Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz J-42 i zasilacz antenowy

DJ MATI/RONNIE 09 Sep 2007 09:16 1959 6
Testo
    DJ MATI/RONNIE
    Level 11  
    Witam.
    W moim wzmacniaczu zastosowałem sobie przed wzmacniacz J-42 i zasilam go zasilaczem antenowym i jeszcze do tego 2xwskaźnik NE016 i na początku wszystko było dobrze a czasami przy głośnym słuchaniu a teraz już nawet przy cichym wyłącza mi sie zasilanie. Czy ten zasilacz jest zbyt słaby? czy mam gdzieś zwarcie i włącza sie jakieś zabezpieczenie??
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    mariann
    Level 37  
    Witam
    Jeśli ten zasilacz to typowy zasilacz antenowy o wydajności prądowej 100mA, to może być za słaby by zasilać przedwzmacniacz i wskaźnik wysterowania na LEDach. Przy większym poziomie głośności, gdy zaświeca się więcej diodek, zapotrzebowanie na prąd też rośnie i ten zasilacz może nie dawać rady. Sprawdź stabilizator w zasilaczu - zmierz napięcie na jego wyjściu w stanie spoczynku, jak tez przy włączonym przedwzmacniaczu i wskaźniku wysterowania i daj znać.
    Pozdrawiam.
  • Testo
    DJ MATI/RONNIE
    Level 11  
    On akurat ma wydajnośc 150mA ale to i tak zbyt mało. Napięcie spoczynkowe wynosi 11.8V a w czasie zasilenia wskaźników i przed wzmacniacza i głośności 1/2 bass 0 i sopran 0 U=6V!! więc chyba wszystko jasne.
    muszynsk
    Level 12  
    Generalnie jeśli zasilacz ma zbyt mała wydajność - wtedy pojawiają sie zniekształcenia - spada napięcie zasilanie. Gdy wzmacniacz się wyłącza - moim zdaniem przegrzewa ci sie jakiś stabilizator i załącza zabezpieczenie termiczne. Sprawdź czy nic ci się nie przegrzewa.
    DJ MATI/RONNIE
    Level 11  
    Jeżeli sie coś przegrzewa to tylko ten zasilacz antenowy bo wczoraj po 30min słuchaniu nie dał sie dotknąć.
    mariann
    Level 37  
    Witam
    Pomiary napięcia wskazują, że musisz zrobić lub kupić większy zasilacz (większa wydajność prądowa). Można też sprawdzić przy obciążeniu - ile wynosi napięcie przed stabilizatorem. Jeśli nie spada poniżej 15V i transformator nie nagrzewa się za bardzo, to wtedy można spróbować wymienić stabilizator z 78L12 na 7812. Może to pomoże. Jednak transformatory w takich zasilaczach sa bardzo małe i nie wiem czy sobie poradzi. Zresztą piszesz, że zasilacz bardzo się grzeje. Można by sprawdzić po wyłączeniu i rozkręceniu czy to transformator czy pozostałe elementy elektroniczne tak się nagrzewają.
    Najlepiej będzie zakupić większy zasilacz.
    Pozdrawiam
    DJ MATI/RONNIE
    Level 11  
    Więc tak:
    to sam transofrmator sie grzeje bo on jest wyciągnięty z plastikowej obudowy i sprawdzałem to, a co do innego to już sobie zamówiłem do zasilenia wskaźników i wentylatora 12V 500mA a przy przed wzmacniaczu zostanie ten co jest.