Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Separacja 1wire...

10 Wrz 2007 12:00 3553 14
  • Poziom 20  
    Witam
    Jak najlepiej zabezpieczyć złącze/linię czujnika DS18B20? Czy jest jakiś miarę prosty układ na transoptorach? Czy może wystarczy użyć DS9503 i załatwi wszelką sprawę zakłóceń związąnych z przewodem czujnika..?
    Dziękuję
    Pzdr.
  • Poziom 27  
    Witaj
    Istnieją szybkie transoptory idące w MHz, ale nie wiem po co chcesz komplikować sobie życie (mocno)Przeciągnij przewody od czujnika kablem koncentrycznym (audio)
    Po za tym nie napisałeś przed czym chcesz zabezpieczyć tę magistralę (środowisko pracy, długość)
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    ...kabel koncentryczny to większy koszt zwłaszcza dla większych odległości, niż elektronika zabezpieczająca. Chcę zabezpieczyć procesor AVR przed resetami z powodu zakłóceń/przepięć na 1wire.
    Pzdr.
  • Poziom 20  
    ...pomyłka, wkleiłeś link z nowym postem ;)...
    właśnie szukam jakiegoś dobrego rozwiązania, najlepszego, które przejdzie nawet badania w laboratorium...pomimo, że takich nie robię. Układ robię do domu, przeciwpożarowy przy kominku. Centralka 8m od czujnika.
    Pzdr.
  • Poziom 27  
    8m kabla koncentrycznego to chyba nie majątek. Skoro to do domu to dodanie elektroniki zabezpieczającej to już przerost formy nad treścią, ale skoro się upierasz to daj transile na 5,8V.
  • Poziom 20  
    ...nie przesada, blisko idą przewody do pompy, ogrzewania podłogowego, podgrzewacza i cała reszta instalacji...zakłóceń po uszy...ma być w 100% niezawodne działać non stop, chronić przed pożarem od kominka.
    Transile podobno odpadają z powodu dużej pojemności własnej, dlatego właśnie Dallas wypuścił swój własny układ do ochrony 1wire.
    Pzdr.
  • Poziom 17  
    z mojej strony dodam, że osłona AVR'a to jedno, ale jeśli to ma niezawodnie działać to koniecznie DS18B20 musi być ekranowany na całej długości przewodu, u mnie działa obok silnika trójfazowego i trzech grzałek i dopóki nie dałem ekranowanego przewodu czujnik szalał po paru sekundach od uruchomienia silnika (zaznaczam, że cała elektronika zasilana z odrębnej fazy od mechaniki/elektryki), próbowałem na różne sposoby programowe, ale wszystko zaczęło działać dopiero po założeniu ekranu
  • Poziom 27  
    Transil:
    7nF przy 1MHz to chyba nie tak wiele?
    nawet te kilkadziesiąt nano przy 100kHz to chyba nie jest gigantyczna przeszkoda. A zresztą napięcie wyindukowane na koncentryku nie będzie wielkie, a jeśli nawet to jest ono doprowadzone do punktu masy a nie na wejście procka. Transil bardziej potrzebny za stabilizatorem. Skoro audiofilom nie przeszkadza pare xFaradów przy 20kHz to myślę, że 1-wire też wytrzyma.
  • Poziom 20  
    ..gdzieś właśnie wyczytałem, że wpływa to na zbocza przebiegów 1wire, audiofilom to nie przeszkadza bo tam nie ma warunków krytycznych dla transmisji ;) słyszą to co wpadnie w głośnik, obojętne ile tam faradów po drodze ;)
    Pzdr.[/url]
  • Poziom 27  
    No pewnie ze każda pojemność wpływa na zbocze, a szczególnie te narastające. Dziś rozpędziłem PCF8583 do 500kHz. Przebieg taktujący wyglądał jak trujkąt... no dobra prawie :)
    Ale układ się wyrabiał: podciąganie 1kOhm, zasilanie 5V i 10cm przewody
    Jutro wkleje oscylogram :)
    Pozdrawiam

P.S. Nie znasz audiofilów chyba :)

Separacja 1wire...
    Wykres dla 55kHz SCL

Separacja 1wire...
    Wykres dla 500kHz SCL

Dałbym nałożone SDA+SCL ale niestety nie mogę znależć drugiej sondy

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Popatrz np. na aplikację ds2490 (dokumentacja, strona 37). Dwie diody Schotky'ego i ds9503. W przypadku AVR a sam ds9503 powinien wystarczyć jako zabezpieczenie (diody są na każdym pinie), ale jak chcesz też możesz wstawić. Co do separacji galwanicznej to jest trochę ciężko ponieważ magistrala 1-wire realizuje montażowe AND. Swoją drogą wszędzie polecają używanie skrętki, a nie koncentryka.

W zasadzie gdyby użyć 2 pinów kontrolera, jednego jako driver, drugiego jako receiver, oba odseparować transoptorami w odpowiednią stronę, potem złączyć i dać podciąganie to może nawet by przeszło. Zaraz to narysuję..

Zdaje się, że to powinno działać, jeśli nie to niech mnie ktoś poprawi.
    Separacja 1wire...
    Co do działania, to wystawienie zera na PC4 ściąga magistralę do masy, wszystko inne zwalnia magistralę. PC5 ustawiamy na wejście z podciąganiem i odczytujemy na nim stan magistrali. Q1 to jakikolwiek p-mosfet. Można użyć n-mosfeta, wtedy na PC5 będzie zanegowany stan magistrali.

Oczywiście trzeba jeszcze rozseparować linie zasilania i masy dla magistrali i dla kontrolera. Można jeszcze zabezpieczyć bramkę tranzystora diodą zenera i w ogóle pomyśleć o normalnych zabezpieczeniach 1-wire (to o czym pisałem wcześniej).

Bardzo proszę o komentarze odnośnie tego wynalazku.
  • Poziom 27  
    Bardzo fajny schemat, można to samo zrealizować na jednym porcie i dwóch transoptorach (zmieniając ten port na wejscie HI-Z i wyjscie) Jeśli koncentryk nie będzie kablem antenowym, tylko troszke cieńszy, to na pewno wpływ pojemności nie będzie znaczący. Co do zabezpieczeń to chyba sposób z kablem ekranowanym będzie najtanszy. Słyszałem, że 1-wire jest bardzo wymagający co do czasów, więc wprowadzenie opóźnień w postaci transoptorów może mocno utrudnić funkcjonowanie układu. Chyba lepszym rozwiązaniem jest i2c i jeśli dobrze pamiętam można kupić gotowe kości separujące ta linię lub zrobić samemu. Znalazłem wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...acja+i2c&sid=2510608844699b4d704ce795601ef953
    ten przykład można spokojnie zaadoptować do linii 1-wire
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    owurac jakbyś raczył przejrzeć ten post co podałem i w nim linki to byś zobaczył między wieloma innymi, także ten układ co podałeś powyzej :)
    Pozdrawiam