Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe życie kompresora olejowego

life27 23 Mar 2018 18:50 1444372 6401
    tumak5
    Poziom 16  
    Witam.
    Mam pytanko. Jakie macie metody na wymontowanie zaworków z głowicy np. HS11. Nie ma jak uderzyć od tyłu, czyli trzeba jakoś złapać i wyrwać...
  • AdexAdex
  • AdexAdex
    tomek-1980
    Poziom 12  
    Witam, panowie czy nie ma może ktoś na zbyciu blaszki z zaworka zwrotnego z wana.
    Wygląda to tak:
    Nowe życie kompresora olejowego

Uciekało mi powietrze, po rozebraniu okazało się, że blaszka jest delikatnie uszczerbiona. Myślałem, że po dotarciu będzie ok.
    Jednak po umyciu, okazało się, że jest jeszcze rysa.

Panowie macie może jakiś sprawdzony patent, na uszczelnienie rurki w nyplu. Na końcach rurek jest taki jakby stożek i na tym stożku ucieka mi powietrze. Chodzi o rurkę wychodząca z osuszacza i idącą do zbiornika. Mowa oczywiście o sprężarce wan s1p36. Próbowałem to uszczelnić podkładając uszczelkę z cienkiej blaszki miedzianej. Trochę mniej ucieka ale jednak ucieka. Czy są może jakieś kleje lub masy uszczelniające do tego celu ?
    Pozdrawiam.
    vcc
    Poziom 34  
    Zawory idzie kupić w częściach, szukaj po Olx. W swojej większej, na stoku dorobiłem uszczelkę ze starej dętki i na razie jest ok.
    farel123
    Poziom 12  
    Jaki dobrać zawór zwrotny przy butli do sprężarki o wydajności ok. 700l/min ?
    1/2 cala to raczej za mało, ale czy 3/4" x 1/2" wystarczy, może 1"x3/4" ?
    Sprężarka diy więc średnica wylotu zostanie dobrana do zaworu.
    vcc
    Poziom 34  
    3090 mają chyba 1x1cal, myślę ze 3/4 spokojnie da radę.
    tomek-1980
    Poziom 12  
    vcc napisał:
    Zawory idzie kupić w czesciach szukaj po olx. W swojej większej na stoku dorobiłem uszczelkę z starej detki i poki co jest ok

Witam, dzięki będę szukał, jednak gdyby ktoś miał chętnie odkupię.
    Pozdrawiam.
    roberto7727
    Poziom 22  
    Najlepszy sposób na odkręcenie zaworków w hs 11 to wziąć rurkę 1/2 cala i wyciąć brzegi pozostawiając 3 zęby które pasują w otwory zaworu tłocznego przyspawać do czegoś i kręcić . Podobnie z zaworem ssącym trzeba w płaskowniku nawiercić otwory i wspawać bolce a rozstaw dobrać według otworów w zaworze . Najlepiej zrobić sobie takie przyrządy z czegoś twardszego bo rurka hydrauliczna czasem ledwie na jeden zawór wystarczy i ześlizguje się .
    tumak5
    Poziom 16  
    A macie jakieś namiary na tanie zawory do sprężarki Ikarusa? Może być na PW. żeby nie było reklamy. Części ogólnie są tanie, ale zaworów za bardzo niema ,a jak są to komplet na tłok >100zł
    vcc
    Poziom 34  
    @bizon_126 a jaki tam gwint wchodzi do butli, przy tej wydajności to spokojnie 3/8 zwrotny da rade, a ten ulep, no cóź - jak zwykle duża wydajność i głowiczki z ciągnika, 2-3 pompowania i zaworki ugotowane.
    Zaworków do ikarusa nie polecam zamienników bo juz kilku osobom się rozsypały po kilku min.
    malimaro
    Poziom 9  
    Nareszcie znalazłem czas i ruszyłem z budowaniem tego kompresora, zauważyłem że w butli są otwory trochę większe jak 1/2 całą i drobny gwint. Jednak rurka 1/2 cala się wkręca, czy będzie się to trzymać jak dam teflon ? Też zauważyłem że otwory w kompresorze są okolo 1 Cal drobny gwint i co by tu wkręcić ? Są gdzieś dostępne takie np kolanka ? Jaki filtr powietrza byście mi polecili ?
    malimaro
    Poziom 9  
    No może być, to zbiornik z naczepy. Szczerze nie znam się na tym za dobrze. ;)
    vcc
    Poziom 34  
    W ikarusie chyba jest gwint 26x1.5 a w zbiorniku to zapewne m22 jak kolega wyżej wspomniał.
    malimaro
    Poziom 9  
    Te m22 i m26 rozumiem że to jest szerokość tak jak 1/5' czy np 1' ?
    roberto7727
    Poziom 22  
    Tak założona odma musi w końcu pluć olejem. Daj zwyczajną rurkę na nią przewód i zbiorniczek może być z druciakiem.
    malimaro
    Poziom 9  
    Do tej odmy mam jeszcze zbiorniczek od ursusa, bez niego to od razu wypluło olej.

