Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 22RC220 i wejście AUX

tomj7 09 Wrz 2007 22:32 28933 42
  • #1 09 Wrz 2007 22:32
    tomj7
    Poziom 19  

Czy w Philips 22RC220 można zamontować wejście AUX ? To jest model fabryczny z Peugeot 406.

Na stronie Studio24 pisze o Philipsach :

Cytat:
    Tu mamy do dyspozycji jedno wejście liniowe ale tylko w modelach ze sterowaniem zmieniacza i tylko wtedy gdy ten zmieniacz nie jest podłączony. modele z nowym ISO (C3). Należy tylko zainicjować wejście liniowe (AUX) w menu ustawień radioodtwarzacza i podłączyć kabelek.

Więc ten model chyba potrafi sterować zmieniarką, ale po wciśnięciu przycisku SRC nic sie nie dzieje.
    W jaki sposób można zainicjować to wejście liniowe ?
    Jakiś symulator zmieniarki musi być podpięty ?

Ewentualnie w którym miejscu można się wpiąć z AUX zamiast tunera AM ?

0 29
  • #2 22 Paź 2007 17:17
    marbed
    Poziom 15  

Pozwolę sobie odświeżyć temat, ponieważ też mam takie radio (fabryczne Citroen Xsara) i też kombinuję nad wejściem AUX.
    Z tym wykorzystaniem gniazda zmieniarki to byłoby coś, ale raczej nierealne. Trzebaby oszukać radio, że ma zmieniarkę a to nie jest proste a już na pewno nie tanie - jeśli w ogóle wykonalne.
    Gdyby był gdzieś schemat tego radia to wtedy pozostaje znaleźć przedwzmacniacz i tam się wpiąć, ale schematu brak.
    Ma ktoś może jakieś sugestie?

0
  • #4 23 Paź 2007 08:10
    marbed
    Poziom 15  

Ja bym odpuścił próbę oszukania radia, że ma zmieniarkę. Wygląda to obiecująco, bo mamy gotowe styki - wejście audio w gnieździe mini ISO od zmieniarki, ale chyba nie tędy droga. A co do rozpiski pinów od Clariona to też raczej niewiele z nich wynika, bo jakiś sygnał trzeba na nie podać.
    Ja skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu. Znaleźć wejście przedwzmacniacza i tam się wpiąć. Oszukac mechanizm, że ma w sobie kasetę, i wybrać jako żródło TAPE. Osobna sprawa to takie zakombinowanie, żeby autorewers nam nie przeskakiwał co 3 sekundy ;-) ale to juz na później.

Dodano po 12 [minuty]:

I jeszcze jedno - w linkach które podałes są rozpiski wyprowadzeń ale Clariona, a nas jeśli już to interesowałoby po stronie radia czyli Philipsa ewentualnie coś zakombinować aby myślało, że ma zmieniarkę.
    Tyle, że tam są raptem dwa styki D2B+ i D2B-

0
  • #5 28 Paź 2007 16:10
    tomj7
    Poziom 19  

A który scalak to przedwzmacniacz ?

Schematu serwisowego też pewnie nie można zdobyć.

0
  • #6 28 Paź 2007 18:21
    marbed
    Poziom 15  

Własnie rozebrałem radio i spisałem scalaki:
    TDA 7375
    TDA 7451

scalak zaraz na wejściu sygnału z głowicy magnetofonu to TEA 0676T

0
  • #7 28 Paź 2007 22:14
    andreeas
    Poziom 12  

Miałem kiedyś podobny problem w Philipsie, niestety nie pamiętam modelu.Po wciśnięciu i przytrzymaniu przez kilka sekund przycisku source wyświetlały się dodatkowe opcje radia w tym również przełączanie na zewnętrzne zródło. Samo przełączanie odbywało się pózniej również przyciskiem source.

0
  • #8 29 Paź 2007 08:42
    marbed
    Poziom 15  

Wciskanie SRC nic nie daje.

