Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik HDSM

tomekgryfice 08 Wrz 2007 22:41 3373 6
  • #1 08 Wrz 2007 22:41
    tomekgryfice
    Poziom 10  

Już było pisane na temat tego mierniczka, choć bardzo mało, wiem że jest strona do tworzenia własnych list, tylko niewiem gdzie jej szukać?
    To co jest na stronach VECTOR jest dobre do podstawowych satelit. problem pojawił się u mnie w momencie ustawiania satelity TURKSAT,
    poprostu częstotliwości w gotowych listach są nieaktualne i nieźle się nagimnastykowałem. Mam kilku tureckich klientów. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrwiam.

0 6
  • #2 09 Wrz 2007 21:54
    Roman_5000
    Poziom 19  

Hi Tomek

Na stronie http://ed.vector.com.pl/110740.xml jest podana informacja:
    cyt.
    "Listę tę można modyfikować pod specyficzne wymagania użytkownika.
    W tym celu należy połączyć się ze stroną firmy HORIZON, wejść do odpowiedniej zakładki, wybrać parametry interesujących nas satelitów i wysłać te dane e'ailem do producenta. Zwrotnie otrzymamy plik, który wgrywamy do pamięci miernika."

Trochę to uciążliwe, że tylko w taki sposób można znaleźć nietypowego satelitę lub Tp. Ja osobiście używam Teleman'a 1650S, w którym (nawet w polu) mogę wprowadzić dowolną częstotliwość i pol. dla każdego satelity. Oczywiście miernik tego nie zapamięta. Chyba, że na stałe wgram zmodyfikowaną listę przez kabel.

Edytowłem po pewnym czasie, celem uszczególowienia mojej odpowiedzi:
    Ściągnąłem instr. do tego twojego miernika i poczytałem o nim troszkę:
    Wchodzisz na stronę:
    http://www.horizonhge.com/downloads.html
    spośród wielu możliwych zakładek (home,contact us, company, links, news, products, downloads, troubleshooting, vacancies)
    wybierasz zakładkę - downloads, a następnie koleną zakładkę Product Download - przy fotce z twoim miernikiem (druga od góry).
    Przechodzisz do strony, na której klikając wybierasz swój region (np. zach. Europa), potem ponownie bardziej szczególowo wybierasz swój region (np. Polska).

W efekcie końcowym znalazłem się na str.
    http://download.horizonhge.com/download.asp?calltype=SATELLITE&RegionID=113

Dalej postępujesz tak jak masz napisane w instrukcji, mianowicie na stronie www:
    Wpisujesz nazwę pliku, który zostanie wyświetlony gdy uruchomisz swój miernik,
    potem podajesz swój adres email.
    Przechodzisz do najważniejszej rzeczy:
    W lewym oknie wybierasz satelity (z możliwą do wybrania polaryzacją), które cię interesują.
    np. V Hotbird 13E, H Hotbird 13E, V Astra 19,2E, H Astra 19,2E, oraz H Turksat1C 42E ,V Turksat1C 42E.
    POtem klikasz na "Generate" generując plik dla swojego tunera, który zostanie wysłany Ci pocztą.

Jak masz kable i inst. to resztę powinieneś już zrobić sam w domu.

Pozdrawim i powodzenia

0
  • #4 09 Wrz 2007 22:51
    Roman_5000
    Poziom 19  

Acha zapomniałem dodać, że wygenerowany plik można tez również pobrać od razu ze strony producenta.
    W każdym bądź razie ja pobrałem go ze storny (ten jest na forum elektrody) jak również dostałem do w mailu od producenta.

A to treść maila jaki otrzymałem od server(malpa)horizonhge.com:
    The transponder data file is labelled: Turk

The attached file contains setup data for the following transponders:

V Hotbird 13 East
    H Hotbird 13 East
    V Astra 19.2 East
    H Astra 19.2 East
    V Turksat 1C 42 East
    H Turksat 1C 42 East

Turk to nazwa wymyślona przeze mnie.
    Powodzenia

0
  • #5 11 Wrz 2007 21:32
    as1234
    Poziom 11  

Kolego Roman_5000 zastanawiam sie nad kupnem tego miernika ( lub Satlook Micro+ ) . Czy ustawiając antenę do N-ki korzystając z miernika HDSM należy korygować jeszcze ustawienia, czy ustawienia z miernika pokrywają się z wynikami tunera N-ki.

