Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rura od gazu a przewód PE

mavi 08 Sep 2007 02:48 3052 1
    mavi
    Level 19  
    Temat wałkowany przy okazji nowych instalacji w mieszkaniach. Jestem juz na ukonczeniu remontu w domu i wymienilem wszystkie przewody w mieszkaniu. Są to przewody 3 żyłowe. Wymienilem tez przewód idący od bezpiecznika na korytarzu do mieszkania do licznika na przewód 3x4. Przy samej skrzynce z bezpiecznikami idzie pionowo rura od gazu. Ja osobiscie gazu nie mamw kuchni. I teraz moje pytanie. Czy jak wezwe elektryka do podłączenia przewodu na korytarzu do rozdzielni to on podłączy mi przewód ochronny PE czy mam na własną reke mostkowac go sobie z przewodem zrowym? czy tez mam wykorzytac tą rurę o gazu i od niej ciągnąć przewód ochronny? Wszystkie rury od wody mam w domu platikowe wiec teoretycznie nie mam gdzie zrobic połączeń wyrównawczych. Dowiedziałem się, że 3 lata temu był przprowadzony remont głównych przewodów w bloku idących do rozdzielni. Czy wobec tego został przy okazji pociągnięty przewód dodatkowy ochronny? Są jakieś przepisy co to gwarantują?
    lukas1850
    Level 15  
    mavi wrote:
    Temat wałkowany przy okazji nowych instalacji w mieszkaniach. Jestem juz na ukonczeniu remontu w domu i wymienilem wszystkie przewody w mieszkaniu. Są to przewody 3 żyłowe. Wymienilem tez przewód idący od bezpiecznika na korytarzu do mieszkania do licznika na przewód 3x4. Przy samej skrzynce z bezpiecznikami idzie pionowo rura od gazu. Ja osobiscie gazu nie mamw kuchni. I teraz moje pytanie. Czy jak wezwe elektryka do podłączenia przewodu na korytarzu do rozdzielni to on podłączy mi przewód ochronny PE czy mam na własną reke mostkowac go sobie z przewodem zrowym? czy tez mam wykorzytac tą rurę o gazu i od niej ciągnąć przewód ochronny? Wszystkie rury od wody mam w domu platikowe wiec teoretycznie nie mam gdzie zrobic połączeń wyrównawczych. Dowiedziałem się, że 3 lata temu był przprowadzony remont głównych przewodów w bloku idących do rozdzielni. Czy wobec tego został przy okazji pociągnięty przewód dodatkowy ochronny? Są jakieś przepisy co to gwarantują?

Sam nie podłączaj PE do rury gazowej - to stanowi duże zagrożenie i w zasadzie nie ma sensu. Co innego wykonanie połączenia wyrównawczego między rurą a już podłączonym prawidłowo zaciskiem PE - to może elektryk rozważyć dla Twojego bezpieczeństwa (gdyby przypadkiem ktoś inny chciał sobie zrobić domowe uziemienie na rurze gazowej, a gazownia akurat wymieniała licznik, albo co gorsza wstawiła izolator w instalację). To, że był remont, nie znaczy, że instalacja została zmieniona na 5-przewodową (ew. 3-przewodową). Przy przekroju przewodu powyżej 10 mm2 można nadal stosować wspólny przewód ochronno-neutralny. Oczywiście w takich przypadkach elektryk musi po prostu dołączyć do niego zarówno PE jak i N - nie masz przecież możliwości uziemienia miejsca podziału i to jest chyba jedyny mankament tego rozwiązania. Samodzielnie nie mostkuj przewodów N i PE, chyba że korzystasz aktualnie z tej sieci, to możesz zrobić takie tymczasowe połączenie, żeby bolce gniazdek nie były odłączone.