A teraz konkrety:
    TDA7375 to 2 x 35W DUAL/QUAD POWER AMPLIFIER FOR CAR RADIO

TDA7451 to 4x7W OR 2x22W CAR RADIO POWER AMPLIFIER PLUS
    TRIPLE POWER SUPPLY

TEA0676T to Dual pre-amplifier and equalizer for
    reverse tape decks i tu pierwsza opcja czyli odłączenie głowicy i wpęcie się we wyjścia scalaka. tyle, że albo zamontujemy jakiś przełacznik żeby mieć możliwość działania magnetofonu albo po prostu go stracimy. Skomplikuje to trochę sprawę.

Piny o numerach 1 i 16 tego TEA0676 to odpowiednio OUT A i OUT B czyli jak wynika ze schematu wyjścia sygnałów obu kanałów a 12 masa

Kolejna opcja to scalak SAA7708H wedle producenta jest to Car Radio Digital Signal Processor

I tutaj bardzo obiecująco wygląda to:

konkretnie są to piny

Chyba że są jakieś inne opcje. Wykorzystać wejścia tych TDA?

0
  • #9 29 Paź 2007 09:28
    SlaweK
    Poziom 43  

Ogólne bardzo dobrze kombinujesz. Są jeszcze dwie możliwości, oszukać procesor żeby myślał że ma zmieniarkę lub na samo sterowanie audioprocesora które zapewne odbywa się po I2C dołączyć procesor który będzie wysyłał rozkaz włączenia wejścia zmieniarki. Co faktycznie idealne by było gdyby przy regulowaniu głośnością nie wysyłał znów włączenia innego źródła i to trzeba by wypróbować na danym modelu.

SławeK

0
  • #10 30 Paź 2007 21:51
    tomj7
    Poziom 19  

O coś wiadomo.
    Mogę to przetestować, ale czy to radio można odpalić na stole ?
    W eepromie ma wpisany VIN i komunikuje się z BSI, można to zasymulować ?

0
  • #11 31 Paź 2007 08:39
    marbed
    Poziom 15  

Z tego co mi wiadomo bez samochodu nie ruszy, ale spróbuj moze się uda. jak znajdę dziś trochę czasu to tez spróbuję ale szanse oceniam na ≈0

A tak w ogóle to co zamierzasz testować, którą z opcji? Bo mnie najbardziej odpowiadałaby ta z wykorzystaniem wejść AM na audioprocesorze.
    Mam cały data sheet tego SAA więc mogę wkleić dalsze informacje, zresztą żaden problem go zdobyć.

Dodano po 59 [minuty]:

Sprawdziłem - radio nie działa bez samochodu. Widocznie brakuje mu VIN i wyświetlacza.
    Sprawdziłem też wejścia procesora SAA7708 i okazało się że pin 67 (AM_L) jest niewykorzystany tzn. nic do niego nie jest podłączone. Czyli sygnał AM wchodzi tylko na pin 66 (AM/AM_R) i teraz pytanie czy można odciąć to co wchodzi na 66 i tak po prostu wejść sygnałami na piny 66 i 67?

0
  • #12 31 Paź 2007 09:42
    tomj7
    Poziom 19  

W sumie najprościej to wpiąć jako AM do SAA, bo i tak tego pasma się nie używa. Pozostanie tylko dopasowanie sygnału. I nie będzie problemów z autoreversem.

Sprawdzałem schemat, radio jest wpięte do szyny VAN, z BSI dostaje numer VIN, a z wyświetlacza info o sterowaniu pilota przy kierownicy. Jeśli numer VIN się nie zgadza to jest pikanie, a nic nie dostanie to pewnie się nie uruchomi.
    Przetestuję to w sobotę, zapowiada się bieganie z radiem po schodach do auta ;)

0
  • #13 31 Paź 2007 20:59
    szymtro
    Poziom 30  

AM już przetestowałem w radiach philipsa tzw "cyfrowych" (te z tym cho.... 7708). Niby datasheet jest ale szczegółów rejestrów do poszczególnych bitów mux już nie ma (tak jak w ogóle rozbicia na poszczególne bity).
    Ten am L i R też fajnie wygląda - ale gwarantuje wam ze działa tylko L i to dopiero saa przekłada na dwa kanały = zadziała tylko mono, a szkoda bo wyglądało tak obiecująco.

