Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

i ponownie 44608P40 - TV Belstar

DamianRTV 10 Sep 2007 21:00 17374 32
Tespol
 • #1
  DamianRTV
  Level 27  
  Witam mam problem z przetwornicą na układzie typu 44608P40 (40kHZ) (75kHZ)

  http://monitor.espec.ws//files/11ak30-a10_psu_cct_351.pdf

  przeczytałem artykuły i jeden był konkretny https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic588670.html

  zmierzyłem to co tu pisało i nic nadał cyka :( ale nie umiem zrozumieć zasady działania tej przetwornicy.

  słychać że przetwornica cyka - prawdopodobnie działa (inaczej) napięcia są zaniżone do 1.2V na wyjściach, pod tranzystor odchylania H jest żarówka 40W i na niej mam 1.36V .
  Dioda 803 ma 11.2V to jedyne napięcie które jest "wysokie" . Wymieniłem elektrol. 4700uF/16 ponieważ był napuchnięty i miał 1600uF

  co robić pomóżcie - chociaż naprowadźcie na dobra drogę - pozdrawiam
 • Tespol
 • #2
  Roman Wosicki
  Level 25  
  Miałem takie cyrające przetwornice. Na wtórnym przeciążeń nie było.
  Elektrolity OK.Zostało mi tylko jedno-zwarcie międzyzwojowe na pierwotnym .Nawet raz sam przewijałem.Robota dla cierpliwych.
 • #3
  DamianRTV
  Level 27  
  Witam raz jeszcze posiedziałem trochę i podumałem i mam to co wypociłem z niego - na wyjściu przetwornicy :
  D806 1V
  D805 1,4V
  D803 12V

  D810 1,2V
  D808 nie da rady zmierzyć (gdy odpięła mi się przez przypadek żarówka to miałem 14V)
  Q804, 802 (smd) sprawdzone miernikiem dobre, C827 (napuchnięty) 4700uF/16 wymieniony na 4700uF/25 , i zmierzone wszystkie elektrolity (zasilacz,odchylanie H i V ) wszystkie dobre oprócz C613,C633 miały o 20%mniej - wymieniłem.

  Teraz co dalej mam zrobić?
 • #5
  Mirek Z.
  Moderator
  Czy Twoim zdaniem zasilacz w st-by jest w gałęzi +B czymś obciążony, że MUSISZ podpinać żarówkę?
  Napięcia wyjściowe wyglądają na właściwe. Sprawdź zasilanie procesora i obwód załączający - od procesora do scalaka w przetwornicy.
  Oczywiście - chassis można tylko się domyślać po linku, bo konkretów nie podałeś, jak już kolega wyżej zauważył.
 • #6
  DamianRTV
  Level 27  
  Witam szanownych kolegów po fachu :)
  jezak wrote:
  Może tak podaj model TV

  Więc tak : modelu nie mogłem podać bo nie ma w ogóle modelu itp. jest tylko z przodu nazwa TV - gdyby było to bym oczywiście podał. Ale do meritum sprawy.
  jezak wrote:
  Impuls wyjściowy na n.5 układu 7310 /MC44608/
  Opornik startowy na 8 nodze / napiecie startowe /

  Myślę że jak by mi przetwornica nie chodziła,
  Mirek Z. wrote:
  Napięcia wyjściowe wyglądają na właściwe.

  to bym miał coś nie tak po pierwotnej jeżeli po wtórnej są prawidłowe jak kolega stwierdził.
  Mirek Z. wrote:
  Czy Twoim zdaniem zasilacz w st-by jest w gałęzi +B czymś obciążony, że MUSISZ podpinać żarówkę?

  W sumie masz racje !!! Tak !
  (ten defekt to tv CURTIS :] i z tąd to moje niepodciągnięcie w temacie, bo tam sie tranzystor odchylania poziomego "BU508" wyjmowało i pod niego żaróweczka i zasilacz wtedy startował- acha ! bo tam też jest przycisk POWER z takim przełącznikiem niskiego napięcia- sorki :) )
  Mirek Z. wrote:
  Sprawdź zasilanie procesora i obwód załączający - od procesora do scalaka w przetwornicy.

  ok.Więc na gałęzi D803 i C827 miałem napuchnięty condensator i miał 1600uF zamiast 4700 - wymieniłem i za stab.5V mam prześledzić cała drogę czy zasila procek ?
  Tylko co mam zrobić jeżeli nie mam oscyloskopu ? da się to zlokalizować - chodzi mi o te "impulsy"

