Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawory i ich oznaczenia

07 Wrz 2007 12:27 11346 3
 • Poziom 14  
  Co oznaczają oznaczenia na elektrozaworach? Prosiłbym o link gdzie to jest ogólnie opisane.
  Oznaczenie graficzne w załaczniku:
 • Poziom 24  
  W normach dotyczących oznaczeń i symboli graficznych na schematach...
  Szczegółów musisz szukać albo tu http://www.pkn.pl/index.php?m=katalog&cmd=clr albo w podręcznikach do rysunku technicznego lub poradnikach typu "Poradnik Mechanika", "Poradnik automatyka" itd - ogólnie biblioteka.

  Podobno aktualnie obowiązuje norma: PN/ISO-1219-1 - polecam GOOGLE pod hasłami symbole graficzne, hydraulika siłowa, pneumatyka, rozdzielacze, schematy, rysunek techniczny oraz numer wspomnianej normy i/lub kombinacje tych haseł.
 • Pomocny post
  Spec od Falowników
  Wydaje mi się, że do tego nie potrzeba żadnych norm. Ilość dużych kwadracików to ilość możliwych stanów zaworu (ten na dole ma 3 stany - środkowy to odcięcie wszystkiego). cewka lub cewki (prostokąty z boku) oraz sprężyny powrotne (zygzak) i ciśnienie pilotowe (linie kreskowane) uruchamiają zawór (przesuwają kwadraciki). Strzałki wewnątrz kwadracików określają, co z czym się łączy (małe "T" to oczywiście ślepy kanał).
  To proste jak drut - w odróżnieniu od idiotycznych piktogramów, których na młotku czy dziadku do orzechów dają 5, a na kosiarce czy pile spalinowej - 50 (używaj okularów, nie pal cygar, nie mocz we wodzie, nie podcinaj gałęzi, na której siedzisz, nie przecinaj ludzi ani zwierząt, nie skacz po urządzeniu, przeczytaj instrukcję itp.).

  PS. Wiesz pewnie, że zawór 5/2 to pięciodrogowy dwupołożeniowy, gdzie drogi to wszystkie główne kanały we/wy, zwykle 1 - zasilanie, 2, 4 - wyjścia ciśnienia, 3, 5 - spusty (wylot, tam daje się tylko tłumiki, więc węży będzie 3).