Narazie kolega jeździ z nadajnikiem usb (o dziwo stereo i nawet przez blaszany dach do anteny przebija).

Na francuskim forum po angielsku jest opisany sposób oszukania radia że ma zmieniarkę. Szkoda tylko ze transmisja audio ze zmieniarki to spdif (tylko cyfra).
    Jeszcze się nie poddaje bo temat wart uwagi (megane, laguny, clio ciągle jeżdżą)

0
  • #14 31 Paź 2007 21:39
    marbed
    Poziom 15  

A gdyby w takim razie zrobić coś takiego: odciąć wejście AM do tego SAA i podłączyć się ze sygnałem z zewnątrz bezpośrednio pod przedwzmacniacz czyli TDA7375. Wtedy gdy wybierzemy jako źródło AM i podamy sygnał powinno ruszyć.
    Z oględzin wzrokowych wynika, że ten TDA ma zwarte wyprowadzenia o numerach 4 z 5 oraz 11 z 12. Gdyby tam podać nasz zewnętrzny sygnał otrzymamy na wyjściu sygnały zarówno na "front" i "rear"?

Dla jasności zamieszczam schemat TDA7375

0
  • #15 01 Lis 2007 03:18
    SlaweK
    Poziom 43  

TDA7375 to nie przedwzmacniacz a wzmacniacz mocy. Stracisz regulacje barwy, balansu, fadera i głośności. Teoretycznie można sterować bezpośrednio końcówką mocy ale po pierwsze, samo podłączenie na włączonym radiu wywoła trzaski które mogą uszkodzić głośniki to poza tym dżwięk nie będzie zbyt przyjemny dla ucha ale oceń sam czy takie prymitywne rozwiązanie Cię satysfakcjonuje.

SławeK

0
  • #16 01 Lis 2007 07:32
    marbed
    Poziom 15  

Zmyliło mnie to, że śledząc płytkę (bo schematu nie ma niestety) wyglądało na to, że z TDA7451 sygnał wychodzi prosto na kostkę ISO co zasugerowało z kolei, ze jest on już na samym końcu, więc ten TDA7375 jest wcześniej. Może się pomyliłem.
    W takim układzie chyba najlepiej jednak będzie wykorzystać ten TEA0676T czyli przedwzamacniacz (to już na pewno on :-) ) magnetofonu.
    Pozostaje problem autorewersu. Może wymajstrowac jakąś kasetę kręcącą się w nieskończoność, bo chyba nie bardzo da się od strony elektrycznej, tzn. zwierając jakieś krańcówki w mechaniźmie.

0
  • #17 01 Lis 2007 10:13
    szymtro
    Poziom 30  

Po wyjeciu mechanizmu całkowicie nie da się przełączyć na Tape w SRC. Potrzeba ustalić gdzie jest przełącznik (na których pinach) i zewrzeć je.
    Szkoda bo mechanizm wychodzi razem z przyciskami i mamy dwa ładne otwory, ale odcięcie silnika to tylko jeden kabelek.
    Następnie na płycie przed saa wylutowujemy po jednej nóżce elektrolitów (na linii tape) i tu podajemy sygnał z zewnętrznego źródła (można dać jeszcze rezystory 47k do masy.

Ktoś może wkleić link do zdjęcia jak wygląda od frontu to radio oraz obustronne foto płyty?

0
  • #18 01 Lis 2007 10:47
    marbed
    Poziom 15  

radio od frontu wykląda tak <<KLIK<<

Postaram się później zamieścić zdjęcia płyty (teraz jestem w pracy:cry:)

Cytat:
    Po wyjeciu mechanizmu całkowicie nie da się przełączyć na Tape w SRC. Potrzeba ustalić gdzie jest przełącznik (na których pinach) i zewrzeć je.

Chodzi o piny tego SAA7708 ?

