Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe życie kompresora olejowego

life27 24 Mar 2020 15:55 1454287 6429
    nester777
    Poziom 10  
    @Grzegorz_madera jaki silnik trzeba żeby to napędzić i do ilu bar to pompuje?
  • IT SerwisIT Serwis
  • IT SerwisIT Serwis
    bearq
    Poziom 37  
    Panowie dobrze wam się sprawuje olej samochodowy 10WXX w swoich sprężarkach? Nie chce lać tego "sprężarkowego" bo robi się kisiel w zimę.
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    Grzegorz_madera napisał:
    silnik 1,1kW

To wydajności chyba za dużej nie ma :) W sprężareczce która zrobiłem z klimatyzatora był 1,6kW a wydajność ma może z 50 litrów (nie wiem dokładnie ale nie sądzę by miał więcej) ;)

bearq napisał:
    olej samochodowy 10WXX

10W40 to chyba najbardziej popularny i najbardziej "uniwersalny" :) Zamiast chłodniczego Shell 22-12 lub Mobil Eal Arctic 22 działa elegancko :) (oczywiście jeśli sprężarka po naprawie wraca do układu chłodniczego to trzeba dać olej taki jak ma być, ale jeśli jej dalsze przeznaczenie to praca z powietrzem to 10W40 jest git malina) :D
    vcc
    Poziom 34  
    Mój AW zalany jest turdusem na dotarcie i tak się zbieram na wymianę, przy okazji muszę wziernik zmienić bo się coś poci i zaleję 10W40 bo zimą to 11kW ma na starcie co robić
    lobudek
    Poziom 14  
    Kolejna sprężarka na pompie 3090 w mojej kolekcji. Silnik 3kw, butla z wana 115l, ok 550obr. I trochę ponad 500l/min. Spinam ją z drugą 3090 na zbiorniku z aspy 5,5kw i ok. 800l/min gdy muszę coś wypiaskować. Nowe życie kompresora olejowego Nowe życie kompresora olejowego
    vcc
    Poziom 34  
    @lobudek nie żałuj i załóż 5,5kw to będzie wtedy pompować. Ja zbierałem się od dawna na 3090 nawet mały silnik 5.5kW 2900 obr trzymam ale jakoś zapału brakło a teraz sprężarki tanieją i nie ma sensu na handel składać.
    lobudek
    Poziom 14  
    @vcc drugą mam na silniku 5,5kw. Ta zostaje taka, bo miałem silnik. Nie będę kupował większego. Podczas piaskowania ta 3kw pracuje bez przerwy, a 5,5kw dobija i się wyłącza. Chyba że zmienię dyszę na 5mm to będą chodziły cały czas. Teraz ją rozbieram, idzie do piachu i dostanie ładny kolor.
    vcc
    Poziom 34  
    Niby mam zbiornik 140 z KP ale jakoś brak chęci, chyba że wyślą na jakąś kwarantanne to będzie sporo czasu na dłubanie w garażu.
    lobudek
    Poziom 14  
    vcc napisał:
    chyba że wyślą na jakąś kwarantanne to będzie sporo czasu na dłubanie w garażu.

Ja już 2 tydzień mam wolne z tego powodu.

Edit:
    Sprężarka po piaskowaniu i malowaniu.

Nowe życie kompresora olejowego Nowe życie kompresora olejowego Nowe życie kompresora olejowego
    elektryku5
    Poziom 38  
    Ładnie to wygląda ale warto też pomyśleć nad założeniem termika, niejeden silnik pomógł mi uratować, a jak na bogato, to jeszcze można poza termikiem wrzucić CZF, wtedy to już całkiem ciężko uwalić silnik.
    lobudek
    Poziom 14  
    @elektryku5 pewnie masz rację, jednak w tym zestawie prędzej padnie chińska pompa niż ten polski stary silnik 3kw ważący 40kg.
    vcc
    Poziom 34  
    Dlatego bardziej szkoda silnika niż pompy :D u mnie dodatkowo CZF jest z kierunkiem wirowania faz w wanie.
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    lobudek napisał:
    40kg

37 :D Tak napisano na tabliczce ;) razem z kółkiem :D Mam identyczny :D Leży sobie i czasem do piły czasem do betoniarki :P Tak czy inaczej prawdą jest to że już przeżył i jeszcze sporo nowych przeżyje :D Jego pierwotne przeznaczenie w latach 70 to była pompa która dostarczała wodę do duuużej hodowli krów i świń :D W tamtych czasach nie było tych wszystkich czf'ek itp i nic mu nie zaszkodziło :D Taki OT ;)
    lobudek
    Poziom 14  
    Zgadza się, dokładnie 37kg, gdzie nowy 5,5kw co mam w drugim kompresorze waży 35kg. Dziś zrobiłem osłonę na paski, a jutro jak pogoda pozwoli wypiaskuje i pomaluje.
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    Mistrz drugiego planu czai się za ścianką ;) I te koła terenowe też dobre :)
    lobudek
    Poziom 14  
    @Dioduss Electric, mistrz drugiego planu to akurat 1,5kw, ale też solidny. A koła od taczki tyle, że na osi 20mm.
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    No popatrz, mamy takie same silniki :) Nie wiem czy oglądałeś mój filmik o hydroforze (właśnie montuję drugą część) ;) A tam dokładnie 1,5kW :D 1960r :) Dwa dni temu skończyłem przy nim pracę - wymiana łożysk, piaskowanie, malowanie :)

Mam też drugą identyczną pompę (ten sam model) ale 20 lat nowszą (1980r) i tam już jest silnik (o takich samych parametrach) aluminiowy zamiast żeliwnego i zamiast 25kg waży 15kg :)

Kilka tygodni temu kupiłem nówkę z firmy promotor, do trzeciej pompy i też niby te same parametry ale jest jeszcze mniejszy i waży 11kg :D Ciekaw jestem na czym oszczędzili? :)
    vcc
    Poziom 34  
    Na uzwojeniu jest aluminiowe. Bo to ping pong z Polską tabliczka.
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    vcc napisał:
    Na uzwojeniu

Całkiem możliwe :) Mam nadzieję że wytrzyma ;) Jak się sfajczy to kupię mocniejszy lub tej samej mocy ale stary używany i ciężki :D
    freebsd
    Poziom 38  
    Nie ograniczasz wentylacji tą masywną osłoną?
    lobudek
    Poziom 14  
    freebsd napisał:
    Nie ograniczasz wentylacji tą masywną osłoną?

No właśnie chyba będę musiał wstawić tam jakaś siatkę przy pompie, albo nawiercic więcej dziurek.
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    lobudek napisał:
    Ostatnia do kolekcji.

Fajnie wyszło :) Jeśli ta nawiercona blacha jest kilka cm od koła/wentylatora to nie potrzeba więcej dziur bo sobie bokiem zaciągnie powietrze :) Ale jeśli jest bardzo blisko to przydałaby się siatka :) W ogóle z siatką mogłoby być ładnie :) I byłoby widać co się tam w środku dzieje :D
    Dioduss Electric
    Poziom 12  
    Git malina! :) No i kolorki na zawołanie się zmieniają :D
    Fajna wiertarka - muszę się przyczaić na taką bo teraz wszystko wiercę taką co się w rękach trzyma :D
    lobudek
    Poziom 14  
    Dioduss Electric napisał:
    Git malina! :) No i kolorki na zawołanie się zmieniają :D

Koloru brak, bo do spawania wypiaskowałem. Jak się ociepli to dostanie kolor.

Dioduss Electric napisał:
    Fajna wiertarka - muszę się przyczaić na taką bo teraz wszystko wiercę taką co się w rękach trzyma :D

Ta wiertarka to WS13 z 2006r. produkcji NIREZ ze Świdnika i waży 80kg ,ale nigdzie takiej nie mogę spotkać. Póki co stoi sobie nie podłączona ;).
    bearq
    Poziom 37  
    U mnie ciąg dalszy ale przez tego wirusa nie mogę załatwić reszty rzeczy.