  Pozdrawiam Damian
 • Helpful post
  #7
  Mirek Z.
  Moderator
  Na razie chyba wystarczy sprawdzić zasilanie na procesorze i/lub pamięci, sprawdzić napięcia na szynie.
  Po użyciu sprawnego(!) pilota (klawiatura lokalna może być zablokowana) powinien zmienić się stan na n.47 procesora (ON/OFF) i tym samym powinny zmienić się napięcia (o przeciwnej wartości - jedno otwierające, drugie blokujące tranzystor - st-by i st-by inv.) na bazach Q802 i Q804. Tym samym powinny zmienić się stany na ich kolektorach. Zmiana napięcia na wyprowadzeniach 1 i 2 transoptora oczywiście powinna uruchomić przetwornicę do stanu ON, czyli napięcia wyjściowe powinny być typowe dla stanu pracy. Trochę do sprawdzania jest.
 • Tespol
 • #8
  DamianRTV
  Level 27  
  Drogi kolego Mirek Z. więc odkryłem eureke !
  gdy spróbowałem :
  -włączyłem przycisk power i próbowałem załaczyć klaw. lok. czyli P+, P-, to żarówka wpięta między E i C w miejscu (Horizontal) mrugła zrobiło tak jakby sie włączyło w stan pracy i po około 1/2 sek sie wyłączyło w stan standby, i to za każdym razem gdy tak chciałem załączyć z klaw. lok.
  -a gdy próbowałem (przycisk POWER -> w pozycji ON) załączyć z pilota zadziałała i to raz na 6 lub 8 razy przetwornica nie dała się uruchomić zrobiło to co w/w.
  w momencie gdy udało się przetwornice uruchomić (pragnę zwrócić tutaj uwagę że kineskop,cewki,obudowa leżą osobno , a płytka - sama płytka leży na stole "operacyjnym" gdzie sztuczne obciążenie ma podłączone. Oraz że nie posiadam schematu telewizora tylko kawałek zasilacza sciągnięty z któryś poruszanych problemów oraz niektóre aplikacje układów z "dataschet" )

  A oto napięcia, które są podczas -chyba - prawidłowej pracy przetwornicy :
  D806 - 10V
  D803 - 10V
  D805 - 12,6
  D810 - 13,5
  D808 - 116V
  -mankament tego wszystkiego to, że gdy jest na standby wyłączona to słychać warkot - ciche cykanie tej przetwornicy ( kond 33uF/50V nowy ) elki po pierwotnej w zasil. 98% sprawne.

  Co dalej mogę zrobić - pewnie to proste - wiem ! ale już całkiem zgłupiałem w tym momencie ( no jak robie porównanie do curtisa to już muszę być naprawdę zdesperowany :) )
  POZDRAWIAM DAMIANO
 • #9
  Mirek Z.
  Moderator
  Proponuję podłączyć resztę - takie wyłączanie, gdy procesor nie widzi impulsów H, może być normalne - nie pamiętam.
  Schemat przecież możesz w całości ściągnąć z Elektrody:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=255276#255276
  Również na www.eserviceinfo.com po wpisaniu 11ak30 (lub ak30) na pewno coś znajdziesz. Do niektórych schematów może być potrzebny plugin djvu, jeśli jeszcze nie masz.
 • #10
  Eljot
  Level 14  
  Dwa razy miałem problem z tą przetwornicą.
  Pierwszy kiedy kupiłem dziwnie pracujące scalaki (ćwierkały,niestabilnie pracowały)
  Drugi był podobny do mojego poprzednika z tą różnicą że zwarcie miałem w trafie przetwornicy po wtórnej stronie.Trafo było nawijane sekcjami i w wielu miejscach druty się krzyżowały i na jednym z takich krosów było zwarcie.
  Warto na to zwrócić uwagę.
 • #11
  DamianRTV
  Level 27  
  Drogi kolego Mirek.Z - problem w tym że gdyby TV działał to bym go nawet nie otwierał :) a to było tak :
  TV normalnie pracował i nagle sie wyłączył i ćwierkała przetwornica i nie dało sie go czasami uruchomić , więc pomyślałem że może być coś z przetwornicą tego TV , że może być słaba i nie wydala albo tranz. wysokiego poszedł, ale to były moje przypuszczenia gdy go jeszcze nie otwarłem. Praktycznie nie zrobiłem nic w nim tylko wymieniłem na nowy 33uF ( bez rezultatów ) przy tym scalu w przetwornicy (jest tylko jeden odziwo-niż w curtisach-znów przykład nie szczęsnego curtisa :) he he ) zmierzyłem tranzystor - st-by i st-by inv i kondy po wtórnej i tylko wymieniłem 4700uF bo był napuchnięty.
  Pytanie: z czego albo z jakiego powodu tak się zrobiło? kond napuchnięty - wiadomo: za wysokie napięcie na nim musiało być bo jest na 16V dałem teraz na 25V żeby nie mieć konfetti w przyszłości. Ale że sie nie da czasem włączyć to już - chyba problem z prockiem? Albo coś jednak z przetwornicą.

  Drogi kolego Eljot proponujesz wymienić na nowy ten 44608P40 - twoim zdaniem może być to powód ćwierkania , już kiedyś w innym TV miałem to samo i powodem był kond zaraz za mostkiem gretza - wymiana na nowy pomogła - a tu nie. :|

  Proszę gorąco o pomoc bardziej doświadczonych kolegów po fachu. Pozdrawiam Damian
 • #12
  Mirek Z.
  Moderator
  Nie wiem, czy czytałeś ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic790129.html
  Jest tu o przyczynach "puchnięcia" tego 4700, napięciach i kłopotach z załączaniem.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Ja już pisałem wcześniej, gdzie masz sprawdzać napięcia w st-by i po próbie załączenia - przede wszystkim na tranzystorkach. Ty za to sprawdziłeś tylko same tranzystorki, co niewiele daje. Jak w tym temacie powyżej - winny był rezystorek. Czyli - mierząc napięcie już można przybliżyć się do miejsca usterki. Chyba każdy element ma znaczenie - prawda? Każdy się może uszkodzić i w związku z tym objawy mogą być różne, trudno oczywiście w związku z tym jednoznacznie określić konkretną przyczynę. Trzeba po prostu po kolei mierzyć - od napięć w obu stanach począwszy, później po kolei elementy w podejrzanym obszarze.
 • #13
  DamianRTV
  Level 27  
  Dzięki :) tak czytałem wszystkie bo dałem 44608P40 na szukaj i mi wszystkie prawie posty wyskoczyły , ale przeczytałem jeszcze raz ( tak właśnie ! nic nie zaszkodzi przeczytać ) i zaraz zabieram sie do roboty i na wszelki wypadek wymienię ten nieszczęsny tyrystor, oraz skoncentruje sie na jego okolicy,
  Mirek Z. wrote:
  już pisałem wcześniej, gdzie masz sprawdzać napięcia w st-by i po próbie załączenia -przede wszystkim na tranzystorkach.