A tak w ogóle to mechanizm jest połączony z płytą za pomocą dwóch taśm. Jedna to sygnały z głowicy, a druga wygląda na idącą do silnika.
    Na chłopski rozum - jeśli po wyjęciu mechanizmu nie da się wybrac trybu Tape to radio musi sprawdzać fakt istnienia kasety własnie po którejś z tych taśm. Podejrzewam, że włożenie kasety powoduje zwarcie jakiejś krańcówki a ta z kolei jest gdzieś podłączona do płyty. Pewnie poprzez tę taśmę niby silnikową.

1
  • #19 11 Lis 2007 09:48
    szymtro
    Poziom 30  

Pobawiłem się troszkę tym radiem.
    W tym leżącym u mnie napęd kasetowy to: YPF2 101-7081 bo reszta to chyba S/N

Z jednej strony wtyczka 10 pinowa (silnik i sterowanie), z drugiej 4 pinowa (sygnał z głowicy).

1 - przełącznik rev/fwd + (zwiera ten pin do masy)
    2 - GND (czyli masa)
    3 - przełącznik tape-in (zwiera następny)
    4 - przełącznik tape-in (zwiera z poprzednim)
    5 -M+ (czyli plus silnika ~ napięcie zasilania jak radio włączone na tape)
    6 - przełącznik mute + (zwiera ten pin do masy aby wyłączyć wyciszenie)
    7 - SOL (elektromagnes - powoduje wyłączenie głowicy gdy nie tape)
    8 - SOL
    9 - NC (nie podłączony - brakuje w ogóle pada)
    10 - przełącznik cro2+ (zwiera ten pin do masy)

Aby radio się przełączyło na kasetę potrzeba zewrzeć piny 2-3(tape-in) oraz pin 6-2 (mute+ do masy). Można sobie potem zmieniać stronę na wyświetlaczu zwierając lub nie pin 1 do masy.

I teraz tak. Kupujemy coś takiego: (to nie reklama a tylko działający przykład)
    http://www.allegro.pl/item264865950_transmiter_mp3_usb_pilot_dzwiek_3d_sound_x_pro.html
    rozmontowujemy delikatnie.
    W środku są trzy płytki.
    1 - zamontowana w elemencie podłączeniowym do zapalniczki (tu jest zasilacz 5V oraz fragment anteny)
    2 - płytka ze złączem usb i nadajnikiem fm stereo (sc 80110c)
    3 - płytka główna z wyświetlaczem i przyciskami.

Płytki 2 i 3 są połączone dwoma listwami po bokach. Numeracja od góry.
    Lewa:
    1 - ? (to pewnie cs, scl i data - idzie do układu nadajnika fm)
    2 - ?
    3 - ?
    4 - GND
    5 - D- (usb sygnał d-)
    6 - D+ (usb sygnał d+)
    7 - GND

Prawa:
    1 - sygnał audio 0.7V(L lub R - nie sprawdziłem)
    2 - sygnał audio 0.7V(R lub L)
    3 - GND
    4 - GND
    5 - +5V (wejście zasilania z zasilacza)

Odginamy trzy górne piny lewej listwy i układ działa a nadajnik fm nie działa. Podlutowujemy piny 1 i 2 prawej listwy do wejść tape L i R układu SAA.... Podłączamy zasilanie i masy układów.
    Wypada teraz to wszystko wepchnąć za klapkę kasety - bo tu jest najlepiej, mieści się pendrive i wyświetlacz i odbiornik podczerwieni.
    Dźwięk nie idzie po fm tylko normalny analogowy wiec nic go nie zagłusza ani nie zakłuca.
    Największy minus to to że odtwarzacz mp3 po chwili przełącza się na pokazywanie częstotliwości (być może któreś zworki na jego płytce wyłączaja tę niedogodność).
    Drugi minus to mechanika - dość precyzyjnie i ostrożnie trzeba operować.
    Jest to chyba najlepsze dodanie funkcji mp3 do takich radyjek.

0
  • #20 11 Lis 2007 16:53
    marbed
    Poziom 15  

Kawał dobrej roboty! Ale powiedz jeszcze tylko czy sygnał podałes bezpośrednio na piny SAA czy trochę "wcześniej" tzn. przez jakieś kondensatorki?

