach tego problemu . Jest na tym forum sporo tego . Wystarczy poszukać i poczytać . Terminal zapewne może w tym pomóc , ale i w niewprawnych rękach może też zaszkodzić .

Pozdrawiam .
    tzok
    Moderator of Cars
    Starykot wrote:
    (...)Skoro program przesyła 24 o powinienem próbować wpisać 26 albo więcej lub mniej?
    Nie.
    Starykot wrote:
    (...)I czy dla człowieka na ogół zajmującego się komputerami będzie prostym zadaniem, czy raczej trudnym jak neostrada pod linuxem :D?
    Jeśli to uważasz za wyznacznik trudności, to... odpuść sobie.
    User removed account
    User removed account  
    Starykot
    Level 16  
    Nie uważam tego za wyznacznik trudności, Zbudować to wszystko dam rade. Gorzej z działaniem.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic425160.html

zaopatrzyłem się w elementy do układu z pierwszego postu. Jutro pewnie zlutuję go. I teraz? Jak to zrobić? Jakim programem, gdzie dokładnie w dysku podłączyć te trzy wyjścia?
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Na tym forum , na temat terminala i jego podpięć , oraz programów , kodów , schematów i innych różnych rozwiązań , napisano już bardzo dużo . Wystarczy zerknąć w poszczególne tematy i przeczytać je na spokojnie .

Pozdrawiam .
    User removed account
    User removed account  
    Starykot
    Level 16  
    Dziwne, udało mi się odblokować go bez użycia terminalu. Programem. Goglując znalazłem stronę http://www.hddunlock.com/ , ściągnąłem z niej aplikacje do odblokowywania. Znalazła zablokowany dysk, jednak do odblokowania trzeba było wykupić specjalną licencję- w zależności od rozmiaru dysku, im większy tym licencja droższa. Jednak byłem zdziwiony kiedy po ponownym uruchomieniu komputera zbotowało go z zablokowanego dysku bez problemu, działał tak jak by blokady nie było. Jednak po restarcie blokada już była. I nie wiem czy to błąd programu, czy on tak normalnie działa, ale kiedy znalazł zablokowany dysk i dałem dalej, był ekran z wykupieniem właśnie tej licencji. Z ciekawości- czy jakimś cudem zadziała rozłączyłem się z internetem (program do uruchomienia potrzebuje aktywnego połączenia internetowego). Po rozłączeniu od razy wyskoczył w programie błąd, kliknąłem OK i zamknąłem program. Kiedy tak robiłem, to botowało komputer z zablokowanego dysku, ale po restarcie był z powrotem zablokowany. Więc odblokowałem go, włożyłem dyskietkę z MHDD i wtedy odblokowało dysk bez problemu przy użyciu hasła Master (dla seagate to seagate+25 razy spacja). Jednak po restarcie dysk dalej był zablokowany. Więc cała procedura jeszcze raz, ale po odblokowaniu dysku hasłem Master zablokowałem go hasłem user, mogłem je wtedy już samodzielnie utworzyć, po czym odblokowałem tym właśnie utworzonym hasłem. Restart, i zbotowało go, przy następnych restartach też, czyli dysk odblokowany :D:D. Nie wiem tylko czy do tego odblokowania na jeden restart trzeba zrobić tą procedurę z rozłączaniem się z internetem. Ja tak robiłem i jak widać zadziałało bez terminalu. Może się komuś przyda, bo nawet jeśli nie da się dysku odblokować hasłem master, to można bez problemu odzyskać dane na wszystkich partycjach zablokowanego dysku :D.

Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    bikcs
    Level 19  
    Nirvanowiec wrote:

Można wysłac pocztą a cena tej uslugi jest bardzo przystepna i dyskiem zajma sie profesionalnie w tym serwisie.

Każdy dzisiaj ma przystępne ceny z uwagi na konkurencję i myślę, że i w Rzeszowie znajdzie się profesjonalna firma, która pomoże na miejscu koledze, bo trzeba mieć na uwadze koszty wysyłki takiego dysku (raczej firmą kurierską, bo poprzez Pocztę może być z tym różnie) a to czyni, że koszt wzrasta.Zresztą ostateczną decyzję zawsze podejmuje klient.
    User removed account
    User removed account  
    bikcs
    Level 19  
    okzo wrote:

Dzisiaj ma przystepne ceny ? ?
    Czy zdjacie hasla z dysku oplaca sie robic n.p. w firmach proponowanych przez Ontrackiewskiego partnera, odpowiedz prosta nie.

Żal ci kolego, że Ontrack to renomowana firmwa w dziedzinie odzyskiwania danych z dysków? Nie dziwię się, daleko tobie do niej i z wiedzą i z doświadczeniem specjalistów z Ontracka.

Do moderatora:

Zwracam się z uprzejmą prośbą w imieniu firmy Ontrack, aby wszelkie nieprawdziwe informacje na temat tej firmy a mam tutaj na myśli ceny za usługi, produkty oferowane przez firmę Ontrack, oraz opinie na temat pracowników lub firm współpracujących z firmą Ontrack przestały być publikowane na forum Elektrody. Fakt ten, iż moderatorzy zezwalają na takie praktyki w szczególności na niezgodne ze stanem faktycznym widomości podawane na forum przez osoby OKZO oraz MSTHHK został zgłoszony władzom firmy Ontrack, gdyż godzi to w bardzo dobry wizerunek firmy a w/w osoby mam nadzieję, że zostaną przez firmę Ontrack pociągnięte do odpowiedzialności prawnej.
    To wszystko z mojej strony jako partnera firmy Ontrack.
    jankolo
    Temat czasowo zamykam. Otworzę go po rozstrzygnięci obiekcji zgłoszonych przez kolegę bikcs.
    jankolo
    Po wymianie informacji między kolegą Bikcs a właścicielem Elektrody, kolegą Gulsonem, temat ponownie otwieram.