Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka ARDO A 1000X INOX-problem z wirowaniem.

09 Wrz 2007 13:18 4741 27
  • Poziom 17  
    Przy wirowaniu pralka zachowuje się co najmniej dziwnie, zaczyna wirować za chwilę buczy znowu wiruje i za pare sek znowu buczy i tak wkółko.Przy przytrzymaniu nogą silnika trochę mocnie staje i zaczyna ciągle buczeć.Po puszczeniu normalnie rusza i znowu buczy.Klientka nadmieniła że wyłączyła pralkę bo smierdziało jej spalenizną, ale ja nic nie znalazłem spalonego, czy to może robić kondensator, czy silnik/
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Wygląda na uszkodzenie uzwojenia silnika.
  • Specjalista AGD
    Henio napisał:
    czy to może robić kondensator, czy silnik/

Programator, ale zakładam, że ta pralka jest wyprodukowana przed czerwcem 97 (programator dyskowy, biały EATON)
    Jeżeli po, to może być coś z zasilaniem na module (przekaźniki dostają na cewki za małe napięcia).
  • Poziom 17  
    Pralka jast na module DMPA 10 na module nic nie widać żadnych przebarwień, rezystory 6.2k 5w sprawne.Silnik obejrzałem jak nowy uzwojenia idealne.Czyli albo moduł albo programator, tylko w który strzelić żeby okazał się strzał w dziesiątke/
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 1  
  • Specjalista AGD
    To ja może też na coś postawię :D - silnik.
  • Poziom 17  
    Jutro jade sprawdzić silnik do przezwajacza zobaczymy co powie.
  • Moderator AGD
    Jeśli te objawy są cykliczne , tzn. że silnik jest sprawny.
  • Poziom 17  
    Właśnie objawy są cykliczne, wydaje mi się że jak by padł silnik to objaw byłby non stop.Tylko chodzi mi po głowie co tej babie śmierdziało spalenizną/ w sumie może zbiła mnie z tropu bo stawiałem od początku że coś z modułem ale żadnej spalenizny nie widziałem.Nie miałem czasu żeby dziś sprawdzić silnik może jutro się wyrobie, dam znać.
  • Moderator AGD
    Smierdziało spalenizną , bo silnik dostawał na rewersy i na wirówkę jednocześnie.
  • Poziom 11  
    witam,jeżeli 6,2K obydwa są dobre i triak to uwarzam uszkodzenie silnika
  • Poziom 23  
    do sprawdzenia lub wymiany przekaźniki na module powodzenia
  • Poziom 29  
    Witam.

Sprawdź silnik na krótko bez modułu, i zmierz prąd - wszysto jasne będzie.
  • Poziom 17  
    Byłem w końcu u przezwajaczy ale nikt mi nie chce sprawdzić bo nie wie które kable są od którego uzwojenia.Może ktoś wie jak taki silnik sprawdzić/
  • Specjalista AGD
    To do tych przezwajaczy więcej już nie idź. To jacyś kompletni amatorzy.
  • Poziom 17  
    Nie wiem nie chcę narazie zapeszać ale dziś powtórnie zaczełem mierzyć moduł.I załączałem przeażniki wylutowane z modułu i podłączane do zewnętrznego zasilacza i okazuje się że jeden ten czarny mniejszy słychać takie pyknięcie ale takie głuche i gdzieś w dali.Po rozwaleniu plastiku widać że cewka nie ma jakby siły podnieść styk.Kupiłem drugi i tu elegancko słychać pyknięcie, dodatkowo jedno wyprowadzenie przkażnika idzie na triak , także wszystko możliwe że to jest uszkodzenie przekażnika tak jak kolega wyżej pisał.Jutro jadę do klientki i zobaczymy.
  • Poziom 17  
    Niestety ale nic te naprawy nie dały, i zamówiłem modół.Niestety to też nie modół i 200zł poszłooooo, ciągle wydaje mi się że silnik nie ma siły, po płukaniu jak ma wchodzić na wirowanie to czuć pod ręką jak trzymam silnik że na pare sek zabuczy i się wyłącza.Mimo wszystko dziś kupiłem kondensator 16uf/400v i jeszcze przed kupieniem silnika spróbuje go wstawić.Ma ktoś prosty sposób jak podłączyć silnik bez pralki żeby wirował?

