Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powłoki ochronne metodą galwanizowania w warunkach domowych

pacraf 20 Dec 2007 20:25 51730 43
 • #31
  JESIOTR1
  Level 33  
  Miałem tą książkę przez 5lat - zbierałem odczynniki, anody i katody - głównie srebro, nikiel i chrom(majątek).
  Za którymś razem azotanem srebra (ponad 1litr) zapaskudziłem całe mieszkanie - wymagało remontu - Sam byłem czarny jak diabeł przez parę miesięcy.Póżniej miałem okazję być w wyspecjalizowanym zakładzie galwanotechnicznym - ta książka jest ŚMIESZNA - nie warto jej otwierać.
 • #32
  gedzikus
  Level 12  
  Niestety nie ale jak trafie to umieszcze na forum pozdrawiam
  wesołych świat
 • #33
  kagiva
  Level 11  
  Witam wszystkich galwanotechników domowych.

  Dziś w przypływie natchnienia poniklowałem miedź.

  Sposób dość dziwny ale okazał się ciekawy - tzn:

  1.Pojemnik na wodę
  2.Sól kuchenna + ocet
  3.Zasilacz 12V 1,5A
  4.Miedziany element - do pokrycia niklem - rurka
  5.Niklowany element - w moim przypadku wkrętak chiński

  Podłączony do plusa wkrętak niklowany
  Podłączona do minusa rurka miedziana dodatkowo połączona z kawałkiem aluminium.

  Po paru godzinach elektrolizy i wypolerowaniu rurki - efekt zadowalający.
 • #34
  munruthel
  Level 13  
  Witam,

  Chromowanie nie prowadzi się w roztworach cyjanków, lecz w mieszaninie bezwodnika kwasu chromowego i kwasu siarkowego. Oczywiście istnieją też inne roztwory do chromowania jak np. mieszanina bezwodnika kwasu chromowego i kwasu fluorokrzemowego. W warunkach domowych można o tym zapomnieć, ze względu na to iż bezwodnik kwasu chromowego jest strasznie drogi i nie osiągalny dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Jeżeli ktoś się upiera, aby wykonać to w domu, to może o ten bezwodnik popytać w zakładach galwanicznych specjalizujących się w cynkowaniu. Używa się go tam do wytwarzania żółtej pasywacji na elementach. Jednak stanowczo tego odradzam, ze względu na to iż podczas procesu wydzielają się trujące gazy i można niestety zrobić sobie kuku. Chrom na +6 stopniu utlenienia jest trucizną i do tego bardzo rakotwórczą. Dodam jeszcze iż proces ten wymaga nie bylejakiego prostownika - prąd musi być idealnie gładki (nie taki jak dają zwykłe prostowniki do ładowania akumulatorów) oraz wymaga także podgrzewania elektrolitu (temperatura pracy 50-60 stopni o ile dobrze pamiętam).

  pozdrawiam
 • #35
  faxe25
  Level 2  
  Czy ktoś z szacownych forumowiczów pamięta może jak nazywa sie proces dzięki któremu przedmioty metalowe (np drobny osprzęt silnika samochodowego) otrzymuje brązowo złotą barwę. będe bardzo wdzięczny za podpowiedz. Gdzieś mi to uleciało z pamięci.
 • #37
  teodozja
  Level 11  
  Obecnie własne pokrycia galwaniczne wydają się być potrzebne. Trudno jest uzyskać "mało poważną" usługę w zakładzie, nawet za zapłatę. Poza tym "dzidziusie" bywają również starsi, którzy mają swoje pieniądze. Kto jest w miarę "pozbierany" i przygotowany to wyniki powinien uzyskać dobre. Odczynniki najlepiej gotowe sobie nabyć w formie gotowego roztworu. Znakomitym rozwiązaniem byłoby przyprowadzić specjalistę doradcę. Niklowanie, szczególnie bezprądowe, powinno się bardzo dobrze w "domowych warunkach" udać. Chromowanie może dotyczyć tylko małych przedmiotów, bo do większych potrzebne są już normalne przybory.
 • #38
  munruthel
  Level 13  
  Oczywiście, dla chcącego nic trudnego. Problem głównie tkwi w nabywaniu surowców. Nie jest to jednak tania zabawa. Chromować oczywiście można w domu, lecz skutki wdychania parującego elektrolitu mogą się bardzo źle skończyć. Miedziowanie/cynkowanie/cynowanie itd można oczywiście w domu wykonać, bo nie ma tam żadnej strasznej chemii. Lecz stanowczo odradzam zabawy z cyjankami,fluorkami i innymi trującymi substancjami.
 • #39
  Michał88
  Level 10  
  Witam
  Podepnę się pod temat :)
  Przeczytałem wszystkie wasze wypowiedzi odnośnie chromowania. Posiadam także książkę Stefana Sękowskiego "Galwanotechnika domowa". Lecz nie ma w niej nic o chromowaniu. Na elektrodzie znalazłem także stronę http://www.galwanizernie.pl/articles/17
  Lecz są tam trochę niepełne dane. Chociażby nie jest podany dokładny prąd (Dowiedziałem się że około 40-50A, ale nikt nie sprecyzował). Czy też wyliczenie cro3. Oczywiście interesuje mnie tylko, chrom na podłożu miedzi.
  Dlatego proszę o podanie literatury w której są wyjaśnione wszystkie dane potrzebne do przeprowadzenia chromowania. Oczywiście w przejrzysty sposób. Profesorski "bełkot" (bez urazy) dla mnie może być niezrozumiały.

