Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmiana segmentu koncentryk na wifi

10 Wrz 2007 10:57 1627 12
  • Poziom 10  
    Witam

W sieci mam jeszcze 1 segment w przestarzałej technologii, mianowicie jeden HUB z portem BNC i na tym koncentryku (odległość ~220m :)) siedzą jeszcze 2 osoby..
    Pytanie - na ile opłaca się (pod względem utrzymania miesięcznego, rachunki za prąd) przeskoczyć na 2xAP wifi ?

Z tego co rozumiem trzeba by kupić 2xAP, zestawić most (na warstwie drugiej - chce mieć tą samą sieć na warstwie 3) + wykorzystać porty z AP jako switche.. Dobrze myślę ?

Chodzi mi o jak najtańsze rozwiązanie.. jednocześnie rezygnując z troche wadliwego segmentu (piorun + koncentryk = zakup nowego HUBa) + ewentualny wzrost transferu (z 10Mbit na ... 27?)

konkretne propozycje mile widziane

pozdro i dzieki za odpowiedzi
  • Moderator
    Jeżeli masz możliwość NIE wchodzenia w WiFi to trzymaj sie jej jak najdłużej.
    Przywalenie pioruna i tak wykasuje wszystko co masz w pobliżu, AP-ka, kable, kartę sieciową w kompie, nie jest to więc żaden argument.
    Najtańszym rozwiązaniem będzie wymiana kabla współosiowego na normalna skrętkę. Przy odpowiednim połączeniu (rozszyciu) kabla można na jednym przewodzie podłączyć dwa kompy i będzie to leciało spokojnie po 100 Mbs. Kosztowac będzie tyle co kabel, plus jeszcze wtyczki i pare godzin własnej pracy. I spokojny sen.....
    Co kabel to kabel, a z WiFi dojedzie kolejny problem, bo urządzeń będzie przybywać a nie ubywać. Do tego cały bałagan z zapewnieniem ochrony przed podsłuchem danych... czy nieautoryzowanego dostępu.
    To tak z doświadczenia.....
  • Poziom 10  
    ok, ale koncentryk ma 220m.. 100mpbs na skretce na to odleglosc to juz loteria.. no i raczej nie wchodzi w rachube (koszty + koncentryk lezy pod asfaltem)
    a podsluch danych ? WPA + 2 MACi to chyba nie powinien byc tak wielki problem ?
    interesuje mnie to tez ze wzgledu na koszty HUB a AP z wbudowanym switchem (roznica, czy by sie oplacalo)
  • Moderator
    Spokojnie, dobrej jakości kabel kat 5 lub 6 i 100Mbs do żaden problem. Sam uruchamiałem przęsła po 600 metrów na 100 Mbs pod warunkiem NIE zastosowania koncentratorów "lepszych marek". One mają celowo obniżone wielkości czułości torów odbiorczych.
    Szkoda że nie dodałeś na początku, że wymiana kabla nie wchodzi w rachubę.
    Nie da się tego jakoś górą, po słupach, po dachach...
    Naprawdę trochę trudno jest dobrze zabezpieczyć WiFi przy rozsądnej szybkości.
    A jak ten koncentryk działa to daj regularnie na mszę i będzie dobrze... :)
    Cały zestaw sprzętu do takiego przęsła też będzie kosztować parę stówek..... Kalkulator w garść i liczymy...
  • Poziom 10  
    Daloby sie po slupach... ale tymbardziej trzeba bedzie uwazac na kabel i burze..
    ktos potwierdzi, ze to na 250m pojdzie na skretce ?
    i co oznaczaja koncentratory nie "lepszych marek" - przyklady prosze :)
  • Poziom 23  
    irekr napisał:
    Sam uruchamiałem przęsła po 600 metrów na 100 Mbs pod warunkiem NIE zastosowania koncentratorów "lepszych marek". One mają celowo obniżone wielkości czułości torów odbiorczych.

Mozesz napisac cos wiecej ? Łaczyles w ten sposob sieci czy komp-komp?
  • Poziom 21  
    Cytat:
    koncentryk lezy pod asfaltem

Moze daloby sie wciagnac skretke wyciagajac koncentryk? Odcinamy wtyczke BNC, przyszywamy skretke do koncentryka i ciagniemy za druga strone, ma szanse przejsc.
  • Moderator
    Odnośnie sieci: podane odległości dotyczyły połaczeń HUB/HUB. Ale wiekszośc kart sieciowych i to takich noname ma parametry porównywalne i również spokojnie działaja na takich odległościach.
    Kombinowałem takie łącza na HUB-ach i swichach OVIS-a i Planet-kach. HP sie do tego nie nadają, 3Com tylko w starszych wykonaniach.
    Najprościej porobić testy na kablu zwinietym w pudle. Zakłada się dwa wtyki na cały motek i jazda....
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dajecie super rady - propozycja wymiany na przewód UTP jest niepoważna. Nie ma żadnej gwarancji, że to będzie działać. Nie oznacza to, że nie może, ale równie dobrze nie będzie działać.

Jeśli działa obecne BNC proponuje zaopatrzyć się w protectnet'y i działać tak nadal.
    Perspektywicznie można rozważyć światłowód wielomodowy - tylko to trochę większy koszt, ale już nie taki duży jak kiedyś.
  • Moderator
    Dlatego najpierw proponuję testy na kablu wsadzonym do pudełka. Kabel kablowi także nierówny. Sam sie spotykałem z przedziwnymi wynalazkami.
    Początkowo tez przychylałem się do opinii i zaleceń producentów ze 100 Mb to około 100 metrów a 10 Mb nieco więcej. Do czasu aż nie musiałem porobić sieci na obiektach o wymiarach kilometr na kilometr, kiedy odległości są naprawdę duże a sieci prowadzi się w przedziwnych miejscach i w przedziwny sposób.
    Szczytem bezczelności było uruchomienie sieci na linii napowietrznej długości niemal 8 km w jednym z leśnictw na Pomorzu Zachodnim - linia nasłupowa, przewody ok 0,8 mm ze skokiem 1 1/16 i 1 3/4 cala plus specjalna para zasilająca zbliżona rozmiarami do naszego 2x1 mm kw produkcji amerykańskiej (ponoć stosowana do napowietrznych telefonicznych traktów HDSL) - z dwoma regeneratorami 3COM - przez ciemny sosnowy las, zasilana z dwóch stron napięciem stałym 48V. 10 Mbs, działa jeszcze w zeszłym roku aż TPSA powiesiła na tych samych słupach światełko do jednego z wyniesionych koncentratorów i net został pociągnięty z szafy polpakowej. Kabel ukradli złomiarze ze dwa miesiące temu, wycinając także światełko, debile....
    Z kablami to jest tak że trzeba dokładnie sprawdzać parametry. Rozrzuty parametrów są naprawdę olbrzymie. Spełniają one oczywiście to co muszą spełniać, są takie co maja tłumienie zgodne z wymaganiami ale są też i takie które maja je jeszcze mniejsze. Przy odpowiednim dopasowaniu impedancji toru - a jest to przecież normalna transmisja dwutorowa w linii symetrycznej - można otrzymać całkiem przyzwoite parametry. Nie wskaże jakie marki kabli i jakie rodzaje są lepsze czy gorsze, jest to loteria i za każdym razem trzeba takie odcinki starannie dobierać zgodnie ze starymi zasadami doboru odcinków fabrykacyjnych. Nie ma tu mowy o przypadkowym łączeniu poszczególnych kawałków, poszczególne odcinki są dobierane między sobą. Prosty pomiar tłumienności tu nie wystarczy, liczą się także przesunięcia kątowe, transformacja impedancji wzdłużnej i cała inna masa parametrów wziętych żywcem ze starej analogowej techniki kablowej. Jak sie nie ma praktyki w takich zabawach to lepiej dać sobie spokój....
  • Poziom 25  
    Ja również proponuję założyć protectnety po obu końcach kabla i nie pchać się tam gdzie już i tak panuje potworny tłok, a uzyskanie stabilnych transferów nawet 10Mb na tanim sprzęcie wifi to już nie lada wyczyn w mieście. Takie protectnety powinno dać się zrobić samemu włączając dwie diody zenera większej mocy (napięcie należy dobrać doświadczalnie) podłączone katodami do siebie pomiędzy środkową żyłę a ekran a ekran uziemić (w praktyce to komputery należy uziemić).
    Poza tym nieco dziwne że kabel idzie w ziemi a Tobie pali HUB-y. Może to tylko poprzez brak uziemienia?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    irekr napisał:
    Dlatego najpierw proponuję testy na kablu wsadzonym do pudełka.

Test z przewodem w pudełku niewiele da - w kartonie są zupełnie inne warunki niż na przewodzie rozciągniętym w terenie.

Cytat:

Początkowo tez przychylałem się do opinii i zaleceń producentów ze 100 Mb to około 100 metrów a 10 Mb nieco więcej.

Na 100m jest gwarancja, ze musi działać, dalej jest loteria.

Cytat:

Z kablami to jest tak że trzeba dokładnie sprawdzać parametry. Rozrzuty parametrów są naprawdę olbrzymie. Spełniają one oczywiście to co muszą spełniać, są takie co maja tłumienie zgodne z wymaganiami ale są też i takie które maja je jeszcze mniejsze. Przy odpowiednim dopasowaniu impedancji toru - a jest to przecież normalna transmisja dwutorowa w linii symetrycznej - można otrzymać całkiem przyzwoite parametry.

To nie tylko kwestia impedancji.
    Bardziej czasu transmisji i zakłóceń.

Samemu można takie wynalazki testować na własną odpowiedzialność.
    Nikomu jednak bym takiego wykonania nie polecał.
  • Poziom 27  
    radio ma przy linku radiowym 11Mbps wydajność na poziomie 5Mbitów rzeczywsitego transferu danych 500-600kB/s. Natomiast koncentryk na 10 ma prawie 10, 1MB/s transferu. Miałem taka magistrale z 3com-ami.
    22Mbit to jest problem zestawić jak się jest blisko AP z laptopem.

Więc jeśli chodzi tylko o wzrost predkości to na radiu go nie będzie.
    Kabel to jest kabel!