  Tak jak mówię wszystkie elementy typu C,R,Tranz. zmierzone i są ok. ale pomierzę te napięcia tranzystorach - st-by i st-by inv - napiszę jaki rezultat - tymczasem :)

  Dodano po 17 [minuty]:

  A czy można zrobić taką przeróbkę tego zasilanie 5V i uniknąć spalenia procka ? za kondem stabiliz. 12V i dalej jak na schemacie podanym niżej , czy to z tą zenerką równolegle wpiętą pod conda 4700uF wystarczy ?

  i ponownie 44608P40 - TV Belstar

  Dodano po 8 [minuty]:

  małe spostrzeżenie - ale jeśli cond 4700uF napuchł to równie dobrze mógł polecieć tranzoptor - prawda? ale jeżeli uruchomiła mi się przetwornica to wychodzi na to że tranzoptor jest ok. czy proponujecie wymianę w moim przypadku MCR? - dobra mirze te napięcia tranzyst. st-by i st-by in

  mirex wrote:
  Witam.
  10 lipca napisałem:

  ''Przyczyną uszkodzenia C827 /i procesora/ na 99% jest tyrystor. 1% na elementy w jego sterowaniu."

  Co daje razem 100%.
  Teoretycznie inne możliwości oczywiście istnieją. Praktyka jest jednak bezlitosna.
 • Helpful post
  #14
  Mirek Z.
  Moderator
  Stabilizator 12V ma w tym układzie zbyt małe napięcie na wejściu. MCR ma przewodzić tylko w st-by, żeby zasilić stabilizator 5V st-by z odczepu 150V na trafo - tylko tam jest wtedy wystarczająco duże napięcie. Puchnięcie kond. 4700 świadczy o tym, że dostaje zbyt duże napięcie (przez MCR) w stanie pracy - ON. Czyli albo sam MCR jest uszkodzony, albo jest źle wyłączany przez elementy w jego bramce z Q802 włącznie. Q804 przełącza napięcia, w tym samym czasie Q802 włącza lub wyłącza tyrystor.
 • #15
  DamianRTV
  Level 27  
  Nie nie - myśmy się źle zrozumieli - to jest tylko fragment tego zasilacza, chodziło mi o to czy nie lepiej jak byłby tu stab. na 12V dodatkowo wpięty w obwód w tym miejscu co w/w. czy wystarczy ta dioda zenera równolegle wpięta pod konda 4700uF
  mirex wrote:
  (...) popraw trochę producenta (...) Równolegle do C827 daj zenerkę o nieco wyższym napięciu. (...) Nie jest to idealna forma zabezpieczenia ale powinna wystarczyć - gdyby ponownie doszło do wzrostu napięcia to zener dostanie zwarcia i przetwornica powinna sie wyłączyć.

  Tak! właśnie mniej więcej zrozumiałem zasadę działanie tej akurat dziewnej a zarazem ciekawej przetwornicy ( a nie lepsze były z curtisów :) przekażnik itp. - ten zaś te curtisy he he -sorki ale bardzo dobrze mi się je naprawiało )
  tu podaję linka do tego mojego wycinka zasilacza,na którym zamieściłem napięcia podczas standby w kolorze NIEBIESKI , a podczas pracy przetwornicy na sztucznym obcią. na CZERWONO

