Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe życie kompresora olejowego

life27 24 Apr 2021 12:24 1511059 6669
    hawli
    Level 11  
    Dioduss Electric wrote:
    Musisz zrobić chłodnicę, bo bez niej osuszacze nie mają za bardzo jak działać :) Najpierw musisz schłodzić gorące powietrze ze sprężarki a później skierować do osuszaczy by miały możliwość oddzielenia wody :) Mogą być też grzejniki lub cokolwiek, a im większą różnicę temperatur uzyskasz między wejściem a wyjściem chłodnicy tym więcej wody się w niej wykropli i do piaskarki trafi suche i zimne powietrze :) Jeśli do piaskarki trafia gorące to wykrapla się na zimnych ściankach piaskarki i węża bo tam "znajduje sobie chłodnicę" ;)

Zakupiłem grzejniki fawiera, teraz pytanie.
    Zawór zwrotny mam dać zaraz za sprężarka i potem powietrze skierować do chłodniy z fawiera, następnie do zbiornika?
    Czy też zawór zwrotny ma być dopiero przy butli?
    Na początku założyłem że zawór musi być przy sprężarce, jednak patrzę na zdjęcia chłodnic w 3jw60 i wydaje mi się, że chłodnica jest przed zaworem zwrotnym. Robi się wtedy ogromna pojemność szkodliwa sprężarki. Byćoze przesadziłem z tymi fawierami 2".
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    Dioduss Electric
    Level 14  
    hawli wrote:
    przy butli

Przy butli :) A zwłaszcza jeśli z plastikowym grzybkiem lub uszczelką :)
    hawli wrote:
    pojemność szkodliwa

To nie tak :) Otóż pojemność szkodliwa to niewykorzystana przestrzeń przed zaworami w głowicy sprężarki czyli przestrzeń w cylindrze której nie sięga tłok :) A to co już za pierwszymi zaworami to już nie ma znaczenia :)
    Więc w cylindrze żeby było idealnie to tłok musi wypychać całe powietrze z przestrzeni cylindra :)
    A pojemność między zaworami głowicy a drugim zaworem który chcesz dołożyć - czyli ta o którą tu chodzi to ma wpływ na czas upuszczania powietrza po wyłączeniu i "wielkość" rozbiegu silnika :)
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
    bearq
    Level 38  
    W aspie zawór jest za chłodnicami na wejściu do zbiornika w tym "grzybku". W WAN'ie z osuszaczem zawór jest na wejściu do osuszacza.
    Weź pod uwagę że w tych chłodnicach będzie Ci się skraplała woda więc musisz dorobić jakiś zawór do upustu kondensatu dlatego ja dałem zawór zwrotny za chłodnicę a do zaworu upustu kondensatu mam zamiar podłączyć elektrozawór który jednocześnie będzie robił jako upust kondensatu i odprężnik ;)
    hawli
    Level 11  
    bearq wrote:
    W aspie zawór jest za chłodnicami na wejściu do zbiornika w tym "grzybku". W WAN'ie z osuszaczem zawór jest na wejściu do osuszacza.
    Weź pod uwagę że w tych chłodnicach będzie Ci się skraplała woda więc musisz dorobić jakiś zawór do upustu kondensatu dlatego ja dałem zawór zwrotny za chłodnicę a do zaworu upustu kondensatu mam zamiar podłączyć elektrozawór który jednocześnie będzie robił jako upust kondensatu i odprężnik ;)

Oczywiście zdaję sobie sprawę że będzie się zbierała woda więc właśnie tak planowałem dać odprężnik w najniższym punkcie i elektrozawór który za każdym razem upuszcza.

Przy okazji mam inne pytanie.
    Razem ze sprężarka nabyłem zawór zwrotny jak na zdjęciu poniżej. Zastanawia mnie mały przekrój zaworu w miejscu gdzie się zamyka. Wszędzie daje rury 1", w sprężarce również są takie rury, a tutaj przepływ ograniczony przez taki mały otwór na oko fi10. Czy to ma realnie wpływ na pracę kompresora? Czy jest sens zmieniać zawór zwrotny na jakiś droższy np. mosiężny za jakieś 150zl?
    Nowe życie kompresora olejowego
    vcc
    Level 34  
    @hawli możesz sobie sprawdzić na przykładzie dysz do piaskowania jaki jest przepływ powietrza przy danej średnicy
    Gżehó
    Level 21  
    Siema

Gdyby ktoś z was coś wiedział lub miał, szukam Airpol'a N50 lub N70 najlepiej powyżej 2002 roku produkcji. Bardzo chętnie sama góra, czyli rama z pompą, silnikiem i skrzynką ;) Przenoszę kompresor w inne pomieszczenie, stojące Komnino KP500-11 już czeka ;)
    lobudek
    Level 14  
    Kup lepiej śrubówkę 7,5kw i podłącz pod ten zbiornik. Pieniądze podobne, a zupełnie inna kultura pracy.