Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe życie kompresora olejowego

life27 03 Nov 2015 13:53 1574512 6807
Ochrona Domu
 • Ochrona Domu
 • #3002
  vcc
  Level 35  
  Nie wiem co za mania jest z podpinaniem sprężarki i zbiornika poprzez zwykły wąż, temperatura takie węże rozpuszcza i puchną aż miło, to koło pasowe też by wartało zmienić, w sklepach z częściami do ciągników kupisz bez problemu tyle ze mniejsze do ciągnika. Tłok był porysowany że wymieniłeś go na chińczyka?
 • Ochrona Domu
 • #3003
  roberto7727
  Level 22  
  No to koło to będzie ciąć pasek jak tylko go porządnie napnie .Tylko że przy tych sprężarkach to bez napinania paska nawet zakładając go przez koło i tak się nie ślizga . Wąż nie zawsze rozpuszcza się i pęka .Pamiętam jak ojciec miał tak zrobione i kiedyś przy pracy ok 2 godz non stop dopiero spuchł a że nie było czasu na wymianę to okręciliśmy gąbką i szpagatem i dalsze kilka lat latało .Co nie zmienia faktu że tak być nie powinno .
 • #3004
  młody stolarz
  Level 9  
  Gumowy przewód został założony raptem na dwie godziny aby sprawdzić czy sprężarka będzie w stanie wybić 8 bar. Tłok nie był porysowany tylko przegrzany, zapieczone były pierścienie i sworzeń ponieważ sprężarka pracowała ciągle w starze. W końcu zdecydowałem się na budowę kompresora ze sprężarki HS 17 filmik z budowy oczywiście do obejrzenia na moim kanale
 • #3006
  Kubuśś
  Level 10  
  Witam, zbudowałem sobie kompresor na bazie sprężarki od ziła 130, lecz okazało się że w sprężarce skończyły się panewki, wiecie może gdzie mogę dorwać panewki do tego ustrojstwa?
 • #3007
  roberto7727
  Level 22  
  Mogę powiedzieć tylko że mogą pasować od sprężarki kamaz bo to bliżniacze konstrukcje . Trzeba pamiętać że były różne rozmiary ja składałem sprężarkę od kamaza a w zasadzie 2 szt i były różnice w rozmiarze panewek .
 • #3008
  jaśkooo91
  Level 13  
  @młody stolarz Jak będziesz szukać koło pasowe to odezwij się na PW. Mam takie jak coś.
 • #3009
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Kupiłem trzyletnią sprężarkę ABAC 4900 ze zbiornikiem 200 litrów. Pomimo regularnych serwisów (nalepka serwisu z terminem ostatniego przeglądu) prawdopodobnie nie była zbyt szanowana, bo wylałem z niej trzy litry zardzewiałego kondensatu.

  Czy powinienem zrobić wizualną inspekcję wnętrza zbiornika? Jak zabezpieczyć zbiornik przed korozją jeśli planuję go nie używać aż do wiosny i przechowywać na mrozie? Wlać do środka olej i tak zostawić na jakiś czas? A może może odrdzewiacz, potem odtłuścić np. benzyną i pomalować wnętrze farbą obracając zbiornik względem własnej osi?

  Olej jest trochę ciemniejszy od nowego. Jest wyciek oleju z kompresora zostawiający osad podobny do sadzy. Zastanawiam się czy nie został on przegrzany? A jeśli tak co czy to jest coś poważnego? Ciśnienie maksymalne 11 bar osiąga bez problemu, ale czasu i wydajności jeszcze nie zmierzyłem. Nie ma wibracji. Nie ma przebarwień termicznych na obudowie i rurach. Po wyłączeniu coś syczy bez końca chyba w presostacie - czy to normalne?
  Pasek jest lekko pęknięty - o jakiej minimalnej ilości motogodzin to świadczy?

  Jakie czynności powinienem wykonać?
  Na razie zaplanowałem: sprawdzenie wydajności od zera i w zakresie roboczym, sprawdzenie czystości i zaolejenia powietrza, sprawdzenie momentu dokręcenia śrub głowicy, oczyszczenie i odkurzenie czego się da z wierzchu, wymiana oleju, oczyszczenie filtra powietrza, wymiana paska, sprawdzenie endoskopem wnętrza zbiornika, rozebranie i sprawdzenie grzybka zaworu zwrotnego, rozebranie i sprawdzenie reduktora, dokręcenie luźnych śrub.
  Co jeszcze?
 • #3010
  jaśkooo91
  Level 13  
  Jan_Werbinski wrote:
  Czy powinienem zrobić wizualną inspekcję wnętrza zbiornika?

  Zawsze warto zobaczyć jak wygląda zbiornik. Choć w 3 letnim zbiorniku nic nie powinno się dziać niepokojącego.
  Jan_Werbinski wrote:
  Jak zabezpieczyć zbiornik przed korozją jeśli planuję go nie używać aż do wiosny i przechowywać na mrozie? Wlać do środka olej i tak zostawić na jakiś czas? A może może odrdzewiacz, potem odtłuścić np. benzyną i pomalować wnętrze farbą obracając zbiornik względem własnej osi?

  Jeśli olej to tylko świeży (oby nie jakiś zużyty).
  Wg mnie lepiej to najpierw umyć wodą z jakimś płynem żeby z grubsza odtłuścić, później odtłuścić (może być benzyna ekstrakcyjna,lecz lepiej jakiś agresywniejszy rozpuszczalnik np nitro lub aceton) i wtedy jakiś odrdzewiacz. Ja kilka razy używałem Cortanin, i po dłuższym czasie nie widziałem żeby rdza się pojawiała. Pewnie są jakieś lepsze preparaty.
  Z farbą w zbiorniku to chyba nikt się nie bawi. Żeby dać farbę to trzeba by było porządnie oczyścić metal z rdzy.
  Jan_Werbinski wrote:
  Zastanawiam się czy nie został on przegrzany?

  Nad tym i my możemy się jedynie zastanawiać.
  Jan_Werbinski wrote:
  Pasek jest lekko pęknięty - o jakiej minimalnej ilości motogodzin to świadczy?

  Pasek może pęknąć nawet jeśli jest mocno naciągnięty i nie jest wcale używany. Po prostu starość lub wada- choć w tym przypadku pewnie wada skoro ma tylko 3 lata.
  Jan_Werbinski wrote:
  Jakie czynności powinienem wykonać?

  Odkręcić głowicę, wyczyścić zawory, sprawdzić stan tulei cylindrów. Tak profilaktycznie.
 • #3011
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Cortanin zabezpieczy zbiornik antykorozyjnie? Nie trzeba po nim malować? Brzmi zbyt pięknie by było prawdziwe. :)
  Głowicy nie będę na razie odkręcał, bo zapewne musiałbym kupić nowe uszczelki za prawie 70-100 zł.
  W jednej z instrukcji sprężarek czytałem że przed dłuższym przechowywaniem nalać oleju do wlotu powietrza (po demontażu filtra) i pokręcić kołem. Warto?
 • #3012
  jaśkooo91
  Level 13  
  Jan_Werbinski wrote:
  Cortanin zabezpieczy zbiornik antykorozyjnie? Nie trzeba po nim malować? Brzmi zbyt pięknie by było prawdziwe.

  Wg mnie jest sens malować zbiornik od środka jedynie po wypiaskowaniu go. Cortanin wiąże się z rdzą, a farba by jedynie przykryła rdze która i tak pod warstwą farby by robiła swoje. A czy trzeba malować po cortaninie, myślę że niekoniecznie.
  Jan_Werbinski wrote:
  W jednej z instrukcji sprężarek czytałem że przed dłuższym przechowywaniem nalać oleju do wlotu powietrza (po demontażu filtra) i pokręcić kołem. Warto?

