Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarnobyl- w poszukiwaniu prawdy.

27 Cze 2010 15:50 25512 50
 • #31
  kaziowichura
  Poziom 14  
  Cytat:
  mmm777 napisał:
  Eee...A co by je (te odłamki) miało tak skutecznie wyrzucić w powietrze ( i to raczej wysoko )....
  A co spowodowało rozwalenie w drzazgi pokrywy reaktora ważącej bagatela 2000 ton ?

  Nie chce się wpieprzać do tematu poruszanego 2 lata temu ale bardzo ciężko było by wyrzucić coś takiego wysoko... po prostu działanie oporu powietrza jest tak duże że np. stalowa kulka o średnicy 1mm nie przeleciałaby 150 m w góre nawet jeśli by miałą prędkość początkową 400 m/s
  Żeby coś mogło dłużej utrzymać swoją energię musi więcej ważyć, chodzi tu o gęstość (dlatego pociski są ołowiane) ale też i o średnicę (no i kształt ale zakłądamy kulę)

  W miarę jak rośnie średnica kuli masa przyrasta do trzeciej potęgi dlatego większe kule lecą dalej... oczywiście zakładam tu oczywiście dla uproszczenia kulę która ma lepszą aerodynamikę niż wiele innych kształtów i nie będzie 'koziołkować' w locie

  Oczywiście typowy pocisk z broni palnej to trochę inna sytuacja bo jest stabilizowany przez obroty nadane mu w lufie.

  Reasumując - te kawałki nie mogły być wyrzucone wysoko przez eksplozję... jedyna opcja jest taka że były w miarę lekkie i poniósł je wiatr i/lub wzniosły się w górę w kominie ciepłego powietrza bezpośrednio nad elektrownią  Tu macie całkiem niezły film (część 1 reszta na youtube) na temat tego jak doszło do katastrofy... moim zdaniem genialny bo pokazuje cały splot różnych czynników w tym ludzkich... niestety po angielsku

  Link
 • #33
  andrzej_karon
  Poziom 10  
   
   
  Hmmm… W przypadku tegoż filmu, pt. "Katastrofa w Czarnobylu", który jest (co tu kryć?) filmem POPULARNO-"naukowym" (z naciskiem na: POPULARNO) — więc do tego oraz innego "dzieła" z Kanału Discovery na temat Awarii'86 (pt. "Bitwa o Czarnobyl") — radziłbym podchodzić do tego, co w nich mówią na temat przyczyn, przebiegu i skutków pamiętnej Awarii CzAES — z pewnym dystansem


  Polecałbym bardziej w tym temacie, poniższy film (też po Polsku):

  Link  BTW: A przy okazji warto zajrzeć też na str. poświęconą Czarnobylowi:
  http://czarnobyl.wikia.com/
 • #34
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Strefa staje się coraz bardziej otwarta szczególnie na zorganizowane wycieczki,
  skutkuje to powstawaniem autorskich materiałów, często dostępnych w sieci.
  Dzięki temu na przestrzeni lat zamiast o domysłach można mówić o udokumentowanych materiałach,
  przykładowo w 2006r. w temacie w którym pojawił się wątek Duga-2 (Radar OTH) uczestnicy tematu opierali się na niewielkiej liczbie dostępnych wtedy informacji.

  Obecnie antena odbiorcza radaru pozahoryzontalnego Czarnobyl-2 jest jedną z atrakcji przyciągającą do strefy zarówno zorganizowane wycieczki których efektem są dostępne w sieci zdjęcia i filmy:
  Galeria zdjęć Czarnobyl-2 oraz wnętrza budynków kompleksu
  Film z wyprawy do strefy i eksploracja anteny "russian woodpecker"

  Strefa przyciąga także mniej oficjalne wyprawy:
  Skoki spadochronowe z anteny Duga-2
 • #35
  Chris_W

  Poziom 37  
  Czyli te setki lat wysterylizowanego terenu można uznawać za bajki. A pamiętam prognozy dla różnych rodzajów skażeń radioaktywnych - roztaczano wizje rozległych pustyń bez życia - a tu proszę, strefa zarasta lasem, mieszkają sobie zwierzątka, istny rezerwat przyrody - tylko ze tam miała być pustynia ;)
 • #36
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Zarówno otwarte przestrzenie nie przypominają pustyni,
  jak również niszczejące budynki pozwalają na dotknięcie znajdujących się przedmiotów gołą ręką: wnętrza budynków kompleksu Duga-2

  Jednak zarówno otwarte przestrzenie jak również budynki przypominają pole minowe.

