Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za zasilacz w IBM Power Series 850?

08 Wrz 2007 17:20 1416 5
  • Poziom 28  
    Mam ten komputer i dotychczas był podłączony do gniazdka z bolcem podłaczonym do "zera". Działał w porządku.
    Po podłączeniu do gniazdka bez zerowania komputer czasami kopie prądem przy dotknięciu metalowych części (i to solidnie kopie), a przyłożony do masy śrubokręcik sprawdzający prąd delikatnie się zapala.
    Dodatkowo z zasilacza słychać szybkie tykanie.
    Wniosek jest prosty - uszkodzony zasilacz.
    Problem jest taki, że zasilacz ten nie jest standardu ani AT ani ATX. Jest jakiś dziwny. Jego wyprowadzenia do płyty głównej to kilka wtyczek.
    1. Dwie wtyczki identyczne jak w przypadku AT, ale z innym rozkładem przewodów
    2. Dwie takie same wtyczki podobne do pojedynczego wtyku AT, zawierające same czarne i pomarańczowe przewody. Jedna wpada do płyty głównej, druga do risera kart rozszerzwń.
    3. Mała wtyczka z 3 kabelkami odpowiedzialna za załączenie zasilacza przez płytę.

Co to za standard? Idzie gdzieś dostać takie zasilacze? Czy może to tykanie z prądem to prosta do naprawienia usterka?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 40  
    Z zasilaczem jest wszystko ok. Po podłączeniu do gniazdka bez zerowania jest to normalna reakcja każdego zasilacza spowodowana zastosowanymi filtrami na wejściu 230V. Podłącz zasilacz do gniazdka z zerowaniem.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 12  
    Jeśli to komputer IBM ,to pewnie jest to zasilacz wyprodukowany właśnie przez IBM ( tak jest u Compaq i Della ,więc tu pewnie też ), niestandardowy jak sam widzisz i możesz go kupić tylko u producenta ,ale IBM raczej już nie ma wsparcia jeśli chodzi o części ,obecnie Dell chyba tylko ma ,albo zapolować na niego na allegro czy czymś podobnym ,nie ma innej możliwości.
  • Poziom 28  
    Bardzo podobny patent stosował Siemens Nixdorf w Scenikach z Pentiumem MMX. Zasilacz miał jednak czysto ATowskie wtyczki, bez tych dwóch dewiacji z pomarańczowymi i czarnymi kablami. Miał też potrójny wtyk - był to włącznik i 5V, którym mogła sterować płyta główna. Takie łatane ATX :).

->Krzychu7
    W moim pokoju nie ma gniazdka zerowanego i nie spotkałem się nigdy z przypadkiem kopiącego zasilacza. A miałem podobny zasilacz (Siemens Nixdorf Scenic) - nic się z nim nie działo poza faktem, że pewnego dnia po wielu dniach nieprzerwanej pracy zakończonej resetem po prostu poszedł z dymem.

Edit
    Teraz podłączyłem do tego gniazdka bez bolca po kolei ze sześć zasilaczy AT i ATX, wszystkie obciążone i uruchomione, w żadnym wskaźnik prądu (taki śrubokręcik do sprawdzania gdzie jest faza) na obudowie się nie zaświecił.
  • Moderator Samochody
    Każdy zasilacz AT/ATX podłączony do gniazdka bez zerowania i nie uziemiony w inny sposób, np. przez kablówkę, na obudowie ma ok ~130V.
  • Poziom 28  
    Czyli muszę postarać się o uziemienie...
    Mam gniazdka łamiące wszelkie przepisy związane z bezpieczeństwem urządzeń elektrycznych, posiadaja one tzw. fałszywy bolec - bolec jest, ale podłączony nie jest. Co gorsza nie mogę go podłaczyć do zera z powodu wepchnięcia do jednego zacisku do 3 kabli (przy okazji ten "elektryk" skręcał ręcznie w puszkach przewody zamiast je zaciskać i instalował właczniki tak, by wywalały korki po naciśnięciu przycisku - po wprowadzeniu do domu całość musiała być kilkukrotnie poprawiana).
    Próbowałem kaloryfera - komputer nadal kopał, dowiedziałem się potem, że mam rury z jakiegoś plastiku. Kran mam po drugiej stronie korytarza ;). w pokoju mam jeszcze gniazdko do netu i anteny, ale tam chyba nie ma uziemienia...