Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki monitoring zastosować w piwnicy?

09 Wrz 2007 17:27 2725 7
  • Poziom 11  
    Z góry przepraszam jeśli powtarzam temat, ale jakoś nie udało mi się znależć konkretnego rozwiązania.

Mieszkam w bloku na 4 piętrze, w tym samym pionie mam piwnicę. Ponieważ planuję w najbliższym czasie przechowywać w piwnicy parę wartościowych dość rzeczy potrzebuję zamontować jakiś rodzaj prostego monitoringu (drzwi i zamki po drodze są dość solidne).

Wystarczy prosta funkcjonalność, czyli jakakolwiek kamerka, może być cz-b (ale z możliwością oberwacji "nocnej" - nie będę przecież zostawiał włączonego oświetlenia 24h) i odbiór obrazu w mieszkaniu na komputerze lub nawet po prostu telewizorze. Problem polega na tym, że nie mogę przeciągnąć żadnego kabla z piwnicy do mieszkania, a znowu tzw. bezprzewodowe kamery obawiam się niestety "nie wyrobią" na odległość w sumie 5 pięter przez ściany.

Aha, zasilanie w piwnicy jest bez problemu.

Czy ktoś może mi coś poradzić? Przyznam, że muszę na razie wydać możliwie najmniejszą kwotę na to...
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 26  
    Witam.
    Na pewno jest parę sposobów przesyłania danych, jeden z nich to po sieci energetycznej 230V.
    Z własnej praktyki wiem, że najlepszą ochroną jest przestrzeganie podstawowej zasady . Nie pokazywać tego co posiadamy dużej ilości osób. Najczęściej "złodziej mieszka w sąsiedztwie.

Miałem taką historię. Kilka razy włamywano mi się do piwnicy. W tajemnicy by nikt nie widział wykonałem alarm. Od tego momentu problem zniknął .

Jak myślisz czy ktoś z innego budynku mógł widzieć jak montowałem alarm?

Moim zdaniem to intruz dopilnuje kiedy nie ma Ciebie w domu i wykorzysta ten fakt.

Pozdrawiam Zdzisław.
  • Poziom 11  
    W sumie masz rację, niemniej jednak specyfika klatki schodowej w której mieszkam jest taka, że szybko by wypłynęło kto to zrobił - to jest tylko 10 mieszkań i wszyscy znają się od właściwie powstania bloku w latach 70tych, to już kolejne pokolenia :)

Ale chodzi przede wszystkim o to, abym mógł sobie od czasu do czasu podejrzeć co się dzieje, poza tym zawsze mogę przecież, np. gdy nie ma mnie w domu (choć tu zawsze ktoś jest) włączyć magnetowid czy nagrywanie na komputerze...

Również pozdrawiam.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 26  
    Witam.

Obejrzyj jak wygląda sytuacja z kanałami wentylacyjnymi. Możesz w nich umieścić jakiś kabelek.

Pozdrawiam Zdzisław.
  • Poziom 11  
    Oglądałem, wentylacyjnymi to może być trudno, bo są wąziutkie i "pokręcone", poza tym tutaj niestety często są rozmaite kontrole (administracja bardzo dba o techniczny stan budynków) więc za wpuszczanie czegokolwiek do wentylacji mógłbym nieźle po kieszeni dostać.

Tzw. szafty, tj. kanały techniczne w ogóle tu nie występują za to, poza paroma dość grubymi peszlami przepuszczonymi przez stropy i wzdłuż ścian, a na włożenie do nich czegoś musiałbym mieć zgodę administracji (nie będzie, sprawdzałem).

I tu jest problem. Mogłbym albo jakoś spróbować bezprzewodowo, wypuszczając jakąś "tajną" antenkę przez okienko piwnicy i drugą przez okno w mieszkaniu (piwnica jest w takim miejscu, że widziałyby się), albo... no właśnie?

Przy czym w przypadku takiej "antenki" musiałoby to być totalnie "nie do zgadnięcia" z zewnątrz, ponieważ okienko jest jakieś 2 metry od uczęszczanego chodnika i wejścia do klatki schodowej...

Pozdrawiam,
  • Poziom 36  
    Witam.

Czy musisz mieć aż monitoring wizyjny? Nie wystarczy Ci powiadomienie do domu drogą radiową o ewentualnym intruzie? Możesz przecież wykorzystać jakiś zestaw zdalnego sterowania (np: Elmes) - dwukanałowy. Jeden kanał wykorzystać do podłączenia czujnika ruchu lub zastosować fabryczny Elmesu PTX-50. Drugi kanał możesz wykorzystać do tzw. prealarmu czyli wczesnego ostrzegania. Możesz na drzwiach piwnicy zamontować czujnik wstrząsowy i podłączyć właśnie do tego kanału radiowego. Będziesz wtedy miał w domu wcześniej sygnał o tym, że ktoś grzebie przy drzwiach piwnicy, zanim narobi większych szkód.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Bhtom, w zasadzie masz rację, ale właśnie na wizji zależy mi najbardziej. Nie chcę tutaj "prywatnych brudów wywlekać", ale prócz zagrożenia złodziejami, mam - i to jest większy problem - zagrożenie "złośliwością" pewnej osoby z mojej rodziny. A niestety nie mogę tej osoby pozbawić dostępu do piwnicy... także wizja jest niezbędna.

Na razie jestem na etapie myślenia jednak o zastosowaniu jakiegoś bezprzewodowego zestawu z kamerką, tylko jakoś musiałbym "ukryć" antenkę za okienkiem piwnicy...
  • Poziom 37  
    Masz dość wysokie wymagania a funduszy niewiele! Nie da się tego ze sobą pogodzić! Proponuję zrobić (za "grosze" atrapę kamery i radiopowiadamianie o wejściu do pomieszczenia. To powinno z jednej strony sygnalizować Ci, że ktoś wszedł do piwnicy a z drugiej (atrapa) znięchęci delikwenta do robienia czegoś niedobrego. Jako radiopowiadamianie możesz wykorzystać CB radio z czujnikiem (pasywnym) podczerwieni i mikrofonem (możesz słuchać hałasów z piwnicy czy ew. rozmów). Do ew. bezprzewodowego przesyłania obrazu można wykorzystać "wideosender" reklamowany zasięg to 100m ale myślę, że w praktyce będzie to 30m. No ale koszty wtedy znacznie wzrosną. Kamera ok. 100 zł, "sender" ok. 100 zł, pasywna czujka podczerwieni ok. 50 zł, jakieś zasilacze ok. 50 zł - nie liczę rejestratora (komputer?) i innych, drobniejszych wydatków.