  Dodam jeszcze, że nie mam zamiaru wdychać oparów. Nie będę tego robił w domu. Nawet nie wiem czy podejmę się tej czynności. Sam ocenię po zapoznaniu się z literaturą. Bądź instrukcjami uzupełniającymi informacje na stronie, która podałem.

  Pozdrawiam
 • #40
  munruthel
  Level 13  
  Najprościej dla Ciebie będzie zdobycie poradnika galwanotechnika. Trochę książka kosztuje,
  ale myślę że w jakiejś bibliotece będzie (na politechnikach z pewnością będzie). Jeżeli będziesz miał problem ze znalezieniem to mogę Ci parę stron zeskanować na ten temat.

  Prądu jako takiego się nie podaje, lecz podaje się gęstość prądu. W zależności od rodzaju elektrolitu wynosi ona przeciętnie od 5A/dcm2 do 20A/dcm2. Chcesz chromować bezpośrednio miedź czy też planujesz zrobić standardową powłokę Cu-Ni-Cr?

  Tak czy siak chromowanie jest procesem dosyć trudnym, ale jak się chcę to się z pewnością da. Ja swoje pierwsze chromowanie wykonałem w wiaderku.
 • #41
  Michał88
  Level 10  
  Dziękuje za informacje. wrócę do pracy zaraz po sesji ;p
  Czyli spore prądy. A więc na początek muszę skonstruować pożądany zasilacz. Mam już pomysł, że zrobię go na transformatorze ze spawarki :D

  Co do powłok, jeszcze nie mam sprecyzowanych założeń. Potrójna powłoka byłaby najlepszym rozwiązaniem. Aczkolwiek wiążę się to z większym nakładem pracy. Okaże się w praniu :] Może spodoba mi się efekt niklowania i odstąpię od chromu :D

  Jeszcze pytanie do starej powłoki chromu. Jak ją odpalić ? To tez jest w książce którą podałeś ??
 • #42
  munruthel
  Level 13  
  Jest. Chrom można zdjąć na wiele sposobów, jednym z nich jest anodowe rozpuszczanie w roztworze wodorotlenku sodu i węglanu sodu. Z tego co wiem miedzi tak obrabiać nie można, więc stosuje się inne. Zresztą chrom bardzo fajnie schodzi przy użyciu kwasu solnego.

  Do chromowania musisz mieć bardzo dobry zasilacz, sam mostek prostowniczy nie wystarczy. Z tego co pamiętam tętnienia muszą wynosić +/- 5% i do tego nie może być przerw w dostawie prądu.
 • #43
  Michał88
  Level 10  
  znalazłem dwie książki. Jedna z 2002 roku z przesadzoną ceną: http://allegro.pl/poradnik-galwanotechnika-i2075180918.html
  Oraz starsze wydanie: http://allegro.pl/poradnik-galwanotechnika-praca-zbiorowa-i2078520669.html
  Wystarczy książka z 1985 roku, czy jednak kupić nowsze wydanie ? Wiadomo, że nie chciałbym przepłacić za nowy tusz ;p Ale jeśli są znaczące różnice, to wydam te 150zł(księgarnia techniczna) na nowe wydanie.
 • #44
  munruthel
  Level 13  
  Nie widziałem tej starszej książki... mam tą z 2002 i w niej wszystko jest.