Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A

M.G 09 Sep 2007 19:46 11038 58
Altium Designer Computer Controls
  • Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A
    Witam,

Chciałbym Wam zaprezentować 2 konstrukcję, którą wykonałem w tym tygodniu jest to przedwzmacniacz na tranzystorach w czystej klasie A. Schemat i brd do eagle wykonał waveli6 ja wytrawiłem i przylutowałem elementy. Zasilany jest transformatorem 2x13,5 V, stabilizatory 12 V. Po podłączeniu i wyregulowaniu układu popłynęła muzyka ;) zagrało jak cud, miód i orzeszki ;P hehe oto kilka fotek. Obudowę wykonam za kilka dni ;)

Pozdrawiam

Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A Przedwzmacniacz elektroakustyczny klasy A
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    M.G
    Level 12  
    M.G wrote 43 posts with rating 2, helped 2 times. Live in city Grudziądz. Been with us since 2007 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    kamil_Ziomek
    Level 20  
    Witam. Mógłbyś dać schemacik tego cacka bo widzę że mało części tam poszło.
    Mi się to podoba ciekawi mnie jak gra i pod jakim wzmacniaczem.
    M.G
    Level 12  
    ten przedwzmacniacz jest podłączony do przerobionej diory ws 4421 :P po przerobieniu nie gra wogóle jak diora :P gra 10000 razy lepiej ;)
  • Altium Designer Computer Controls
    dowodca_armii
    Level 30  
    Bardzo porzadna konstrukcja, nie jakis scalak tylko czysty dzwiek z tranzystorow ! Mysle ze dorobisz do tego ladna obudowe z rownie porzadna koncowka na tranzytorach wykonana tak jak ten uklad i wtedy byloby super.

Czemu te fotki za "przymglone" ? ;)

Pozdrawiam.
    M.G
    Level 12  
    fotki robione około 19 już szaro było robione komórką obudowę w tym tygodniu zrobię

Quote:
    do czego ten przedwzmacniacz, jaką spełnia rolę w zestawie? posiada jakąś regulację?

Przedwzmacniacz :D wzmacnia sygnał :) nie posiada regulacji bo to nie jest potrzebne choć można dać jakiś potencjometr ale narazie nic nie daje :D
    Ptolek
    Level 36  
    Oryginalny przedwzmacniacz z WS4421 też pracował w klasie A :). Ale bez schematu to nawet nie masz się czym chwalić. Czy ta dioda LED pracuje jako napięcie odniesienia w źródle prądowym?
    User removed account
    User removed account  
    Gibon007er
    Level 22  
    schemat i wykaz elementów jeśli można :)

pozdr
    Krzysiek16
    Level 24  
    Podoba mi się to :) Porządne elementy dyskretne a nie scalona kicha.
    Jakie to cudo ma wzmocnienie? Jak się ma sprawa z przydźwiękami i szumami? I jakich napięć zasilających wymaga?
    Dołączam się do prośby o schemat ( i ew. płytkę) :)
    kris6661991
    Level 25  
    No właśnie, ze zdjęć wynika że konstrukcja bardzo prosta... jeśli konstruktor chwali że dobrze gra to świetnie. Również przyłączam swoją prośbę o schemacik i spis elementów.

pozdrówka, Kris6661991
    User removed account
    User removed account  
    shadow03
    Level 14  
    Na jakich tranzystorach to pracuje??????? Z niecierpliwością czekam na schemacik. Jak na razie zapowiada się obiecująco:D:D
    ic_735
    Level 15  
    Witam

dowodca_armii wrote:
    nie jakis scalak tylko czysty dzwiek z tranzystorow !

Próbowałeś zrobić coś np na:
    OPA2134, OP279, AD8066, TPA6120, LT1210 itp układach stosowanych ze względu na swoje parametry w sprzęcie wysokiej klasy ?????

W układach scalonych to co jest wyłącznie syf ????

@M.G
    Wygląda dość prosto, miło by było zobaczyć schemat.
    Ta Wima na wejściu to przypadek, czy celowo ???
    Podaj dokładnie jakie typy tranzystorów zastosowałeś.

Pozdrawiam
    M.G
    Level 12  
    shadow03 wrote:
    Mógł byś podać parametry tego przedwzmacniacza. Chwilowo nie ma co oceniać. Aktualnie szukam takiego urządzenia ale bez schematu to nie da rady. PS. Mógł byś jeszcze podać źródło z skąd wziąłeś schemat? Adres strony,

Schemat nie został skopiowały w całości został zrobiony przez waveli6 pytania o schemat właśnie do niego ;) parametry tego układu kilka postów wyżej
    autoservice
    Level 20  
    ...może i to jest klasa A, ale w tej klasie należałoby już użyć lepszej jakości elementów, zwłaszcza kondensatorów.
    Skoro schematu nie udostępniasz to po co nam te zdjęcia...w sumie nijakie ;)
    Pzdr.
    User removed account
    User removed account  
    wladl
    Level 14  
    Używasz słowa „klasa A” jak by to miało być jakimś zaklęciem i furtką do rewelacyjnej jakości dźwięku. Sądząc po rozmiarach preampu i użytych tranzystorów to jakaś bidna klasa A. W większości konstrukcji tego typu trany polaryzowane są na klasę A Bo jest to łatwe. Budowałem preampy Nelsona Passa typu Aleph L ;P itp. Są to układy SE i tam klasa A ma swoje uzasadnienie, choćby w tytule wątku. Moc tracona w tranach jest na poziomie kilku watów.
    Sprawa kondensatorów, nie wdając się w audiofilskie dywagacje ich jakość ma znaczenie.
    Przeanalizuj dokładnie jakikolwiek schemat urządzenia audio i zobacz, że sygnał zamyka się czasem przez kondensatory sprzęgające, ale ZAWSZE przez kondensatory filtru zasilania.
    To była krytyka, a teraz trochę posłodzę :D

Fajnie , że szukasz poprawy jakości słuchanej muzyki I fajnie też, że nie jest to kolejna głupia kostka typu TDA... lub LM......
    Pozdrawiam Władek
    :D
    PS:
    Do poczytania wątek o preampach w A klasie : http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=23772&all=1
    User removed account
    User removed account  
    Jdsoul
    Level 23  
    Quote:
    Zasilanie symetryczne +/- 12V do +/- 15V
    Maksymalna amplituda na wyjsciu 20V p-p (+/- 10V)
    Impedancja wyjsciowa < 100 Ohm
    Pasmo przenoszenia dla -0.2dB od 10Hz do 100kHz
    Wzmocnienie 12,5dB
    Zniekształcenia < 0.01% typowo 0.008%
    Sygnal do szumu ok 106dB mierzone przy ok 1V.
    Pobór prądu 16mA dla +/-12V na kanał.

Coś tu mi nie gra :) klasa A to jak pamiętam ze szkółki
    środek charakterystyki liniowej tranzystora więc skąd te Vpp 20V
    (+/- 10V).

Na zdjęciu widzę dwa tranzystorki :) znaczy się jeden powinien pracować jako źródło prądowe :) chyba że coś pokręciłem, bo wypadałoby ustabilizować punkt pracy tranzystora wzmacniającego.

No chyba że to poprostu para w układzie różnicowym, a za całą stabilizację pkt pracy odpowiada dioda LED :).

Zastanawiajaca jest wtedy impedancja wyjściowa mniejsza od <100 OHM bo brakuje jakiegoś stopnia wtórnikowego.

Pobór prądu jest też dość duży jak na dwa tranzystory i 106 dB S/N.

No ale może to jakieś BC413SUPER coś tam.

Myśle, że miło by było jeszcze podać nominalny poziom wejściowy sygnału przedwzmacniacza , co by urealnić jego zastosowania CD, tuner , czy nawet mikrofon -

choć wzmocnienie 12,5dB wskazuje raczej na CD :) zakladając że końćówka chodzi w okolicy 1Vpp.

Płytki są super, zamglenie zdjęć w niczym nie przeszkadza :)

Myślę, że schemat ideowy bardzo dużo by wyjaśnił :) bo istnieje realne wrażenie, że parametry są z palca u nogi, i to tego dużego.

Dodano po 2 [minuty]:

już zauważułem trzeci tranzytorem zaraz za diodą LED więc to chyba źródełko prądowe :) :) :)
    User removed account
    User removed account  
    Jdsoul
    Level 23  
    waveli6 gratuluje brata i jego zapału do elektroniki.
    Ptolek
    Level 36  
    No właśnie, bez schematu nie wiemy, do czego służą te dwa małe elektrolity, a pozostałe kondensatory są dobrej jakości. Widzę nawet rezystor z pięcioma paskami :).
    Hehe jakby zdjęcia były lepszej jakości, zrysowałbym ten schemat. Ale nikt nie zmusza do jego publikacji, w końcu to Twój własny projekt.
    Ja widzę dwie opcje, albo wzmacniacz różnicowy i źródło prądowe, albo wtórnik emiterowy i wzmacniacz w układzie wspólnego emitera + źródło prądowe, ze sprzężeniem zwrotnym. Fajna zgadywanka :). Ostatni post sugeruje, że jednak wzmacniacz różnicowy.
    Ciekaw jestem reszty przeróbek w tym WS-ie - jest co poprawiać.
    User removed account
    User removed account  
    Jdsoul
    Level 23  
    Ale generalnie różnicówka (stopień różnicowy) wymaga stopnia mocy do dopasowania impedancji do następnego stopnia :) szczególnie że końcówka w WS też ma na wejściu stopień różnicowy , o ile dobrze pamiętam :)

Co do samej zasady działania nie mam uwag :). chociaż kto wie jaki potencjał tkwi jeszcze w tym projekcie , dioda LED to chyba jednak nie najlepszy stabilizator , dość duże szumy śrutowe:)
    , wypadałby użyć "słynnej" i "złotej" zenerki 6,2 V lub ostatecznie 5,6 V :)
    User removed account
    User removed account  
    Jdsoul
    Level 23  
    Tylko skąd pewność że współczynniki nachylenia charakterystyk dla dwóch różnych półprzewodników krzem i aresen-coś tam są zbliżone :) a nie rozbieżne :) , no chyba że tranzystor nie jest to "krzemowy" i mamy rozwiązanie zagadki.

Zenerkę kompensowało się dwoma diodami w układzie zasilania źródła prądowego

Dodano po 1 [minuty]:

Po za tym wcale nie wiedać - bo schemat nie przeszedł :)
    User removed account
    User removed account  
    LiutenetMaria
    Level 28  
    LiutenetMaria wrote:
    do czego ten przedwzmacniacz, jaką spełnia rolę w zestawie? posiada jakąś regulację?

powtarzam pytanie:
    "do czego ten przedwzmacniacz?"

napisałeś ze po przeróbce może być do mikrofonu (jakiego??), a bez przeróbek jest przystosowany do???
    User removed account
    User removed account