Pozdrawiam
    Robert

0
  • #6 15 Wrz 2007 16:41
    Roman_5000
    Poziom 19  

@ as1234
    Hi.
    Przeglądając ogólne informacje i dane techniczne Satlook Micro+ wydaje się on być bardzo ciekawym miernikiem. Godną uwagi jest funkcja NIT, której nie posiada mój miernik Telemann 1650S (mój ma natomiast możliwość zobaczenia spectrum satelity).
    Funkcja NIT pokazuje nazwy wszystkich (radiowych i telewizyjnych) kanałów nadawanych na mierzonej częstotliwości.

Odnośnie Twojego pytania dotyczącego miernika DHSM:

as1234 napisał:
    Czy ustawienia z miernika pokrywają się z wynikami tunera N-ki.

Niesądzę aby wskazania jakiegokolwiek miernika sią pokrywały ze wskazaniem N'boxa.
    Tuner N-ki pokazuje siłę i jakość w procentach. Moje pytanie brzmi procentach czego?
    Dobre mierniki m.in. pokazują siłę i jakość sygnału zarówno w procentach (które nie wiele mówią) jak i w dB oraz pokazują wskaźnik BER.
    BER - Bitowa stopa błędów równa 10-9 oznacza, że tylko jeden na miliard przesłanych bitów (w odbieranym sygnale) jest przekłamany.
    |C/N[dB] |BER| jakość
    |5 |10-3| nieakceptowalna
    |8 |10-4| niedostateczna
    |10,5 |10-5| zadowalająca
    |11,7 |10-6| dobra
    |12,3 |10-7| bardzo dobra
    |12,8 |10-8| doskonała
    |13,2 |10-9| idealna
    Tak wybierając maksymalnie dobre wskazania zarówno tunera czy też N-boxa można ustawić prawidłowo antenę. Ciężko, natomiast osobie, która tego nigdy nie robiła znaleźć wybranego satelitę za pomocą tunera.

Dużym minusem miernika DHSM jest to, że nie można sprawdzić sygnału dla wybranego przez siebie transpordera, lecz możemy tylko sprawdzić siłę i jakość sygnału w obu polaryzacjach dla satelity (nie wiedząc dla jakiego transpordera). Nie wiemy, gdyż te informacje są zaszyte w wygenerowanym pliku przez producenta. My jako użytkownicy nie wiemy, jaki transporder został wybrany dla danego satelisty.

Na zakończenie dodam tylko, że nie jestem żadnym autorytetem. Piszę tylko o wadach i zaletach jakie ja zauważyłem. Wadą miernika, którym się posługuję jest to, że krótko trzymają akumulatory.

Polecam Ci stronę http://skysunsat.pl,, gdzie możesz dowiedzieć się więcej na temat różnych mierników SAT.

Pzdr. Romek

0
  • #7 16 Wrz 2007 00:14
    tomekgryfice
    Poziom 10  

Witaj Roman, tak krótko bo cholernie zmęczony. Dziękuje za wiadomości, jeszcze nie miałem kiedy zerknąć na down. zrobię to niedługo, jeśli chodzi o pokrywanie się jakości sygnału z N-ką i moim miernikiem to czasem jest tak że ustawie na HDSM optymalnie a jednak później muszę korygować na N, jest to widoczne na orginalnych małych antenach. Na polskich 85 cm jest O.K. W mój HDSM wpisywane są listy danych programów wraz z nazwami a nie tylko transpondery. To zaobserwowałem bo zagłębiać się w temat nie miałem kiedy. Tyram od świtu do nocy (jednoosobowa firma) dachy, anteny, ściany, anteny itp.
    Pozdrawiam. Tomasz.

0