  i ponownie 44608P40 - TV Belstar

  Nadal mnie dręczy to ćwirkanie w tej przetwornicy na standby, niby wszystko OK ale gdy z lokalnej go chcę odpalić to może na 9 razy odpali, a gdy z pilota to przycisk "1" muszę dłużej przytrzymać by mi odpaliła przetwornica do normalnej pracy ma żarówce (martwi mnie jedno że od samego początku nic w nim nie zrobiłem takiego konkretnego tylko pomiar napięć i elementów oraz drobna wymiana, która nie przyniosła efektów by za każdym razem odpalił TV) zazwyczaj wymieniałem kondy po pierwotnej i po wtórnej i pomagało i nie jeden chodzi juz ze 6 lat po mojej naprawie, a tu nie ma za bardzo co wymieniać.
 • #16
  Mirek Z.
  Moderator
  Nie ma co wymieniać? :) Nie zwróciłeś uwagi, że - jeśli w stanie ON Q804 powinien być zatkany (niskie napięcie na bazie) - to dlaczego na kolektorze też jest małe? Skąd się bierze taki spadek na 180 omowym rezystorku? Nie uważasz, że Q804 należy wymienić? Bo C848 już chyba wymieniłeś? A D801, tak ładnie przekreślonej, nie ma? Jej wartość wyznacza wartość napięć na st-by. Być może nie miałem jeszcze płyty z rezystorem w jej miejscu.
  To (raczej) powinno rozwiązać problem z załączaniem. Trudno akurat odnieść się do ewentualnych przepięć na C827, bo napięcia są w normie. Chyba, że pewne elementy (od Q802 i jego otoczenia do MCR włącznie) wymienisz profilaktycznie.
  Ja raczej dobrze zrozumiałem kwestię stabilizatora 12V. Jak sam zmierzyłeś, masz w tej gałęzi 10-12V (zaledwie), więc jego zastosowanie jako typowego (dodatkowego) stabilizatora jest nierealne. Nawet pracując z tak niskim napięciem na wejściu (typowo powinno być od 15V wzwyż), czyli w pełnym nasyceniu, da na 7805 zbyt niskie napięcie dla jego właściwej pracy. Poza tym - oba mają zbliżone (ok. 30V) dopuszczalne napięcie na wejściu. Przy napięciu 50V - jak zmierzono w jednym z tematów - mogą po prostu przebić jeden po drugim.
  Dioda Zenera równoległa do C827 (na 20V?) to na pewno dobre rozwiązanie. Pod warunkiem, że to dioda 1,3W, która robi zwarcie, bo małe diodki przy przeciążeniu z reguły pękają.
  No i - daj sobie wmówić, że działanie tej przetwornicy (i podobnych) - przełączanie do st-by i stabilizacja na ON itd. (mam głównie na myśli stronę wtórną) jest bardzo proste. W dużym skrócie ująłem to w poprzednim poście. Szczegóły wynikają już z analizy schematu.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Co do "ćwierkania" - to akurat nie jest prosty do usunięcia objaw. W wielu przypadkach nawet producenci scalaków do przetwornic sami zalecają wykonać różne zabiegi, by tego uniknąć.
  Jeśli jesteś pewien rezystorów, to podmień nieliczne kondensatorki przy scalaku i tranzystorze Q801. Problem z trafo, o którym było wyżej, też możliwy, chociaż mało prawdopodobny.

  Dodano po 10 [minuty]:

  I jeszcze jedno - to "ćwierkanie" w st-by masz oczywiście bez żarówki? Bo może powodem jest to zbędne obciążenie.
 • #17
  DamianRTV
  Level 27  
  Witam - ale BYK ! Ze ja tego nie zauważyłem - zaraz go pomierzę z "kazdej" strony :)
  Żarówka jest podpięta zamiast tranzystora WBU201 - on sam jest wyciągnięty dlatego bo bańka kinesk.leży gdzie indziej.
  Ze stabilizatorem 12 - masz RACJE. Dam tam zener.
  A czy zamiast Q804 (BC548B) tam bodajże jest taki ? dobrze mam na schemacie? Mogę dać BC547? tylko inna obudowa będzie (TO-92)zamiast smd.
  Co do tego napuchnięcia konda 4700uF to jest to zagadka bo nie wiadomo czego się uczepić - prawda ? Ale jedyne rozwiązanie będzie dobre to wymienić na "zapas" te elementy i mieć spokój na kolejne lata eksploatowania TV.
  A z tym ćwierkaniem to sprawdzę jak resztę podłącze to wtedy się pobawię.

  Dodano po 4 [godziny] 19 [minuty]:

  witam raz jeszcze - pragnę poprawić ten schemat zamiast tego tam przekreślonego to mam diodę zenher 5.8V i żadnego opornika nie mam, mam tylko smsd opornik 0 ohm,

  Wszystko jest ok z tym Q 804 , przełącza - działa, bo to dochodzi do Q 805 na płycie głównej i potem to też się rozdziela i idzie na procek, oraz na ten Q 802 Tam napięcia przełączajace też działają, (jak jeden wyłączony to drugi załączony i odwrotnie )
  Należę do osób , które na własne ryzyko lubią eksperymentować :) więc postanowiłem zmienić kond.w przetwornicy 33uF na mniejszy i większy
  i tu moje spostrzeżenia:
  -> przy 33uF przetwornica się załącza tak za około 6 razem , w stan normalnej pracy,
  -> przy 22uF , nie chce się załączyć - raz na 20 razy
  -> przy 47uF - raz na 3 razy się załączy, za każdym razem nap.są ok po wtórnej.
  Tylko stało mi się coś ciekawego - tak jakby się zawiesiła mi przetwornica- objaw był tak przy wyższych kondach na standby oczywiście (bo próbuję usunąć to wstrętne ćwierkanie ) to nie ćwierkało i zmierzyłem nap to jedyne na 4700uF i było tylko 1,3V , wyłączyłem i znów mi ćwierkała przet. i miałem nap 11,4 - normalne na tym kond.
  stało mi się tak ze 3 ,4 razy.
  Mało tego - moje desperackie eksperymentowanie doszło do masakrycznego punktu i dałem
  -bez konda po pierwotnej - przetwornica działała ( czas który trzymałem ją działającą w taki stanie to około 3sek.ale nie próbowałem załączyć w stan normalnej pracy - bałem się -zmierzyłem tylko nap. na 4700uF i było ok)
  ale za to na tym standby ćwierkała z szybkością około 25 razy ćwierk na sek.
  -z kondem 100uF ćwierkała 4 razy na sek. i za każdym razem się załączy,
  -z kondem 33uF 10 razy na sek. i nie za każdym razem sie włącza.

