Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamek kodowy

Atlantis86 09 Wrz 2007 22:00 2233 7
  • #1 09 Wrz 2007 22:00
    Atlantis86
    Poziom 19  

Jestem kompletnie zielony w dziedzinie AVR - no może jeśli nie liczyć kilku artykułów o programowanie w Bascomie jakie przeczytałem kiedyś w EP. Chciałbym zbudować coś niezbyt skomplikowanego, a przy okazji użytecznego i zwracającego uwagę znajomych. Do głowy przyszedł mi zamek kodowy blokujący dostęp do pokoju.

Założenia są następujące:

- Klawiatura numeryczna 3x4 na zewnątrz, dwie diody lub jedna dwukolorowa (czerwona i zielona)
    - Jakieś dwa przyciski lub przełącznik ryglujące drzwi od wewnątrz
    - wyświetlacz nie jest wymagany, choć gdyby nie było skomplikowane jego dodanie...
    - sterowanie jakimś ryglem elektrycznym

I teraz pytanie. Czy da się to jakoś w miarę prosto wykonać, czy może projekt zbyt skomplikowany jak na początkującego? Kiedyś trochę bawiłem się w programowanie we Free Pascalu, implementację obsługi klawiatury w Bascomie też już gdzieś widziałem. Czy sklecenie odpowiedniego programu będzie trudne?

A może jest już gotowy jakiś projekt wraz z wsadem? ;)

0 7
  • #2 09 Wrz 2007 23:25
    grzebuj
    Poziom 12  

Zacząć trzeba od wyboru mikroprocesora. Mam tu na myśli niezbędną liczbą pinów do obsłużenia układów peryferyjnych. Siedem pinów trzeba zarezerwować na klawiaturę (klawiatura pracująca w konfiguracji matrycowej), dwa wejścia dla tych przełączników ryglujących drzwi od wewnątrz, dwa do sterowania diodami. Daje to w sumie 11 wyprowadzeń. Jeżeli zastosowany mikroprocesor będzie miał więcej wyprowadzeń to można myśleć o wyświetlaczu. Najprostszym wyświetlaczem (w/g mnie) jest multipleksowany wyświetlacz numeryczny LED. Liczba potrzebnych pinów do jego wysterowania bez dodatkowych układów scalonych to 8 + n pinów, gdzie n oznacza liczbę cyfr wyświetlacza. Układ elektroniczny będzie bardzo prosty. Możliwości układu ukryte w programie mikroprocesora.

0
  • #4 23 Wrz 2007 04:27
    ktrot
    Poziom 19  

Każdy ATMega8 nada się do tego projektu.

Naprościej zasuwą można sterować wykorzystując serwo modelarskie (koszt ok 40zł). Moment 30Ncm (ok 3 kgcm) powinien być aż nadto wystarczający. Prawie bez dodatkowych elementów mechanicznych.
    Bardziej skomplikowany mechanicznie (i trochę bardziej skomplikowany elektronicznie) sposób to wykorzystanie dowolnego silniczka. Jesto to rozwiązanie tańsze od tego ze serwem.

Zamiast klawiatury zamka możesz wykorzystać pilota do sprzętu RTV (i ewentualnie jego klawiaturę numeryczną). Nie jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane od klasycznej klawiatury a od strony elektronicznej nawet łatwiejsze do zrobienia.

0
  • #5 26 Wrz 2007 11:40
    Jdsoul
    Poziom 23  

Cześć !! Coś czuję że mamy do czynienia z projektem niskobudżetowym więc polecam nieco "tańsz" rozwiązania :)

1. Mam wrażenie że łatwo dostaniesz jakiś stary telefon z klawiaturą DTMF. Więc masz już klawiaturę i obudowę - część telefonu (ładnie uciętą kątówką :) );
    2. Przydałaby się jeszcze sygnalizacja stanów - diody LED czerwona i zielona :
    3. Sterowanie zasuwą :) - znajdź gdzieś starą stację dyskietek 3,5" lub lepiej 5 1/2" i wykorzystaj silniczek od przesuwu głowicy :) najczęściej prądu stałego z taką ośką ze slimakiem - możesz jeszcze wydobyć dwie krańcówki ze stacji do kontroli położenia zasuwy - ale samo sterowanie czasowe też będzie działać git {krótki czas coby się silniczek mocno nie zagrzał -lub sprzęgiełko}.

No i po dodaniu tego wszystkiego masz potrzebny procesor - 8 pinów na klawiaturkę, dwa na diody, dwa na silniczek i dwa na krańcówki - w sumie 12 pinów aktywnych - jeśli chcesz działać z kodem zapisanym na "sztywno"

A- jeśli jeszcze kod programowalny to wskazany byłby jakiś EEPROM[dodatkowe 2 piny] lub koder BCD:) [3 lub 4 piny]- ostatecznie zworki :) [2-5 pinów]

Co do rodziny procesorów nie widzę tu jakiś szczególnych wymagań - może być PIC16FXX, AT89S2051, Atiny 23XX, a nawet Atmega8.

0
  • #6 28 Wrz 2007 12:24
    Atlantis86
    Poziom 19  

Cytat:
    3. Sterowanie zasuwą Smile - znajdź gdzieś starą stację dyskietek 3,5" lub lepiej 5 1/2" i wykorzystaj silniczek od przesuwu głowicy Smile najczęściej prądu stałego z taką ośką ze slimakiem[/qupte]

Tak się składa, że leżała u mnie w szafie nieczytająca już niczego stacja 3.5", 5.25" niestety nie mam pod ręką. Wymontowałem ten silniczek, ale dla pewności wolę zapytać. O to chodzi? ;)

zamek kodowy

Jak się tym konkretnie steruje? :)

Cytat:
    możesz jeszcze wydobyć dwie krańcówki ze stacji do kontroli położenia zasuwy

A jak one wyglądają? ;)

0
  • #7 28 Wrz 2007 19:35
    323493
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Paź 2007 09:01
    Jdsoul
    Poziom 23  

Masz ten silniczek to cool:)

Ma dwie sekcje więc jest sterownany impulsowo to nawet lepiej
    Sterowanie krokówką nasz na elektrodzie w kilku miejscach na przykład ten link :)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=637364&highlight=silnik+krokowy&sid=1431d58aa7e5a773da41e4cf7dd34532

Ten silniczek co go tu masz jest o tyle fajny, że ma już slimaczka na osi więc łatwo zamienić ruch obrotowy silnika na przesuw zasuwy :)

Co do krańcówek to możesz wykorzystać te styki od wykrywania obecności dyskietki albo styki od załączenia napędu po opadnięciu sanek stacji :) lub też coś kupić :(

0