Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie laserów półprzewodnikowych.

And! 28 Maj 2009 15:05 63339 51
  • #31 28 Maj 2009 15:05
    Konrado
    Poziom 10  

Witam, mam problem, otoz posiadam ploter laserowy i zapalil sie obrabiany material, skutkowalo to zapaleniem sie kabli od dodatkowego wskaznika laserowego ktory pokazuje gdzie aktualnie pada wiazka...
    kable upalily sie przy samej obudowie od tego wskaznika... rozebralem go i wyglada to mniej wiecej tak:

FOTO

przychodza do tego 2 kable, czarny i czerwony i teraz pytanie do Was gdzie one powinny byc podlutowane...

• #32 28 Maj 2009 18:56
    c4r0
    Poziom 36  

To jest zwykły moduł laserowy. Na 99% kabel czerwony czyli plus powinien iść do środkowej nóżki diody laserowej. Gdzie jest minus będzie już trudniejsza sprawa. Trzeba by albo wykryć miejsce w którym widać że coś było przylutowane, albo spróbować rozrysować schemat tego i w ten sposób określić miejsce podłączenia. Jakby co to za 20-30zł możesz bez problemu kupić taki moduł przystosowany do zasilania napięciem 3V.

• #33 10 Cze 2009 13:20
    panpielgrzym
    Poziom 9  

Damianryba napisał:
    Ma 4 na 100% i jedno jest połączone z masą (obudową) pochodzi z dvd-rom drive (tak pisze na obudowie)

znaczy się, że masz diodę podwójną, czyli zintegrowane diody podczerwoną (odczyt CD) i czerwoną (odczyt DVD)
    Jeśli masz miernik z możliwością sprawdzania diód to łatwo rozpoznasz która "nóżka" jest od diody czerwonej. Do obudowy masz podłączony(-) i dalej sprawdzając miernikiem ustawionym na diagnostykę diód powinieneś otrzymać wskazania podobne do tych:

- dla czeronego lasera ok 1,700
    -dla podczerwonego lasera ok. 1,470
    -dla fotodiody ok. 0,750

w każdym bądź razie największe wskazanie dotyczy diody dającej światło czerwone
    patrząc od strony tych wyjść najprawdopodobniej fotodioda będzie po przeciwnej stronie wejścia (-), dioda czerwona po prawej, a podczerwona po lewej stronie.

• #34 29 Wrz 2009 17:59
    Prezmen
    Poziom 9  

Witam mam tutaj schemat zasilania diody o mocy wyjściowej 140mW i moje pytanie brzmi jak go wyregulować aby natężenie wynosiło 160-170 mA. Wiem że z diodami laserowymi trzeba uważać ponieważ są bardzo wrażliwe na złe zasilanie dlatego pytam
    a oto schemat:

• #35 29 Wrz 2009 18:47
    c4r0
    Poziom 36  

Wypadkowa wartość rezystancji podpiętej do LM317 musi być R=U/I=1.25V/0.165A≈7.5Ω. Ale:
    - z tymi wartościami jakie masz na schemacie nie uzyskasz tej rezystancji
    - Jeśli już jest rysunek stabilizatora na schemacie to powinien być odwrotnie.

• #36 29 Wrz 2009 19:57
    Prezmen
    Poziom 9  

Czyli jak powinien wyglądać schemat zasilania żeby wszystko działało tak jak należy??
    Dodam tutaj że dostałem ten schemat od gościa który sprzedał mi tą diodę laserową, ja nie jestem za bardzo obeznany w tych sprawach. Proszę aby to było jak najprościej wytłumaczone :)

• #37 04 Sty 2010 22:45
    piotrkiljanski
    Poziom 1  

Panowie kolega kilka postów wyżej miał problem jak podączyć 6 wskaźników do zasilacza - i nie odpowiedzieliście

Ja mam taki sam problem a przeryłem to forum i nie widzę odpowiedzi.

Ja mam do podłączenia ich 24 sztuki zwykłe czerwone wskaźniki za 5 zł - jaki zasilacz? jakieś wskazówki? Nie chcę się bawić w schematy i budowanie własnych rozwiązań. Potrzebuje 24 lasery świecące pod stolikiem - tylko proszę nie piszcie że mam wymontować z dvd - wskaźniki już mam i chcę zastąpić baterię prądem z gniazdka

Był bym wdzięczny za odpowiedź

Wskaźniki zasilane są 3 bateriami ag13

• #38 18 Sty 2010 16:37
    yego666
    Specjalista PLD

Skoro nikt nie odpowiedzial na powyzsze pytanie, to moze niesmialo podpowiem, ze do zasilenia 24 wskaznikow z bazaru powinien wystarczyc zasilacz do komorki, czyli jakies 5V z pradem okolo 1A.
    Zakladam, ze jeden wskaznik nie bierze wiecej niz 40 mA pradu.
    Wskazniki oczywiscie laczone rownolegle ze zrodlem zasilania.

Aha, jak ktos zechce laczyc 25 wskaznikow zamiast wspomnianych tu 24, to niech nie otwiera nowego postu, tylko uzyje znanych niektorym ze szkoly operacji arytmetycznych dzielenia i mnozenia.

Dla przykladu :
    jesli prad dla 24 wskaznikow wynosi 1000 mA,
    to dla 25 wskaznikow wyniesie : ( 1000 mA / 24 ) * 25 = 1041,666666666 mA .

Matematyka jakby skomplikowana, ale do opanowania dla co bystrzejszych przedstawicieli gatunku Homo Sapiens ;)

• #39 12 Cze 2010 20:01
    michalox
    Poziom 2  

Witam, oczywiście jest to off top jednak jestem pewien iż dla Was będzie błahostką odpowiedź na moje pytanie potem kasacja pewnie ;]

W optotelekomunikacji podaje się czasami szerokość widmową lasera (np.DFB czy Fabry-Perot) w Δλ [nm] oraz Δf [GHz] . Jak przeliczyć Δf -> Δλ .

Potrzebuję odpowiednika dla szerokości widmowej ΔfDFB= 1[GHz] w [nm] dla dalszych obliczeń(dyspersja) przy długości fali emisyjnej na 1.55*10^-6[m] i od kilku dni nie mogę znaleźć odpowiedzi która być może ma podstawy w teorii pola/systemów. Do spotkania tego problemu byłem przekonany iż wystarczy to powiązać z λ=c/f ale to nie tak...

z odpowiedzi wynika iż jest to 0.00(7) [nm]

dziękuje i pozdrawiam
    michal

• #40 12 Cze 2010 21:16
    c4r0
    Poziom 36  

michalox napisał:
    Do spotkania tego problemu byłem przekonany iż wystarczy to powiązać z λ=c/f ale to nie tak...
    No jak to nie tak? Moim zdaniem właśnie tak. Trzeba tylko pamiętać, że c to jest prędkość fali w ośrodku a nie w próżni. Jest to prędkość światła w próżni podzielona przez współczynnik załamania ośrodka dla danej długości fali: c=c0/n(λ)

• #41 12 Cze 2010 22:29
    michalox
    Poziom 2  

dzięki za odpowiedź właściwie już sobie poradziłem. Faktycznie trzeba korzystać tak jak mi sie wydawało i tak jak potwierdziłeś lambda=c/f . Już krążę wokół tych pikosekund ale chyba bez n dokładnego wyniku faktycznie nie uzyskam.

• #42 09 Lip 2010 10:52
    FastProject
    Poziom 28  

Witam,
    buduje zasilanie do diody laserowej BLLD-PF4DxxxA-1GR. Diody będą wykorzystane do badania łączy światłowodowych.

Do jej zasilania zamierzam wykorzystać układ iC-WK http://www.ichaus.de/upload/pdf/Wk_d1es.pdf
    Diodę zasilać chcę w konfiguracji N-type według aplikacji http://www.ichaus.de/upload/pdf/WkAN_1911es.pdf

Jest to moje pierwsze spotkanie z laserami i w związku z tym nie rozumie jednej rzeczy.

Dioda ma moc 3mW, prąd pracy If=Ith+20mA (Ith=5 do 15mA), czyli prąd diody laserowej to max If=35mA (mam rację?)

I w obudowie diody znajduje się fotodioda PIN, której prąd max to 2mA.

I pytanie brzmi, jak ustalić prąd za pomocą rezystora (w konf N-type) aby nie uszkodzić diody PIN a w pełni wysterować diodę laserową?

W dokumentacji drivera piszą:

Cytat:
    Setting the output power
    The output power is simply set by RM = V(MDA) /
    I(MD); with V(MDA) = Item-No. 101 and I(MD) = monitor
    current at the desired operating point.

