Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS a piec CO

spec 15 Lis 2003 13:02 10901 13
  • #1 15 Lis 2003 13:02
    spec
    Poziom 28  

Nie mialem pojecia gdzie to mozna wrzucic... jesli zle trafilem to prosze moderatorow o przeniesienie....

A wiec sprawa nastepujaca=>
    Jest sobie piec CO taki odrobinke bardziej wypasiony..... Ma regulator elektroniczny, ktory to steruje pompa do wody, wentylatorem i silnikiem do urzadzenia podajacego wegiel. Calosc zasilana z 220V.
    Na wszelki wypadek chcialbym podpiac do niego UPSa...
    I moje pytanie: Czy takie cos moze byc zasilane z typowego UPSa komputerowego klasy Line-Interactive z schodkowo aproxymowana sinusoida na wyjsciu?!
    Dzieki!

0 13
  • #2 15 Lis 2003 17:31
    melis
    Poziom 11  

witam
    Ja mam do przetwornicy podłączoną pompe obiegową(przetwornica daje trapez)i chodzi więc jeśli ups ma aproksymacje sinusoidy to myśle że nie ma problemu

0
  • #3 15 Lis 2003 20:43
    pacraf
    Poziom 15  

witam.
    u mojego znajomego czasami wylaczaja prad. kiedy zmienil CO na nowoczescniejsze (miedziane rureczki, piec z pompa) to pewnego razu po przylozeniu do pieca wylaczyli prad...
    z rurek najblizszych piecowi nawet cyna wyplynela... cud ze nie skonczylo sie gorzej.
    kupil odemnie uzywanego UPSa i sytuacja sie nie powtorzyla, pompa smiga perfekcyjnie, a momentu przelaczenia nie trzeba pilnowac (ups jest kumaty i dba dobrze o akumulatory)
    naprawde polecam, nie tylko Tobie, ale i innym z podabnym problemem...
    takie CO z zapchanym zaworem bezpieczenstwa to prawdziwa bomba zegarowa...

pozdr.

0
  • #4 15 Lis 2003 21:54
    spec
    Poziom 28  

UPS i tak mam zamiar kupic, ale nie wiem czy warto wkladac kase w takie co maja na wyjsciu normalny sinus, bo to w sumie ze 2x drozsze jest :(
    Pozatym to ile to cos moze zjadac energi (pompa jest 30/60/90W, a dmuchawa i silnik z podajnika?! (podajnik slimakowy) Niestety tabliczki znamionowe sa tak umieszczone ze sie do nich w tym sezonie nie dostane :(

0
  • #5 17 Lis 2003 10:34
    pacraf
    Poziom 15  

ten ups o ktorym pisze byl _najtanszy_ _najzwyklejszy_ zatem nie przypuszczam zeby specjalnie wypasiony byl pod wzgledem formowania fali wyjsciowej. jednak nie moge dac pewnej informacji na ten temat bo nie wiem na 100%. co do zasilenie podajnika slimakowego i jego poboru to nie mam pojecia, ALE wydaje mi sie ze to pompa jest elemntem krytycznym. jak podajnik zdechnie to tylko w piecy zgasnie (i to naprawde dluuugo pracy musi nie byc zeby to calkiem zgaslo, racja?) a jak pompa zdechnie to najgorsza sytuacja... zreszta pomyslmy ze skoro taki podajnik niech ma ze 100 -200 W, to upsa wykonczy dosc szybko - nawet jakiegos sredniaka, a potem i tak padnie i POMPA i PODAJNIK > i tak podniesie sie temperatura na piecu a nic jej nie bedzie za bardzo odbierac...
    zatem nie podlaczalbym podajnika w tej sytuacji do upsa a jedynie sama pompe. przypuszczam jednak ze to nie bedzie takie proste (sterownik steruje i pompa i podajnikiem jednoczesnie) ale moze by tak w obwod podajnika dac styki przekaznika podtrzymywanego napieciem sieci (jak zaniknie to podajnik nie bedzie sterowany) a sterownik + ompa dalej beda pracowac...

sorki ze tak dlugo. pozdr.

0
  • #6 17 Lis 2003 11:29
    CKsrv
    Poziom 32  

Pompke bezproblemowo mozna zapiac do upsa ale ten podajnik - to nie polecam, chodzi przeciez o to zeby sie tego ciepła "pozbyc" a nie dokladac w kociołek.
    Sprawa najwazniejsza to zawory bezpieczenstwa i ich kontrola (co 14 dni) no i jeszcze naczynko wzbiorcze - kiedys przelewowe a dzis przeponowe (i stad ten zawór taki wazny).

Zdarzyło mi sie przed wielu laty nakarmic żarłoka jak na Titanic'u ia tu klops :) prad sie skonczył ... pompka stoi (inst z obiegiem wymuszonem Cu)wlasnie miałem na piecu 85C z silna tendencja wzrostowa, - tylko spokój nas uratuje, zmniejszenie ciągu, runda na pietro wszystkie zaworu na full - sauna na pietrze (parter niekoniecznie - fizyka). Na piecu skonczył sie termometr <120C - (co nie oznacza ze tyle ma woda) na zasilaniu temp doszła do wrzenia :) i poszło troche (ze szklanka) "bezpieczenstwem" i tyle. Spodziewałem sie wiekszych "efektów", byłem w gotowosci do spuszczenia jakiejs ilosci wody z obiegu.