  Ciągle można się natknąć na promieniujące duże elementy a także małe drobinki które mogą przykleić się do skóry lub mogą zostać wciągnięte do nosa/płuc,
  efekty raczej nie będą pozytywne dlatego niezbędne są kontrole dozymetryczne przy przekraczaniu granic strefy oraz wskazany jest dozymetr osobisty.
 • #37
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #38
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Przecież w Czarnobylu mieszkają ludzie. Większości mieszkańców to oczywiście pracownicy i naukowcy, którzy przyjeżdżają do zony w systemie zmianowym, ale jest też spora część tubylców.
  Mają nawet sklep i knajpę, gdzie podają wódkę z sokiem pomidorowym :D : Link
  Dworzec "PKS" też jest: Link

  Kolega myli Czarnobyl chyba z Prypecią.
 • #39
  helmud7543
  Poziom 43  
  Jemu chyba nie chodziło o pomieszkiwanie, a stałe zamieszkanie, z możliwością uprawy ziemi, swobodnego poruszania się it. Radioaktywny grunt musi zostać przykryty na odpowiednią głębokość pyłem, co cały czas się dzieje ale na otwartych przestrzeniach. Trzeba by też zburzyć budynki, wyciąć las i wywieźć drzewa. Oraz zbudować nowy sarkofag, bo istniejący w końcu się zawali.
 • #40
  mikevein
  Poziom 13  
  Akurat nowy sarkofag jest w trakcie budowy, i to dość zaawansowanej:

  Czarnobyl- w poszukiwaniu prawdy.
 • #41
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #42
  helmud7543
  Poziom 43  
  Trzeba by sprawdzić na jakichś mapkach promieniowania, albo wybrać się z licznikiem Geigera :-) Jest to możliwe. Oprócz radioaktywnych gazów, które dosyć szybko po zasypaniu zniszczonego rdzenia przestały mieć ważniejsze znaczenie, opad radioaktywny stanowił pył - małe fragmenty ciał stałych - fragmentów rdzenia czy produktów spalania grafitu, niesione przez powietrze i opadające na grunt. To, gdzie to opadło zależało np: od pogody. To gdzie i na jak długo zostało, zależy od terenu - zabudowań, stopnia zalesienia.
  Nie wiem na jakiej podstawie wyznaczono strefę zamkniętą ale:
  1. Jeśli wyznaczono ją na podstawie odległości od elektrowni, to nie musi pokrywać się z realnym skażeniem.
  2. Jeśli wyznaczono ją na podstawie pomiarów promieniowania z czasu katastrofy (zanim ugaszono pożar) to nie musi pokrywać się ze skażeniem długoterminowym (pożar wyrzucał w powietrze pył i gazy, nie wszystkie skażone wtedy tereny trzeba było na stałe przesiedlić).
  3. Ważna jest profilaktyka. Np: wyobraź sobie, że mieszkasz na takim terenie, promieniowanie zmierzone jest znacznie niższe niż np: w wielu częściach Polski - żyć nie umierać. Uprawiasz sobie takie ziemniaczki, marcheweczkę, hodujesz sobie kurki, kaczuszki, świnki na rosołek czy schabowego itp. Pewnego dnia, jak to zwykle, wykopujesz z ziemi ziemniaki albo marchewkę. Na jej powierzchni pozostał paproch z aktywnymi izotopami. Jak wchłoniesz coś takiego do organizmu, to będzie punktowo promieniować i niszczyć jego elementy, w pobliżu których się znajdzie. To nie jest to samo co narażenie, nawet na dawki wyższe o rzędy wielkości ale przyjęte z zewnątrz, albo rozłożenie promieniowania na cały organizm. A rak układu pokarmowego czy rak płuc (jak np: wchłoniemy taki paproch z powietrzem) potrafi być równie zabójczy jak ostra choroba popromienna...
 • #43
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Produktem spalania grafitu jest CO2. W zwykłych temperaturach gazowy. Tworzy sole, które zwykle są stałe, ale mało trwałe w typowych warunkach środowiskowych. Nie mam pod ręką informacji, czy są izotopy C, albo O, o takim czasie życia, żeby mogły znacząco promieniować kilka lat po wytworzeniu (może C14 - powstaje z azotu, a może i przy pochłonięciu neutronu przez C13? czy mogło go powstać tyle, by to miało znaczenie?). Z tego, co się orientuję, najwięcej promieniują produkty rozpadu jąder uranu, a nie atomy pochodzące z konstrukcji stosu. W książce Szczeniowskiego Fizyka doświadczalna, tom VI jest podane, ile czego powstaje (taki wykres ze schematem dalszych rozpadów) - to promieniowanie to kilka % całej energii.

