Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwie sieci w jedną całość.

Jakub Krawczyk 08 Sep 2007 13:03 1303 6
    Jakub Krawczyk
    Level 16  
    Istnieje sieć A i B. Obie pracuję na routerach bezprzewodowych, ale komputery są połączone z routerem kablowo (przez złącze rj45). Chciałbym aby komputer z sieci A był widoczny w sieci B.
    Oba routery są w zasięgu i są to rutery D-Link.
    I jeżeli jest to możliwe, to w jaki sposób ograniczyć dostep do internetu drugiemu komputerowi (żeby nie mógł wogóle kożystać z sieci WAN tylko z LAN)?
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na obu routerach trzeba ustawić unikalne IP z tej samej klasy.
    Na komputerach brama będzie decydować przez który router będzie dostęp do Internetu.
    Trochę kombinacji jest w przypadku gdy działają na routerach serwery DHCP. Jeśli jest możliwość przydziału konkretnego IP na podstawie adresu MAC to nie ma problemu. Inaczej trzeba zrezygnować z DHCP.

Osobna sprawa to ustawienia zabezpieczeń na routerach aby nie działały komputery z drugiej sieci - firewall routera powinien umożliwić zablokowanie ich.
    Jakub Krawczyk
    Level 16  
    Udało mi się ustawić blokadę na WAN, ale nadal nie mogę ustawić żeby inne komputery z innej sieci się widziały.

Każdemu adresowi MAC jest ręczne przypożądkowany adres IP.
    mbo
    Jakie masz IP na komputerach ? - podaj kilka przykładowych.
    Jakub Krawczyk
    Level 16  
    w pierwszej sieci 192.168.0.2 do 192.168.0.50 a w drugiej 192.168.0.51 do 192.168.0.100 maska 255.255.255.0
    Nie wiem czy to ważne ale os to WinXP, żaden z komputerów nie ma bezprzewodowej karty sieciowej, ale są one podłączone routera bezprzewodowego.
    mbo
    Powinno działać bez problemu.
    Czy na komputerach są jakieś firewall'e ?
    Jakub Krawczyk
    Level 16  
    Tak. Ale są zazwyczaj wyłaczone. Ale w jaki sposób ustawić połączenie sieciowe w winxp jak te routery mają inne SSID?