Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wzmacniacza do subwoofer'a

07 Wrz 2007 22:34 1212 6
  • Poziom 15  
    Witam.
    Zamierzam zbudować sobie wzmacniacz do subwoofer'a na TDA7294 z filtrem aktywnym Altrona AL-18 i mam parę pytań odnośnie jego budowy:
    1) Jak poprowadzić punkt masy, aby wszystko było ok? Załączam rysunki aby ktoś mi powiedział który sposób podłączenia jest w porządku.
    Budowa wzmacniacza do subwoofer'a Budowa wzmacniacza do subwoofer'a Budowa wzmacniacza do subwoofer'a

2) Ekranowanie- czym zaekranować cały wzmacniacz, ponieważ chciałem go zrobić ze sklejki-może ty być folia kuchenna?

3) Chłodzenie
    a) Jak wielki radiator (chodzi mi konkretnie o wymiary) musi być, żeby nie było dużego ryzyka przegrzania i żeby się nie wyłączała. Chcę to jak na razie zasilić z TS120/1-2*17,6 2*2,5A, ale w przyszłości planuję wymienić transformator na jakiś mocniejszy-myślę żeby po wyprostowaniu miał ok 35V. Całość chcę obciążyć głośnikiem 4Ω

b) Jak umieścić wentylator-ma wydmuchiwać czy wdmuchiwać powietrze bezpośrednio na radiator? Oprócz tego w obudowie powywiercam dziurki.

Liczę na waszą pomoc...
    Pozdrawiam!
  • Poziom 23  
    1. Jak dla mnie to średnio czytelne te układy. Poprostu nie rób pętli a masę zasilania ciągnij bezpośrednio z zasilacza wszędzie.
    2. Ekranowanie jeśli zrobisz wszystko z głową nie będzie potrzebne.
    3. a. 35V po wyprostowaniu na TDA7294 to rozsądna wartość. Przy 4 Ohm nie powinno być problemów. Co do radiatora to przy takich mocach każdy o rozsądnej wielkości powinien starczyć. Lepiej by było gdybyś dał konkretny przykład.
    b. Wnetylator ma wdmuchiwać powietrze na radiator ale przy takiej mocy wentylator jest zbędny i tylko będzie niepotrzebnie szumiał.

Jeszcze dodam, że osobiście nie widzę już TDA7294 w subwooferze. Zrobiłbym coś na tranzystorach nawet o podobnej mocy.
  • Poziom 15  
    1) Właśnie chodzi mi o pętle masy-jak zrobić żeby jej nie było. Na rysunkach przedstawiłem to co kiedyś wyczytałem gdzieś-że jeżeli np ekran przy wejściu audio jest podłączony do masy bezpośrednio to czy przy filtrze też powinien być podłączony?-podobno powinien być podłączony tylko z jednej strony...

2) A przy jakiś zakłóceniach może być z takiej folii aluminiowej?

3 a) Co masz na myśli "o rozsądnej wielkości"? Nie wiem jaki dać, myślałem nad komputerowym-coś takiego jak tu jest:
    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=45196
    Zasilanie to jak mówiłem ok35V może do 37V ale to zobaczymy kiedyś indziej...

b) Jak już dam to tak żeby włączał się przy odpowiedniej temperaturze, kiedy go już słychać nie będzie...

Czemu uważasz że TDA7294 raczej do subwoofer'a nie pasuje? Ja za bardzo się nie znam na elektronice, ale z tym sobie poradzę, a ta moc mi wystarczy...
    Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    1. Na Twoim miejscu bym to złożył i potem się martwił w razie problemów. W zasadzie masz filtr i wzmacniacz, więc za dużo możliwości połączenia tego niema. Na 99% będzie wszystko ok.
    2. Z tego co wiem to może ale napewno będzie to zbędne.
    3. Ten radiator starczy. Z zasilaniem nie przesadzaj bo tylko na tym stracisz. Miałem tda na 40V z 4Ohm i było niedobrze. Przy dużej głośności włączało się zabezpieczenie i pierdziało. Cud, że się nie spalił. W subwooferze na niskich częstotliwościach ta kość naprawdę niema łatwo. Potrzebna jest duża wydajność prądowa i w tym miejscu sprawdzają się lepiej tranzystory. TDA jest za mały żeby odprowadzić tyle ciepła i się przegrzewa. Napiszę tylko tyle, że jak trzymałem na nim palec i leciała muzyka to przy uderzeniach niskiego basu kość nagrzewała się momentalnie. Można powiedzieć, że dokładnie w rytm muzyki, więc nie ma się co dziwić, że nie dawała rady. Nie twierdzę też, że się całkiem nie nadaje. Daj jej rozsądne napięcie i do niewielkiego subwoofera będzie ok.
  • Poziom 15  
    Ok to tak zrobię. A co do tranzystorów to mógłbyś coś polecić? Za tym się nigdy tak nie oglądałem, bo z tego co słyszałem są trudniejsze w budowie... Nie wiem czy dam sobie radę z tym, bo jak już pisałem nie znam się za bardzo na elektronice... Moc jaka mnie interesuje to do 100W.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 23  
    Jeśli dopiero zaczynasz to zrób tego TDA. Będzie taniej i napewno ruszy z miejsca, więc satysfakcja i zachęta będzie na przyszłość. Ja swojego TDA w subie wymieniłem na jabela chyba j35 ale miałem z nim sporo problemów i to nie ja jeden. Fakt, że byo warto bo dla TDA miałem zasilanie za wysokie. Teraz polecał bym coś na mosfetach 200W albo nawet 400W. Ale z tym już nie jest tak łatwo i koszty rosną, więc zrób TDA. Wcale nie jest takie złe :).
  • Poziom 15  
    Ok dzięki za poradę :) Zrobię na tym TDA...
    Pozdrawiam!