  Zależy jak długi ma być postój. Ja miałem jednego Wana który po 9-latach nieużywania nie miał ani grama nalotu rdzy na tulejach. A po konserwacji jakiejkolwiek nie było śladu.
 • #3013
  roberto7727
  Level 22  
  Po pierwsze nitro nie jest najlepszym sposobem usuwania oleju czy syfu po oleju .Spróbój umyć jakąś sprężarkę nitrem i taką samą np benzyną ekstrakcyjną porównaj wyniki . Malowanie zbiornika od srodka jest utrudnione .No chyba że wlejemy litr farby i potoczymy zbiornik wówczas będzie umalowany .
 • #3015
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Sprawdziłem wydajność i wychodzi mi że jest około 350/minutę czyli tyle co fabryka obiecała. Nie będę zatem jej zbytnio rozbierał.
  Do wymiany pasek. Rozumiem że popuszczam śruby na stopie silnika i przeprowadzam nim regulację napięcia? Trzeba potem po dotarciu poprawiać naciąg?
  Popuszcza zawór zwrotny. Przez noc zeszło z 11 do 5 bar. Czy to normalne? Czyszczenie i regulacja czy wymiana grzybka? Na cały nowy zawór za 50-70 trochę szkoda kasy, bo taki upływ nie jest problemem, ale jeśli można go łatwo zlikwidować to czemu nie?

  Co do mycia benzyną i rozpuszczalnikami. Czy w ten sposób nie zapaskudzę sobie powietrza? Nie chcę żeby później śmierdziało przy każdym użyciu. Pozostaje jeszcze ryzyko wybuchu spowodowane np. iskrą od narzędzi. Butle LPG, których nawet długo po tym jak przestały być użyte nie wolno złomować w normalny sposób.

  Bizon_126 umyłeś i co dalej? Zabezpieczyłeś czymś? Bo po pierwszym użyciu zapewne znowu była tłusta.

  Powietrze z reduktora wylatuje mokre i zaolejone. Mam odwadniacz i odolejacz CKD 1/2". Jeśli chcę użyć go z kluczem pneumatycznym o poborze średnim 120l/m, a maksymalnym 600 l/m to podłączyć się przez szybkozłączkę oryginalnego reduktora na butli (włoski Piana) o nieznanej mi wydajności czy kombinować z nowym reduktorem bez szybkozłączek bezpośrednio z drugiego wyjścia butli? Nie chcę brudzić narzędzi olejem, a te które wymagają będę smarował bezpośrednio, a nie mgłą. Czy takie szybkozłączki nie stanowią wąskiego gardła ograniczającego przepływ? W obecnej konfiguracji mam przekroje 1/2" i wąż 12,5 mm, będą trzy-cztery szybkozłączki, a mogę zmodyfikować do dwóch kosztem 100-200 zł, ale czy to ma sens?
 • #3016
  bizon_126
  Level 30  
  Wyjąłem z wiadra z dimerem i pod kran spłukałem gorącą wodą następnego dnia nowe uszczelki i pierścienie
  Za jakiś tydzień[brak czasu na spawanie] zalałem olejem i test
  Dopiero jak przepracowała kilka godzin nabrała mocy
  I póki co wygląda w ciągu dalszym jak na foto z mojego tematu
 • #3017
  jaśkooo91
  Level 13  
  roberto7727 wrote:
  Po pierwsze nitro nie jest najlepszym sposobem usuwania oleju czy syfu po oleju .

  Nitro czy benzyna ekstrakcyjna ma odtłuścić, a do umycia najpierw woda z jakimś płynem/preparatem. Pisałem o tym wyżej. Oczywiście najlepiej pod ciśnieniem i powtórzyć kilkakrotnie.
  Jan_Werbinski wrote:
  Co do mycia benzyną i rozpuszczalnikami. Czy w ten sposób nie zapaskudzę sobie powietrza?
  Jan_Werbinski wrote:
  Pozostaje jeszcze ryzyko wybuchu spowodowane np. iskrą od narzędzi.

  Odparuje z jakimś czasem. Ale jeśli przyjdzie jakaś konserwacja to zapach rozpuszczalników zniknie na rzecz zapachu danej konserwacji. Wybuch nie będzie groźny.
  Jan_Werbinski wrote:
  W obecnej konfiguracji mam przekroje 1/2" i wąż 12,5 mm, będą trzy-cztery szybkozłączki, a mogę zmodyfikować do dwóch kosztem 100-200 zł, ale czy to ma sens?