  (jeśli kogoś uraziło moje eksperymentowanie to bardzo przepraszam,czasem lubię - a co będzie jeżeli... , ale każdy najlepiej uczy sie na własnych błędach i tymi doświadczeniami można się również podzielić, by ktoś ich już nie dublował)
  Pozdrawiam Damian
 • #18
  Mirek Z.
  Moderator
  DamianRTV wrote:
  Wszystko jest ok z tym Q 804 , przełącza - działa, bo to dochodzi do Q 805 na płycie głównej i potem to też się rozdziela i idzie na procek, oraz na ten Q 802 Tam napięcia przełączajace też działają, (jak jeden wyłączony to drugi załączony i odwrotnie )

  ?? Przecież jest dokładnie odwrotnie! Nie uważasz, że to procesor zmienia stan na wyprowadzeniu ON/OFF i poprzez zmianę stanu na bazie Q804 wymusza zmianę stanu na jego kolektorze? Analogicznie na Q802, lecz stany są oczywiście przeciwne.
  Powtarzam, co już napisałem wcześniej - sprawny tranzystor przy niskim stanie napięcia na bazie (zmierzyłeś 0,2V) musi być zatkany. W efekcie na kolektorze musi być napięcie takie samo, jak na n.2 transoptora. Czyli - jeśli C848 wymieniałeś już wcześniej, to wymień wreszcie ten tranzystor!
  Za smd można dać normalny, byle z głową - najlepiej przewiercić małe otworki i dać z góry. Lepiony od dołu może sie przypadkiem oderwać.
  Doprawdy nie mam pojęcia, czy ja znów nie piszę "sobie a muzom" ;) Jakoś nic lub niewiele robisz z tego, co proponuję, zamiast tego spędzasz czas na eksperymentowaniu. A nawet nie napisałeś, czy bez obciążenia też ćwierka. Ale najpierw usuń usterki na wtórnej. Może w końcu...
  Pozdrawiam.
 • #19
  DamianRTV
  Level 27  
  Nie nie :) wiem ja po "chińsku" piszę ja to podałem od tyłu od tranzystorów do procka - to takie tam moje (...) no wiadomo że jest tak jak piszesz :)
  Ok teraz to muszę naprawić przetwornicę :) tak bez żarówki i z podpiętymi (bebechami ) wszystkimi czy bez też ćwierkała.
  Więc zrobiłem najprawdopodobniej głupotę jakiej nikt nie widział ! poprawiłem serie fabryczną i przylutowałem C857 , którego nie było na płycie a na schemacie był 100pF. I nagle BUUM ale chyba napatoczyła się może przy okazji usterka ćwierkanie :) poleciał MC44.. WBU201, 0.22ohm, 1k R834, R805, L802, Pomierzę wszystkie elementy wraz z tranzoptorem (wymienię) - ale dołożenie konda spowodowało takie BUUM he he myślę że to był powód tego ćwierkania i nadwyrężenia przetwornicy, przecież na samym początku eksploatowania tego TV musiała nie ćwierkać -prawda? Napiszę jak go doprowadzę do punktu ja był chyba dobry - no ale jakiś powód musiał być że 4700uF był napuchnięty , tak sam od siebie nie mógł, jedynie co mógł to wyschnąć. Tyle postów na ten temat jest że powinienem już go zrobić w 15min.jak kupię części - a na razie to wielkie dzięki za poświęcenie kilka minut mnie :] -napiszę jeszcze - Damiano
 • #20
  DamianRTV
  Level 27  
  Witam - uruchomiłem przetwornice (na razie nie ćwierka ) ale na kond. 4700uF mam 6.8 V i nie działają mi napięcia przełączające :( to dorobiłem tymi moimi doświadczeniami na TV :)
  :( :( :( :( :(
  A WBU201 to nic innego jak MTP6N60E

  http://monitor.espec.ws/section1/topic56674.html a tu jest "ruska" strona fajna też na temat tego TV i scala
  zmieniłem schemat - tam w/w bo diodę zener ma tylko nie mam opornika :) sorki za wprowadzenie w błąd - i bardzo dzięki za poprawienie mnie - dało mi to dużo do myślenia :) i stąd ta moja poprawka :) z TV będę walczył dalej - tylko moje pytanie dolutowanie kondensatora mogło spowodować wybuch tego MC? w aplikacji był 100pF a ja taki dolutowałem bo myślałem że może mu to ćwirkanie poprawie a tu nagle ...
 • #21
  Mirek Z.
  Moderator
  Witam. To ten kondensatorek z n.2? Może przypadkiem zrobiłeś jakąś przerwę itp. Miałem na myśli - już wcześniej - dopisać, że eksperymenty (oprócz straty czasu) mogą być kosztowne, ale uznałem, że Cię nie przekonam.
  Co do napięć - procesor pewnie ma zbyt niskie zasilanie, żeby działać - sprawdź. To napięcie w st-by zależy bezpośrednio od zenerki D801. Oczywiście, nie wymieniaj jej na inną wartość, co najwyżej - dla sprawdzenia - na taką samą. Myślę jednak, że przyczyny powinieneś szukać w rezystorach i ew. innych elementach po stronie pierwotnej, np. z n.2 scalaka. Jeśli masz - podmień transoptor.
 • #22
  DamianRTV
  Level 27  
  Tak dokładnie tak z nogi 2 - myślałem że to zmieni mi to ćwierkanie - ale tylko raz za ćwierkało tak porządnie !!! no cóż chyba metoda poprawiania producenta... Ok zmienię jeszcze raz bo już zmieniałem ten tranzoptor ale gdyby był nie tak to by chyba nie działała przetwornica.
  Chciałem dodać ze "szlag trafił" mi
  (gdy już ten 100pF do 2 nogi do lutowałem) to R805 10ohm , L802 , R834 - 1K , MTP oraz 0.22ohmy przy nim :(
  ale ćwierkania nie słyszałem gdy przetwornica mi działała po wymianie tych elem. i gdy na kond. 4700uF miałem zamiast 10V to 6.8V.
  może to było to - oby. Ale dolutowanie kond.takie BUUM żeby zrobiło ? Hmm-"wszystko się może zdarzyć..."
  -jutro znów do niego zaglądnę
  - Dzięki za twoją anielską cierpliwość w pomocy
  ____________________________________________________________________

