Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PECEL

zygmik 16 Nov 2003 08:26 2507 10
    zygmik
    Level 11  
    Witam!
    Zbudowałem sterownik do akwarium, który steruje 6 lampami (świetlówkami) imitując świt i zmierzch w akwarium. Urządzenie zrobiłem na procesorku AT89C2051. Nie jestem do końca z urządzenia zadowolony, ponieważ 2 kB pamięci i tylko 2 porty nie do końca rozwiązały problem. Np. ustawianie zegara realizuję poprzez włożenie w podstawkę 2 procesora z programem ustawiania czasu rzeczywistego na PCF8583 oraz podłączenia klawiatury do wyjść procesora, które normalnie mają zadanie włączać i wyłączać świetlówki. W miarę jedzenia apetyt rośnie... chciałbym dodać jeszcze inne elementy sterowania np. temperaturą i być może kilkoma zaworami, jak to w akwarium. W czasopismach znalazłem coś o nazwie PECEL i tu pytania:
    1. Czy jest to dobry kierunek dla początkującego elektronika hobbysty?
    2. Czy warto zainwestować w kit AVT z PECEL-em, czy lepiej kombinować (układ, płytki) od razu dostosowując go do własnych potrzeb ?
    Pozdrawiam Zygmunt zygmik(malpa)tcz.pl
    genetix
    Level 24  
    kiedys mialem zajawke na zrobienie czegos podobnego, z pewnymi zmianami:

graphic LCD,
    proc 89C55, albo dallas ...C420
    zewnetrzny RAM
    i wiele innych bajerow typu IrDA, RC5, moduly radiowe telecontrolli

pomysl upadl z braku czasu (studia)

obecnie przymierzam sie do zrobienia czegos takiego na ATmega

wymyslilem sobie tak:
    - 8-bit analizator stanow logicznych
    - scanner I2C
    - interfejs SMART-CARD (czytnik, emulator, skaner transmisji)
    - IrDa, RC5
    - komunikacja szeregowa z PC by RS232
    - interfejs FBUS/MBUS do nokii
    - pamiec danych: Compact Flash np 16-32MB
    - gniazda na cardritge z interfejsami. np. analizator linii telefonicznej, czyli cos a'la PCIMCIA, lecz mniej zintegrowane.
    - w przyszlosci moze mp3 player ;)

moim zdaniem ciekawa sprawa, PECEL wymieka na starcie.
    szymtro
    Level 30  
    to jest bardzo dobry kit na poczatek. Nie musisz sie martwic o zaprojektowanie plytek. Wystarczy ze podlaczysz go do jakiegos bufora wyjsciowego i juz mozesz zaczac opracowywac algorytm. Wyswietlacz, klawiatura 16 przyciskowa i cala masa portow wyjsciowych(w tym pare wejsc analogowych) to bardzo dobra konfiguracja jezeli nie zalezy ci na jakims odlotowym wygladzie calosci. Mozna tam tez wsadzic procesory 89s tylko trzeba wywalic uklad resetu.
    zygmik
    Level 11  
    Serdecznie dziękuję Kolegom za sugestie w sprawie dalszych działań w temacie mikroprocesorowym. Jako raczkujący elekronik hobbysta jednak zdecyduję się na PECELA, chociaż z obawami czy sobie poradzę, ale myślę, że w gronie takich samych hobbystów nie zginę :)
    Pozdrawiam Zygmunt
    szymtro
    Level 30  
    Niemartw sie na zapas. Jezeli napotkasz na jakis problem ktorego niemozesz ruszyc dalej sam to wal jak w dym. napewno ktos ci pomoze a inni tez beda mogli sie czegos nauczyc przy okazji.
    zygmik
    Level 11  
    Analizując artykuł o PECEL'u zamieszczony w nr 9/2001 EdW doszedłem do wniosku, że w zasadzie na zbudowanie sterownika potrzeba:
    - procesor AT90S8535
    - kwarc 8 MHz
    - kwarc 32 kHz (zegarkowy)
    - 2 kondensatory ceramiczne 27pF
    - reset
    elementy te można nabyć w sklepach internetowych(w ciągu 48 godz., a nie jak w AVT 2 tygodnie), do tego można zrobić prostą płytkę z jednostronnym drukiem i skromny zasilacz. Programator i tak trzeba sobie zrobić np. STK200/300 jak widać na schematach - bardzo prosty.
    Czy się mylę? Poprawcie mnie, bo może bujam w obłokach. Oczywiście stopniowo można dobudowywać dodatkowe funkcje, ale jako podstawa solidnego sterownika wystarczą chyba w/w elementy.

Pozdrawiam Zygmunt
    szymtro
    Level 30  
    Wlasciwie wystarczy plytka uniwersalna kwarc(tylko jeden(ten drugi na poczatku jest calkowicie zbedny) procesor (naprzyklad 89s52 - bo nie musi to byc AVR) i jakis reset(naprzyklad kondensator 220n z reset do plusa - dla 89s52) i jakis zasilacz
    zygmik
    Level 11  
    Zgadzam się, tylko całość rozpatrywałem pod kątem własnych możliwości. Do 8535 mam złożony bardzo prosty programator ten STK200/300, jeżeli gdzieś nie skopałem ścieżek na płytce to zadziała. 8535 można programować w działającym układzie, czyli odpada emulator. Wlewasz soft i resetujesz układ. Chyba spróbuję coś takiego złożyć. Płytkę prawie mam zaprojektowaną (parę poprawek) i jazda. Będzie większa satysfakcja lub całkowita klapa.
    olekewaagata
    Level 25  
    Panowie, rozwiązanie które zaproponuję stosowałem wielokrotnie
    jeśli muśiałem zwiększyć liczbę lini poetów mikroproc.
    Stosowałem HCT573 jest to zatrzask osiem lini sterowany jedną linią,
    a jeśli ktoś chce mieć jeszcze wyjścia ustawiane w stan wysokiej
    impedancji to potrzebna druda linia.
    Po prostu potrzebne dane wystawialem do portu, zatrzaskiwalem
    w 573 i linie portu mam dalej wolne.
    genetix
    Level 24  
    olekewaagata wrote:
    Panowie, rozwiązanie które zaproponuję stosowałem wielokrotnie
    jeśli muśiałem zwiększyć liczbę lini poetów mikroproc.
    Stosowałem HCT573 jest to zatrzask osiem lini sterowany jedną linią,
    a jeśli ktoś chce mieć jeszcze wyjścia ustawiane w stan wysokiej
    impedancji to potrzebna druda linia.
    Po prostu potrzebne dane wystawialem do portu, zatrzaskiwalem
    w 573 i linie portu mam dalej wolne.

czyli de facto 9..10 linii (w sumie)

ja proponuje rejestry przesuwne:
    http://www.avrfreaks.com/Tools/showtools.php?ToolID=408