0
  • #21 17 Lis 2007 08:46
    szymtro
    Poziom 30  

Co do połączenia audio to oryginalnie jako wzmacniacz do głowicy magnetofonowej siedzi tea0676t. Wystarczy "podnieść" (wylutować) jego pin 1 i 16. Z tych pinów idą ścieżki i w okolicach tea maja dwa pady - w sam raz do dolutowania. Dalej przed saa siedzi szeregowo kondensator, potem szeregowo rezystor(68k ohm), z tego miejsca kondensator do masy i rezystor(82k ohm) do masy i na pin saa.

Co do mechanicznego montażu to preferuje zawsze minimum zmian.
    Płytka odtwarzacza mp3 mieści się pomiędzy płytką przedniego panelu a taką blachą przednią tyłu radioodtwarzacza - potrzeba ja tylko przesunąć w prawo lub lewo. Najwygodniej jest narysować sobie ołówkiem linie pomiędzy wcięciami (około 6mm od górnej krawędzi, potem odmierzyć od lewego wcięcia 32mm i 57mm, wywiercić dziurki (np 1,5mm) i dać tu dwa piny (ja tu lutuje od tyłu do blachy).
    Płytkę mp3 przyklejam na hot-glue (taśma dwustronna się nie sprawdzi).
    Zamiast klapki potrzeba dać filtr czerwony.
    Jak pożyczę aparat to porobie jakieś zdjęcia.

0
  • #22 20 Lis 2007 09:26
    marbed
    Poziom 15  

Okazało się, że w moim radiu taśma łącząca mechanizm magnetofonu z płytą ma 6 żył a nie 10. Metodą prób i błędów szukałem które krańcówki w mechanizmie pozwierać - wyszło na to że wszystkie 3 które tam są. Po zwarciu ich można wybrać tryb TAPE i nawet silnik nie chodzi co mnie mile zaskoczyło. Potem odpiąłem tę drugą taśmę - od głowicy a sygnał z MP3 playera podałem na piny 1 i 16 scalaka TEA0676 i masę do płytki niedaleko niego.
    Działa wszystko pięknie, bałem się, że będzie piszczał sopran albo, że dźwięk będzie w jakiś inny sposób nienaturalny ale jest naprawdę dobrze. Player który mam to zwykły no-name z Alledrogo ale efekt jest naprawdę przyzwoity. Właściwie nie słyszę różnicy w porównaniu ze stacjami radiowymi czy dobrze nagraną kasetą.
    Osobna sprawa to wkomponowanie tego playera, żeby nie dyndał na kablu ale to już drobiazg.
    Natomiast fajnie by było wymajstrować do niego jakiś zasilacz, bo akumulatorki AAA pewnie zbyt długo nie pociągną - oczywiście temat na osobny wątek.
    Reasumując - można śmiało wykorzystywać wyjścia TEA0676 jako miejsca podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku. Sprawdzone u mnie i u kolegi szymtro - działa.

0
  • #23 25 Lis 2007 00:20
    szymtro
    Poziom 30  

Gratuluje.
    Ostatnio miałem trochę wolnego czasu i jakoś poskładałem moje radio.
    Z tego co zauważyłem fm gra trochę głośniej niż tape z podłączonym mp3(reg vol na maxa). Można spróbować dodać wzmacniacz (ne5532) a następnie przyciszyć w mp3 (może to najsensowniej) - zobaczymy co będzie w aucie.

Jak wspomniałem wcześniej ja mam coś takiego wmonotwanego:
    http://www.allegro.pl/item269003907_transmiter_mp3_usb_pilot_dzwiek_3d_sound_x_pro.html
    Działa to tak ze jak zaczyna odtwarzać utwór to przez chwilę pokazuje jej numer a za moment przełącza się na częstotliwość. To jest troszkę nie halo ale na płytce są jakieś miejsca na rezystory/zworki - spróbuje zobaczę czy to czasem nie rozwiąże sprawy.

Mam pytanie co do takiego odtwarzacza:
    http://www.allegro.pl/item269001076_transmiter_fm_usb_czyta_pliki_mp3_z_pendrive.html
    JAk widać ma to tylko kilka ledów. Jak działa ta czerwona górna? Czy miga w określony sposób gdy stop/play/pause?