  97% napraw - działa w tym 1 % to eksperymenty 1% nie da się naprawić a ten 1% to zepsucia :) czasem sie człowiek zagalopuje...
 • #23
  DamianRTV
  Level 27  
  Drogi kolego MIREK.Z tracę już cierpliwość na tym "złomem" (a to wszystko moja wina bo zawsze chcę przedobrzyć i potem się kończy tak :( )
  Q805 dobry - to jest wcześniej niż te Q802 i 804,
  Na Q802 na bazę wchodzi niski syg. czyli minus z Q805 i zatyka Q802 tym sposobem mam 7V na emiterze. Q804 ma znowu odwrotnie , na bazę wchodzi wysoki syg. plus i tym sposobem mamy go otwarty.
  Gdy wyciągnąłem MCR to napięcie na 4700uF było około 1.2V , Wyciąganie TL 431 nic nie zmieniło. Ale gdy odlutowałem wejście stab.5V na gałęzi 4700uF to mi napięcie rosło od tych 7 do18,20,15V dalej nie próbowałem (...)
  Za Q802,4,5 jestem pewien że są OK. Q802 miałem nawet wyciągnięty i mierzyłem czy działa Q805 - działa tylko że na jego kolektor jeszcze wchodzi nap. z procesora coś koło 4.7V i gdy Q805 był otwarty a nóżkę miałem odsyśniętą tak że do około nie było cyny to na nóżce właśnie było to napięcie i gdy zwierałem z wysterowanym Q805 to to napięcie było tłumione w tym momencie do masy, podejrzewam że tak ma być.A gdy ten Q805 będzie zatkany to w tym momencie sterowany jest Q802 - chyba dobrze to rozumuję ? ale nadal nie wiem co mi "pożera" to moje 11V na 4700uF. Mam tam 6/7V to mało. Pomierzone mam praktycznie wszystko - tranzoptor wymieniany na inny didę zenera przy Q804 mam na 11V dałem na 10 bo taką miałem na stanie, - też nic nie pomogło żadnych rezultatów - już myślałem że to procek i pamięć ale to wyeliminowałem ponieważ jest to za tym stab.5V jeżeli by tam coś było to siadało by mi również tam napięcie a za stab. mam 4.6 do 4.9 wacha się.
  A to mój schemat zasilacza poprawiony i naniesione poprawki czego nie ma
  i ponownie 44608P40 - TV Belstar
  proszę o anielską cierpliwość do tej usterki - nie wiadomo czy to jednak z mojej winy dokładaniem tego 100pF do 2 nogi w pierwotnym - może sie wreszcie ujawniła ta usterka - a może mam szukać usterki w pierwotnym - ale skoro mi przetwornica ruszyła po wymianie scala i klucza to chyba jest ok. - już sam nie wiem od czego mam zacząć szukać :(
 • #24
  Mirek Z.
  Moderator
  Witam. Mam wrażenie, że usterek w tym zasilaczu wciąż szukasz po omacku, pomimo wcześniejszych podpowiedzi.
  DamianRTV wrote:
  Na Q802 na bazę wchodzi niski syg. czyli minus z Q805 i zatyka Q802 tym sposobem mam 7V na emiterze. Q804 ma znowu odwrotnie , na bazę wchodzi wysoki syg. plus i tym sposobem mamy go otwarty.(

  I tak właśnie ma być w st-by (oczywiście wspomniane 7V jest na kolektorze). Pisałem o tym. Sprawdzanie dalszych tranzystorów w sterowaniu ON/OFF było zbędną stratą czasu.
  Szkoda myśleć, że już dawno miałeś tylko wymienić Q804, żeby było pewne załączanie, zamiast eksperymentować. Ten tranzystor, jak i C848, w końcu wymieniłeś?
  Wspominałem już, że ten zasilacz ma bardzo prostą konstrukcję i zasadę działania:
  - Q804 w st-by jest otwarty. Transoptor ma wymuszony prąd i napięcie przez zenerkę, w efekcie napięcia wyjściowe z zasilacza są znacznie zaniżone (można powiedzieć - tryb oszczędnościowy - pobór energii wyłącznie na zasilaniu procesora).
  W stanie ON - Q804 jest zatkany i napięcia wyjściowe są ustalane przez dzielnik R817/818 i dalszy układ z IC118. Wtedy oczywiście napięcia wyjściowe mają nominalne wartości.
  - Tyrystor D889 potraktuj jako zwykłą (tyle że sterowaną - załączaną i wyłączaną) dodatkową diodę prostowniczą. W st-by jest przez R813 i C817 załączany dodatnimi impulsami z trafo (ujemne "zbija" D812) i z jedynego odczepu, który ma wystarczająco duże napięcie (czyli z n.17 trafo) zasila stabilizator st-by. W stanie ON nie działa, ponieważ otwarty Q802 wymusza na jego bramce napięcie niższe niż na katodzie. Czyli - działa jako dioda podająca napięcie na zasilacz 5V tylko w czasie st-by.
  Wiele zasilaczy chassis 11AKxx działa podobnie.
  Pisałem wcześniej, że przy aktualnie zaniżonych napięciach, jeśli wykluczyć przypadkowe zwarcie na którejś z gałęzi wyjściowych zasilacza (sprawdź), po wymianie Q804, C848, transoptora i zenerki (podmień na poprzednią) nie ma poprawy, sprawdź jeszcze raz dokładnie stronę pierwotną. Szczególnie wszystko między n.2 i n.3 scalaka a tranzystorem i transoptorem (elementy mające bezpośredni wpływ na napięcia wyjściowe).
  Ja pisałem, a Ty tymczasem sprawdzałeś tranzystorki w sterowaniu :(
  Mam nadzieję, że powyższe pozwoli na bardziej konstruktywne podejście.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Jeszcze podsumuję:
  - wymień Q804 i C848
  - zenerkę wymień na poprzednią - 11V
  - sprawdź, czy nie ma zwarcia na obwodach wyjściowych
  - jeśli wciąż masz (po co?) obciążenie na +B, to je wreszcie odłącz i sprawdź napięcia
  - w razie potrzeby sprawdź stronę pierwotną, jak pisałem wyżej.
 • #25
  Wojtekx
  Level 18  
  Przepraszam nie prześledziłem całego tematu ,ale w podobnym zasilaczu miałem kiedyś przy takich objawach uszkodzony rezystor pomiarowy prądu tranzystora/ w emiterze / zwiększył wartość z 0,3 do 1,2 Ω . Zasilacz na st-by pracował poprawnie a gdy miał osiągnąć pełną moc -efekt przeciążenia przetwornicy.
 • #26
  DamianRTV
  Level 27  
  Witam panowie rewelacja P.Mirek to może naprawiać TV na odległość nie mając go na stole. !!!

