Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Panasonic Toughbook CF27 problem z dyskiem.

11 Wrz 2007 07:00 2616 17
  • Poziom 23  
    Witam.
    Mam zamontowany w CF27 dysk 812 MB. Usiłowałem zamontować 20 GB. Czasem się zgłasza w BIOS a czasem nie. Miał ktoś podobne problemy? Dysk jest sprawny, sprawdziłem na innym sprzęcie. PII300 , 96 MB RAM
  • Poziom 26  
    Witam.
    Wymień taśmę od połączenia HDD z płytą główną.

Powodzenia Zdzisław.
  • Poziom 23  
    Z taśmą może być problem. Poza tym to samoróbka zmontowana wg. opisu na Elce. A czemu sądzisz, że to taśma?Podejrzewam, że po tym iż raz widzi, a raz nie. To nie tak. Na 800 mam W98. Zgłasza się pięknie. Na 20 XP z kilkoma partycjami i nie poszedł. Tylko kursor migał. Do BIOSU nie mogłem wejść. Zawieszał się. Wyczyściłem go i ustawiłem jedną partycję. Wtedy się zgłosił. BIOS widział. XP jednak się nie podniósł. Zainstalowałem W2000 i też nie poszedł. Tylko migajacy kursor.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Zainstalowałeś system na CF-27 czy na innym ?
    Bo jak na innym to system XP i 2000 nie wstanie.
    Trzeba to zainstalować na tym laptopie.
  • Poziom 23  
    A widzisz. Na innym. Stacjonarny i przelotka. Tylko, że robiłem nieraz takie próby i wstawał np.: Dell CPi 366 i przekładałem do Dell CPa 233. Dostawałem tylko komunikaty o tym, że czegoś brakuje.

Bo to były podobne komputery.
    A tu masz na pewno dwa zupełnie inne chipsety.
  • Poziom 23  
    Jak proponujesz to załatwić? Przed chwilą sprawdziłem 800. Zyje. Za chwilę machnę 20G. XP pewnie nie wrzucę na dysk instalki?! Pewnie najlepiej na 20 wrzucić 98 i wtedy XP ze zrzuconej płyty.Tylko pewnie z 96 RAM nie ruszy instalka?
    Parę minut później....
    Zonk. 20G jest wykrywany. Niestety, po wykryciu dysku nie wchodzi do BIOSu i laptop się zawiesza. Nie można go wyłączyć nawet przyciskiem POWER.
    Sformatuję dysk i sprawdzę bez systemu.