Ale nie jestem pewien co to jest V(MDA) i I(MD).
    Proszę o wyjaśnienie.

Co to jest CW?

• #43 15 Paź 2010 01:57
    c4r0
    Poziom 36  

Mysle, ze powinienes zalozyc oddzielny temat z tym pytaniem a nie pisac w tym temacie. Powinienes tez odrozniac napiecie od pradu. Schemat ktory podeles to stabilizator napiecia, Ty potrzebujesz stabilizator pradu. LM350 zasadniczo sie nada, ale trzeba sie zastanowic (i zmierzyc) co sie dzieje przy skokach napiecia zasilania (patrz nota katalogowa str. 4 wykresy transient response). Odlaczanie diody przekaznikiem absolutnie nie wchodzi w gre. Poza tym, jesli to jest jakas wazna/droga dioda to bym pomyslal nad jakims lepszym zasilaniem, bo LM350 to najprostsze rozwiazanie z mozliwych.

• #44 28 Sie 2011 20:16
    me_super
    Poziom 29  

c4r0 napisał:
    Mysle, ze powinienes zalozyc oddzielny temat z tym pytaniem a nie pisac w tym temacie. Powinienes tez odrozniac napiecie od pradu. Schemat ktory podeles to stabilizator napiecia, Ty potrzebujesz stabilizator pradu. LM350 zasadniczo sie nada, ale trzeba sie zastanowic (i zmierzyc) co sie dzieje przy skokach napiecia zasilania (patrz nota katalogowa str. 4 wykresy transient response). Odlaczanie diody przekaznikiem absolutnie nie wchodzi w gre. Poza tym, jesli to jest jakas wazna/droga dioda to bym pomyslal nad jakims lepszym zasilaniem, bo LM350 to najprostsze rozwiazanie z mozliwych.

LM350? Bez sensu! Przecież iC-WK, iC-WKL to są dedykowane drivery do diod laserowych z monitorowaniem mocy i trzymaniem jej na stałym poziomie. Trzeba tylko dobrze podłączyć diodę, wszystko jest na schemacie w nocie aplikacyjnej.

• #45 01 Paź 2011 13:12
    sasanp
    Poziom 12  

Witam zaczynam właśnie swoją przygodę z laserami. Jeżeli chodzi o ten scalak dedykowany laserom to ma znaczenie ile nm ma dana dioda?? chciał bym uruchomić diodę 808 nm 1,5w. Trochę tu schematów jest zainteresował mnie układ z początku postu ale można nim wysterować diodę do 1 wata. Może ktoś pomóc zmodyfikować go tak aby zasilić diodę większej mocy lub zaproponować jak użyć tego driver-a ??

• #46 01 Mar 2013 01:42
    airman
    Poziom 11  

Witam, w ramach testów zbudowałem driver od legendarnego c4r0 wyciągnięty z nagrywarki i sprawdza się wyjątkowo dobrze, jeszcze tylko muszę sobie sprawić jakiś rezystor 5Ohm gdyż w szufladzie nie znalazłem i zastosowałem 20Ohm aby tylko sprawdzić czy laser zaświeci xD, poniżej kilka zdjęć układu oraz lasera.
    Pozdrawiam

Zasilanie laserów półprzewodnikowych. Zasilanie laserów półprzewodnikowych.

Dla zainteresowanych, schemat autorstwa c4r0

• #47 01 Mar 2013 17:25
    c4r0
    Poziom 36  

Ładna płytka :) Cieszę się, że układ działa.

• #50 11 Mar 2013 17:42
    spaw89
    Poziom 9  

czyli kupuje taki moduł podpinam go pod transformator elektroniczny, następnie pod sieć 230V i nie ma obaw, że moduł ulegnie uszkodzeniu, do tego przycisk i gra gitara ?

• #51 14 Mar 2013 15:33
    airman
    Poziom 11  

spaw89- tak, gitara powinna zagrać.

A tutaj kolejna odsłona, teraz tylko wsadzić w jakąś bude aluminiową, ustawić beamsplitter i testować.

Zasilanie laserów półprzewodnikowych. Zasilanie laserów półprzewodnikowych. Zasilanie laserów półprzewodnikowych. Zasilanie laserów półprzewodnikowych.

• #52 14 Mar 2013 16:14
    spaw89
    Poziom 9  

no to tak muszę zrobić a co z tego wyjdzie zobaczymy, dzięki za zainteresowanie :)