  A więc tak mój błąd ! po stronie pierwotnej przy tranzystorze MTP (kluczu) - zamiast opornika 0.22 ohma dałem 2.2 ohma popierniczyły mi się srebrny z złotym :( !!!
  przepraszam za pomyłkę !!! zdarzyć się może jesteśmy tylko ludźmi :))
  Napięcia mam oki tylko strasznie mi ćwierka - okropnie to słychać !!!
  Jak dam 1 ohm to mniej ćwierka - a gdy miałem te 2,2ohm to nie było tego słychać czyli coś trzeba zrobić po pierwotnej żeby nie ćwierkała -ale boję się cokolwiek zrobić teraz bo jak mi zaś wyleci w powietrze ,,, jeszcze jak zwiększę ten 22uF na 47uF to cyka ale żadziej a jak jest mniejszy to szybciej cyka - jaki wariant wybrać ?
  :
  Mirek Z. wrote:
  - wymień Q804 i C848
  - zenerkę wymień na poprzednią - 11V
  - sprawdź, czy nie ma zwarcia na obwodach wyjściowych

  zenerka na orginalną jest, zwarć nie ma, Q802/4/5 wymienione na nowe (BC547) condy nie wszystkie taz na nowe (827,848 i nie tylko) MCR, TL431, MC44608 , MTP- nowe jedynie org. tranzoptor.
  Żarówkę miałem podłączoną po to by przetwornica była obciążona jak wystaruje mi na normalą prace czyli na te 105V bo przecież nie może tak bez obciążenia pracować przetwornica, bo się może rozpędzić i się potem spali... Mam tranzystor odchylania wyjęty i tylko płytkę na stole reszta leży -gdzieś ( ale jak już podłączyłem tą całą resztę to też mi na stadby ćwierka przetwornica - okropnie - może to jest powód tego że na samym początku miałem ten 4700uF napuchnięty ? z czego on mi mógł napuchnąć ? musiało być na nim za wysokie napięcie a jak by było to by mi i inne części popaliło :/
  Nie dałem L802 , R805 10ohm, R834 1K,
  co zrobić by to nie ćwierkało - czego jest to przyczyna
  -POZDRAWIAM wszystkich Damian.
 • Helpful post
  #27
  Mirek Z.
  Moderator
  Zacznę może od obciążenia +B. Żaden normalny zasilacz nie ma prawa się - jak to określiłeś - rozpędzić. Tym bardziej taki, który to właśnie napięcie ma mierzone i stabilizowane. Pisałem o tym wcześniej. W typowym zasilaczu ze stabilizacją i regulacją tylko po stronie pierwotnej napięcie np. 150V bez obciążenia podniesie się do ok. 170-180V - i tyle. Dla zasilacza ważne jest, choćby małe, obciążenie pozostałych wyjść. A cóż mają "powiedzieć" zasilacze, które zawsze dają nominalne napięcia, a +B jest odłączane na st-by przekaźnikiem lub tranzystorami?
  Co do R807 - wspominał o nim też kolega wyżej - dałeś tak duży, że ograniczał prąd tranzystora (i tym samym napięcia) nawet już w st-by.
  DamianRTV wrote:
  Nie dałem L802 , R805 10ohm, R834 1K

