Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kąt wyprzedzenia zapłonu na LPG

07 Sep 2007 09:05 7187 5
  • Level 16  
    Witam!!!

Jaki powinien być prawidłowy kąt wyprzedzenia zapłonu przy LPG.
    Samochód Astra I z silnikiem X16SZR z 97r.

Na postoju na benzynie kąt ten waha się w granicach 4-12, a po przełączeniu na gaz skacze od razu na 27 stopni.
    Emulacja sondy lambda jest na "fala 1V".
  • Level 14  
    Witam
    jaki jest sterownik do instalacji gazowej zamontowany??
  • Level 16  
    MKCOFE wrote:
    Witam
    jaki jest sterownik do instalacji gazowej zamontowany??

mini λ LECHO.

Nie wiem, czy mierzenie kąta wyprzedzania zapłonu w czasie jazdy ma sens, ale na stronie:
    http://autowiedza.republika.pl/proces_spalania.html

wyczytałem, że powinien być w granicach 5-30 stopni. Tymczasem u mnie w czasie jazdy rzadko kiedy spada poniżej 30, a przeważnie oscyluje w granicach 35 stopni.
    No i do tego dochodzą błędy, które ujawniają się tylko przy jeździe na LPG.
    1. 170 - nieprawidłowy skład mieszanki
    2. 1602 - Sterownik - uszkodzenie modułu czujnika spalania stukowego
    3. 1640- Usterka układu sterowania zapłonem z czterema cewkami - stopień końcowy

Pozdrawiam
  • Level 14  
    Witam ponownie

Prawdopodobnie to właśnie sterownik mini firmy lecho zakłóca prace centrali samochodowej przez co jest zmieniany kąt wyprzedzenia zapłonu, a na gazie powinien być on podobny jak na benzynie ew. o 3-4° wcześniejszy niż na gazie. Spotkałem sie z takim przypadkiem już w passacie 1.8 RP również na wtrysku jednopunktowym właśnie z tym sterownikiem. poprostu jest on bardzo niskiej jakości jeżeli chodzi o funkcjonalność i jak sie okazuje bezawaryjność. Można spróbować zdemontować ten sterownik spiąć przewody od sądy czarny i zielony i zobaczyć co się dzieje.

Pozdrawiam
  • Level 16  
    Sterownik faktycznie jest niezbyt dobry, bo go w zeszłym tygodniu musiałem naprawić ;-( Padła dioda zabezpieczająca przekaźnik i nie było w ogóle emulacji sondy. Ponieważ sterownik ów dał mi się przez ostatni rok mocno we znaki poczyniłem już stosowne zakupy i mam nadzieję, że z Bingo-M będzie lepiej ;-)
  • Level 14  
    Bingo-m, bingo-s, stag100, Just, just junior, są warte polecenia. wszczególności Just-y brc ze wzgledu na przybliżoną cene a solidniejsze wykonanie i 2 lata gwarancji

Pozdrawiam