Zainstaluj W98 i potem upgrade z dysku.
    Zgraj katalog i386 na dysk do głównego katalogu i potem spod W98 winnt.exe z tego katalogu.
    XP zainstaluje się spokojnie na 96MB.
    Instalowałem nawet na 64 MB i poszło.
    Masz do tego laptopa chociaż stację dyskietek ?
  • Poziom 23  
    Nocka długa, jest co robić :-) Żartuje. Potwierdziły się moje podejrzenia. Po usunięciu systemu, partycji i zakończeniu instalacji, bez formatowania dysku spokojnie wszedłem do BIOSu. Laptop się nie zawiesił. Dla mnie to dziwne, ale bogatszy o jedno doświadczenie :-) Najważniejsze, że dysk sprawny :-) Co do stacji dyskietek to mam. Myślę aby ją przerobić na CDROM. Tzn. nie dosłownie :-), ale aby wykorzystać złączkę od stacji. Jutro jak mi nie będzie wstyd :-) to zamieszczę zdjęcie przelotki.
    Od Linuxa to pewnie na tym się trzymać z daleka, bo przy takiej ilości RAM to będzie chodził jak stary dziadek przed śmiercią..
    Po 24 H
    Koniec na dziś. Instalatorem XP usunąłem wszystkie partycje. Dysk widoczny w laptopie, przeszedł próby BIOSu. Instalatorem XP utworzyłem partycję fat. Oczywiście szybki format. Wgrałem instalkę 98 na dysk. I tu zawód. Śmierdziel zawiesza się po wejściu do BIOS. Pokazuje tylko nazwę dysku i dalej duma o d@#*. Na dziś starczy. Jutro spróbuję sformatować go pod W98 ( u kumpla ), przewalić pliki systemowe korzystając z dyskietki systemowej. Potem przerzucę instalkę 98 na dysk po raz enty i spróbuję zainstalować 98. CO ZA SZAJS.....
    a swoją drogą ciekawe czemu tak się dzieje, ma uczulenie na XP czy co?
  • Poziom 15  
    Postaw na dowolnym pc partycje fat32 na tym dysku np:fdiskiem ze start w98 i na tej partycji instaluj xp,badz 2000.Na ntfsie cf nie wstaje.Druga rzecz ze Mialem kiedys uawalone polaczenie na przelotce i 800-ka ibma wstawala bezproblemowo natomiast 40-ka szajsunga juz lezala.Instalowac xp mozesz na innym pc do pierwszego ponownego uruchomienia(tak zawsze robilem)tylko wczesniej musza byc partycje fat32 fdiskiem zrobione i instaka na d:skopiowana,wystarczy sam katalog i386
  • Poziom 23  
    Zrobiłem nową taśmę. Użyłem przewodu od myszki, gniazda od przejściówki 2,5" na 3,5" i gniazda od CDROM. Po podłączeniu dysku są problemy. Dysk podłączałem wg rozpiski. Dyski sprawdzałem victorią. Na CF są problemy znumerem dysku, modelem, LBA i pozostałymi wartościami.Po wydaniu komendy Stop silnik dysku zatrzymuje się cały czas włączona victoriaPrzy modelu dysku i numerze otrzymuję literki P na zmianę z uśmiechniętymi mordami. Jestem załamany. Nie wiem czy nie ma błędów w podłączeniu taśmy. Trafia mnie już szlag. Te same dyski podłączyłem pod Della z którego piszę i victoria wskazuje właściwe wyniki (sensowne). Na CF przy 2xF4 test mi leci, jakieś błędy , literki A i inne i wskazuje jakieś 500%. Co jest grane????
    W defektach pokazuje mi się jakieś ABRT.
    Co do BIOS.
    Bez dysku komp błyskawicznie wchodzi do BIOS. Przy podłączonym dysku robią się hece. Bardzo długo wchodzi się do BIOS, pokazuje brak dysku, albo w ogóle się nie wejdzie, albo pokazuje wartość 65535 MB w primary master co jest bzdurą . Testowany na róznych dyskach. 811MB, 20GB, 12GB.
    Schemat złączki.
    Pinologia dysku.
    I jeszcze uwaga. Nie opłaca się stosować linki z przewodów od myszki. Jest totalna siara. Ten jaki miałem miał w środku dwie żyły dokoła niteczki bawełnianej( chyba ). Podczas pobielania strasznie śmiecił i się wyginał. O wiele lepsza jest zwykła lineczka, mozna elegancko pobielić.
  • Poziom 15  
    Najlepszy na taka zabawe jest drut nawojowy z pctowego wentylatorka.Robilem juz na takim wiele przelotek i problemu nie bylo.Sproboj zrobic na tym a unikniesz wielu problemow.
  • Poziom 23  
    Hm, wiele to znaczy ile? Ja zrobiłem przelotkę stosując jednak linkę od myszki. Zmiana w technologi polegała na wyciągnięciu małymi szczypczykami drucików, podlutowaniu i włożeniu z powrotem. Oczywiście, mówię o wyjęciu pinu ze złączki co wchodzi w gniazdo laptopa. Niestety sprzęt nie wykrywa dysku. Chyba uwaliła się płyta główna. Szlag..tylko od czego...
  • Poziom 15  
    Tak tylko ze te druciki,ktore wyjeles z izolacji kabelka myszkowego nie sa izolowane ,albo jak sa to i tak ta izolacja jest taka jakby jej nie bylo ,Jak zrobiles z tego tasme to sie nie dziwie ze sie sypalo(wystarczy spojrzec jak takie myszki padaja,najczesciej z powodu kabla).Drut nawojowy ma to do siebie ze musi wytrzymac temperatury,izolacja ma swoja grubosc itp),Badz dobrej mysli ze to nie plyta,bo jak plyta to wtedy bedziemy mieli co myslec,bo albo poludniowy mostek,albo ktores z zabespieczen kleklo.
  • Poziom 23  
    Widok mojej przelotki.
  • Poziom 15  
    Niezbyt bespiecznie to wyglada od strony gdzie wpinasz sie do tasmy. U mnie sa podobnej dlugosci przewody.Zapomnialem o jednym,mianowicie sprawdz wszystkie masy na hdd,bo robiac schemat uwzglednilem tylko jedna mase,bo reszta jest polaczona ze soba w dysku(niespotkalem sie zeby masy nie byly mostkowane)ale byc moze ze w dyskach ktore posiadasz ktorejs masy nie ma i dlatego sa takie jaja.
  • Poziom 23  
    Przemierzyłem to moje cudo, czyli taśmę od dysku aż do końca taśmy wchodzącej w złącze w płycie głównej. Na razie przemierzyłem piny nieparzyste i jest dobrze. Żadnych zwarć bądź przerw w montażu. Przy wtyczce od podłączenia do taśmy wygląda nieciekawie, ale kiedy będę miał pewność to miałem zamiar zalać klejem na ciepło. Powiadasz, że masy mogą mieć przerwę? Wątpię, ale tonący chwyta się brzytwy. Zmostkuje...
  • Poziom 15  
    Ja nie zelwalem bo w czasie awarii to tzreba to sciagnac,aczkolwiek myslalem nad tym.Rysujac schemat zaznaczylem jedna mase,bo dyski ktore mialem mialy wszystkie masy zmostkowane,ale roznie to bywa lepiej sprawdzic jak sie ciac niepotrzebnie.Mi natomiast swiruje bateria(laczy,nielaczy),wlutuje mende na stale:)