Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 110 dobór głośników i zwrotnic

Wojtek(KeFir) 08 Wrz 2007 00:50 5021 28
  • #1 08 Wrz 2007 00:50
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Dostałem dziś parkę altusów 110 ale niestety bez głośników... i z rozbitymi zwrotnicami.. (ktoś kable po urywał, brakuje kondensatorów)

i teraz pytania:

jakie głośniki wstawić? Orginalne? jeśli tak to jakie tam siedzą?

a może nie oryginale? słyszałem, że tuba strasznie piachem sypie..

zamiast otworów stratnych chcę wstawić rurki po 7,5cm każda.. (ale długość chyba powinna byc dobrana do basówki... wiec sprawa jest otwarta.

jakie są tam zwrotnice? ma ktoś schemat? (jak zauważyłem, z egzemplarza na egzemplarz wartości się różnią, i nie wiem co tam w końcu powinno być.)

Na pewno chcę te skrzynki wykorzystać, więc teksty w stylu "kup se nowe" mnie nie robią.... napędzać będę to Radkiem 5102, ewentualnie końcówką od radka i jakimś przerobionym preampem..

Dysponuję też parą GDN 25/40 4Ohm (resor górny z tkaniny)chciał bym z nich zrobić jakiegoś w miarę sensownego subika.. jednak WINIsd to dla mnie ściana nie do przebicia się, więc proszę o jakieś konkrety.. (całość nie musi byc mega wydajna, bo to załatwią altusy i ZGC-50-8-44, musi zato naprawdę nisko zejść) napędzać planuję również nieco podkręconą końcówką od radka, a raczej dwiema (po końcówce na głośnik).

w załączniku dają próbkę muzyki, jaką słucham, aby obraz warunków w jakich będzie ten sprzęt pracowac był jasny... :)

0 28
  • #2 08 Wrz 2007 21:07
    PZ IX
    Poziom 32  

Witam
    Z tego, co słyszę z załącznika to słuchasz hardcore'a. :) Według zapewnień producenta (moich też) oryginalne głośniki będą odpowiednie do gatunków typu techno, disco i pochodnych. Za to nie radzą sobie z bardziej skomplikowaną linia melodyczną (np. muzyka klasyczna, progresywny rock). A co tam jest fabrycznie włożone:
    - GDN 25/40/3 8R
    - GDM 12/60 8R
    - GDWT 9/40/5 8R (polecam wstawić GDWT 9/70/1 lub 9/80)
    Rurki BR długie na 7,5 cm są ok.

0
  • #3 08 Wrz 2007 23:49
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

OOO! wielkie dzięki! za schematy!, jednak czasami zdarza się, że pojawi się jakaś linia melodyczna, w muzyce której słucham, bo to jest coś z pogranicza muzyki klasycznej, jakichś orkiestr itp. i ostrego walenia... (raczej wymieszane jedno z drugim) więc może, ktoś ma jakiś pomysł, aby wstawić tam jakieś głośniki tak z pogranicza wydajności (tonsil) i precyzji brzmienia?

0
  • #4 09 Wrz 2007 09:29
    SzokalML
    Poziom 36  

Dobrze by było wstawić te GDN 25/40 właśnie do tych altusów, a suba zrobić na jakiś innych głośnikach, te się nie bardzo do tego nadają, raczej zbyt nisko nie zejdą, za to do Altusów - jak najbardziej).

0
  • Pomocny post
    #5 09 Wrz 2007 10:03
    PZ IX
    Poziom 32  

Aby dźwięk był bardziej precyzyjny, załóż zwrotnicę z
    Altona 80. Pasuje tam idealnie, bo to w końcu właściwie te same głośniki siedzą w Altusach.
    GDN 25/40 może pracować w obudowie od A110, ale zrób sensowny bass-reflex.
    W załączniku dodaję schemat zwrotnicy z Alton 80 i Mildton 80, a grafikę z poprzedniego postu usuwam.
    Altus 110 dobór głośników i zwrotnic

0
  • #6 09 Wrz 2007 10:40
    majkel sony
    Poziom 25  

Tak do tej muzyki najlepsze oryginalne głośniki. Słuchałem na nich dużo muzyki rockowej trash metalowej i spisywały się znakomicie jednak przerobiłem nieco wyloty bas reflex zaraz na początku wywaliłem wyloty stratne. Jednak za głosniki troszkę zapłacisz.

0
  • #7 09 Wrz 2007 13:07
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Dzięki raz jeszcze! zrobię tą zwrotnicę od mildtona..

głośniki też bym zostawił te, ale one mają po 4 Ohm.. :/ a ja 8 potrzebuję! Dlatego jednak kupie nowe wszystkie/ nowe-regenerowane.

Co to jest ten ferrofluid w gwizdkach?

0
  • #8 09 Wrz 2007 16:32
    Micharlito
    Poziom 35  

Nowe-regenerowane? regenerowane zwykle nie grają już tak dobrze jak nowe zależy co było wymieniane. Jeśli masz kupować wszystkie głośniki nowe nie wydaje mi się to opłacalne :/

0
  • #9 10 Wrz 2007 19:13
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

jak zauważyłem, to GDN 25/40/3 (seryjnie montowany w altusie i GDN 25/40 (który ja mam) różnią się tylko zawieszeniem.

oryginalne GDN 25/60 kosztuja koło 150zł... to za dużo.. więc może sensownym będzie jakbym kupił orginalne membrany z resorami, i przerobił 25/40 na 25/40/3 ? (doświadczenie w klejeniu mam)

0
  • #11 15 Wrz 2007 20:23
    Micharlito
    Poziom 35  

Na jednym głośniku to 20W mniej na parze 40 także zawsze coś ucieknie można tak zrobić ale wtedy musisz na nowo obliczyć BR i zmieni się nieco charakterystyka brzmienia choć pewnie i tak tego nie zauważysz chyba że coś źle posklejasz i będą głośniki charczały lub wydawały inne niepowołane dźwięki.