  Jakieś "paprochy" promieniotwórcze (u nas to się nazywają "hot spoty") doleciały i do Warszawy - właśnie na Polu Mokotowskim, i to parę miesięcy po awarii, znaleźliśmy w trawie jakiś silniej promieniujący, stałe (przez kilka tygodni) narażenie na takie promieniowanie, jakie wskazał miernik, oznaczałoby dawkę letalną, albo i większą. A akurat do Warszawy doleciało tego stosunkowo mało. Więc nie ma co specjalnie zakładać, że to tylko w pobliżu elektrowni... Z tym, że tak silnie promieniujący (to chyba był cyrkonowo-cerowy) miał krótki czas połowicznego rozpadu, chyba parę tygodni. Dłużej promieniowały rutenowe, ale one były słabsze. A długożyciowy cez (30 lat) rozpraszał się w środowisku, był wchłaniany przez grzyby - lepiej było nie zbierać.
 • #44
  Zloty60
  Poziom 21  
  helmud7543 napisał:
  ... świnki na rosołek czy schabowego...


  :)

  Chociaż w Prypeci wszystko możliwe.
  Pozdrawiam.
 • #45
  helmud7543
  Poziom 43  
  Offtop ale... nie jadłeś rosołu wieprzowego (albo jeszcze lepiej - drobiowo wieprzowego)? Pyszności :-) I to nie ma nic wspólnego ze skażeniem radioaktywnym czy Prypecią :-)
 • #46
  Zloty60
  Poziom 21  
  Nie jadłem rosołu wieprzowego.Rosół to rosół (z drobiu) :)

  Co do Czarnobyla to polecam też stronę www.podniesinski.pl
  Pan Arek też robi fajne reportaże.Jest kilka reportaży z Zony + zapowiedź wyprawy do Fukushimy.
 • #47
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Czy nadajniki systemu duga są znów aktywne ?

  Duga znów nadaje ?

  Sygnał woodpecker odebrany w Podziemnym Mieście w Świnouściu

  Sygnał jest ponoć słyszalny na częstotliwości 15MHz,
  na pewno nie jest odbierany w stacji Czarnobyl-2 kompleksu Duga gdyż jej stan jest znany.
  Nadajniki innego kompleksu również w średnim stanie są również w średnim stanie.

  Skąd pochodzi sygnał ? Wg. mnie nie warto powielać informacji że sygnał pochodzi z wyłączonych przed ponad 20 latami nadajników...
 • #48
  bonanza
  Spec od Falowników
  infografek napisał:
  Czy ktoś z was orientuje się czy kiedykolwiek Czarnobyl będzie miejscem w którym będzie można zamieszkać?
  Pytam bo słyszałem, że podobno to może być możliwe za 100 albo nawet i więcej lat.

  Oglądałem kiedyś relację z konferencji - Ukraińcy rekultywowali teren przez kilka lat, wywożąc skażoną ziemię, nawożąc czystą, siali łubin i zaorywali, w końcu posadzili ziemniaki i posiali żyto. Zebrali próbki plonów, ale niestety promieniowanie przekracza 300x normy. Wydaje się, że minister rolnictwa idzie do odstrzału, no bo koszty były ogromne, a tu jego zastępca ratuje sytuację i woła: Posadźmy tytoń, a na pudełkach papierosów napiszemy "Minister Zdrowia ostrzega PO RAZ OSTATNI!".
  Nie mogę znaleźć teraz linku.
 • #49
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Ta wiadomość 300x normy i ostrzeżenie na paczkach to bardziej w formie faktu czy żartu ?

  W ziemi dość dobrze utylizowane są pozostałości po Czarnobylu,
  specjalne doły warstwa gliny - warstwa odpadów - warstwa gliny,
  oraz monitoring wody w glebie dookoła są wystarczające do bezpiecznego przechowywania radioaktywnego złomu.

  Co do podziemnego miasta na wyspie Wolin oraz informacji o rosyjskim dzięciole uzyskali ciekawą akcję reklamową,
  właśnie mówili o nich w programie informacyjnym w TV oraz większości serwisów internetowych.

  Wszyscy powielają hasła typu "radar z czasów zimnej wojny znów nadaje",
  prawdopodobnie wiedząc że jeżeli faktycznie sygnał jest nadawany to na pewno nie ze sprzętu który był nieaktywny przez ponad 20lat...

  Tak czy inaczej nadając na 15MHz zakłócają sobie stację RWM (14.996 kHz) będącą sygnałem czasu i częstotliwości ;)
  http://youtu.be/HfHT7vbmYB8?t=24s
 • #50
  bonanza
  Spec od Falowników
  And! napisał:
  Ta wiadomość 300x normy i ostrzeżenie na paczkach to bardziej w formie faktu czy żartu ?

  :D :D :D
 • #51
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  bonanza w TV mówią dzisiaj że Duga znów nadaje, więc wolałem zapytać i się upewnić co jest żartem a co nie :)

  Ciekawostką jest to że dzisiaj o 17 google podpowiadało "j23 znów nadaje",
  teraz podpowiada "Rosyjski Dzięcioł znów nadaje"...

  Szybkość rozchodzenia się wiadomości jest zaskakująca.

  Wiecie coś więcej o tej konstrukcji:
  http://lana-sator.livejournal.com/192153.html
  ?