Dodano po 1 [minuty]:

Na drugim zdjęciu widać ten zbiorniczek
    tomek-1980
    Poziom 12  
    vcc napisał:
    @bizon_126 a jaki tam gwint wchodzi do butli, przy tej wydajności to spokojnie 3/8 zwrotny da rade, a ten ulep, no cóź - jak zwykle duża wydajność i głowiczki z ciągnika, 2-3 pompowania i zaworki ugotowane.
    Zaworków do ikarusa nie polecam zamienników bo juz kilku osobom się rozsypały po kilku min.

Witam, rozwiń tą myśl vcc, chodzi mi dokładnie o
    Cytat:
    a ten ulep, no cóź - jak zwykle duża wydajność i głowiczki z ciągnika, 2-3 pompowania i zaworki ugotowane.

Mam pewien pomysł z zaworkami właśnie z ciągnika ursus, a dokładnie tymi :
    Link

Chciałem je zamontować do mojego wana starszego typu. Występowały tam zaworki takie :
    Link
    Średnica i gwint będzie pasował, tylko, właśnie czy one dadzą radę ?

Chce zmienić zaworki z tego powodu, gdyż ori zaworki starego typu zmniejszają wydajność o jakieś +/- 160l/min.
    Sprężarka nowszego typu miała wydajność 436l/min, a starszego typu z wspomnianymi zaworami ma zaledwie 281l/min.

Chyba, że są jakieś inne lepsze, o większej przepustowości zawory, średnicy 30mm i gwincie 30x1,5 ?

Pozdrawiam.
    vcc
    Poziom 34  
    Te głowicę i zaworki są do sprężarki o pojemności skokowej 107cm wiec wkładając je do sprężarki o większej wydajnosci po prostu nie wyrabiają i się przegrzewaja. Blaszka się odkształca i zaworek nie trzyma. Podobne są w skocie ale tam 1 cylinder ma 250cm pojemości i są 4 zaworki na cylinder.
    malimaro
    Poziom 9  
    Niestety, ale sprzęgło nie wytrzymało mocy, będę musiał chyba jakieś zrobić. Ktoś wie gdzie najlepiej kupić uszczelki do Ikarusa?
    vcc
    Poziom 34  
    Uszczelki albo dorobić albo firma w lodzi anset. Nigdy nie byłem za napedem przez sprzęgło bo trzeba to idealnie w osi ustawić.
    malimaro
    Poziom 9  
    vcc napisał:
    Uszczelki albo dorobić albo firma w lodzi anset. Nigdy nie byłem za napedem przez sprzęgło bo trzeba to idealnie w osi ustawić.

Vcc z czego najlepiej wyciąć te uszczelki ? Aluminium, mosiądz czy papier ? Wiesz może gdzie można dostać pierścienie na tłoki ? Albo chociaż jakie są ich wymiary ?
    tomek-1980
    Poziom 12  
    malimaro napisał:
    Nie stety ale sprzęgło nie wytrzymało mocy, będę musiał chyba jakieś zrobic. Ktoś wie gdzie najlepiej kupić uszczelki do Ikarusa ?

Witam, części do ikarusa mają np. TU o uszczelki trzeba by zapytać lub jak radzi kolega vcc dorobić. Dorobić najlepiej z kręgielitu, dostępny praktycznie w każdym motoryzacyjnym.

vcc napisał:
    Te głowicę i zaworki są do sprężarki o pojemności skokowej 107cm wiec wkładając je do sprężarki o większej wydajnosci po prostu nie wyrabiają i się przegrzewaja. Blaszka się odkształca i zaworek nie trzyma. Podobne są w skocie ale tam 1 cylinder ma 250cm pojemości i są 4 zaworki na cylinder.

Właśnie dzięki temu forum dowiedziałem się o tym co piszesz vcc i nawet sprawdziłem na własnej skórze, tzn. Dokupiłem te blaszki do zaworków z nierdzewki, jeden koleś co remontuje różne sprężarki powiedział mi, że lepiej było by te blaszki zamontować stalowe, bo nierdzewka za długo może nie wytrzymać.
    Myślałem, jednak, że jakiś czas pochodzi, ale niestety myliłem się, chyba ?
    Dziś po uszczelnieniu wszystkiego, prawie wszystkiego, zmierzyłem czas i mój wan 400 litrowy zbiornik nabija w 11:50, czyli wydajność jest jeszcze mniejsza niż była.
    Spadłą z 281l/min do 270l/min. Po wyłączeniu słychać jak powietrze ucieka do sprężarki, ponieważ zawór zwrotny jeszcze jest do poprawy, ale zaworki w tłoczne chyba nie trzymają. Tam właśnie zastosowałem nowe blaszki z nierdzewki.
    Mam już pomału dosyć tej sprężarki i zaworków starego typu.
    Panowie doradźcie co by można jeszcze z tym fantem zrobić ?
    Próbować dorobić blaszki z stali sprężynującej lub spróbować gdzieś takowe dokupić, czy kombinować coś z innymi zaworami, może z tymi ze skota ?
    Te ze skota, też mogą nie dać sobie rady.
    Pozdrawiam.