0
  • #7 17 Lis 2003 18:38
    jekab
    Poziom 22  

Problem jest taki że jeżeli ma się kocioł na paliwo stałe instalacja co powinna być typu otwartego z naczyniem zbiorczym i rurką przelewową. Powinna też być o możliwie największej pojemności cieplnej czyli dużo wody i masywne grzejniki. Pomka obiegowa jest zalecana ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie grzejników.Układ taki o możliwie dużej inercji daje względny komfort przed dużymi skokami temperatury i jest jakimś zabezpieczeniem przed zagotowaniem wody. Dlatego wykonanie CO tak jak by było zasilane kotłem gazowym a następnie zasilanie tego kotłem na wegiel jest totalną głupotą.

0
  • #8 17 Lis 2003 19:20
    spec
    Poziom 28  

Panowie.... automatykiem nie jestem za cholere...... tyle co wiedziec o piecach CO powinienem to poprostu wiem.... ale i tak mi sie wydaje ze to zeszlo troche z tematu...
    Pytanie bylo o to czy te wszystkie silniczki w pompach i podajniku i ten regulator moga byc zasilane z aproxymacji sinusoidy....

:arrow: Pacraf.. o takim ukladzie mniej-wiecej myse. Z ta tylko roznica ze chcialem zeby UPS powiedzmy przez 30min zasilal normalnie a potem ja sie nie pojawi U w gniazdku to przejdzie tylko do zasilania Pompy...
    Tak sobie policzylem ze UPS 700VA spokojnie na to wystarczy i to z nadmiarem!

0
  • #9 18 Lis 2003 09:38
    jekab
    Poziom 22  

Sorki faktycznie zboczyłem z tematu

0
  • #10 20 Sty 2004 15:04
    zielony skorpion
    Poziom 12  

Witam
    Z tym UPS-m wyjdzie Ci na 100%. Jeżeli czas pogtrzymania będzie za krótki to zmień akumulator na większy. Możesz zastosować akumulator ołowiowy. Nie montując go oczywiście w obudowie. Pomyśl również nad zastosowaniem przetwornicy 12 lub 24/220V.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 20 Sty 2004 15:36
    spec
    Poziom 28  

zielony skorpion napisał:
    Witam
    Z tym UPS-m wyjdzie Ci na 100%. Jeżeli czas pogtrzymania będzie za krótki to zmień akumulator na większy. Możesz zastosować akumulator ołowiowy. Nie montując go oczywiście w obudowie. Pomyśl również nad zastosowaniem przetwornicy 12 lub 24/220V.
    Pozdrawiam.

a po co mi przetwornica 12/220 do UPSa? Jak mam kupowac aku z samochodu i przetwornice i jeszcze kombinowac z ladowaniem, to chyba taniej mi wyjdzie UPSa... a jesli nawet nie taniej to napewno praktyczniej!
    UPS to w sumie jest pare aku na ~12V, przetwornica, ladowarka i uklad przelaczajacy, a do tego rozne filtry i zabezpieczenia.... a cena podobna jesli nie taniej :|

0
  • #12 20 Sty 2004 20:02
    zielony skorpion
    Poziom 12  

To nie chodzi o przetwornice i UPS, ale o przetwornice ZAMIAST ups-u. Nie jest to idealne wyjście, ale jakaś alternatywa (jeżeli chodzi o koszty). Jeżeli Cię stać to najlepszym wyjściem jest UPS o odpowiednim czasie podtrzymania i po co kombinować z resztą.

0
  • #13 20 Sty 2004 20:45
    thalex
    Poziom 16  

Akumulator samochodowy 150zł + przetwornica, 150zł = 300zł .
    Czy UPS jest tańszy???
    Porównać należy też pojemności akumulatorów.
    Schematy przetwornic 12/220V były na elektrodzie .

0
  • #14 20 Sty 2004 21:05
    spec
    Poziom 28  

thalex napisał:
    Akumulator samochodowy 150zł + przetwornica, 150zł = 300zł .
    Czy UPS jest tańszy???
    Porównać należy też pojemności akumulatorów.
    Schematy przetwornic 12/220V były na elektrodzie .

Zielony => ja od poczatku mowilem tylko o UPSie i w ostatnim poscie o alternatywie czyli AKU + dodatki

thalex => 150aku, 150 przetwornica (najtansze 180W za 200 widzialem ostatnio), uklad przelaczajacy (trafo + przekazniki + obudowa + gniazdka) 30zl i jeszcze jakos by trzeba sprawe ladowania rozwiazac... bo ile mi ten aku pochodzi jak bedzie sobie tylko stal.... albo jakby byl zalaczony... a to nastepne ze 100zl. W sumie prawie 400. a za 300 - 350 mam UPSa 500VA.

Ogolem chcialbym tez zauwazyc ze temat juz wlasciwie zostal poniekad dawno zakonczony... chcialem wiedziec czy wszystko bedzie smigac na aproxymacji sin. i sie dowiedzialem!!

dzieki wsyzstkim za odpowiedzi!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo