Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z falownikami- zakłócenia

06 Wrz 2007 21:08 3625 21
  • Poziom 9  
    Witam;
    Mam trzy szafy z zainstalowanymi falownikami f-my LG o mocy 45 kW;
    18.5 kW i 4 kW. Każdy z nich steruje trzema silnikami pomp przez tzw aplikację pompowa ( sterowanie do czterech silników z jednego falownika pompa wiodąca + dwie pompy pomocnicze) w funkcji różnicy ciśnień na rurociągu tłocznym pomp i powrotnym z obiektu. Do tego wykorzystuję wbudowany regulator PID falownika
    Sygnały różnicy ciśnień ( 4.. 20 mA) mam podane na wejścia falowników
    Problem jest taki:
    na postoju trzech instalacji odczyty róznicy ciśnień na wszystkich
    szafach są OK
    po uruchomieniu falownika 45 kW odczyty róznicy ciśnień na wszystkich
    szafach są OK
    po uruchomieniu falownika 18.5 kW odczyty róznicy ciśnień na wszystkich
    szafach są OK

Uruchamiam falownik 4 kW
    - na pracującym falowniku 45 kW odczyt jest zgodny z manometrami
    - na pracującym falowniku 18,5 kW różnica ciśnień spada o 100 kPa z chwilą uruchomienia falownika 4 kW i o tyle rózni się odczyt z manometrów ( z monanometrów wynika że dP jest wyższe o ok 100 kPa)
    - na falowniku 4 kW z chwilą uruchomienia odczyt wzrasta lecz
    lecz rózni się od wartości rzeczywistej o ok 50 kPa
    Wyłaczenie falownika 4 kW powoduje że na falowniku 18.5 kW
    odczyt zgadza się z rzeczywistością
    Ponieważ układ mam tak zaprojektowany że każdą z pomp z danego falownika mogę załączyć w trybie ręcznym - załączenie dowolnej pompy
    z szafy z falownikiem 4 kW nie powoduje żadnych zmian w pomiarze
    róznicy ciśnień na wszystjkich falownikach.
    Tylko załączenie pompy zasilanej z falownika powoduje takie objawy i dotyczy to tylko pompy 4 Kw.
    Wykonanie instalacji zgodnie ze sztuką ( kable ekranowane , uziemione
    dwupunktowo, ekran kabla 4..20 mA z przetwornika uziemiony z przy przetworniku - próby zmiany uziemienia nie dały rezultatów)
    Może to coś zmienia ale za ścianą przy której stoją szafy z falownikami mam potężną trafostację - zasilanie zakładu.
    Falownik 45 kW jest zasilany z innego transformatora niż falowniki
    18.5 kW i 4.0 Kw Zmiana zasilanie nie wchodzi w grę.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 24  
    Może będą ci potrzebne filtry na zasilanie?? u mnie był podobny problem na zakładzie, tez się takie głupoty działy, z tą różnicą ze na jednej hali pracowało koło setki falowników, od najmniejszych do największych, problem wyeliminowaliśmy zakładając na zasilania odpowiednie filtry.
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    1.Czy wejścia analogowe falowników są separowane galwanicznie od sygnału różnicy ciśnień ( 4.. 20 mA)?
    2. Czy to jest sieć z uziemionym sztywno punktem zerowym i czy oba transformatory mają punkty zerowe połączone razem?
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Spróbuj podlaczyc ekran przewodu od pompy 4kw tylko po stronie falownika.
  • Poziom 9  
    Cytat:

Adam1988:
    próbuj podlączyc ekran przewodu od pompy 4kw tylko po stronie falownika.

Sprawdzone na początku - brak efektów
    Mam do każdej pompy kabel ekranowany
    W układzie sterowania jest tak zrobione że każda z pomp może być zasilana z falownika
    Więc ekrany są podpiętę przy każdym z silników do szyny PE w szafie

Cytat:

atlante:
    1.Czy wejścia analogowe falowników są separowane galwanicznie od sygnału różnicy ciśnień ( 4.. 20 mA)?

Tak założyłem separator firmy LABOR - brak efektów

Cytat:
    2.
    atlante:
    Czy to jest sieć z uziemionym sztywno punktem zerowym i czy oba transformatory mają punkty zerowe połączone razem?

Tego niestety nie wiem.
    Czy możesz wyjaśnić wpływ takiego połączenia
    na zakłócenia sygnału z przetwornika ?

Cytat:

marcino2000
    Może będą ci potrzebne filtry na zasilanie

Niestety nie mam założonych żadnych filtrów i podejrzewam że to w tym jest problem zakłóceń
    Mam tylko kłopot jakie to mają być filtry:
    - Filtr przeciwzakółceniowy na zasilaniu
    - Filtr wyjściowy dU / dt
    - Dławik na zasilaniu przemiennika
    - Dławik na zasilaniu silnika
    - Dławik toroidalny
    Wiem że najlepiej założyć przed i za flownikiem ale na to nie mam
    tyle miejsca w szafie no i koszty
  • Osprzęt kablowy
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Pod falownik 4 kW załóż filtr typu "footprint" montowane pod przemienniki częstotliwości LG/LS http://www.aniro.pl/index.php, montaż łatwy zajmują mało miejsca i w tej mocy tanie. Jeżeli kabel silnik- falownik nie jest zbyt długi to można się obyć bez dławików i filtrów silnikowych, jeszcze coś czy szafy falownikowe są metalowe i uziemione, czy każdy falownik ma swoją szafę?Moje pytanie o trafa i ich uziemienia były powodowane faktem, że na ekranach miałbyś spore różnice napięć i powodowały by one przepływ prądów wyrównawczych , ale skoro masz galwaniczną separację przetworników to ta kwestia jest mniej istotna.
    Pzdrawiam
  • Poziom 12  
    Mam kilka takich filtrów ,wejściowych i wyjściowych .Jak chcesz napisz na priva.
  • Poziom 10  
    Witam.

U mnie też falownik lg 4kw powoduje najwięcej zakłuceń. Na 11kw pomógł filtr rfi i dławik, na 1,5kw wystarczyły filtry i to raczej prewencyjnie zeby dwa razy nie przerabiać a z 4ką są problemy. Przeniosłem falowniki do innej szafy (oddzieliłem od szafy sterowania) a i tak start falownika powoduje "dyskoteke" na kontrolkach. Na szczęście po założeniu filtra i przeniesieniu do odzielnej szafy nie zakłuca pomiarów sterownika, a kondensatory 100nF wygaszają kontrolki. Falowniki lg mają nieekranowane obudowy więc mogą mieć wpływ na jakąkolwiek elektronikę w tej samej szafie. Ja bym spróbował z kablami sygnałowymi w ekranie, i wyekranować wszelaką elektronikę (przetworniki, separatory) Jeżeli jest taka możliwość to obejżeć oscyloskopem co tak na prawde za sygnał dochodzi po starcie falownika, bo podejrzewam że to będzie tak jak u mnie sygnał ze szpilkami 15khz. Może jakiś kondensator na sterowaniu to rozwiąrze? Ale na 100% kable sygnałowe dać ekranowane jeżeli już nie są. Ja steruje falownik 11kw w tej samej szafie co 4kę sygnałem napięciowym, poprzez przewód w ekranie, zasilanie falowników również podłączyłem ekranowanym przewodem na odcinku falownik - filtr no i niema problemu żeby dostawał kręćka, ale kontrolki w innej szafie dostawały.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    spróbuj jeszcze zmniejszyć czestotliwość kluczowania przetwornicy w falowniku 4kW - być może to będzie najtańsze rozwiązanie
  • Poziom 9  
    Jadę w przyszłym tygodniu na obiekt i zamieram na razie założyc
    filtr na zasilaniu przemiennika silnika 4 kW
    bako:
    Cytat:

bako:
    próbuj jeszcze zmniejszyć czestotliwość kluczowania przetwornicy w falowniku 4kW - być może to będzie najtańsze rozwiązanie

Mam instrukcję po ang i jedyne co mi tu pasuje to :
    "Carrier frequency" = częstotliwość przełaczania kluczy falownika
    zakres zmian 1. .. 15 KHz ( ustawienia fabryczne 5 kHz) i
    zależy to od wielkości silnika (dane dla silnika o mocy do 22 kW)
    Ma jeszcze tzw "Tryb modulacji PWM"
    Parametr ten umożliwia ograniczenie występowania prądów
    upływowych oraz szumów silnika bez zmieniania częstotiwości nośnej
    1. Częstotliwość nośna przy starcie zmienia się od minimalnej do
    nastawionej ( ustawienie fabryczne)
    2.Częstotliwość nośna jest zawsze równa częstliwości nośnej
    3.Częstotliwość zmieniana jest automatycznie aby ograniczać prądy upływnościowe

Proszę o sugestie co do ustawiń
  • Poziom 9  
    Na ogól nie korzystam z tłumaczeń jeżeli nie muszę.
    ale nawet gdy mam DTR po polsku to wolę ją sprawdzać z angielskim orginałem nawet jeżeli jest to tłumaczenie z koerańskiego.
    Tłumaczenia na polski sa różne a jeżeli instrukcję tłumaczy jakiś filolog bez wiedzy technicznej to wychodzą śmieszne lub straszne rzeczy.
  • Poziom 22  
    Witam
    Nie wiem jakie jest u ciebie zasilanie sterowania. Ja w swojej maszynie, z takimi zakłóceniami poradziłem sobie stosując transformator zasilany między fazowo z 400V.
  • Poziom 19  
    Zmiana częstotliwości kluczowania może pomóc ale sprawdź zasilanie przetwornika(ów) ciśnienia. Nic o tym nie napisałeś a to może być problem. Może trzeba zmienić miejsce podłączenia zasilacza.
  • Poziom 28  
    Miałem kiedyś problem z regulatorem RE-14 podpiętym pod czujnik różnicy ciśnień, w okolicy falowniki, wspólne ławy dla kabli. Uziemianie ekranu kabla sygnałowego nic nie dało, w regulatorze nieraz "leciało" wejście (wtedy wymianka :-/ ), były częste "zwisy" (regulator robił głupoty, pojawiały się różne wskazania). Połączenia wyrównawcze nie pomagały. Lekarstwem okazało się zrównoleglenie przewodu sygnałowego tuż prze regulatorze kondensatorem MKP o pojemności zdaje się 470n, czy 1µ. Od tego czasu nie zaglądam do szafy. Spróbuj tej metody - koszta to jakieś 2zł, więc warto choćby dla czystego sumienia.
  • Poziom 14  
    ZBpon, czy opanowałes juz te zakłócenia?

jesli chodzi o tą czestotliwość kluczowania to jest dokładnie to oczym pisałeś. Czy zmniejszałeś ją? jakie były skutki?

ogólnie z czestotliwością kluczowania jest tak:
    -im wyższa to: wyzsze prady upływu, większe zakłócenia, mniejsza sprawność przetwornicy, lepsza dynamika i dokładnośc sterowania silnikiem.
    -im niższa to: mniejsze prądy upływu, mniejsze zakłócenia, wieksza sprawność przetwornicy, gorsza dokładność sterowania silnikiem.
  • Poziom 9  
    Cytat:

bako
    ZBpon, czy opanowałes juz te zakłócenia?

jesli chodzi o tą czestotliwość kluczowania to jest dokładnie to oczym pisałeś. Czy zmniejszałeś ją? jakie były skutki?

ogólnie z czestotliwością kluczowania jest tak:
    -im wyższa to: wyzsze prady upływu, większe zakłócenia, mniejsza sprawność przetwornicy, lepsza dynamika i dokładnośc sterowania silnikiem.
    -im niższa to: mniejsze prądy upływu, mniejsze zakłócenia, wieksza sprawność przetwornicy, gorsza dokładność sterowania silnikiem.

DZIEKI bako TO BYłO TO !
    zmniejszyłem częstotliwość kluczowania na falowniku silnika 4 kW z 5 na 3 kHz później na min 1 kHz
    efekty: doładność odczytu róznicy cisnień :
    30 kPa przy 3 kHz zamiast 100 kPa
    10 kPa przy 1 kHz zamiast 100 kPa
    min wartość nastawy częstotliwości kluczowania to 0.7 kHz
    bez montowania filtra i dławików.
    Silnik zasilany z przemiennika chodzi trochę bardziej "hałaśliwie"
    ale jest OK
    Dochodzenie do wartości zadanej: wolniejsze i z większymi przeregulowaniami ale się stabilizuje

Zauwazyłem coś ciekawego przy niepodłaczonym rurkach miedzianych
    fi 6 do przetwornika dokładność wzkazań jest (bez zmiany czestotliwości kluczowania prawie OK.) jeżeli tylko dotknę przetwornikiem jakiejkolwiek masy ( np korytka kablowego) lub podłaczę rurki miedzine wskazanie zmieniają się in minus o 80..100 kPa
    Zamierzam nakazać wymianę rurek miedzianych na rurki z polamidu i w ten sposób odizolować przetwornik od masy.

Przy okazji mam pytanie do elektroenergetyków (może to być częściowo związane z moim problemem):
    Jak jest to możliwe by pomiędzy szyna N i PE w szafie która zasilaj szafę automatyki była różnica napięcia ok 8... 9 V a wszystkie wymagane przepisami "pomiary" zrobione przez elektryków były OK.?
  • Poziom 20  
    Bo N to przewód roboczy(płyną nim prądy odbiorników), a w PE w warunkach normalnych mogą być tylko jakieś mA(upływ z filtrów, itp). Na żyle N będzie więc zwykły spadek napięcia.

Elektrycy nie mają nic do tego(oni robią tylko pomiary rezystancji izolacji przewodów/kabli, impedancję pętli zwarcia, rezystancję uziomu/ów, i tyle).
    Pretensje do projektanta(mógł dać większy przekrój WLZ)...
  • Spec od Falowników
    Czy w instalacji jest zerowanie, czy może uziemianie?
  • Poziom 20  
    bonanza napisał:
    Czy w instalacji jest zerowanie, czy może uziemianie?

A według nowej terminologii: Czy instalacja jest TN(C, C-S, S), czy może TT.
  • Poziom 9  
    Z tego co wiem jest to system TT ( uziemienie ochronne)
    według IEC 364-4-1/VDE 0100
    Elektryk nazwał to układem TT-S
    (Uziemienie ochronne + oddzielny przewód neutralny i przewód ochronny w całej sieci)
  • Poziom 14  
    ZBpon,
    wracając do tych zakłóceń, proponuje ci załozyć filtr od zakłóceń wspólnych jak najblizej przetwornika cisnienia.

filtr ten możesz wykonac sam. potrzebny bedzie pierscien ferrytowy ok.60mm srednicy. nawiń ok.5-10zw.kabla który idzie do przetwornika.
    ekran kabla podłaczony do masy przetwornika.

jeszcze jedna uwaga
    wracając do tej częstotliwości kluczowowania, dolna granica obnizania czestotliwości ograniczona jest przez indukcyjność uzwojeń silnika.