0
  • #12 16 Wrz 2007 15:42
    majkel sony
    Poziom 25  

Micharlito napisał:
    Nowe-regenerowane? regenerowane zwykle nie grają już tak dobrze jak nowe zależy co było wymieniane. Jeśli masz kupować wszystkie głośniki nowe nie wydaje mi się to opłacalne :/

Głupoty piszesz jeśli jest zregenerowany prawidłowo i nie w domu na kolanach i tylko na oaryginalnych częsciach to i bedzie grał w 99,9% jak oryginał.

0
  • #13 17 Wrz 2007 17:05
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

czyli generalnie jest sens podmieniać tą membranę na piankową czy nie?

0
  • #14 17 Wrz 2007 17:11
    majkel sony
    Poziom 25  

W jakim głosniku dokładnie ? i co obecnie jest?

0
  • #15 17 Wrz 2007 17:22
    PZ IX
    Poziom 32  

Autor już to napisał. Przeczytaj dokładnie:

Wojtek(KeFir) napisał:
    więc może sensownym będzie jakbym kupił orginalne membrany z resorami, i przerobił 25/40 na 25/40/3 ? (doświadczenie w klejeniu mam)

0
  • #16 17 Wrz 2007 17:34
    majkel sony
    Poziom 25  

No to powiem ci kolego ze spiepszyłbyś interes. Znacznie lepsze są 25/40 na licencji pioneera jak się nie mylę od tego co siedzi w altusach 75-110 czy tez w altonach 70-80 Porównywałem wielokrotnie i przyznam, ze znacznie lepszy jest ten na materiałowym zawieszeniu. Porónaj oba jesli masz taką mozliwość.

0
  • #17 17 Wrz 2007 21:01
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Dzięki dobrze wiedzieć!

a średniawkę i gwizdek wsadzić takie jak w altonie? czy może jest jakaś lepsza alternatywa???

0
  • #18 17 Wrz 2007 21:40
    PZ IX
    Poziom 32  

Jeśli posiadasz otwartego od tyłu GDM, to radzę go wytłumić watą , wkładając ją pomiędzy kosz a membranę ,a będzie grał nawet lepiej od odmiany częściowo zamkniętej.
    "Altonowe" tuby GDWT różnią się od tych z Altusa dosłownie nieistotnymi szczegółami. Wstawiaj jakie masz!

0
  • #19 17 Wrz 2007 21:55
    majkel sony
    Poziom 25  

W altonach stosowane są gdm 12/60 z zamknietym koszem. Zas w altusach są kubełki akustyczne dlatego kosz sredniotonówki jest otwarty
    znacznie lepiej grają te w altusach które posiadają kubełek akustyczny.
    Jesli posiadasz głosnik wysokotonowy gdwk bedzie lepszy niz gdwt
    gdwt są ostre i męczą uszy. Kopułka sypie piachem i nie męczy ucha.

Pozdrawiam.

0
  • #20 17 Wrz 2007 23:53
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No na razie nie mam żadnych. Dopiero będę kupował.

Aha, czyli średniaka dawać oryginalnego... OK.

A gwizdek od Altona, bo jest kopułka a nie pizezo.. OK.

A co do ceny, to jakby te oryginały były za drogie, to jest jakaś sensowna alternatywa? Niekoniecznie tańsza, ale np. lepsza?

0
  • #21 18 Wrz 2007 13:46
    majkel sony
    Poziom 25  

Masz w nich zwrotnice dobrane do przetworników nie warto zmieniac na inne mała szansa ,że dostaniesz lepsze.

0
  • #22 18 Wrz 2007 17:32
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

w 1 poscie napisałem, ze zwrotnice sa roztrzaskane.. więc i tak i tak musze nowe wstawić..

0
  • #24 18 Wrz 2007 21:45
    majkel sony
    Poziom 25  

Wiem kolego, ale myslałem, ze szukach tyz zwrotek od altonów ?
    Stąd moj post.

0
  • #25 18 Wrz 2007 23:41
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

no wstawiał będę te od altonów..

czyli konfiguracja :
    -zwrotnica z altona, basówka na licencij pioniera, średniak oryginalny z otwartym koszem, i gwizdek od altona, i BR 2x 7,5 zda egzamin?

0
  • #26 19 Wrz 2007 13:08
    majkel sony
    Poziom 25  

A czy to długośc akurat się składa, że mam dwa z dynamic speaker oryginalnych altusów na export. mogę poda dł. szer.

0
  • #27 19 Wrz 2007 13:10
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

tak, średnica jest taka jak tej dziury a długość 7,5 cm

0
  • #28 19 Wrz 2007 13:17
    majkel sony
    Poziom 25  

Długosc się zgadza z tymi co mam z dynamic speaker bo teraz sprawdziłem
    Za troszkę czasu wystawię piękne altony 80 po regeneracji głosników basowych ale róznica taka ,ze głosniki basowe maja lakierowane membrany z serii westra jak w kolumnach ton wyglądają naprawde pieknie głosniki są tonsila maja wentylowaną cewkę moc 55w i są 4 ohm grają pieknie pod wzmakiem pioneer A616

0
  • #29 24 Wrz 2007 20:45
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Dobra, okazało się, że w sklepie nie mają 7,5.. 8 może być? planuję zrobić też subwoofer, jakiś, na 2x GDN 25/40/4, wydajny być nie musi, ale żeby nisko zszedł, bo altusy i ZgC zrobią swoje przy wyższych częstotliwościach.. ktoś może poradzić jak zacząć budowac takie coś?

0