Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proźba o schemat urzadzenia zliczającego

azox 07 Wrz 2007 15:16 1763 1
 • #1 07 Wrz 2007 15:16
  azox
  Poziom 10  

  witam
  rozpocznę od tego, że jestem laikiem jeśli chodzi o elektronikę.

  czy ktoś mógł by wykonać prosty układ zliczający, który liczył by wciśnięcia przycisku i po osiągnięciu pewnej liczby np 50 zapalał by diodę, najlepiej aby urządzenie było na baterie.
  z góry dzięki

  0 1
 • #2 07 Wrz 2007 16:03
  r2d2004
  Poziom 31  

  Witam!

  Wykorzystaj układy cyfrowe z rodziny CMOS 4xxxx. Sa dobre do zasilania bateryjnego. Dobrze bedą pracować juz na dwóch "paluszkach" (np. R3 - AAA). Można to zrobić na wiele sposobów, ale dobry bedzie układ 40102 - programowalny licznik synchroniczny, zliczający wstecz. Licznk ten zawiera wewnątrz dwie dekady BCD, a więc przy pmocy jednego scalaka będziesz mógł zaprogramować ilość zliczanych impulsów od 1 do 99. Do wejścia zegarowego (zliczania impulsów) trzeba podpiąc twój przycisk, którego impulsy bedą zliczane, korzystając z dodatkowego układu eliminującego drgania styków. Do wejść ustawiania ("programowana" licznika) możesz podpiąć np takie klawe zadajniki mechaniczne kodu do przełączania z cyfarkami (do ustawiania ilości impulsów zliczanych):

  http://www.tme.pl/zadajnik-kodu-miniaturowy-dec-bcd-10-pozycji/arts/pl/a25/z-49.html

  ... a na wyjsciu licznika (wyjście przeniesienia) podpiąc przerzutnik RS załączający diodę LED, sygnalizującą zliczenie zadanych impulsów. Reasumując: potrzeba Ci dwa scalaki np. CD40102 (licznik), CD4011(cztery bramki NAND na których zrobisz układ kształtowania impulsów z przycisku do licznika i przerzutnik RS), wspomniane wyzej dwa zadajniki, na których bedziesz sobie ustawiał ręcznie ilość "naciśnięć", pokręcajac przełączniki z cyferkani, no i trochę elementów biernych RC, ewentualnie tranzystor do diody LED (jak zastosujesz diodę LED starej generacji, wymagającą większego prądu do świecenia)

  Pozdrawiam
  PS Od razu zaznaczam, że gotowca (schematu) nie dostaniesz. Podałem Ci gotowy pomysł do realizacji i włóż w to troche wysiłku i osobistej inwencji twórczej ;-) Opisany przeze mnie układ nie jest skomplikowany, wystarczy, że postudiujesz pdf'y tych scalaków, poszperasz trochę w necie, a na pewnoi to zrobisz i bedziesz miał wtedy większą satysfakcję z własnej pracy. Acha jeszcze jedno. Liczniki CD40102 można łączyć kaskadowo i jak zastosujesz 2 x 40102 to masz zliczanie 9999 impulsów. Nie muszą to byc oczywiście naciśniecia przycisku, bo pewnie i tak do czegos innego jest Ci to potrzebne ;-)

  0