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Wymiana kondensatora też nic nie dała, zauważyłem że silnik jak pierze to niby normalnie tzn w lewo w prawo ale nie ma siły.Jak by były ubrania to pewnie by stał w miejscu i buczał.Po odepnięciu kondensatora silnik nie ruszy tylko buczy.Gdzieś na sam koniuszek wirowania na pare sek załączył się z szybkimi obrotami i zaraz wyłączył.Pompka ciągle wypompowywuje wszystko ok oprócz tego wirowania.A może być gdzieś wypalony styk w programatorze mechanicznym/ czy on wogóle nic nie ma do wirowania/
  • Specjalista AGD
    Tam ma być coś koło 22uF. Dalej cyklicznie buczy, czy macha tam i z powrotem?
  • Poziom 17  
    Ostatnie próby były na silniku wyjętym, czyli bez żadnego obciążenia.Po nastawieniu płukania pompka się włączy i raz w lewo raz w prawo, ale tak jak pisałem wcześniej przy przytrzymaniu silnika nogą powiedzmy, staje i zaczyna buczeć, puszczę noge idzie dalej.Pare minut tak podziała i czuć że po obrocie chyba w prawo zaczyna silnik buczeć i powoli się kręci , w każdym razie wolniej niż pranie chyba w tym momencie powinien wirować i za chwile wyłącza się.Za chwile znowu w lewo i w prawo, dziś nie wiem co się stało bo jak już program dochodził do końca na pare sek załączyło się wirowanie.Już nie mam nerwów, powiedzcie mi jak podłączyć ten silnik na sucho, może ma ktoś jakiś schemat.
  • Specjalista AGD
    W tej pralce sinik nie wiruje bez naciągniętego paska! :D
    I to dobrze naciągniętego.
  • Poziom 17  
    Nie bardzo wiem o co chodzi, czy się zbijasz ze mnie.
  • Specjalista AGD
    Henio napisał:
    Nie bardzo wiem o co chodzi, czy się zbijasz ze mnie.

Bez paska elektronika wykrywa błąd wyważenia i nie włącza wirowania. W tej pralce silnik bez obciążenia trochę "wariuje".
  • Poziom 17  
    Wkurzyłem się dzisiaj i przywiozłem pralke do warsztatu, bo już mi się uprzykrzyło jeżdzić.Będę próbował dziś robić próby, dobrze że dziś nie wysłałem tego modułu bo może to i on zobaczymy.
  • Poziom 17  
    No niestety, już nie mam siły do tej pralki.Po założeniu i naciągnięciu paska, objawy tak jak wyżej: pierze normalnie w lewo , w prawo wchodzi na wirowanie ale tak jak pisałem wcześniej wiruje za pare sek delikatnie zabuczy silnik i dalej wiruje pare sek i znowu lekko zabuczy to wszystko dzieje się szybko może to nie buczy sek tylko 0,5 sek silnik napewno nie ma siły bo w trakcie prania mogę go nogą przytrzymać i buczy , puszcze idzie dalej ale chyba troche za wolno.Chyba nie działa regulacja obrotów, podmieniony nowy moduł, kondensator (22uf), to już chyba zostaje tylko silnik...
  • Specjalista AGD
    Napisałem Ci już 13 września że "stawiam na silnik", ale niechcący nie poparłem tego stwierdzenia moim doświadczeniem z identyczną pralką i identycznymi objawami. Dość ciekawa dyskusja się wywiązała, no nie :?: :D

Acha, przede mną skryn też o tym pisał.
  • Poziom 17  
    OK, teraz w trakcie dodatkowego czyszczenia gdzie był zatkany wężyk do hydrostatu i dodatkowo zmierzyłem grzałkę i odziwo uszkodzona brak jakiegokolwiek przejscie.I to akurat by się zgadzało że babie coś śmierdziało, tylko powiedzcie mi czy ten objaw miałby coś wspólnego z obrotami silnika? bo jeżeli nie to mnie szlak trafi gdy jeszcze oprócz silnika do wymiany grzałka.