  Nie ma sensu. Przy szybkozłączkach 1/2 cala i takim wężu klucz z takim zapotrzebowaniem powietrza będzie spokojnie sobie radzić.
 • #3018
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Wymyłem filtr powietrza z gąbki. Był całkowicie suchy. Powinienem go nasączyć olejem, czy zostawić suchy? Instrukcja milczy.
 • #3019
  roberto7727
  Level 22  
  Ubytek przez noc kilku atmosfer jest w zasadzie żaden . Po ingerencji może być gorzej .Co do butli po lpg to spawałem godzinę po rozszczelnieniu i nie było problemu .Przewietrzyłem tylko powietrzem z kompresora . Widziałem też butle cięte po kilku dniach .Jedyny przypadek dość grożny jaki pamiętam to facet rozciął zbiornik z jakąś substancją nie pamiętam ,chlor ,amoniak czy coś takiego ,ale zbiornik powirował wyleciał za ogrodzenie i wszystko wokół wyglądało jak zmrożone.
 • #3020
  vcc
  Level 35  
  Z racji iż moja 19 pojechała w świat planuję zmontować kolejną wydumkę, posiadam zbiornik 85L LPG Holender oraz HS17 tą z 229cm pojemności, przeglądając noty katalogowe wychodzi iż ta moja potrzebuje większą moc niż ta z pojemnością 293cm. Silnik posiadam 3kW i myślę czy nie zapuścić jej na 2000obr, zawór zwrotny mam sprężarkowy na gwinty 1/2 cala, chyba nie powinien dławić przepływu
 • #3021
  SKM 1964
  Level 33  
  Spokojnie powinien wystarczyć silnik 3 KW przy HS 17 , nawet przy 2000 obr/min.
  Chyba że chcesz nabijać 12 -14 atm. to już nie bardzo . :| Jak chcesz rozwiązać chłodzenie tej sprężarki ?? , bo przy tych obrotach będzie się mocno grzała . :|
 • #3022
  vcc
  Level 35  
  Do okazyjnego pompowania kół czy jakiegoś malowania da radę bez chłodzenia a jak będzie potrzeba dłużej popracować to jakiś wentylator
 • #3023
  roberto7727
  Level 22  
  Nitrp niezbyt nadaje się do mycia zalanych olejem i oblepionych kurzem części jak np obudowy sprężarek . Przynajmniej w jeśli chodzi o odlewy aluminiowe to fatalnie się myje . Nitro może jest zbyt ,,suche'' już dużo lepiej idzie czyszczenie przy użyciu zwykłej benzyny z dystrybutora . Nafta dość dobrze sobie radzi . Oczywiście na sam koniec można nitrem potraktować powierzchnie w celu odtłuszczenia ale myć tym części to katorga .
 • #3024
  vcc
  Level 35  
  Zdobyłem silnik 1.5kW, przy przełożeniu 1:1 zobaczymy jak będzie pracował z 17, nie mówię o 8 barach bo do pompowania takie ciśnienie mi nie potrzebne, myślę ze do 6 da radę
 • #3026
  vcc
  Level 35  
  120zł razem z kołem na 2 paski które było założone , mocowanie na łapy, cena średnia, można i taniej kupić ale akurat taki 1.5 czy 2.2 to ciężko w rozsądnych pieniądzach
 • #3028
  vcc
  Level 35  
  Koło 2x13 z 6cm średnicy bo takie było na silniku a z doborem koła pasowego nie będę miał problemu, ponad 100 kół mam w domu :D
 • #3029
  farel123
  Level 12  
  Znajomy posiada sprężarkę z agregatu chłodniczego Thermo King wydajność bardzo duża ale jest problem że rzuca, pobiera olej. Zużyte pierścienie czy taki ich urok , da się to jakość obejść ?
  Sam mam okazje, kupienia takiego agregatu innej firmy, tyle, że jego tłoki na pewno nie mają pierśćieni zgarniajacych i obawiam sie że może być włąśnie problem z tym olejem. Mam niby dostęp do tokarek itp., w pracy, ale nie wiem czy jest miejsce na tłoku na 3 pierście. Wie ktoś czy da się coś takiego przerobić na kompresor warsztatowy ?
  Agregat który chce kupić ma takie tłoki
  Nowe życie kompresora olejowego

  Dodano po 2 [sekundy]:
 • #3030
  roberto7727
  Level 22  
  Sprężarki chłodnicze mają taką konstrukcje że plują olejem . Może nie być pierścieni olejowych ale bardzo często jest tak że zasysają olej z komory korbowej bo jest tam niezaślepiony kanał albo wprost powietrze zasysane jest przez komorę korbową .