------------------------------------------
    UPDATE
    Jednak wyszło że złącze lewe płytki odtwarzacza nie ma masy (masa przychodzi tutaj z płytki z gniazdem usb). Wyszło dopiero podczas przelutowywania pająka.

Cytat:
    ...wykorzystywać wyjścia TEA0676...

Podnieś(odlutuj od płytki) obie nóżki to zniknie ten szum z tła.

0
  • #24 11 Lut 2008 15:12
    mariuz
    Poziom 32  

szymtro napisał:
    Aby radio się przełączyło na kasetę potrzeba zewrzeć piny 2-3(tape-in) oraz pin 6-2 (mute+ do masy). Można sobie potem zmieniać stronę na wyświetlaczu zwierając lub nie pin 1 do masy.

Tape in, to oczywiście powinno być 3-4 tak jak napisałeś wcześniej. Wzorując się na tym zdaniu spaliłem 3 bezpieczniki ;) Teraz radio ma wsadzony 7,5A, bo nie miałem mniejszych pod ręką ;)

Dzisiaj będę walczył z transmiterem, bo mi radio milknie jak podłączam :|
    Zasilanie z radia też działa wg przepisu :D

0
  • #25 11 Lut 2008 22:34
    SlaweK
    Poziom 43  

Skoro spaliłeś bezpieczniki to znaczy że robiłeś coś "na pałę" a nie z przemyśleniem. Przecież nie trudno namierzyć mikrostyk który informuje że kaseta jest włozona i dokładnie tak wykonać zworkę, można też włożyć kasetę i odłączyć silnik.

Jak będziesz tak działał to radio będzie schnell tot, z niemieckiego Szybko Zdechłe, kolego Schnelltot.

SławeK

0
  • #26 12 Lut 2008 11:11
    mariuz
    Poziom 32  

No wiem... Właśnie tak zastanawiałem się, czemu nagle zmieniły się numerki w złączu ;)
    Z resztą gdy zeszliśmy z kolegą do auta to już zapomniałem o zmienionej numeracji... Więc dziwiło mnie to wyrzucanie. Ale jednak się udało.
    Na szczęście ani samochód, ani radio nie ucierpiały ;)
    A "na pałę" staram się nie robić. Szczególnie, ze nie byłbym się w stanie wypłacić za radio, a co dopiero za samochód :lol:

A jeszcze mam pytanko małe... Jak myślisz, mogę pobrać z tego miejsca (pierwotnie zasilanie silniczka) 1A? Czy jednak mniejszy bezpiecznik dać?

OT:
    I wiem, jakie znaczenie ma mój nick ;) Chciałem zmienić na aktualniejszy, ale niestety jest zajęty :(

0
  • #27 10 Mar 2008 09:35
    marbed
    Poziom 15  

Piszę w tym wątku bo tu jest od początku opisane ładnie co i jak zostało zmodyfikowane aby uzyskać wejście zewnętrznego sygnału. Działało to bardzo ładnie aż zacząłem kombinować z zasilaniem playera z gniazda zapalniczki. Pojawiły się straszliwe zakłócenia, próbowałem wykorzystać układ z ładowarki samochodowej MC34063A później próbowałem z LM317 - aż chyba coś sknociłem bo player przestał działać, a ściślej nie działa z baterii, ale po podłączeniu do USB komputer widzi go jako dysk przenośny.
    Ale do rzeczy - z playerem takim jak np. ten allegro chodziło wszystko ładnie. Kupiłem taki korr i dzieje się coś przedziwnego. Z fabrycznymi słuchawkami wszystko jest OK ale jak podłączę go do tego swojego wejścia w radiu to po wyłączeniu nie da się go włączyć. Trzeba odłączyć go od radia, wyjąc na chwilę baterię, wtedy da się włączyć i można podpiąc go do radia.
    Przed wyłączeniem trzeba odpiąc od radia, wyłączyć. Aby znów działał z radiem trzeba włączyć i dopiero podłączyć do radia. Delikatnie mówiąc uciążliwe to jest. I nie za bardzo mam pomysł jak to rozwiązać?

