Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC AV28BT5 - problemy z korekcją E-W, oraz z SDA555X

11 Wrz 2007 11:44 1026 1
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Mam taki telewizor - JVC typ z rodziny AV28BT5.
  Telewizor ma zniekształcony obraz - tj zwężony - z parabolicznymi wklęśnięciami po bokach. Nieco za wysoki. Dodatkowo zbiesił się procesor - jest martwy jeden klawisz [VOL+], nie reaguje na pilota, i natychmiast po pojawieniu się zasilania włącza telewizor. Zasilanie procka jest OK - 3,35V na wyjściu stabilizatora na LM317.

  Zanim padł (tak zakładam) procesor SDA555X korzystanie z menu serwisowego i regulowanie szerokości E-W, paraboli E-W i korekty paraboli E-W w narożnikach nie dawało żadnego rezultatu.

  Najpierw obwód wykonawczy korekcji E-W. Tranzystor wykonawczy regulacji E-W - Q603 - MOSFET - brak normalnych oznaczeń tylko PHILIPS 9NQ20T - sprawny - tj test na sterowanie napięciowe bramka przeszedł. Oryginalny rezystor R629 (2R7 - pomiędzy drenem Q603 a cewką L604) miał przerwę , dolutowany w poprzedniej naprawie (nie przeze mnie) opornik był spalony.

  Pomimo wymiany opornika na nowy - brak nadal korekcji E-W - tj obraz bez mian. Napięcia na wyprowadzeniach tranzystora Q603 - odmienne od podanych w manualu od TV - (w nawiasach podaję wartość wg tegoż manuala) - G - 0,18V (3,1V), S - 0V (0V), D - 1,2V (15,2V).

  Cewka L604 dość mocno się grzeje. Diody pomiędzy tranzystorem mocy odchylania poziomego i układu korekcji E-W a cewkami odchylającymi - D611 i D612 - wydają sie być OK - test diod miernikiem przeszedł pomyślnie - tak - również OK jest dioda w obwodzie korekcji liniowości poziomej. Kondesatory w układzie korekcji E-W nie wykazują przebicia - pomiar rezystancji miernikiem.

  Zmierzyłem rezystancje cewek odchylających: poziomie - 1,9 omów, pionowa 9,7 omów. Podczas pracy napięcie na cewkach względem masy wynosi 155V.

  Procek padł sobie ot tak z nienacka ..... wrrrr. Z tym sobie poradzę - wymian na nowy. Natomiast totalnie zgłupiałem w kwestii korekcji E-W. Opisanym tranzystorem steruje duża kość procesora sygnałów video i synchronizacji.

  Może ktoś ma doświadczenia z tym telewizorem lub zbliżonym modelem.

  P.S. poszukuję tegoż procka SDA55XFL taki napis jest na kości. Zakładam że to procek OTP więc powinien być dla tegoż typu TV.

  P.S. 2 - Kostka jest produkcji Infineon'a. Z datasheetu (ale od Micronas'a) wynika że ma pamięć programowalną flash