  Tak bym nie zostawiał. Pierwsze wersje tych zasilaczy były bez R834, później go dodano - chyba jakiś powód był. Za (R805+L802) daj rezystor 10Ω zgodnie z typową aplikacją producenta MC44608.
  Co do C857 - we wspomnianej aplikacji go nie ma - poczytaj dla rozrywki (czy może - uspokojenia) ten temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic441638.html
  I wreszcie co do ćwierkania. Poczytaj do końca ten temat i sprawdź efekt (ale również - jakie są napięcia w st-by po wymianie tej zenerki, głównie na C827):
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic413335.html
  Pozdrawiam.
 • #28
  DamianRTV
  Level 27  
  TAK - ja źle napisałem tylko L802 nie dałem , a tamte elementy wstawiłem nowe bo te mi sie wszystkie popsuły - tylko nie ma dławika. Ok zaraz zabieram się do tego co mi kolega zlecił ! :) dzięki na razie i odezwę się jak zniknie mi ćwierkanie :P - ale najważniejsze w tym że zasilacz w końcu ruszył

  misiek_250 wrote:
  Gdy go wlutowalem to ino ryplo i MC44608P40 z rezystore R834 i L802 oraz MTP4N60E wyzionelo ducha
  (...)
  Gdy C810 ma wartosc 100uF przetwornica nie probkuje ale nie mozna odpalic TV, przy wartosciach od 1uF do ok.60uF przetwornica probkuje.


  no ale to zupełnie jak w moim przypadku ten jeden temat, który mi podsunąłeś (też go wcześniej czytałem jak jeszcze tego posta nie napisałem)

  johnny_west wrote:

  dlaczego producent w odbiorniku zastosował zenerkę D801 na napięcie 11V :?: na schemacie widnieje że jest ona na 6,8 V :!: po wymianie tej zenerki 11V na 6,8V przetwornica pracuje tak jak powinna......zaznaczam że zenerka 11V była wlutowana przez producenta, tv wcześniej nie był naprawiany.....
  Jak to jest w innych egzemplarzach :?:

  u mnie jest tak samo - zrobię jak kolega wymienię ta zenerkę

  Dodano po 4 [godziny] 59 [minuty]:

  ___________________________________________________________________
  No i by to "pies" pogryzł !!!
  wszystko pięknie ładnie a tu sie pokusiłem na:

  04 Lut 2006 15:46 Re: BELSTAR 20A11T chassis 11AK30-2 uszkodzenie przetwornicy
  k.k Spec od TV wrote:
  Witam Proszę wymienić C857 (220pF).


  1. zmieniłem zenerkę z 11V na 9.1V - na kondku 4700uF miałem 8.6V i przetwornica dalej ćwierkała i nie chciała startować - wymieniłem z powrotem.
  2. C810 dałem 100uF i rezystorek przy Q801 rzędu 0.47ohma i ciszej znacznie ją było słychać
  3. proponowali dać 220pF za C857 - jak "du..o" to tylko raz !
  ostatni raz kupię części i zrobię tą przetwornicę bo znam ją prawie jak własną kieszeń już :) i wytnę przycisk power na pilocie i nie będzie wyłączany na pilota na standby - będzie tylko włącznik i potem z pilota na 1 lub 2 by zastartować

  NIE LUTUJCIE KONDENSATORA W PRZETWORNICY C857 !!! POWODUJE TO WYBUCH PRZETWORNICY !!!!

  a leci przy tym IC800, R805, R834, Q801, R 0.22ohma - nie mam oznaczenia,
 • #29
  DamianRTV
  Level 27  
  Więc wymieniłem IC800 Q801 R805, R834, Q801, R 0.22ohma polutowałem spalone ścieżki :) i zauważyłem że gdy dam opornik 0.19ohma ( od gapiłem z podobnej przetwornicy - wiem prąd jest wyższy w tym przypadku ) i kondziol 100uF to przetwornica ciszej cyka i wolniej - a gdy dam opornik taki jaki ma być czyli 0.22 i kondziol 33uF to przetw. cyka szybko i głośno i na 10 razy raz się załączy TV - którą wersję przyjąć ???

  Ale nadal mnie dręczy pytanie - dlaczego mi się TV nie chciał włączyć skoro ja nic nie wymieniłem ? tylko 4700uF i nadal jest w tym samym punkcie co byłem parę tygodni temu - bo te moje tu wymiany elementów to z czystej nie uwagi zrobione - ale nadal jestem w tym samym punkcie co byłem - no może profilaktycznie powymieniałem może elementy które chodziły może 5 lat na nowe ale to wszystko i nadal cicho ćwierka :( już zrobiłem wszystko co pisaliście (zenerki , tranzoptory, kondy, itp.) i nie tylko nawet doszło to próby przerobienia producenta i czym to się skończyło? sami wiecie - jakie macie rady co zrobić - przepraszam za marudzenie :) i pozdrawiam wszystkich Damiano

  ps. czy ten TV jak był nowy tez tak robił po cichu ??? tłit , tłit , tłit z szybkością 5 * na sek.
 • Helpful post
  #30
  Mirek Z.
  Moderator
  Chyba już ostatni raz piszę w tym temacie. Linki były m.in. po to, żebyś zauważył, że inni też mieli problemy po dołożeniu kondensatorka. Jeśli widziałeś je wcześniej, to nie rozumiem, po co powtarzałeś czyjś błąd. Po co powtarzałeś go ponownie - tym bardziej nie rozumiem. Dosłownie - dla mnie to niepojęte.
  Dlaczego się włącza? O ile pisałeś prawdę, wymieniałeś przecież Q802 i Q804. Już dawno pisałem, że po wymianie Q804 zasilacz powinien być sprawny. No, ale ważniejsze były eksperymenty.
  Jeśli wymiana zenerki nie pomogła, to ja już nie będę nic doradzał.
  Przede wszystkim - temat mógł być zakończony już bardzo dawno i - jak myślę - bezboleśnie. Niestety - mnie kosztował bardzo dużo czasu, a Ciebie - dużo części i wiele zbędnej pracy.
  Pozdrawiam.