0
  • #28 10 Mar 2008 16:13
    mariuz
    Poziom 32  

No w moim przypadku kabel do transmitera robiłem 4 razy... okazało sie, że jeśli połączę masę radia z masą audio transmitera, to znikają wszelkie sygnały. Na szczęście bez prowadzenia masy (same sygnały audio L P) gra bardzo ładnie - nie słychać żadnych zakłóceń. Może spróbuj odłączyć przewód masy audio ;)

Chociaż z drugiej strony transmiter ma połączenie masy przez własne zasilanie... a Ten Korr raczej nie. Szczerze mówiąc nie mam na to pomysłu :(

0
  • #29 10 Mar 2008 20:54
    marbed
    Poziom 15  

Pewnym rozwiązaniem może być zamontowanie po drodze czegoś takiego

no ale to oczywiście ostateczność, której wolałbym uniknąć. Może wystarczy samo odseparowanie masy playera i radia. Pokombinuję.
    W pierwszym odruchu pomyśłałem o niedopasowaniu impedancji, ale na tym samym forum trafiłem na taki wątek <<klik>> i zwątpiłem.

0
  • #30 05 Maj 2010 19:49
    zeezoo
    Poziom 26  

Osobiscie postanowilem wyprowadzic sobie gniazdo na jacka i do tego mam kabelek jack>jack, ktory (w teorii) ma umozliwiac podlaczanie zewnetrznych zrodel dzwieku. Na przyklad ipod, Tomtom...

Na testy uzylem tomtoma bez ladowarki i wszystko gra po prostu pieknie. Niestety musialem podlaczyc mase wyjscia tomtoma do masy calego radia, bo inaczej nie bylo slychac jakby pelnego dzwieku. Dzialalo, gdy L dalem do L i R do masy tomtoma lub na odwrot ale koniecznie chcialem miec stereo :)
    Wiec dalem L do L, R do R i mase do masy

No i teraz tak:

1. Tomtom gra pieknie dopoki nie podlacze ladowarki - wtedy jest dosc uciazliwy pisk. Niby cichy i jak podglosze muzyke to znika pomiedzy dzwiekami ale chcialbym sie go pozbyc.

2. iPod nie gra w ogole. Tak jakby mu czegos brakowalo. Troche charczy ale nie slychac dzwieku.

Domyslam sie, ze moze byc to zwiazane z koniecznoscia podlaczenia masy tomtoma do masy radia. Czy wystarczy zastosowanie rezystora na linii masa>masa? Jesli tak to jakiej wartosci?

Jesli nie to czy istnieje w ogole jakiekolwiek inne rozwiazanie tych dolegliwosci?

Dziekuje za rady z gory i z dolu rowniez, gdyz temat jest niesamowicie pomocny :)
    Dzieki tym zabiegom udalo mi sie oszczedzic pare stowek :)

Pozdrawiam

Proszę użyć klawisza "Pisownia" i poprawić swój post , tak aby był napisany poprawnie. Reg. pkt 15. [damiancz]

Nie mam polskiego kodowania znakow w komputerze, na ktorym pracuje. Wspominalem o tym kilka razy juz :)

EDIT:

Podlaczylem przez przejsciowke od sluchawek telefon SE W715 i cos tam niby gra ale bardzo bardzo cicho. Jak podglosze dzwiek w telefonie to okrutnie charczy i nie gra...

Nie jestem znawca tematu. Co moge zrobic z tym zeby pozbyc sie tych niedogodnosci (oczywiscie procz kupna proper radia z usb lub mp3)

Z gory dziekuje za pomoc i przepraszam moderatorow za brak polskich liter

EDIT2:

Zrobilem sobie maly filterek przeciwzakloceniowy z 2 kondensatorow 16V i 1000pf kazdy i cewki...

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=292243

Po tym co wyczytalem powinien wyeliminowac zaklocenia, o ktorych mowa w zwiazku z podlaczeniem tomtoma. Z tego co zrozumialem nalezy go podpiac na linii zasilania radia. Zgadza sie?

Teraz pozostanie tylko eliminacja pozostalych problemow... Niestety jak do tej pory nikt mi nie odpowiedzial :(

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo