Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Goliat,robot z II wojny...

10 Wrz 2007 14:01 6509 4
 • Poziom 9  
  Goliat,robot z II wojny...


  Witam
  Kto coś wie na temat tego ciekawego urządzenia?Był używany do minowania,
  wiadomo-okres wojny,ale jakieś inne ciekawostki na jego temat?Może ktoś się z tym spotkał/ma w kolekcji?To nie jest żaden offtopic,na nim wzorowane są boty firmy iRobot.
  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Goliath był samobieżną, zdalnie sterowaną miną i służył do niszczenia umocnień, robienia przejść w polach minowych etc.
  Pojazd ważył 370 kg i był napędzany dwoma 12V silnikami elektrycznymi o mocy 2,5kW każdy. W sprzyjającym terenie rozwijał prędkość ok. 10km/h i miał zasięg 1000- 1500 m.
  W kadłubie o wymiarach 150x 85x 56 (cm) mieściły się akumulatory, ładunek wybuchowy o masie 60kg a z tyłu pojazdu szpula z której podczas jazdy rozwijał się przewód sterujący.
  Pojazd miał- jak widać na zdjęciu- napęd gąsienicowy z 4 parami kół nośnych; z przodu były koła napędowe z tyłu- napinające.
  Goliath był sterowany za pomocą 3- żyłowego przewodu, którym przesyłano sygnały: przód, tył lewo, prawo oraz sygnał detonujący ładunek wybuchowy.
  Został skonstruowany przez Niemców w 1942 roku i do końca wojny wyprodukowano ponad 2500 egzemplarzy; był używany m. in przeciwko powstańcom w Warszawie (do niszczenia barykad) Dodam ,że nie była to żadna Vunderwaffe- pojazd okazał się raczej mało przydatny w działaniach bojowych.
  Nie wiem co ta w sumie prymitywna konstrukcja ma wspólnego ze współczesnymi robotami... układem konstrukcyjnym przypomina raczej brytyjskie czołgi Mark I z czasów I WŚ.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Robot , to nie tylko terminator.Jak nie widzisz to polecam porównanie z INSPECTOREM - on jest po tej "dobrej "stronie-rozminowuje.fajny opis z encykolpedii...,ale tu chodzi o ciekawostki,nieznane fakty.Poza tym
  ilu takich robotów ludzie próbują zrobić :) - jest sporo na forum.
  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Informację na temat Goliata są zaczerpnięte z artykułu o nim w "Nowej Techniki Wojskowej". Jest tam parę ciekawostek z jego bojowego użycia ale nie wiem, czy o to Ci chodzi. Zresztą w internecie też można sporo znaleźć. Jeżeli chcesz go obejrzeć to polecam wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie- stoi tam, (jego miejsce powinno być w dziale "najbardziej chybione konstrukcje uzbrojenia"...)
  Goliath ma z robotem tyle wspólnego co mój mikser- przepraszam- robot kuchenny. To po prostu wyrośnięty sterowany samochodzik. W latach 20-tych XX w Brytyjczycy przerobili na zdalnie sterowany cel potężny okręt: pancernik "Centurion", ale to nie uczyniło go robotem.
  Jeżeli szukasz ciekawych konstrukcji z II WŚ to zainteresuj się samonaprowadzająca się torpedą FIDO, którą amerykanie wprowadzili w 1942r. Co prawda ta konstrukcja poruszała się w wodzie ale jak wiadomo robot to nie tylko Terminator :D
  Pozdrox
 • Poziom 28  
  Z programu o Goliatach pamiętam nieco inne dane.
  Długość kabla rzędu 1 km (nic nie neguję), ale zasięg działania rzędu 10 km (nieprecyzyjnie pamiętam, ale taka zależność).
  Przewidywano prowadzenie kilku goliatów z czołgu w czasie ataku (stąd różnica obu "długości").