Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz J-42 i zasilacz antenowy

DJ MATI/RONNIE 09 Sep 2007 09:16 1959 6
Testo
 • #1
  DJ MATI/RONNIE
  Level 11  
  Witam.
  W moim wzmacniaczu zastosowałem sobie przed wzmacniacz J-42 i zasilam go zasilaczem antenowym i jeszcze do tego 2xwskaźnik NE016 i na początku wszystko było dobrze a czasami przy głośnym słuchaniu a teraz już nawet przy cichym wyłącza mi sie zasilanie. Czy ten zasilacz jest zbyt słaby? czy mam gdzieś zwarcie i włącza sie jakieś zabezpieczenie??
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Testo
 • #2
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Jeśli ten zasilacz to typowy zasilacz antenowy o wydajności prądowej 100mA, to może być za słaby by zasilać przedwzmacniacz i wskaźnik wysterowania na LEDach. Przy większym poziomie głośności, gdy zaświeca się więcej diodek, zapotrzebowanie na prąd też rośnie i ten zasilacz może nie dawać rady. Sprawdź stabilizator w zasilaczu - zmierz napięcie na jego wyjściu w stanie spoczynku, jak tez przy włączonym przedwzmacniaczu i wskaźniku wysterowania i daj znać.
  Pozdrawiam.
 • Testo
 • #3
  DJ MATI/RONNIE
  Level 11  
  On akurat ma wydajnośc 150mA ale to i tak zbyt mało. Napięcie spoczynkowe wynosi 11.8V a w czasie zasilenia wskaźników i przed wzmacniacza i głośności 1/2 bass 0 i sopran 0 U=6V!! więc chyba wszystko jasne.
 • #4
  muszynsk
  Level 12  
  Generalnie jeśli zasilacz ma zbyt mała wydajność - wtedy pojawiają sie zniekształcenia - spada napięcie zasilanie. Gdy wzmacniacz się wyłącza - moim zdaniem przegrzewa ci sie jakiś stabilizator i załącza zabezpieczenie termiczne. Sprawdź czy nic ci się nie przegrzewa.
 • #5
  DJ MATI/RONNIE
  Level 11  
  Jeżeli sie coś przegrzewa to tylko ten zasilacz antenowy bo wczoraj po 30min słuchaniu nie dał sie dotknąć.
 • #6
  mariann
  Level 37  
  Witam
  Pomiary napięcia wskazują, że musisz zrobić lub kupić większy zasilacz (większa wydajność prądowa). Można też sprawdzić przy obciążeniu - ile wynosi napięcie przed stabilizatorem. Jeśli nie spada poniżej 15V i transformator nie nagrzewa się za bardzo, to wtedy można spróbować wymienić stabilizator z 78L12 na 7812. Może to pomoże. Jednak transformatory w takich zasilaczach sa bardzo małe i nie wiem czy sobie poradzi. Zresztą piszesz, że zasilacz bardzo się grzeje. Można by sprawdzić po wyłączeniu i rozkręceniu czy to transformator czy pozostałe elementy elektroniczne tak się nagrzewają.
  Najlepiej będzie zakupić większy zasilacz.
  Pozdrawiam
 • #7
  DJ MATI/RONNIE
  Level 11  
  Więc tak:
  to sam transofrmator sie grzeje bo on jest wyciągnięty z plastikowej obudowy i sprawdzałem to, a co do innego to już sobie zamówiłem do zasilenia wskaźników i wentylatora 12V 500mA a przy przed wzmacniaczu zostanie ten co jest.