Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Natężenie prądu a prąd zmienny/stały

mskojon 12 Wrz 2007 12:40 2844 11
  • #1 12 Wrz 2007 12:40
    mskojon
    Poziom 31  

Chciałbym się zapytać jak zmienia się natężenie prądu po wyprostowaniu mostkiem graetza z transformatora o podanych parametrach:
    31V @ 2.5A Wiem że napięcie rośnie mniej więcej o 1.41 raza ale czy z natężeniem jest tak samo?

0 11
  • #2 12 Wrz 2007 12:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Wrz 2007 13:09
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych

0
  • #4 12 Wrz 2007 13:37
    mskojon
    Poziom 31  

Tak, wiem o tym, ale chcę dowiedzieć się jak będzie z natężeniem prądu

0
  • #5 12 Wrz 2007 14:33
    adams987
    Poziom 35  

Takie zamieszanie wprowadzają kondensatory filtrujące. Po wyprostowaniu napięcia 31V , masz stałe napięcie około 30V.
    A) obciążenie 300kΩ, prąd popłynie 30V/300kΩ=0,1mA
    B) obciążenie 30Ω, prąd popłynie 30V/30Ω=1A
    Teraz dokładasz kondensator filtrujący typu 10 000µF napięcie wynosi:
    A)obciążenie 300kΩ U=około 42V (mały pobór prądu nie rozładuje dużego kondensatora i napięcie na nim jest √2*30V=42V) więc prąd =42V/300kΩ=0,14mA
    B)obciążenie 30Ω U= około 30V prąd=30V/30Ω=1A
    Tak więc napięcie przy zastosowaniu kondensatora filtrującego wzrośnie o √2 do wartości szczytowej(prawie zależy od jakości kondensatora), ale jeśli prostownik obciążymy ten efekt będzie zanikał w zależności od prądu obciążenia. W przypadku A prąd ten jest niewielki a w przypadku B jest duży i efekt podniesienia napięcia przez kondensator zanika.

0
  • #6 12 Wrz 2007 14:39
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Bez kondensatora to masz napięcie pulsujące, jednokierunkowe, o częstotliwości dwa razy większej niż napięcie prostowane a nie napięcie stałe (o stałym to można mówić po podłączeniu kondensatora i jeszcze lepiej po stabilizacji).

0
  • #7 12 Wrz 2007 15:05
    adams987
    Poziom 35  

Zgadza się ale jak będziemy tak drobiazgowi to stałe jest tylko z akumulatora o nieskończenie dużej pojemności. Myślę, że "mskojon" wie o co chodzi, jakie napięcie jest po zastosowaniu mostka graetza.

0
  • #8 12 Wrz 2007 15:27
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ta drobiazgowość może być ważna dla urządzeń zasilanych :D podłącz to "stałe" napięcie do wzmacniacza akustycznego jako zasilanie :D

Ogólnie jest tak, że prąd wyjściowy jest ograniczony przez rezystancje w obwodzie, tj. rezystancje uzwojeń transformatora, rezystancje szeregowe diod (w Graetzu x 2) i rezystancję obciążenia.

W przy obciążeniu transformatora prądem I, napięcie wyjściowe

Uwy=Uo-I*Ruzw

Uo - napięcie na uzwojeniach bez obciążenia (wartość skuteczna)
    Ruzw - rezystancja uzwojenia wtórnego
    I - prąd obciążenia

Po dwupołówkowym prostowniku, masz sinusoidę wyprostowaną |sin ωt |

Kondensator wygładza przebieg napięcia ładując się do napięcia

Uc=Usk*√2-2*Ud

Um - amplituda sinusoidy
    Ud - napięcie na diodzie

W przerwach gdy napięcie z transformatora jest mniejsze niż Uc-2*Ud kondensator jest rozładowywany przez obciążenie

Napięcie spada od Umax do ok. Umax-Iobc*t/C

Umax - napięcie na kondensatorze po doładowaniu
    Iobc - prąd obciążenia
    C - pojemność kondensatora filtru
    t - czas przez jaki kondensator nie jest doładowywany (gdy Utrafa<Uc-2Ud)

Tak więc widać, że ze wzrostem prądu obciążenia spada napięcie maksymalne jakie pojawi się na kondensatorze (bo rezystancje w obwodzie) i zwiększa się napięcie tętnień, bo kondensator jest szybciej rozładowywany w przerwach pomiędzy impulsami z prostownika.

0
  • #9 05 Paź 2007 22:15
    Radek18
    Poziom 15  

Witam. W takim razie ja mam pytanie następujące: Mam trafo 14V przemiennego. Prostuję to 4 diodami i filtruję kondensatorem. Wydajność prądowa tego układu będzie wynosiła 20A. Chcę aby napięcie tętnień przy prądzie 20A nie było większe niż ok. 1V. Liczyłem to ze wzoru

Utęt= I/(2*50*C)

Utęt - napięcie tętnień
    I - prąd pobierany z zasilacza
    2*50*C - podwojona częstotliwość sieci razy pojemność kondensatora wyrażona w faradach

Wyszło mi że muszę mieć pojemnośc ok 135mF. Czy może mi ktoś powiedzieć czy to ma rację bytu?Czy taka pojemność aby wystarczy?

0
  • #10 05 Paź 2007 22:48
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Radek18 napisał:
    Witam. W takim razie ja mam pytanie następujące: Mam trafo 14V przemiennego. Prostuję to 4 diodami i filtruję kondensatorem. Wydajność prądowa tego układu będzie wynosiła 20A. Chcę aby napięcie tętnień przy prądzie 20A nie było większe niż ok. 1V. Liczyłem to ze wzoru

Utęt= I/(2*50*C)

Utęt - napięcie tętnień
    I - prąd pobierany z zasilacza
    2*50*C - podwojona częstotliwość sieci razy pojemność kondensatora wyrażona w faradach

Wyszło mi że muszę mieć pojemnośc ok 135mF. Czy może mi ktoś powiedzieć czy to ma rację bytu?Czy taka pojemność aby wystarczy?

to jakiś "partyzancki" ten Twój wzór i chyba czegoś w nim brakuje... :D

O doborze wartości pojemności kondensatora filtru dla prostownika dyskutujemy TAM.

Pozdrawiam

0
  • #11 06 Paź 2007 09:49
    Radek18
    Poziom 15  

Dzięki za przekierowanie. A wzór taki widnieje w "Sztuce elektroniki" jest on troche uproszczony bo pomija rezystanjeję obciążenia ale uwzględnia prąd.

0
  • #12 06 Paź 2007 09:58
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Radek18 napisał:
    Dzięki za przekierowanie. A wzór taki widnieje w "Sztuce elektroniki" jest on troche uproszczony bo pomija rezystanjeję obciążenia ale uwzględnia prąd.

przede wszystkim, to jest on "na wyrost", ponieważ zakłada czas rozładowania kondensatora na całe pół okresu napięcia sieci, czyli jakby przez cały puls prostownika (dwupulsowego) było tylko rozładowanie kondensatora, a jest jeszcze przedział czasu kiedy ten jest doładowywany.
    Wobec tego, rzeczywista wartość amplitudy napięcia tętnień jest mniejsza.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów