Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa super subwoofer'a

halohalo2 07 Sep 2007 00:52 3119 19
    halohalo2
    Level 10  
    Witam
    Chcę rozpocząć budowę subwoofer'a. Myślę, że mi w tym pomożecie.
    :D

Zależy mi na tym, aby subwoofer posiadał:
    -moc około 300W
    -głośnik o średnicy od 30cm do 45cm o mocy około 300W lub więcej
    -aby bas był niski, czysty, głęboki i dynamiczny - po prostu żeby zadowolił niejednego audiofila.
    Chcę, aby dźwięk wydobywający się z niego robił naprawdę duże wrażenie.

Zacznę od wzmacniacza
    Długo szukałem odpowiedniego i myślę, że w końcu znalazłem -http://www.matronix.pl/?cmd=WXP3K_VIP

Co o nim sądzicie - kupić go? Kosztuje ok. 550zł

Głośnik
    Głośnik sam nie wiem jaki wybrać do tego wzmacniacza - chciałbym aby głośnik był duży o dużej mocy, ale żeby miał też dobre parametry i wysoką efektywność i skuteczność . Doradźcie mi jakiś odpowiedni w cenie około 200-500zł

Teraz skrzynia
    Pomóżcie mi ją zaprojektować
    Nie wiem co jest lepsze: skrzynia zamknięta, czy bass reflex
    Skrzynia może być duża -200 litrów
    Jako materiał na konstrukcję pudła chcę zastosować deski z drewna (litego jesionu- jedno z najtwardszych drzew ) o grubości 4cm lub 5cm
    Podpowiedzcie mi jak go wytłumić i czy trzeba tak grubą obudowę usztywnić. Jakie zastosować podstawki pod skrzynię?

Z góry dziękuję za waszą pomoc. Każdemu będę wdzięczny za pomoc w konstruowaniu mojego subwoofer'a. Licze na wasze fachowe porady.
    Dzięki
  • Helpful post
    karapaka
    Level 14  
    witam słuchaj dech takich grubych nawet przy tej mocy to bym ci odradził, wydaje mi sie ze lepasza i tańsza bedzie płyta wiórowa 20mm
    halohalo2
    Level 10  
    Jestem stolarzem i takie dechy to dla mnie żaden problem i niewielki koszt
  • Helpful post
    karapaka
    Level 14  
    wiesz tak się składa ze tez mam mnóstwo dech w domu bo moj ojciec tym sie zajmuje ale warto pomysleć o "gramotności całej konstrukcji"
    subwofer zeby dobrze grał nie musi być ciężki a swoja droga to nie spotkałem sie z konstrukcjami pudeł i skrzyń z desek zazwyczaj płyta wiórowa lub/i papier

Dodano po 1 [minuty]:

co do głośnika byleś juz moze na wolumenie?? tam sa rożne głośniki i co za tym idzie rózne ceny...
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Konstrukcje DIY
    halohalo2
    Level 10  
    Witam
    Nie chodzi tu o moje lenistwo ,tylko o to, że nie mogę sam wybrać najlepszego rozwiązania- bo nie jestem specem w tej dziedzinie.
    Wzmacniacz już wybrałem -chyba w miarę dobry. Ale z głośnikiem i z obudową mam problem. Dla was fachowców na co dzień zajmujących się tymi sprawami pomoc w doborze odpowiednich komponentów to pestka bo znacie się na tym, dla mnie to problem - mój (zły) dobór komponentów może z subwoofer'a zrobić sami wiecie co.
    Proszę pomóżcie mi w tej sprawie bęę naprawdę wdzięczny.

Napiszcie czy błędne jest moje myślenie odnośnie 4-ro centymetrowych ścian skrzyni z najtwardszego drewna. Wyraźcię także opinie na temat wybranego przez mnie wzmacniacza.
    Z góry dzięki za pomoc.

Dodano po 2 [godziny] 21 [minuty]:

halohalo2 wrote:
    Witam
    Chcę rozpocząć budowę subwoofer'a. Myślę, że mi w tym pomożecie.
    :D

Zależy mi na tym, aby subwoofer posiadał:
    -moc około 300W
    -głośnik o średnicy od 30cm do 45cm o mocy około 300W lub więcej
    -aby bas był niski, czysty, głęboki i dynamiczny - po prostu żeby zadowolił niejednego audiofila.
    Chcę, aby dźwięk wydobywający się z niego robił naprawdę duże wrażenie.

Zacznę od wzmacniacza
    Długo szukałem odpowiedniego i myślę, że w końcu znalazłem -http://www.matronix.pl/?cmd=WXP3K_VIP

Co o nim sądzicie - kupić go? Kosztuje ok. 550zł

Głośnik
    Głośnik sam nie wiem jaki wybrać do tego wzmacniacza - chciałbym aby głośnik był duży o dużej mocy, ale żeby miał też dobre parametry i wysoką efektywność i skuteczność . Doradźcie mi jakiś odpowiedni w cenie około 200-500zł

Teraz skrzynia
    Pomóżcie mi ją zaprojektować
    Nie wiem co jest lepsze: skrzynia zamknięta, czy bass reflex
    Skrzynia może być duża - do 200 litrów
    Jako materiał na konstrukcję pudła chcę zastosować deski z drewna (litego jesionu- jedno z najtwardszych drzew ) o grubości 4cm lub 5cm
    Podpowiedzcie mi jak go wytłumić i czy trzeba tak grubą obudowę usztywnić. Jakie zastosować podstawki pod skrzynię?

Z góry dziękuję za waszą pomoc. Każdemu będę wdzięczny za pomoc w konstruowaniu mojego subwoofer'a. Licze na wasze fachowe porady.
    Dzięki
    halohalo2
    Level 10  
    Jaki głośnik poplecacie do tego subwoofer'a (około 300W , około 15cali, cena do 400zł), aby można było na nim słuchać klasyki i popu
  • Helpful post
    Pawel S.
    Level 39  
    co do wzmacniacza to 300W panel irka jest tanszy o cale 100zl a podobno lepszy...
    jezeli ma byc 15" w tej cenie to albo BSW II 15" albo beyma power 15 - ale ona chyba potrzebuje wiecej mocy
    halohalo2
    Level 10  
    o co chodzi z panel irka i czy jest lepszy od tego? http://www.matronix.pl/?cmd=WXP3K_VIP

Głośniki stx odradzacie?

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

który głośnik lepszy?
    - http://arton.info/catalog/product_info.php/cPath/63_64/products_id/604
    czy
    - http://arton.info/catalog/product_info.php/cPath/63_64/products_id/603 - ten głośnik musi być chyba w zamkniętej obudowie
    czy
    - http://www.speakertrade.com/mivoc/details-einzel.html?marke=mivoc&artikel=AWX%20184
    czy
    - http://www.speakertrade.com/details-show.html?marke=Ravemaster&artikel=BSW%20154-II

Może macie inne propozycje?

Jaki lepszy głośnik 15 czy 18cali
    halohalo2
    Level 10  
    Może macie jakieś podpowiedzi?
    Czy lite drewno jest gorsze od płyty wiórowej na obudowe subwoofera?
    Pomóżcie mi z tym głośnikiem - czy jest zdecydowana różnica między powyższymi głośnikami a stx (czy waryo 4 razy więcej płacić) ?
  • Helpful post
    Armosus
    Level 26  
    Lite drewno czemu nie, sztywne czyli nie bedzie rezonansow przy wiekszych mocach, ciezkie wiec nie bedzie sub jezdzil po podlodze.

Glosnik Ravemaster BSW-154 II bedzie najlepszy z podanych tylko do niego to skrzynia tak 100L, a wiec sporo. Poszukaj w dziale DIY subwoofera wlasnie na takim glosniku zrobionego przez uzytkownika tomaszo. On zna ten glosnik praktycznie na wylot i robil mu wiele testow. Wszystko jest opisane.

A ile mk masz pokoj? Bo ten bsw to np. w 12mk zrobi ci sieczke z mozgu...

Co do wzmacniacz to napisz do uzytkownika irek2 na tym forum o
    wzmacniacz panelowy tak 250-300 wat RMS przy 4ohm.
    halohalo2
    Level 10  
    Pokój teraz mam 20m2, ale w przyszłości będzie stał w salonie 40m2(nowy dom)
    Armosus dzięki za konkretne rady
  • Helpful post
    Pawel S.
    Level 39  
    roznica miedzy STXem a najtanszym BSW jest naprawde oplacalna

te beymy co pokazales to estradowki wiec beda mialy specyficzne twarde brzmienie.

tak wiec do wyboru masz najbardziej sprawdzone przetworniki: BSW 15" lub ktorys z tych http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=10486
    halohalo2
    Level 10  
    Jak mogę się skontaktować z irek2
    Podajcie jakiś kontakt bo chcę coś zamówić

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Kontakt do irka znalazłem.
    Co sądzicie o ''Glosnik Ravemaster BSW-154 II'' i o litych deskach na obudowe głośnika
    Polecacie wzmacniacze panelowe?
    halohalo2
    Level 10  
    Co wybrać ? Beyma power 15 czy Ravemaster BSW-154 II''

Pomóżcie
  • Helpful post
    Ptolek
    Level 36  
    Nie widzę nic złego w litych deskach na obudowę. Jako stolarz chyba zdajesz sobie sprawę z konieczności dobrego wysuszenia desek. Cena litej deski, trochę mniejsze tłumienie drgań w porównaniu z tej samej grubości płytą MDF i odkształcanie się pod wpływem zmian wilgotności, to główne przyczyny małej popularności litego drewna w obudowach głośnikowych. Pod względem akustycznym, deska 40mm na pewno będzie lepsza od płyty 20mm. Osobiście nie odradzam litego drewna, jako stolarz masz pewnie większe możliwości obróbki, i efekt końcowy będzie lepszy.

W kwestii głośnika zbyt wiele nie doradzę, na pewno nie warto wsadzać do takiej konstrukcji jakiegoś STX'a. BSW-154 II ma mniejszą częstotliwość rezonansową, co wcale nie znaczy, że uzyskasz większe natężenie w najniższych rejestrach. Beyma power 15 ma większe Xmax, co być może pozwoli na uzyskanie większych natężeń, ale wzmacniacz 300W to chyba za mało dla tego głośnika. Gdyby cena nie grała roli, wybrałbym Beymę, ale do Twojego projektu chyba bardziej pasuje BSW.
    halohalo2
    Level 10  
    Na ścianki co będzie lepsze:
    -dąb (4cm lub 3,5cm) czy jesion (4cm lub 3,5cm)
    Drewno to mam za darmo.
    halohalo2
    Level 10  
    Co wybrać ? Beyma czy Ravemaster BSW

A może lepiej będzie , jak zbuduję suba na 12''
    Pomóżcie

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

Wybrałem Beyma Power 15 -co o tym sądzicie???
    Na ile go zestroić?
    Czy wzmacniacz od IRKA 300W uciągnie to?