Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dnt M2740 AM/FM brakuje pełnej mocy oraz wysoki SWR

czn 11 Sep 2007 14:24 2895 16
NDN
 • #1
  czn
  Level 12  
  Witm,

  mam problem z radyjkiem. Radio przywiezione z Niemiec, odblokowałem je, przestroiłem i ogólnie jestem zadowolony-dobra jakość rozmów, niewielkie szumy. Ale mając pod ręką SWR-miarkę, postanowiłem zmierzyć moc (podłączając zamiast anteny rezystor 50om) i tu szok-moc na AM wynosi ok. 0,2-0,25W, a na FM 2,1W, a powinno być 1W na AM i 4W na FM! SWR-miarka (President Tos-2) jest raczej sprawna, bo na innej SWR-miarce moc była praktycznie taka sama.
  Antena to Lemm AT 1200 zamocowana na klapie, uchwyt SF-40, dobrze zmasowana. Ludzi słyszę w mieście z ok. 4-5km, na trasie ok.8km.

  Co może być powodem braku pełnej mocy? Jak mogę we własnym zakresie przywrócić fabryczne parametry? Nie jestem elektronikiem, ale wiem co to rezystor, tranzystor, układ scalony itp. Dysponuję schematem radia (nie do końca czytelny), oraz miernikiem uniwersalnym.


  Kolejna sprawa to SWR-aktualnie ok.3. SWR mierzony jest na FMie, ponieważ na AMie brakuję mocy aby wykalibrować sprzęt. Antena niegdyś została już ucięta o ok.3cm (wtedy na innej SWRmiarce, na AMie SWR "wynosił" 1,2). Po ok. 2 miesiącach SWR wzrósł do ok.2 więc kabel został zmieniony na kabel od Hustlera skrócony o jakieś 20cm (bo tyle mi ucieli kabla złodzieje jak prywatyzowali moją antenkę). Zmiania kabla nie pomogła. Wczoraj poczytałem trochę elektrodę i postanowiłem poeksperymentować z długością kabla. Czym dłuższy, tym SWR mi spadał, aż do nawet 1,6 po dodaniu ok. 70cm. Ale dałem sobie spokój, bo przecież kabel nie służy do strojenia, a przy dowolnej długości powinno dać się dopasować antenę.

  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tych problemów.

  Pozdrawiam serdecznie
  Łukasz
 • NDN
 • #2
  atrix55
  Level 24  
  Witam ! Jaki szok ? To normalne , wytwórcy podają w danych zawsze np. 1W lub 4W, ale to zwykle dotyczy mocy maksymalnej . Zwykle radia CB do mocy 4W pracują właśnie z mocą 2,5 W . Jeżeli chodzi o antene to zwróć uwagę na : 1 ant - masa nie więcej niż1Ω , połączenie bat - cewka anteny ( śniedż ) , sama cewka popraw luty . pozdrawiam
 • #3
  czn
  Level 12  
  ok, sprawdzę jeszcze raz dokładnie masę.

  A co do mocy-te 0,2W to stanowczo za mało. Jednocześnie przypomniałem sobie, że gdy wszedłem w posiadanie tego radia, rdzeń jednej z 3 cewek (przed anteną, po końcówce) latał we wnętrzu radia. Wtedy wkręciłem go do poziomu mniej więcej takiego, jak w dwóch pozostałych cewkach.

  Po dłużeszj lekturze elektrody, postanowiłem "pokręcić" tymi cewkami, w efekcie uzyskałem 0,5W na AM, lekko ponad 4W na FM. Modulacja uległa zmianie, dźwięk był jakby bardziej płytki.

  Następnie wziąłem w obroty kolejną cewkę, przy driverze. Wykręcenie rdzenia o 4 obroty podniosło moc do 1W w AM, i aż 8W w FM. Modulacja jest jeszcze bardziej płytka.

  Pozostało teraz wyregulować modulację, i tu pytanie-na której cewce najbardziej zwrócić uwagę? Kilka ustawień daję praktycznie tą samą moc.
  Głos przypomina mowę z zatkanym nosem. Podobny efekt można uzyskać jak w sprzęcie audio podbije się częstotliwości w okolicy 1kHz-3,3kHz.
 • NDN
 • #4
  atrix55
  Level 24  
  Jeżeli chodzi o domowe dostrajanie filtrów to bym odradził . Bo nie dostroisz a rostroisz . A wydaje mi się że właśnie objawem tego jest dziwna modulacja . Ajaka była modulacja przed tymi zabiegami .Atrix.
 • #5
  czn
  Level 12  
  wcześniej modulacja była ok-czysto i wyraźnie.

  Postaram się jeszcze pożyczyć miernik częstotliwości i sprawdzić czy nadal wszystko ok. Bo wcześniej radio dostroiłem idealnie.
 • #6
  mpn103
  Level 34  
  Przy takim współczynniku fali stojącej nie uzyskasz nic.
  SWR 3 to ma kawałek drutu podłączony pod gniazdo antenowe.
  Im większy SWR tym mniejsza moc nadawania wydzielana przez końcówkę ze względu na to że ma baaaardzo złe niedopasowanie.
 • #7
  czn
  Level 12  
  tak jak napisałem, moc mierzona jest na sztucznym obciążeniu, nie na antenie....
 • #9
  mpn103
  Level 34  
  A zmierzyłeś SWR sztucznego obciążenia?
  Jeśli nie to zrób to i powiedz jaki wynik.
 • #10
  czn
  Level 12  
  SWR na sztucznym obciążeniu 1 z malutkim haczykiem. Dosłownie wskazówka tylko drgnie.

  @kondensator, ja nie kręcę tymi trymerami aby uzyskać jak największą moc, chcę poprostu przywrócić parametry fabryczne. Odkąd mam te radio-to już było rozstrojone ponieważ w środku radia "latał" jeden rdzeń od cewki.

  Radio przyjechało z Niemiec i na początku miało iść na śmietnik. Ale, że poczytałem trochę elektrodę to udało mi się je odblokować, później przestroić odbiór, a po pewnym czasie zestroiłem dokładnie nadawanie. Ale po pół roku postanowiłem, że jeszcze dociągne moc do tego 1W.
  Radio ma ze 20 lat, jak nie więcej, ale jakością nie grzeszy, w porównaniu do innych radyjek po 200-300zł. A na porządnego Presidenta szkoda mi pieniędzy.


  A więc finalnie, postanowiłem dalej nic nie grzebać w środku. Kręcenie filtrami praktycznie nie zmienia barwy dzwięku. Moc jaką uzyskałem to ok. 1,2 W na Am przy odpalonym silniku. Zastanawiam się tylko czy nie zmniejszyć głębokości modulacji. Fabrycznie jest ustawione prawie na max, a to powoduję, że podczas rozmowy moc dochodzi nawet do ok. 8-9W. Czy nie za dużo? Skręcenie modulacji ogranicza max mocy do ok. 4W, ale jestem wtedy ciszej słyszany.


  Co do SWR, masa wydaje się prawidłowa. Cewka też jest raczej w porządku bo zasięg jaki uzyskuję jest dosyć spory.
 • #11
  mpn103
  Level 34  
  A ty dalej masz taki SWR przy podłączonej antenie i chce wyciągać nie wiadomo ile mocy?!
  Najpierw musisz doprowadzić antenę do używalności, tj. jak najmniejszego SWR, później korekcja mocy nadajnika.
 • #12
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  czn
  Quote:
  ...Zastanawiam się tylko czy nie zmniejszyć głębokości modulacji. Fabrycznie jest ustawione prawie na max, a to powoduję, że podczas rozmowy moc dochodzi nawet do ok. 8-9W. Czy nie za dużo? Skręcenie modulacji ogranicza max mocy do ok. 4W, ale jestem wtedy ciszej słyszany.


  Jeżeli z 1,2W na AM-ie masz przyrost mocy w takt modulacji do 8-9W to coś nie tak. Około 300% modulacji.
  Ja myslę , że Twoja SWR-miarka jest do niczego.
  Mimo , że mierzysz na sztucznym obciążeniu to i tak nie jesteś pewien pomiaru. SWR-miarki ze sklepu CB to mimo jej ceny, nie koniecznie są OK.

  Prosty sposób sprawdzenia czy działa ona poprawnie (SWR-miarka) jest następujący:
  Pierwszy paramater to - wskażnik fali odbitej. Można zrobić prosty eksperyment. Na wyjście reflektometru podłaczyc (bez indukcyjny) opornik. I tak, przy :
  50Ω WSF (odbita) 1
  75Ω = około 1,5
  100Ω = około 2,0
  200Ω = około 2,5
  około dlatego , że prawie nigdy nie uzyskasz na 50Ω = 1,0 dla tanich SWR-miarek CB.
  w drugą stronę:
  33Ω = około 1,5
  25Ω = około 2,0

  Drugi parametr to kierunkowość w dB. Tutaj poprostu zamień wyjście z wejściem i zobacz czy pomiar w % padająca i odbita jest taki sam jak przy podłączeniu normalnym.
  Prosty sposób na obliczenie jaki to WFS na nie wyskalowanym mierniku , to:
  Przy padającej "wychylić" miernik na 100% a przy odbitej sprawdzić ile % na mierniku. Np. padająca 100% a odbita 10% skali , to :
  WFS = (100+10)/(100-10) = 1,22

  Jeżeli nic mi się nie pomyliło to powinno byc OK.

  Pozdrawiam.
 • #13
  czn
  Level 12  
  kolego mpn103, a jaka różnica czy zacznę od ustawienia SWR czy od mocy?!? Przecież moc i tak reguluję na sztucznym obciążeniu.

  @ radiosystem, SWR miarkę sprawdzałem na innym radiu-Cobra 19DX i moc wychodzi ok. 4W.


  Co do anteny-prawdopodobnie znalazłem usterkę. Po rozebraniu cewki, w środku było dużo wilgoci. Narazie posmarowałem elementy łączące butaprenem, który po zaschnięciu będzie pełnić funkcję uszczelki ze względu na elastryczność. Dodatkowo, wenątrz wysmaruję wszystko smarem. Mam nadzieję, że to pomoże.

  ============================================


  problem z anteną rozwiązany!

  winna okazała się woda. Po oczyszczeniu i nasmarowaniu, SWR wskazywał odpowiednio na kanałach: 1-1,2 20-1,4 40-1,8.
  Po skróceniu na kanale 1 wskazówka nawet nie drgnie, na kanale 20 wskazówka delikatnie się wychyla (o jakieś 0,5mm na końcu wskazówki), na kanale 40 jakieś 1,25. Dalej już nie tnę anteny bo i tak straciła już parę centymetrów.
 • #14
  kondensator
  Level 36  
  ->Czn
  Gratulacje! Drobne uzupełnienie:
  Wilgoć lubi w najlepiej zamknięte miejsca wchodzić i tam już zostawać.
  Często lepiej wykonać w odpowiednich miejscach od dołu dwa (!) otwory
  odkraplające wilgoć (jeden w najniższym miejscu, drugi minimalnie wyżej)
  Duża stała dielektryczna wody - duże straty, przestrojenie anteny.
  Ze smarem podobnie - zwł. przy większych mocach i częstotliwościach,
  dlatego nie należy pokrywać nim cewek, zwłaszcza grubo.
  Do zabezpieczania łączeń w.cz., cewek <1GHz niezły jest Plaskik70 spray.
 • #16
  czn
  Level 12  
  SUPER!!!

  Wielkie dzięki Marku, kiedyś potrzebny był mi schemat tego radyjka, a ten ogólno dostępny nie był w najlepszej jakości.

  Dobrze zachować schemacik na przyszłość, radyjko od momentu mojej ingerencji działa znakomicie, ale kto wie jak długo pożyje ;-)
 • #17
  Marek Matysek
  Level 19  
  Ten schemat dostępny na forum choć podpisany, że jest to AM/FM to tak naprawdę jest to tylko FM. Zamiast pomagać wprowadza w błąd.